Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

M-am trezit brusc mama unui copil de 3 ani :)


37 raspunsuri la acest subiect

#11
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 04 ianuarie 2013 - 00:26

felicitari pentru ca acum sunteti cu adevarat o familie . fiti voi insiva , aratati dragoste in tot ceea ce faceti . restul va veni de la sine . vei fi o mama foarte buna . faptul ca ai indoieli arata dorinta ta ca lucrurile sa fie facute bine si lui andrei sa-i fie bine .

pastreaza un jurnal cu toate nazabatiile lui si cu toate intrebarile/ framantarile pe care le ai pentru atunci cand va deveni parinte / matur . va fi de mare efect .

[flo]

"niciodata nu e prea tarziu"

#12
Laurino76

Laurino76
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 04 ianuarie 2013 - 11:49

Sunshine,

L-am cunoscut pe Andrei la un eveniment caritabil unde am fost invitati iar copiii de la centru au cantat. Ne-am indragostit la prima vedere de el si el de noi. Am fost apoi sa discutam cu directoarea si am inceput demersurile. Inca nu este adoptat total, deocamdata il luam doar in weekend. De sarbatori a stat mai mult. Acum facem actele si tot. Este un proces de durata si pana in luna mai nu putem spune chiar ca este copilul nostru. Doar aproape :) Numai ca acum sunt doar birocratii de rezolvat care...se vor rezolva. Este foarte complicat sa il ducem in ficare luni dimineata inapoi la centru, se lasa cu plansete de ambele parti, dar stim ca intr-o zi va fi copilul nostru :)

#13
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 04 ianuarie 2013 - 12:58

Felicitari! Fiecare copil e unic, nu exista o reteta universal valabila. Important e ca va iubiti si ca sunteti atenti la nevoile lui.


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

#14
valentina30

valentina30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 226 mesaje

Postat 04 ianuarie 2013 - 19:12

Acum pe TVR, Bogdan Panait...
Fam atestate cca 1600, copii adoptabili cca 1900...

Daca lupti, poti sa pierzi. Daca nu lupti, ai pierut deja!
Scuze k am postat aici, k aici citeam si din viteza...
Felicitari pentru bebele venit in viata voastra. Va fi bine, chiar dc nu ati fost pregatiti...Cred k nimeni nu e complet pregatit si e luat prin surprindere...
M-a amuzat faza cu bomboanele.[:)] Nu va stresat, se va rezolva. Invatati-l prin joc. Impartiti o punga la fiecare membru si pe ale voastre puneti-le la vedere....se va obisnui. Si noi intalnim cazuri din acestea la scoala, nu stiu sa imparta lucrurile, dar ne obisnuim treptat. Va tinem pumnii [pup]

#15
sunshine2012

sunshine2012

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 04 ianuarie 2013 - 23:54

Laurino, eu tot nu inteleg cum se poate adopta astfel un copil azi in Romania. Ba in lege scrie ff clar, daca cineva are atestat de familie adoptatoare risca sa il piarda daca incearca sa isi identifice un copil. Pai daca ar fi asa cum spui, inseamna ca toti am putea umbla in centre, orfelinate sa ne gasim noi copilul.
Si acum cum e la voi? Aveti atestatul de familie adoptatoare? Sau acum vreti sa il obtineti? Daca e asa, cum poate spune directoarea aceea ca copilul va fi al vostru????????? Toti copii se potrivesc de la Bucuresti printr-un program cu potentialii adoptatori, se aleg 10 familii atestate din care cei de la Directie aleg 3, si la final din cei trei ramane 1, alesul pt copil.
Eu chiar nu inteleg cum poate fi copilul la voi, si totalmente nu inteleg cum poate sa va incurajeze sa va si fi al vostru.

Nu ma intelege gresit, te rog, nu am nimic cu tine, dar nu asa se procedeaza daca vrei sa adopti un copil.

#16
malex

malex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 264 mesaje

Postat 05 ianuarie 2013 - 00:44

Tare as vrea sa aflu si eu, ca sunt in ceata totala.......

#17
Laurino76

Laurino76
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 05 ianuarie 2013 - 10:46

Sunt mai multe variante evident. Prima ar fi sa iti iei atestatul si apoi sa cauti copilul, alta sa cauti copilul sa cum ai spus si sa iei atestatul dupa. Chiar se poate asta daca copilul este adoptabil. Si, crede-ma, nu este deloc asa de complicat cum spune lumea. Se poate adopta un copil in cam 8,9 luni. Il poti lua acasa chiar si dupa o luna, doua.

Depinde totul de la caz la caz. Depinde si de varsta copilului, dupa 10 ani poate sa decida singur.
Noi nu ne-am luat atestatul inca, dar nu este greu sa il iei daca indeplinesti cateva conditii. Noi le indeplinim.
La noi s-a nimerit sa il cunoastem inainte. Voiam sa adoptam, dar cam copilul ne-a ales pe noi. Si atunci procedezi in interesul copilului.

In plus, directorul centrului si ulterior asistentii sociali si psihologii, vor sa se lamureasca ei daca acestui copil ii place cu noi, daca noi putem sa il crestem. Chestia aia de "chimie". Ieri au venit in vizita la noi si i-a bufnit rasul: copilul parca se nascuse aici :) A fost foarte dragut si emotionant.

In acelasi timp inca nu avem garantia ca il putem lua, chiar daca asa pare. E posibil sa apara ceva, nu stiu ce. De asta mi-e tare frica, desi stiu foarte sigur ca este in interesul copilului sa il crestem noi si nu o casa de copii si stim ca ii putem un viitor frumos si fara lipsuri.

E complicata si legea, dar daca stii sa o intelegi....ma rog, iti trebuie un avocat.
Sper ca te-am lamurit :)
Zi frumoasa

#18
Laurino76

Laurino76
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 05 ianuarie 2013 - 10:51

Ca sa iti raspund si mai exact :)
Dupa ce gasesti copilul, iti iei atestatul.
Noi am fost la Directie si am spus :ne-am indragostit de un copil de la o casa de copii, care este varianta sa il luam? Si ne-au explicat-o.
Iar directoarea nu a spus niciodata ca va fi al nostru, noi spunem asta, avocatul spune asta, cei de la directie spun asta.Directoarea a zis ca nu isi da aprobarea pana nu se asigura ca este in interesul copilului, desi eu cred ca a vazut ca este :)


#19
valentina30

valentina30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 226 mesaje

Postat 05 ianuarie 2013 - 13:49

Laurino, te rugam sa ne spui si noua care este procedura. Voi aveti atestat de familie adoptatoare? copilul este adoptabil? Sau acum se incepe procedura de adoptie...
in plus eu stiu k nu mai este voie sa iei copii acasa doar in week-end sau de sarbatori si in restul zileor sa stea in centru de plasament...
Stiu pe cineva care a luat o fetita cu varsta de peste 10 ani, a luat-o prima data de sarbatori, apoi la sfarsit de sapt, dar asta mai de mult. Acum o au acasa in plasament nu st asistenti maternali).Fetita nu este adoptabila, sau e greu adoptabila...nu stiu cum.
La voi care e situatia cu baietelul. Te rugam sa ne zici si noua.
[flo]

Daca lupti, poti sa pierzi. Daca nu lupti, ai pierut deja!

#20
valentina30

valentina30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 226 mesaje

Postat 05 ianuarie 2013 - 21:07

Foarte interesant...ce sa zic. Bafta multa, sa il aveti cat de curand pe numele vostru. cat despre luat atestatul si apoi cautat copilul, te contrazic. Conform legii, cei care au atestat de fam adoptatoare, isi piers atestatul in cazul in care incearca sa-si identifice singuri copilul.Probabil varianta cu identificat copilul si obtinut atesatul dupa e ok, dar prima sigur nu.
Dar baietelul ce statut are? Este declarat adoptabil, sau inca nu?
Pt k dc ar fi declarat adoptabil, normal ar trebui sa fie potrivit cu una din familiile deja atestate, cu vechime.
Sa nu ne intelegi gresit. Ne bucuram pentru voi ca puteti adopta in acest fel. Dar vrem si noi pareri, explicatii, pt k st atatea fam care asteapta de ani de zile.
Si inca ceva:care ar fi motivul pt care nu va garanteaza directoarea k va fi al vostru?Doar din cz k nu se adapteaza?Fam biologica si-a dat acordul pt adoptie?

Daca lupti, poti sa pierzi. Daca nu lupti, ai pierut deja!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -