Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

ne-am luat catzel, vrem sfaturi


277 raspunsuri la acest subiect

#21
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 04 februarie 2013 - 20:16

Citat:
O metoda de a invata cainele sa ceara afara este sa ii spui sa se duca la usa cand vrea sa isi faca nevoile si asa vei stii ca de fiecare data cand se duce la usa, vrea sa isi faca nevoile.



cum adica sa-i spun, sa se duca la usa? [bang]
eu ma gandeam sa-l fac sa ia lesa in gura...dar nu stiu cum. lesa o tzin langa usa, cand iesim afara sa i-o pun in gura? oare e bine?

cat despre mancare asa scrie pe punga, e speciala pt catzelusi si la grutatea si varsta lui asa imi spune 3/4 cupa impartzita la 3. eu pe langa asta ii dau inca pe atit mancare facuta in casa, adica ceva simplu, dar vad ca-i place:carne fiarta pui sau vita , morcov si orez.
intre mese ii mai dau un os , o feliutza de salam cat mai slab...adica ce maninca si fiu-meu...si in general cumpar mancare de calitate fara nitrite si alte bazaconii


michelle

#22
mihaelk1978

mihaelk1978

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 153 mesaje

Postat 08 februarie 2013 - 17:43

Michelle, o sa iti spun cum mi-am invatat eu catelusa sa ceara afara:am certat-o de cate ori a facut pipi\kk.Daca pleca de la locul cu pricina, o duceam eu si ii explicam ca nu are voie sa faca pipi\kk in casa. De cand ma intorceam de la serviciu, stateam numai cu gura pe ea...nu am copii, nici sot, asa ca ma ocupam 100% de Pechi. La 3 1/2 luni s-a catarat prima data pe usa, semn ca dorea afara.


mihaelk1978@yahoo.com

#23
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 23 februarie 2013 - 00:47

sper sa nu ma laud degeaba...dar am progreat si noi.
aseara pt a 3 -a oara in saptamana asta a latrat si apoi s-a dus la usa care da in curte si a ramas acolo uitindu-se pe geam...semn ca vrea afara. cum l-am dus, cum a facut.

dar de la ce virsta credeti ca poate sa tzina sa nu-l mai scot noaptea afara?
noi il ducem pe la ora 22 cand ne culcam si apoi noaptea pe la 3-4.

michelle
"Fear less, hope more; Whine less, breathe more; Talk less, say more; Hate less, love more; And all good things are yours"

#24
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 23 februarie 2013 - 12:26

Ce varsta are acum?

Cand viata iti ofera un vis care iti intrece de departe orice asteptari, nu e de bun-simt sa jelesti atunci cand se sfarseste.

#25
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 23 februarie 2013 - 23:32

Citat:
citat din mesajul lui carmencat

Ce varsta are acum?

Cand viata iti ofera un vis care iti intrece de departe orice asteptari, nu e de bun-simt sa jelesti atunci cand se sfarseste.


4 luni+ 1 sapt

michelle
"Fear less, hope more; Whine less, breathe more; Talk less, say more; Hate less, love more; And all good things are yours"

#26
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 01 martie 2013 - 14:10

Am si eu un Shitu si daca tot e subiectul de aici o sa va intreb aici.
Pot sa o tund in zona ochilor eu? Sau sa o duc la veterinar? Se tunde cainele in jurul ochilor? Sau patesc ca la motanul vecinei cand eram mica si i-am taiat mustatile de a plans vecina 2 sapt si nu m-a mai primit pe la ea [:D]
Chestia asta mica a noastra are 2 randuri de blana deci e jale cu ea.
Michelle, a noastra a invatat destul de repede sa faca afara...problema e ca nu are un colt al ei ...ci se serveste de toata curtea...


Mami de: baietel [copil] & fetita [bb]


#27
cristinuk@

cristinuk@

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 642 mesaje

Postat 01 martie 2013 - 14:34

mustatile sunt organe de simtz tactil asa ca vezi ce tunzi pe acolo ... avea dreptate vecina sa fie suparata practic ai lasat pisica fara simtul orientarii
"Mustatile servesc ca delicate organe de simt tactil si sunt considerate a fi la fel de sensibile ca varfurile degetelor noastre. Ele sunt sensibile la vibratiile din curentii de aer. Pe masura ce aerul se misca, mustatile vibreaza, iar pisicile utilizeaza „mesajele” din aceste vibratii pentru a percepe prezenta, dimensiunea si forma obiectelor din apropiere. Mustatile au rol si in protejarea ochilor. Orice atingere a mustatilor face pleoapele sa clipeasca."

eu zic sa tunzi cainele la veterinar


https://picasaweb.go...79654/HikyBird# "...Poti descoperi inca in minunata viata a animalelor profunde semnificatii si nu de putine ori, adevarate valori etice si morale de comportament..." Constantin Mihailescu



#28
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 01 martie 2013 - 14:50

[:D] acum stiu Cristinuk [flo] dar atunci aveam impresia ca saracul motan era tare deranjat de mustatile lungi...cam in aceasi situatie sunt acum cu, cainele.
Si eu zic tot la veterinar ca cine stie ce facem noi...dar parca niciodata nu e timp si pt asta....


Mami de: baietel [copil] & fetita [bb]


#29
cristinuk@

cristinuk@

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 642 mesaje

Postat 01 martie 2013 - 15:37

pe la doi ani ....cu bune intentii desigur [:D]am inecat vreo 6 pui de gaina eu vroiam doar sa le fac baie in galetusa ... habar nu am cum am reusit sa i prind


https://picasaweb.go...79654/HikyBird# "...Poti descoperi inca in minunata viata a animalelor profunde semnificatii si nu de putine ori, adevarate valori etice si morale de comportament..." Constantin Mihailescu



#30
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 01 martie 2013 - 21:41

valeu....si noi am tuns catzelul si i-am tuns mustatile.
mai cresc la loc?

raportez, ca de o saptamana catzelul nu cere afara toata noaptea,de la 10 seara pana la 6-7 dimineatza.

michelle
"Fear less, hope more; Whine less, breathe more; Talk less, say more; Hate less, love more; And all good things are yours"


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -