Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Avort spontan...va rog, niste sfaturi


9 raspunsuri la acest subiect

#1
moniq27

moniq27
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 23 ianuarie 2013 - 13:22

Buna ziua!
Ma confrunt si eu cu o promblema si am nevoie urgenta de niste sfaturi pentru ca simt ca o sa cedez nervos. Pe 18.01.2013 s-a declansat avortul spontan (eram insarcinata in aprox.9 sapt.), cu o zi inainte am fost la doctor si acesta mi-a spus ca sarcina este oprita din evolutie si ca pot sa fac chiuretaj sau sa astept sa se declanseze avortul natural, dar sa nu astept prea mult.Asa cum am spus, a doua zi s-a declansat avortul si sarcina s-a eliminat in cateva ore. Dupa aceea durerile s-au oprit, sangerarile au mai continuat, dar foarte usor, ca la un ciclu normal. Acum am din nou programare la doctor pentru a vedea daca s-a eliminat totul, daca totul este in regula. As vrea sa stiu daca exista cineva care a mai trecut prin asa ceva (avort natural, fara chiuretaj)si daca totul a decurs bine dupa aceea. Si cam cat timp ar trebui sa astept pana sa pot concepe din nou. Oricum, o sa discut si cu doctorii, dar as dori sfaturi de la cineva care a trecut prin asa ceva. Multumesc... si imi cer scuze pentru lungimea mesajului.

#2
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 23 ianuarie 2013 - 14:21

Moniq, imi pare rau pentru pierderea suferita! Eu am trecut prin asta. S-a eliminat totul de la sine, sangerarile au durat cam o luna (reduse cantitativ insa, mai mult niste maroneli asa).

Poti sa te reapuci dupa primul ciclu. Eu primul ciclu l-am pierdut, ca am avut 2 maroneli, 2 zile, si mi-am dar seama a posteriori ca ala fusese ciclul. Deci, am ramas gravida dupa al doilea ciclu, si totul a fost ok. Am o fetita de 4,5 ani acum :).

Bafta multa, sa fie totul bine.

____________________________
Vicky, Printzesone and BB (25+)




#3
Miriluta

Miriluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.272 mesaje

Postat 23 ianuarie 2013 - 16:37

Inainte sa o nasc pe fie-mea am avut doua avorturi spontane, la distanta de 12 luni. La ambele sarcinile s-au oprit din evolutie (intre 8-9 saptamani). Eu am avut nevoie de chiuretaj la ambele. La 4 luni dupa al doi-lea avort spontan am ramas gravida cu mandra...



Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)

#4
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 23 ianuarie 2013 - 17:10

Imi pare foarte rau pentru pierderea ta.

Sunt femei care au nevoie de chiuretaj, altele care nu. Teoretic este mai bine si mai sigur cu chiuretaj decat fara (desi parerile medicilor sunt impartite majoritatea zic ca e mai bine sa fie curatat temeinic uterul sa nu risti vreo infectie sau ceva). Unii medici iti dau voie sa incerci din nou dupa o luna, altii dupa 3, altii dupa 6. Majoritatea dupa 3 din ce stiu de la alte fete care au trecut prin asta.

N-ar fi mai bine sa faci niste analize totusi, inainte de a incerca din nou? Sa minimizezi riscul ca o astfel de intamplare tragica sa se repete. Analizele la care ma gandesc sunt toxoplasma, citomegalovirus, grupa si RH, TSH, progesteron, fibrinogen, trombocite, hemoleucograma.



[gravi] 29+ [fetita] Anna

http://bazar.desprec...N-CHITARA-CANTO

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.



PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic



#5
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 23 ianuarie 2013 - 18:02

Patit la fel, reluata menstruatia imediat in conditii normale. Nu am mai facut chiuretaj si din vina mea (nu am mai vrut sa vad fata de ginecolog dupa avort), insa am ramas gravida la 6 luni dupa aceea.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

#6
kitzy

kitzy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.649 mesaje

Postat 25 ianuarie 2013 - 11:57

Eu am trecut prin 6 avorturi spontane, toate declansate si curatate natural, nu s-a intervenit prin chiuretaj. Unele fete au nevoie de chiuretaj, altele nu.

Raluca, mami de [zana] Diana si [cavaler] Andrei


#7
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 29 ianuarie 2013 - 12:35

kitzy - si ai descoperit cauza avorturilor?

#8
kitzy

kitzy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.649 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 17:01

Da, trombofilia. Cu tratament am reusit sa duc baietelul la termen.


Raluca, mami de [zana] Diana si [cavaler] Andrei


#9
kitzy

kitzy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.649 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 17:04

Si dupa spusele dr-ului, cu fetita am avut mare noroc caci se putea orincand sa moara in uter din cauza trombofiliei care mi se activeaza doar in sarcina si eu bineinteles, n-am stiut ca o am pe vremea aceea. Inaintea ei mai pierdusem o sarcina, dar mi s-a spus ca e normal. Cred ca DD a vrut ca ea sa se nasca sanatoasa.

Raluca, mami de [zana] Diana si [cavaler] Andrei


#10
moniq27

moniq27
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 31 ianuarie 2013 - 15:44

Buna...
va multumesc foarte mult pentru raspunsuri si pentru incurajari. Intre timp am fost la ginecolog si a spus ca ar fi mai bine sa fac un chiuretaj prin aspirare, asa ca... am trecut si prin experienta asta. Acum sunt ceva mai bine din punct de vedere emotional si astept cu nerabdare sa ma apuc de treaba. Am luat deja in calcul sa imi fac niste analize mai amanuntite (mai ales cele pentru trombofilie), dar deocamndata vreau doar sa ma linistesc.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -