Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Design interior: dormitorul


41 raspunsuri la acest subiect

#1
AdaByron

AdaByron

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 14 februarie 2005 - 18:45

Stiu ca au mai fost pe DC subiecte legate de decoratiuni/amenajari dar
nu am gasit nimic legat de "dormitorul nostru cel de toate noptile" [^]. Si cum asta e dilema mea curenta :), poate ma ajutati cu ceva sfaturi, idei...

Cum alegeti culorile pentru dormitoare(oaspeti si gazde)?
Mobila, perdele, covoare, lampi, etc.
Cum ar arata pentru voi dormitorul de "vis"?


AdaByron




"Age is an issue of mind over matter. If you don't mind,it doesn't matter."

#2
adjadyn

adjadyn

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 85 mesaje

Postat 09 martie 2005 - 16:24

te gandesti in primul si primul rand la culori, care sunt optime si care au un efect calmant asupra ta si partenerului tau.dupa care daca vrei sa fi in pas cu moda(fiindca si aici este o tendinta)trebuie sa sti ca mobila multa este incomoda...ceva simplu si de efect este ceea ce i9-ti trebuie, incearca sa cauti si tu pe internet..

adjadyn

#3
cinta

cinta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 120 mesaje

Postat 09 martie 2005 - 18:17

noi am ales mai intai culorile, cum a spus Adjadyn. precum si materialele folosite - ca a fost disputa mare intre tapet si varuit. pana la urma am ajuns la solutia de compromis cu imbracatul peretilor in tapet alb/ sau hartie de perete. sau cum Doame s-o fi zicand pe romaneste. pe care i-am varuit/ vopsit. asta pt ca avem apartamentul intr-o cladire veche iar peretii despuiati aratau de-a plansul.

apoi, am lasat doar strictul necesar in prima faza: un dulap maaaaare, patul si un scaun. pt haine. ulterior a facut al meu o masuta pt tv si avem si tv; ul in dormitor. mai vrem sa aducem niste rafturi/ noptiere pe care sa ne tinem fiecare pe partea lui de pat nimicurile gen cosmetice, carti, ochelari, etc. totul cat mai functional.

de asemenea, extrem de important este stilul de mobila. noi nu ne-am permis sa ne luam mobila noua asa ca am reconditionat din ce am gasit in apartamentul bunicilor. insa cu siguranta ne vom lua un pat de ala maaaaare de tot [ la care amandoi visam] fara margini in afara din lemn sau metal si fara cornuri ascutite. ca amandoi ne ciocnim frecvent in marginile de la patul pe care il folosim acum.

avem norocul cu un tavan f inalt. asa ca la combinatia de culori aleasa ne-am permis sa facem tavanul albastru. toti ne-au zis ca suntem nebuni, dar asa am vrut noi. si de cateva zile am lipit si stelutze pe el. e copilaresc si nu erau in "proiect" dar a fost un imbold. si fiind tavanul inalt nu deranjeaza vizual. decat daca te uiti in sus in special sa le cauti.

de asemenea, f important e jocul de lumini pe care il vrei in dormitor, precum si functionalitatea acestei camere: este doar pt odihna si alte activitati de cuplu. sau si pt tv, comp, citit in pat - care, de altfel, sunt contrarecomandate.

eu nu sunt superstitioasa de felul meu, insa am respectat cu strictete sa nu am oglinda in dormitor.

asaaaa... si tot legat de spatiu, am folosit fara sa ne dam seama ca, de fapt, e si o tehnica de a da impresia de mai mult spatiu: aceeasi mocheta in ambele camere - ca e cu intrare din una in alta.

pt oasppeti nu stiu sa zic pt ca nu am o astfel de camera.
dar dat fiind ca locuiesc in afara tarii, unul din gandurile care m-ar bantui ar fi sa folosesc elemente de decor traditionale din romania - gen scoartze, covoare tesute la razboi, etc. insa combinat si cu elemente moderne, sa nu se simta bietul oaspete ca intr-un muzeu :D

cinta

#4
Caprioara

Caprioara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.645 mesaje

Postat 09 martie 2005 - 18:55



quote:
eu nu sunt superstitioasa de felul meu, insa am respectat cu strictete sa nu am oglinda in dormitor.



Ce superstitie e cu oglinzile in dormitor? Ca eu am un sifonier din perete in perete cu oglinzi pe 6 usi, fix in fata patului conjugal. Da impresia de sptiu, nu gluma...
Eu stiu doar superstitia cu spartul oglinzii ca aduce ghinion si ca nu te mai mariti nu stiu cati ani .

#5
AdaByron

AdaByron

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 09 martie 2005 - 19:31

Intre timp am ales pentru dormitorul oaspetilor: mobila(pat dublu, dulap, noptiere) alba, doi pereti ii vom zugravi albastru si alte accesorii vor fi tot in nuante de albastru.

Dar inca nu ne-am hotarat la culorile pentru dormitorul nostru(mobila e natur), bate asa un vant de mov [^] dinspre sotul meu, dar nu-s inca sigura...

Merci de ajutor [flo]! Si alte sfaturi sunt binevenite...

AdaByron



"Age is an issue of mind over matter. If you don't mind,it doesn't matter."

#6
adjadyn

adjadyn

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 85 mesaje

Postat 09 martie 2005 - 19:59

oricum trebuie sa fie un loc cald(pe care ti-o inspira culorile si materialele),primitor,important este sa ai o masuta portabila,pt eventualul mic dejun la pat!!![:D]..se poate folosi seara ca suport de lumanari..un pahar de vin!!![^]

adjadyn

#7
madutzu

madutzu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 09 martie 2005 - 21:42

Eu zic asa: ia-ti sotul de mana si honariti prin magazine de mobila.
Eu te-as trimite direct la Ikea[il]. Mie imi place ff mult stilul[il]
www.ikea.com
Succes!

P.S. si eu inainte de toate iti sugerez sa va ganditi la culori......verdele-i linistitor.....

Mada, mami de
Antonia****06.01.2001
Lukas******14.10.2003
http://community.web.../user/madutzu05

#8
madutzu

madutzu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 10 martie 2005 - 00:47

quote:
Originally posted by cinta

noi am ales mai intai culorile, cum a spus Adjadyn. precum si materialele folosite - ca a fost disputa mare intre tapet si varuit. pana la urma am ajuns la solutia de compromis cu imbracatul peretilor in tapet alb/ sau hartie de perete. sau cum Doame s-o fi zicand pe romaneste. pe care i-am varuit/ vopsit. asta pt ca avem apartamentul intr-o cladire veche iar peretii despuiati aratau de-a plansul.

apoi, am lasat doar strictul necesar in prima faza: un dulap maaaaare, patul si un scaun. pt haine. ulterior a facut al meu o masuta pt tv si avem si tv; ul in dormitor. mai vrem sa aducem niste rafturi/ noptiere pe care sa ne tinem fiecare pe partea lui de pat nimicurile gen cosmetice, carti, ochelari, etc. totul cat mai functional.

de asemenea, extrem de important este stilul de mobila. noi nu ne-am permis sa ne luam mobila noua asa ca am reconditionat din ce am gasit in apartamentul bunicilor. insa cu siguranta ne vom lua un pat de ala maaaaare de tot [ la care amandoi visam] fara margini in afara din lemn sau metal si fara cornuri ascutite. ca amandoi ne ciocnim frecvent in marginile de la patul pe care il folosim acum.

avem norocul cu un tavan f inalt. asa ca la combinatia de culori aleasa ne-am permis sa facem tavanul albastru. toti ne-au zis ca suntem nebuni, dar asa am vrut noi. si de cateva zile am lipit si stelutze pe el. e copilaresc si nu erau in "proiect" dar a fost un imbold. si fiind tavanul inalt nu deranjeaza vizual. decat daca te uiti in sus in special sa le cauti.

de asemenea, f important e jocul de lumini pe care il vrei in dormitor, precum si functionalitatea acestei camere: este doar pt odihna si alte activitati de cuplu. sau si pt tv, comp, citit in pat - care, de altfel, sunt contrarecomandate.

eu nu sunt superstitioasa de felul meu, insa am respectat cu strictete sa nu am oglinda in dormitor.

asaaaa... si tot legat de spatiu, am folosit fara sa ne dam seama ca, de fapt, e si o tehnica de a da impresia de mai mult spatiu: aceeasi mocheta in ambele camere - ca e cu intrare din una in alta.

pt oasppeti nu stiu sa zic pt ca nu am o astfel de camera.
dar dat fiind ca locuiesc in afara tarii, unul din gandurile care m-ar bantui ar fi sa folosesc elemente de decor traditionale din romania - gen scoartze, covoare tesute la razboi, etc. insa combinat si cu elemente moderne, sa nu se simta bietul oaspete ca intr-un muzeu :D

cinta



Cinta, care-i povestea cu oglinda in dormitor?[pup]

Mada, mami de
Antonia****06.01.2001
Lukas******14.10.2003
http://community.web.../user/madutzu05

In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru-cinci lamai pe ora (Iren[pup])

#9
adda

adda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 10 martie 2005 - 10:34

Uite aici doua link-uri ca sursa de inspiratie:
http://www.decostyle.ro/index.php?a=69
http://www.mobexpert...d=56&p=mobilier (eu intru pe acest site deseori nu pentru a admira mobila (frumoasa, de altfel), ci pentru a observa modul in care sunt aranjate obiectele decorative, accesoriile, culorile folosite etc). Nu de putine ori am "furat" idei de pe acest site. Obiectele decorative sunt sarea si piperul cred eu, cu ajutorul lor poti obtine o atmosfera placuta.
Dormitorul nostru nu e chiar dormitorul ideal pentru mine; inca mai sunt multe de facut[:)].
Camera este micuta, motiv pentru care peretii sunt albi. Culorile care predomina sunt portocaliul si rosul (nuante calde, nu tari). Mobila si galeria (de la perdea) sunt maro inchis. Perdeaua este portocalie si are niste firisoare argintii care o fac sa fie delicata (stiu, portocaliu suna ciudat [:D]; cand am cumparat perdeaua chiar si eu ma gandeam "ce mi-a venit de am cumparat-o portocalie", insa acum imi place foarte mult: e o pata de culoare care da o nota de optimism si caldura camerei). Pe noptiere (care sunt asezate de o parte si de alta a patului) avem cate o veioza (care seamana cu veioza nr. 1 de aici http://www.mobexpert...aliu.php?id=633) si obiecte decorative (o fotografie cu rama maro inchis, lumanarici rosii si albe parfumate sau nu, in forma de inimioara sau cu suportul in forma de inimioara). Patul are o cuvertura si pernute de culoare bej spre portocaliu. Covorul este rosu, dar nu sunt prea incantata de el (l-am primit la nunta; mi-ar placea sa avem un covor pufos, mitos, nu stiu exact cum sa explic ca sa iti faci o idee, dar nu am vazut nicaieri in Iasi pana acum).
Cred ca nu conteaza chiar foarte mult mobila, cat modul in care reusesti s-o pui in valoare. In ceea ce ma priveste, obiectele importante dintr-un dormitor sunt:
- patul - este elementul central si trebuie sa arate foarte bine (o cuvertura draguta, cu pernute asortate; eu sunt fan pernute, imi plac foarte mult si nu va spun ce mi se rupe inima [:D] cand vad niste pernute dragute, dar mult prea scumpe);
- veiozele creeaza o atmosfera placuta, intima, mai ales seara;
- obiectele decorative de pe noptiera care sa te faca sa-ti placa sa stai in patul tau [:)];
- nu as pune jaluzele verticale niciodata in dormitor; sunt prea sobre, reci si mie imi dau impresia ca ma aflu intr-un birou. Imi plac perdelele usoare, fine, transparente care sa se unduiasca usor in bataia vantului atunci cand fereastra e deschisa [:)];
- nu as folosi culori tari pentru peretii dormitorului (portocaliu, mov, rosu, albastru); mie imi alunga somnul. Imi plac peretii albi (in primul rand, nu trebuie sa te mai chinui si cu asortarea culorilor mobilei/obiectelor din camera; apoi camera este mai luminoasa si pare mai mare decat este in realitate) sau in culori pastelate. Am citit ca e de efect sa vopsesti un perete intr-o culoare vie, insa eu nu sunt incantata de aceasta idee. Nu se potriveste cu personalitatea mea. Probabil ca arata interesant, dar nu la mine in dormitor [:D]
Parerea mea e ca nu conteaza atat de mult sa folosesti mobila sau culori care "sunt la moda", cat sa reusesti sa-ti pui amprenta in modul in care decorezi camera.
Arunca un ochi pe www.decostyle.ro. Vei gasi multe sfaturi si idei care in mod sigur te vor incanta [;)]
Ada

#10
AdaByron

AdaByron

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 10 martie 2005 - 11:50


Mada, touché :) verdele e culoarea mea preferata, doar ca sotul meu zice ca ar vrea o culoare 'mai sexy' [:I] pentru dormitor...

Ada si eu cred ca obiectele decorative sunt cele care dau farmec unei incaperi si abia astept sa incep sa caut...
Dar, deocamdata m-am blocat la stadiul: culori.

Mai are cineva un dormitor de vis p-acasa sau in gand [^]?

AdaByron

"Age is an issue of mind over matter. If you don't mind,it doesn't matter."


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -