Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

FIV-MAMA SUROGAT


382 raspunsuri la acest subiect

#371
MariaBegu

MariaBegu
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 04 decembrie 2017 - 13:20

Bună fetele! Mă numesc Maria! Am 33 de ani. Suntem căsătoriți cu soțul 5 ani. Deja de câțiva ani din păcate nu pot rămîne gravidă. Vreau să simt ce înseamnă să fii mamă. Am umblat pe la ginecologi, am dat diferite analize. Soțul foarte mult ma susținea, fiindcă eram foarte dezamăgită. Am avut durerea pelvină, crampe severe în timpul menstruaţiei și urinare dureroasă în timpul menstruaţiei. Medicii mi-au spus că am endometrioză. Am început un tratament care nu ma ajutat de loc, apoi n-am avut nici o alegre și am încercat chirurgia laporascopică, după care tot am rămas dezamăgită. De multe ori am încercat să rămîn însarcinată și pînă acum nimic nu sa primit. Mi-a venit în gînd să încerc să fac fiv, dar nici nu știu ce să aștept de la aceasta, dupa ceea ce am trecut. Fetele cer sfatul vostru?  Cine a încercat? 



#372
raishwanya

raishwanya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 879 mesaje

Postat 04 decembrie 2017 - 23:27

Bună fetele! Mă numesc Maria! Am 33 de ani. Suntem căsătoriți cu soțul 5 ani. Deja de câțiva ani din păcate nu pot rămîne gravidă. Vreau să simt ce înseamnă să fii mamă. Am umblat pe la ginecologi, am dat diferite analize. Soțul foarte mult ma susținea, fiindcă eram foarte dezamăgită. Am avut durerea pelvină, crampe severe în timpul menstruaţiei și urinare dureroasă în timpul menstruaţiei. Medicii mi-au spus că am endometrioză. Am început un tratament care nu ma ajutat de loc, apoi n-am avut nici o alegre și am încercat chirurgia laporascopică, după care tot am rămas dezamăgită. De multe ori am încercat să rămîn însarcinată și pînă acum nimic nu sa primit. Mi-a venit în gînd să încerc să fac fiv, dar nici nu știu ce să aștept de la aceasta, dupa ceea ce am trecut. Fetele cer sfatul vostru?  Cine a încercat? 

Daca vrei sa faci FIV, posteaza la babute fiv-oase, acolo sunt fetele care fac FIV. Aici sunt cu mama surogat



#373
raishwanya

raishwanya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 879 mesaje

Postat 04 decembrie 2017 - 23:36

Adoptia are lacunele sale si daca zici ca ati adoptat stii foarte bine despre ce vorbesc.nu am trecut personal prin acest proces ci niste prieteni.este mai simplu sa adopti un copilas de la 5 ani in sus ,insa cind ajunge vorba despre noi nascuti,aici deja lucrurile stau altfel.Ei doreau un bebelus , si le-au taraganat mult timp dosarul,copilul avea deja aproape 1,6 luni.Cum ai spus tu ,depinde ce pretentii ai.Si nu incerc sa aduc"informatii eronate menite sa descurajeze"/Spunemi te rog ce sanse are o femeie singura sa adopte un copil?Aprope de zero,fiindca nu este casatorita,nu are familie.Cel putin la fiv nuti cere nimeni socoteala.Sunt absolut pentru toate metodele de a avea copii si m-asbucura daca sar facilita procesul de adoptie,astfel ar fi mai putini copii orfani

Daca nu ati trecut prin aceste proces care se numeste ADOPTIE, chiar este bine sa va abtineti de la a da informatii. Asa din auzite de pe la prieteni sau cunostinte. In Romania adoptie este permisa de foarte mult timp si persoanelor singure. Si celor care au venituri modeste. Nu se cer cine stie ce  averi. Esential este sa fii un om dornic si disponibil afectiv. Ca de muncit poate munci orice sa creasca un copil. 

In ceea ce priveste un FIV de femeie singura, da se poate, dar depinde daca are "avere" sa faca, ca ieftine nu sunt. Si depinde si de varsta. In alte tari, nu se permite FIV necasatorita. Sunt putine tari care accepta femei singure la FIV.

Eu sunt si singura, am facut si FIV in tara si strainatate, am si dosar de adoptie. Deci se paote.


Editat de raishwanya, 04 decembrie 2017 - 23:36 .


#374
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 05 decembrie 2017 - 08:54

MariaBrasoveanu si ce daca avea 1,6 luni copilul, era expirat ?!? Nu li s-a taraganat dosarul, precis au avut pretentia unui bebelus (fetita), sanatos, care sa nu fie de etnie - surpriza, asa vrea marea majoritate asa ca tb sa "stai la coada" si sa astepti ca o femeie sa nasca un copil care indeplineste criteriile tale si sa il abandoneze si ea si familia ei. Sunt multi copii in sistem, unii bolnavi, altii maricei, f multi de etnie, unii nedeclarati adoptabili - asta e realitatea. Adoptia nu inseamna sa iti comanzi un bebelus pt ca tu nu ai fost in stare sa il faci !!!! Eu am luat fetele de 5,5 si 8 ani. 



#375
Mamidedoi

Mamidedoi
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 11 decembrie 2017 - 17:31

Am incercat 5 ani, ba chiar 6 daca sa o luam de la inceput pentru a adopta un copil. Am pierdut atata timp si sanatate, am fost distrusi fizic si moral. Am avut business care confirma ca suntem in stare sa avem grija de copil, adica venit stabil si toate regulile care sunt prescrise...

Dupa ce am primit numai rezultat negativ (indiferent de varsta) am cautat o alta solutie - mama surogat in Romania, dar...

Am apelat la mama surogat in Ucraina, nu vreau sa las multe detalii pentru ca cine are nevoie se intereseaza singuri, merg singuri..Acum suntem parinti de gemeni la varsta de 42 de ani. Sunt copii nostri din toate punctele de vedere. Ne pare rau ca nu am apelat mai inainte si ca tot am avut speranta sa adoptam. 

Nu vreau si nu e corect ca femeile si cuplurile care apeleaza la mama surogat sa fie judecate. 

P.S. la ultima vizita in Ucraina am facut cunostinta cu un cuplu din Romania care au apelat la mama surogat cu ovocite donate, dar pentru parinti acasa au spus ca 100/100 e copilul lor. Poate asa si e mai bine.



#376
cralu

cralu
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 08 ianuarie 2018 - 22:33

Buna seara. Dupa modelul lui Vio 2101 voi posta mai multe mesaje pentru  a scapa de moderare.

 

Ma intereseaza FIV cu ovule donate si mama surogat. Din cate am aflat, procedura se practica legal in clinici din Ucraina. Poate cineva sa imi recomande o clinica? 



#377
cralu

cralu
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 08 ianuarie 2018 - 23:03

A doua intrebare. 

 

Am citit destul de mult pe forumuri in engleza si romana pe tema referitoare la FIV cu ovule donate si mama surogat. Impresia pe care am avut-o e ca majoritatea acelor postari erau facute special de  anumite persoane in favoarea unei clinici. Ce mi-a atras atentia a fost exprimarea nenaturala in limba romana. In alte cazuri, mesaje ale unor prosupusi cetateni americani, britanici sau canadieni erau exprimate intr-o engleza destul de chinuita. 

 

Intrebarea mea este: Oare astfel de clinici sunt de incredere, din moment ce apeleaza la" publicitate" agresiva pe multe forumuri? 



#378
cralu

cralu
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 08 ianuarie 2018 - 23:13

La ce pret ajunge FIV cu ovule donate si mama surogat? 



#379
cralu

cralu
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 09 ianuarie 2018 - 00:32

Ce clinici care fac FIV cu ovule donate si mama surogat recomandati? 



#380
cralu

cralu
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 09 ianuarie 2018 - 00:34

Va multumesc si va doresc tuturor sa va tineti cat mai curand puisorii in brate. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -