Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Cand doresti prea tarziu un copil ...


52 raspunsuri la acest subiect

#21
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 17 iunie 2013 - 13:26

Eu nu ma refer la tine, la mine sau la x, y , z...ma refer la mentalitate. Ea e cea care actioneaza la unii si apar judecati, cele de care tu te feresti si-ti este rusine. 



#22
iulya333

iulya333

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 365 mesaje

Postat 17 iunie 2013 - 13:53

Nu stiu daca mi-e rusine de mentalitatea oamenilor sau de faptul ca ma simt eu frustrata in fata celoralte femei cu copii, parca as avea un handicap, nu ma simt o femeie intreaga... si daca simt asta nu e din cauza lor ci pt ca eu insami consider ca nu e buna situatia mea, ma gandesc.... eu am 30 ani si nu am un copil?? EU care cu ani in urma ziceam ca la 30 ani voi avea doi copii?? Cum Dumnezeu am ajuns in aceasta situatie??

#23
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 08 iulie 2013 - 17:34

cunosc in familie o femeie care nu vrea copii,n-a vrut niciodata si nici nu face.bine ca nu i-a dat Dumnezeu.ca la multe care nu vor le da.

 

e bine sa ai un copil.nu conteaza la ce varsta.toate femeile care vor copii ar trebui sa aiba.pacat ca nu e asa...



#24
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 08 iulie 2013 - 17:54

Stii ca sunt femei care la varsta de 30 ani au AMH=0,1? Aceasta analiza facand-o dupa ce au incercat sa ramana insarcinate timp de 1 sau 2 ani si nu reuseau.. Stii ce inseamna acest rezultat? Aproape zero sanse sa mai aiba un copil din propriile ovocite chiar si prin fertilizare in vitro.

 Aceste femei au probleme de fertilitate "cronice", fara legatura cu varsta.

Nu pot sa cred ca li s-au terminat ovocitele la 30 de ani.



#25
IuliaLiliana

IuliaLiliana
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 26 iulie 2013 - 19:33

Un articol interesant aici:

 

http://www.theatlant...-a-baby/309374/



#26
Teardrops

Teardrops

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 692 mesaje

Postat 10 august 2013 - 22:09

Buna seara.

Am citit ce ati scris. Sunt deja 2 "tabere":

1. fetele care spun "eu gata, vreau un copil acum" si in maxim 3-5 luni raman gravide.

2. fetele care se chinuie sa ramana insarcinate, fara succes din pacate (si care la un moment dat gandeau ca cele din prima "tabara").

Sincer nu stiu la care ma incadrez.. As tinde la a doua "tabara".

Parerea mea? Nu sunt foarte inaintata in varsta (am 27 de ani) si incerc sa raman insarcinata de la 23. Inainte sa ne casatorim, ne protejam maxim: eu AC si in disperarea mea de a nu ramane insarcinata foloseam si preze'. Cand am renuntat la orice mijloc de contraceptie (adica la un an si doua luni de casnicie) am zis ca raman din primele 2-3 luni, ca deh, toate cunostintele mele de la acea vreme au ramas atunci cand au vrut. Din pacate, am inceput sa descopar usor usor ca eu detin probleme pe care ele nu le-au detinut.

Ideea fetelor din tabara 2 cred ca este referitoare tot la mentalitate: nu iti planifica sarcina/sopilul in functie de cand ai tu chef sa-l faci raportand conceperea lui la timpul tau, si incearca sa-l concepi un pic mai devreme pentru ca gandind ca vrei un copil la 40 de ani si astepti pana atunci sa-l faci e posibil sa descoperi ca nu mai poti. Eu nu condamn femeile care nu vor copii pana la 40 de ani de exemplu; daca ele stiu ca vor un copil atunci, le recomand sa-si faca anual analizele uzuale pentru conceperea unui copil pentru a nu avea surpriza ca ajungand la 40 de ani sa constate ca nu mai au cu ce.

Pe de alta parte chestia asta cu fertilitatea tine mult de: stil de viata si CLIMA. In privinta mentalitatii, fiecare gandeste in functie de societatea in care traieste si e normal sa fie idei diferite. Dar haideti sa nu comparam fertilitatea femeilor dintr-o tara cu un climat racoros unde femeile sunt ok pe acest plan, cu cea a celora din tari cu climat usor mai calduros sau instabile din punct e vedere climatic unde infertilitatea incepe sa "zburde" tot mai mult in randul atat al femeilor cat si al barbatilor. 



#27
corina.ion

corina.ion

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.168 mesaje

Postat 14 august 2013 - 07:08

Teardrops ai dreptate cu privire la tabere. Cred ca toate am inceput a fi in prima tabara, optimiste ca atunci cand il vom dori il vom avea, si am sfarsit in cea de-a doua. Din pacate viata nu-ti da chiar tot ce vrei atunci cand vrei si pentru lucrurile nepretuite trebuie sa lupti. Chiar daca de multe ori lupta asta de a fi mama ma oboseste stiu ca Dumnezeu nu ma va uita si la un moment dat imi va darui puiutul mult dorit.

In afara de speranta nu ne indulceste nimic lunga asteptare.



#28
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 14 august 2013 - 09:55

eu cred ca pt fiecare femeie exista "varsta potrivita". nu cred ca e musai necesara o generalizare.

am avut copilul la 32 de ani dupa 4 ani de sarcini pierdute, etc. cu toate acestea nu am regretat niciun moment ca nu l-am facut la 20 de ani.

la 20 de ani nu aveam o relatie sertioasa, nu aveam casa, nu aveam o cariera. unii cred ca toate astea nu conteaza. eu cred ca au importanta. este adevarat ca un copil creste indiferent ca ai sau nu posibilitatea sa ii oferi diverse. insa se cunoaste diferenta. decat sa fii facut un copil la 20 de ani, pe care sa-l cresc cu paine si apa , cu hainute de capatat, etc, prefer sa il fac atunci cand stiu ca sunt capabila sa-l cresc din toate punctele de vedere.

in rest mai cred ca daca vrea Dzeu sa vina va veni atunci cand e momentul. asa cum am spus m-am chinuit 4 ani sa fac un copil, am ramas insarcinata inluna in care dr imi recomandase inceperea ACO deoarece aveam ovare polichistice.



#29
LIV88

LIV88

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 28 octombrie 2013 - 17:05

Am o prietena de 38 de ani,care are fata de 18,a facut-o la 20 ca era maritata,si s-a grabit repede la un copil...Mereu am invidiat-o un pic,mi-as fi dorit si eu o fata mare si frumoasa cum are ea.Cand merg pe strada si se tin de mana lumea se uita ciudat,unu a si strigat dupa ele "sunteti lesbiene?" :)))

Asa a fost sa fie pt ea,si pt noi e altfel...poate asa a vrut soarta.

Acum,la 38 de ani e la a treia casnicie si surpriza...a ramas gravida.O sa-i faca fetei de 18 ani un fratior.

Daca ea are curaj,eu de ce sa nu am?Ca sunt cu doi an mai mica.Mai am sperante :)



#30
ginecologica

ginecologica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 600 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 19:50

La 40 de ani e greu sa ramai insarcinata, dar sper ca nu imposibil. Dupa 2 inseminari si 1 fiv nereusit, inca mai am sperante. Sper ca Dumnezeu sa imi daruiasca un bebe pentru ca mi-l doresc prea mult si eu si sotul meu.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -