Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

M-am hotarat.........adoptie(86)


214 raspunsuri la acest subiect

#21
LIANA22

LIANA22

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 59 mesaje

Postat 07 ianuarie 2013 - 13:26

Carmen, felicitari pentru obtinerea atestatului . Te admir pentru perseverenta ta in lupta cu morile de vant . Dar bucuria de a avea un nou copil este foarte aproape .
Vreau sa te intreb daca dupa legea noua , la calcularea bugetului pe membru de familie este o suma fixa . De ex . daca pentru un alt membru se are in vedere inca 10 mil . pe minim sau alta suma ?! Ce au spus cei de la PC ? Stiu ca sunt familii pentru care nu este necesar acest calcul , au un buget foarte mare .

#22
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 07 ianuarie 2013 - 13:56

Indiferent de dimensiunile bugetului, trebuie facuta aceasta aplicatie. E un puct pe lista care trebuie bifat.
Mie mi-au zis ca nu e o suma fixa, dar in principiu sa ramana niste bani sa arati ca ai cu ce creste al doilea copil.

Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

#23
ALIAA

ALIAA

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 07 ianuarie 2013 - 16:31

Buna, Printe, referitor la varsta copilului, eu stiu ca daca treci de ex. 0-1 ani, cei de la directie vor trece 0-2 ani (asa au recomandari tacite de la ORA), ca astfel tu sa poti vedea si un copil de 1.1 ani si sa nu-l pierzi pt o luna. Acest lucru va fi trecut in raportul final, pe care il puteti contesta, insa desi e un pas peste alegerea parintilor, nu il gasesc chiar condamnabil - eu ma gandesc ca daca vad un copil in bratele cuiva, chiar nu pot estima cu asemenea precizie daca are 1 an sau 1 an si doua luni. Pana la urma, poti refuza sa cunosti un copil cu varsta mult mai mare decat cea solicitata de voi...DAR...te si poti indragosti de un copil cu cateva luni mai mare decat ce v-ati gandit initial

Valentina, daca am inteles bine tu spui ca pt un copil sub 2 ani beneficiezi de concediu inclusiv in cele 90 de zile de incredintare, eu insa am inteles exact pe dos, chiar s-a pus aceasta problema in cadrul unui curs, si a rezultat ca doar la incuviintarea finala se poate beneficia de concediu. In lege nu am gasit nicaieri specificat clar. Oare care e realitatea? Voi, maimici care aveti copilasi mai mari de 2 ani cum v-ati descurcat in primele 3 luni de incredintare? ati lipsit de la servici atata timp continuu?

#24
Iridessa

Iridessa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 07 ianuarie 2013 - 16:37

La multi ani Ioanelor si Ionilor! [flo]

#25
valentina30

valentina30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 226 mesaje

Postat 07 ianuarie 2013 - 17:52

Aliaa, eu nu spun din ce am citit,k nu am citit atata legea... Spun din ce stiu de la persoane in cauza. Au intrat in potrivire practica, au facut intalnirile si cand li s-a dat copilul acasa, li s-a dat o hartie ceva, decizie, hotarare. In baza ei au bebeficiat de concediu de crestere...k nu iti da nimeni retroactiv.

Daca lupti, poti sa pierzi. Daca nu lupti, ai pierut deja!

#26
toni

toni

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 07 ianuarie 2013 - 19:48

Fara sa doresc sa supar pe nimeni...
Nu stiu daca mi-as putea lua o asemenea raspundere. Cu toate ca e un lucru mare sa adopti un copilas, nu stiu daca mi-as putea asuma si riscul. Voi la ce v-ati gandit atunci cand v-ati decis sa adoptati un copil?[flo]

#27
LiliGuran

LiliGuran

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 126 mesaje

Postat 07 ianuarie 2013 - 20:15


Draga Aliaa,bine ai venit in randul nostru!Da, cei de la protectia copilului iti ,,sugereaza" sa treci cu un an in plus caci daca vrei un copil de un an si copilul are un an si o luna nu te potriveste ORA cu el.Noi prima data am scris 0-2 ,apoi 0-3.Din momentul in care iti este incredintat copilul la tribunalul de unde este in plasament intri efectiv in concediu de maternitate sau paternitate pana in momentul in care copilul implineste 2 ani ,daca are peste doi ani [bang]gasesti un compromis sa-i gasesti o intarziere emotionala,de limbaj etc. (se practica ...) si poti sta pana la 3 ani sau te ajuta bunul D-ZEU .Indemnizatia si alocatia se primeste retroactiv dar dupa cateva luni depinde de judet.Noi avem aproape trei luni de cand am depus actele si nimic...Sotul meu a intrat in paternitate pana in septembrie caci atunci are copilul 2 anisori apoi mai vedem!
Dragele mele cele care optati pentru plasamentul de urgenta, cum mai ziceu si alte fete e in floare santajul stiu doua cazuri la noi in zona, trebuie sa avem mare grija !Dar ce e al vostru e pus deoparte .Doamne ajuta tuturor![pup]

#28
valentina30

valentina30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 226 mesaje

Postat 07 ianuarie 2013 - 20:23

Toni [pup] nu super pe nimeni si e f bine k intrebi si iti spui parerea.
Sincer iti spun k nici eu nu ma gandeam acum 3 luni ca voi alege acest drum. Eram insarcinata si urma sa nasc si sa fiu o mamica fericita, dar...am mai povesti ce s-a intamplat.
Cum nu mai pot avea copii biologici si cum imi doresc mult de tot sa fiu parinte, am ales acest drum. Si asa poti deveni parinte. pana la urma parinte este cel ce te creste, nu cel ce te face.
Noi vrem sa fim parinti ca sa avem cui sa oferim iubirea noastra, k sa avem cu copilas laga noi , k sa spunem k este al nostru, nu sa zicem e al sora-mi, dar il cresc eu, k eu nu am, dar sta la mine numai in vacanta, mie imi zice matusa...Vreau sa fie al meu, sa-mi zica mama, sa fiu eu implinita ca persoana. Cand va fi mare sa faca ce vrea, nu astept o cana de apa sau altceva.Oricum surprize iti pot face si copiii biologici.
Nu vrem sa adoptam k sa ne laude lumea, k sa intram in randul lumii, adoptam pentru k ne dorim noi, pentru sufletul nostru.Nu adoptam nici k sa zicem k facem o fapta buna, k salvam un suflet nevinovat. da, il si salvam, dar mai intai salvam sufletul nostru, ne salvam pe noi, ne dam un alt sens vietii, avem pentru ce sa luptam, sa muncim, sa traim, sa ne bucuram de realizarile noatre...
E o decizie curajoasa, grea, dar asta ne dorim...
Nu stiu exact cat e de mare acest lucru si nu stiu la ce riscuri te referi tu?
Poate ne povestesti..[flo]

Daca lupti, poti sa pierzi. Daca nu lupti, ai pierut deja!

#29
printe

printe

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 223 mesaje

Postat 07 ianuarie 2013 - 21:31

Buna fetelor,

aliaa, eu am intrebat insistent asistenta mea sociala cum e cu varsta asta. MI-a zis clar ca softul considera 0-1 an(cum precizam noi) 0-2 ani fara 1 zi, deci include si cazul cand copilul are mai mult de 1 an(pana in 2).
La atestatul vechi am pus 0-3 ani si mi-a zis ca include si copii mai mari de 3 ani, pana in 4.

Eu am intrebat la curs cum se acorda concediul de crestere si mi s-a comunicat ca din momentul incredintarii in vederea adoptiei se poate depune dosarul pt CIC.
Nu cred ca sunt 100% lamurita cu suma indemnicatiei. Daca copilul are <1 an si optezi pentru CIC 1 an , primesti max 34 mil pana face copilul 1 an si daca copilul are intre 1 si 2 ani, esti obligat sa optezi pe CIC 2 ani corect? adica cateva luni pana face copilul 2 ani sa iei max 12 mil? asa e?

Mai stiu ca daca renunti la CIC primesti 5 mil pt cresa, sau daca optezi pentru CIC 1 an , se dau acesti 5 mil pana face copilul 2 ani din momentul cand te intorci la servici. Noi cum putem beneficia de acest ajutor de cresa, stiti?

Eu spre exemplu daca copilul va avea intre 1-2 ani nu as dori sa iau CIC cu max 12 mil pe luna pentru ca nu ne-am descurca financiar, dar nu m-as plange daca as beneficia de acesti 5 mil pentru cresa.


madalina, eu stiu ca nu se face bugetul pe membru de familie, ci se pun veniturile la un loc, se scad cheltuielile pe familie si apoi diferenta se considera suma care ramane si din care se poate asigura un trai decent copilului ce va veni. Stiu ca nu exista o suma fixa, dar se apreciaza in functie de venit-cheltuieli daca va permiteti sa cresteti un copil sau nu.

Valentina, multumesc.Eu zic ca a fost bine azi la testul psiho, am avut emotii degeaba.


Mutatiile MTHFR C677T si A1298C ambele heterozigote, 1 sarcina oprita in evolutie la 6s

#30
madalina_gh

madalina_gh

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 07 ianuarie 2013 - 22:49

printe eu am trecut de faza cu bugetul, nu stiu ce concluzii au tras ei dar nici nu-mi pasa, la mine o parte din venituri sunt fixe iar o alta parte sunt variabile, asa ca i-am inebunit de creier cu intrari iesiri, plus venituri din gospodarie , stau la curte plus de la tara de la mama care are porci si gradina de legume aceste produse intra in cosul zilnic, daca ei pot sa traga o conluzie cati bani imi raman ii felicit. eu am rasuns la toate intrebarile puse de ei. dar in cazul in care venitul este mai mic decat ai declarat ca si cheltuieli poti sa spui ca te ajuta financiar parintii


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -