Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Georgiana Nicoara, educatoarea batausa


15 raspunsuri la acest subiect

#1
fiona67

fiona67

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 198 mesaje

Postat 27 ianuarie 2013 - 19:07

L-am inscris pe baietelul meu la gradinita 234 "Zori de Zi", Ghica-Tei, grupa mijlocie. Mie mi s-a parut o gradinita ok, avea spre deosebire de altele program scurt 8.30- 12.30, fara masa.

Baietelul meu a fost repartizat la o educatoare tanara, tocmai iesita de pe bancile facultatii - Georgiana Nicoara.
Dupa nici 3-4 zile, pustiul meu mi-a spus cat tipa tanara educatoare de 21 de ani inca din prima zi: ca n-a stiut unde ii este dulapul; ca a gresit culoarea la colorat. Georgiana Nicoara tipa din orice motiv!

De fapt am auzit si eu vocea ei de amfiteatru cand veneam sa-l iau mai devreme de la gradi pentru cursurile de gimnastica si pentru prima oara mi-am pus problema : Ce-i mai important? Socializarea sau sa suporte vocea de soprana a tinerei educatoare Nicoara?! O voce intimidanta, puternica, care se adresa unei sali cat o camera de apartament de bloc, cu 10-12 copilasi.... Nu mai spun de aroganta de pe chipul ei, asta destinata noua, parintilor!
Am pus in balanta binele si raul si am decis ca e mai bine totusi pentru el sa stea printre copii de aceiasi varsta, i-am spus si lui asta si m-a ascultat. Nu refuza dimineata sa mearga la gradi dar ma intreba mereu: Mami, chiar trebie sa ma duc?!?! D-na Geogiana tipa mereu.....ca am colorat gresit....VERDE, VERDE DE LA BRAD!!! Ca vorbesc cu prietenii mei...ca vreau sa ma joc...vrea mereu sa fie liniste....

Iar acum cateva zile mi-a spus ca Georgiana Nicoara i-a dat o palma la fund!! De ce? Pentru ca la sala de sport, in timpul orei de joaca, a vrut sa se mai joace cu mingea. Georgiana i-a lipit una la fund fara sa clipeasca si i-a luat mingea. Adica nu-l lovesc eu si il loveste ea!!

Cand vorbeam cu baietelul meu despre gradinita si el imi spunea ca ii e cam frica de educatoare eu il intrebam: De ce?! Si el raspundea: Tipa tare, mami, si nu stiu ce poate sa faca daca se supara mai tare!!
Incercam sa-i explic ca este aparat de lege, si nicio educatoare n-are curajul sa loveasca un copil fiindca stie ca e fapta penala. Ei, uite ca pustiul meu a avut dreptate. Georgiana Nicoara, educatoarea absolventa a Facutatii de Stiintele Educatiei din Bucuresti, l-a lovit!

Intrebata de directoare a negat totul, chiar a jurat ca nu s-a intamplat nimic, dar 'ceva, ceva a fost', a zis si directoarea. Nici vorba de sanctiune, investigare a evenimentelor....deh, pentru o simpla palma la fund?!

Noi am decis pe loc sa ne retragem copilul de la gradinita 234 'Zori de Zi, Ghica-Tei.

Postul acesta este pentru mamicile care intreaba despre gradinitele din zona Colentina -Obor si nu gasesc niciun raspuns pe forumuri, asa cum nu am gasit nici noi.
Deci: Aceasta este experienta noastra la gradinita 234 'Zori de Zi', Ghica-Tei. Educatoare: Georgeta Nicoara.
O experienta pe care nu o doresc nici unui parinte care si-a propus o educatie frumoasa pentru copilul lui, plateste impozite, respecta legile si nu-si permite din pacate invatamant privat.

#2
ina.click

ina.click

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.341 mesaje

Postat 27 ianuarie 2013 - 21:02

Multumesc mult, Fiona. Noi in 2014 va trebui sa mergem la gradinita si tot taiem de pe lista ...datorita tie si altor mamici care macar impartasesc din experienta lor negativa.

Imi pare rau ca "doar o palma la fund" nu pare suficient motiv de investigat si sanctionat. Asa putem extrapola, doar un cap de tabla, doar niste scoci peste gura....

-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...

#3
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 28 ianuarie 2013 - 18:43

Ma intreb eu asa, bineinteles retoric, oare daca ar fi luat o palma aceasta educatoare, la fel ar fi fost considerata? deh... o simpla palma... si nu s-ar fi luat nici o masura?



Cand viata iti ofera un vis care iti intrece de departe orice asteptari, nu e de bun-simt sa jelesti atunci cand se sfarseste.

#4
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 29 ianuarie 2013 - 03:06


Ina, excelent scrii dincolo ! pacat ai `material` girla pentru subiecte de gen...

http://forum.desprec...TOPIC_ID=137759

#5
alex_andra

alex_andra

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.196 mesaje

Postat 29 ianuarie 2013 - 03:16

Fiona, imi pare tare rau pentru experienta voastra.

Daca te intereseaza in continuare gradinita de stat in sectorul 2, fetita mea este la gradinita 233, de pe strada Petre Antonescu, langa Dispensarul Nada Florilor.

Nu am decat cuvinte de lauda despre educatoare(am cunostinte si prietene care au copiii in grupe diferite), directoare (a fost educatoarea mea si mama imi spunea ca era de atunci diferita fata de alte educatoare), ingrijitoare.

Programul fara masa este pana la 11.30. Daca vrei sa tii copilul si la masa de pranz, este pana la 12.30.

SIngurul minus (care pe noi nu ne-a deranjat) este ca sunt f multi in grupa. In jur de 30.



Daca te intereseaza si alte detalii ti le pot da cu mare placere.





BAZAR UMANITAR

#6
ina.click

ina.click

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.341 mesaje

Postat 29 ianuarie 2013 - 10:59

va rog mult pe absolut toti cei care aveti copiii in invatamant sa mai rasfoiti paginile forumului la sectiunile despre crese, scoli, bone, etc si sa adaugati noutati, cat de obiectiv puteti voi. E destul de dificil si majoritatatea topicurilor contin mai mult intrebari iar informatiile sunt de prin 2009, etc. Atat negative cat si pozitive, povestirile voastre ne pot ajuta sa ne ferim copiii de educatoare ca Georgiana Nicoara si sa ii indrumam catre altele , catre speranta unei normalitati in relatia cu invatamantul, de fapt.

Ca deh, pe incredere din pacate nu mai putem merge.

Deci eu va multumesc, Fiona, Alex Andra, MamaVigilenta si toti cei care ati scris in ultima vreme.

Ana Stroe, eh, si eu cum pot.[:I]

-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...

#7
gabitza2005

gabitza2005

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 29 ianuarie 2013 - 13:05

Eu cred ca poti sa faci reclamatie si direct la politie nu numai catre director, inspectorat, minister.
Am avut si noi o suplinitoare care i-a dat lui fimiu o palma la fund noroc ca a stat 1 saptamana dar tot am apucat sa-i zic ca la urmatoarea palma eu nu ma duc la directoare ci direct la politie.
Din pacate n-as putea sa spun cum o cheama ca a fost acum 4 ani si n-am apucat sa ne cunoastem - ne-am trezit cu ea in clasa ca plecase educatoarea lor la alta gradi.

#8
fiona67

fiona67

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 198 mesaje

Postat 29 ianuarie 2013 - 13:35

Din pacate sistemul nostru de invatamant nu protejeaza deloc copiii, dar nici cel legal. Se aplica prevederile Codului Penal cu incadrarile de rigoare. Sa aduci dovezi, poze de la IML ca sa se aplice infractiunea de vatamare corporala. Violenta psihica nu este considerata infractiune. E cat se poate de absurd - acum ce educatoare, oricat de nebuna ar fi ea, bate un copil incat sa-i lase semne?!
In mod normal o astfel de problema este de competenta directoarei, ca sa apere reputatia institutiei ea ar rebui sa inlature angajate ca Georgiana Nicoara si sa impuna o conduita personalului.
Obiectiv vorbind nicio educatoare n-ar avea indrazneala sa tipe sau sa loveasca un copli daca ar sti ca directoarea tine cont de plangerile parintilor si este data afara.
Sper foarte tare sa ramana clasa pregatitoare in scoli si atunci nu il mai inscriu in nicio gradinita, sta 1 an acasa - sport, parc, ateliere - si mai apoi merge la scoala.

#9
Ela2001

Ela2001

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 746 mesaje

Postat 29 ianuarie 2013 - 21:46

Tocmai asta este problema, cred ca nici o directoare nu ar da crezare parintilor si din aceasta cauza educatoarele se poarta ca pe mosiile lor la gradi.
Directoarea incearca sa intimideze parintii, le vorbeste urat etc, doar-doar parintii nu vor merge mai departe cu plangerile.
Ma intreb daca politia ar face ceva in aceste cazuri.
Eu m-am gandit si cred ca daca m-as fi dus la politie sa fac o sesizare, ar fi venit la gradi cel mai probabil sectoristul (sau cum s-o mai numi el), care sigur o cunoaste pe directoare si mare lucru nu s-ar intampla.

#10
fiona67

fiona67

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 198 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 11:08

Nu sunt sigura, dar cred ca nici nu intra in atributiile Politiei asa un caz. Cred ca la Inspectorat se depun plangerile, si cum directoarea de la 234 a venit pe filiera de minister... Ea nici macar nu a incercat sa ne intimideze, oricum n-ar fi reusit, stie probabil ca orice reclamatie am face rezultatul va fi un mare 0.
I-a spus sotului meu ca educatoarea a negat ca ne-ar fi lovit copilul - "a plans si s-a jurat", ca s-o citez, " dar ceva, ceva tot s-a intamplat".
Pana una, alta le-am trimis si un mail parintilor din grupa in care le-am spus intamplarea noastra, dar unul n-a raspuns sa se arate ingrijorat, sa ceara amanunte.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -