Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

copil diagnosticat cu autism cu 1 an in urma


12 raspunsuri la acest subiect

#1
diana1234c

diana1234c
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 29 noiembrie 2012 - 06:36

buna seara !! sper ca cineva sa imi citeasca subiectul si cineva care are cunostine in domeniu sau a trecut prin asa ceva ar putea sa imi spuna cateva lucruri informative. baietelul meu a fost diagnosticat la varsta de 4 ani cu autism..imediat dupa diagnosticare am inceput sa facem terapie cu doamna logoped.a trecut deja un an de zile si rezultatele se vad foarte putin, spune "mama, buna, tata" dar doar le repeta dupa membri familiei sau doamna logoped,.deja am ajuns la disperare..nu stiu cat timp va mai trece sa imi aud copilul vorbind singur. rog persoanele cunoscatoare de cauza sa ma ajute cu o informatie..cat timp va mai dura..daca e normal doar sa repete cuvintele.multumesc!

#2
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 30 noiembrie 2012 - 14:57

pentru un copil cu autism, lucrul doar cu logopedul este foarte putin.Este vorba de o terapie multidirectionala , nu numai lingvistica ci si pe latura intelegere a faptelor, asociere, pentru ca el nu poate singur , din cauza problemei, sa inteleaga ceea ce pentru un alt copil este evident.Daca un copil "normal" va invata spontan ca daca se baga cu picioarele in apa se uda si ii e frig...sa zicem un exeplu, deci consecintele actiunilor derulate una din alta, pentru un copil cu autism, aceasta nu se produce.Cred ca stiti acum dupa un an , ca trebuie sa lucrati cu el acasa, minut de minut, este un stil de viata.Nu asteptati minuni de la logoped.Voi trebuie sa gasiti pe cineva care sa va invete cum sa-l invatati la randul vostru pe copil traitul in aceasta lume pe care el singur nu o poate intelege.Lucrul cu sabloane, cu desene, cu reprezentari clare a fiecarei actiuni pe care o doriti de la el, va va duce pe drumul cel bun.Este exact cum ai lega pe cineva la ochi si l-ai pune sa strabata o padure pe care nu o cunoaste.Nu va putea fara indrumare sa gaseasca singur cararea.Asa si aici.Voi sunteti indrumatorii lui si pe voi va are ca sprijin.Anii care trec sunt cei mai mari dusmani ai lui si din pacate nu se mai intorc.Concret gasiti pe cineva care sa va indrume cum sa-l invatati pe copil " sa gandeasca ".De la sentimente, la regulile jocului de-a viata toate trebuie , ca intr-un puzzle, asezate la locul lor.Asta e de fapt obligatia parintelui, iar cei care fac terapii (cum spuneam nu doar logopedie) iti pot arata cum sa continui acasa lurul. Fiecare pas trebuie sa-l strabati (virtual vorbind) de mana cu copilul, pentru ca sa ai apoi pretentia ca el sa faca ceva, dar atunci sa te astepti ca va urma aceeasi carare pe care tu i-ai aratat-o.

Probabil pare ca spun povesti, dar nu e.Daca intre doua puncte, pentru un om normal sunt o infinitate de carari, care duc de la un punct la altul, pentru un copil autist exista doar una, aceea pe care a invatat-o aratata de altcineva si daca trebuie cumva sa se abata de la ea e complicat pentru ca nu intelege de ce .

Pare greu , dar nu e , daca inveti cum e trebuie lucrat cu el, cum trebuie trait cu el.Dar cu iubire sigur veti reusi, fara indoiala.Pacat ca au trecut totusi aproape 5 ani, dar nu mai lasati sa treaca si altii...e pacat pentru copil.



roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)



[i]









#3
diana1234c

diana1234c
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 30 noiembrie 2012 - 21:13

multumesc mult pentru indrumari.baietelul face deja puzzeluri,lucram cu el cu sabloane atat eu cat si doamna logoped.am mentionat mai sus ca inceput sa repete cuvintele dupa noi <nu le pronunta singur>, speram ca in curand sa isi mai dezvolte capacitatile de vorbit.inca odata multumesc mult pt indrumari ,conteaza mult

#4
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 30 noiembrie 2012 - 23:25

Diana am uitat sa-ti urez bine ai venit pe forumul acesta.Sper sa gasesti raspunsuri la toate intrebarile care te framanta.Numai bine va doresc.[flo]



roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)



[i]









#5
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 01 decembrie 2012 - 00:59

citeste daca nu ai facut-o deja, mai sus , la subiectul " comunicarea cu un copil autist".Este foarte instructiv si poti lua idei de acolo.Si sunt multe subiecte pe aceasta tema, spor la citit, si la gasit solutii aplicabile in cazul tau.Pentru ca sa nu uitam fiecare copil e unic si deci diferit...



roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)



[i]









#6
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 03 decembrie 2012 - 03:09


Daniela, nu face nimeni ABA in oras la voi? v-ar ajuta mai mult. logopeda are experienta cu copiii autisti?
nu dispera, incearca cu pictograme, sunt foarte bune (carduri cu diferite imagini pe ele, de ex: obiecte din casa, cu care copilul are zi de zi tangenta): farfurie, cana, fructe, legume, haine, etc;
poti face totul ca o joaca cu cartoanele, incepi sa-l pui pe copil sa le indice pe cele pe care le pronunti tu, apoi treptat va pronunta si el cind va vedea cardul respectiv.
Trebuie sa vorbiti tot timpul cu el, sa-i aratati obiectele, sa faca legatura cu denumirea, etc. nu disperati...si nu-l lasati prea mult la tv singur.

http://forum.desprec...TOPIC_ID=137759

#7
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 03 decembrie 2012 - 17:24

Sunt de acord cu Ana si Roxy, logopedie este absolut insuficient pt un copil cu autism. Ce alta terapie face?

#8
mihaela77O

mihaela77O

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.629 mesaje

Postat 03 decembrie 2012 - 22:06

si inca un aspect Diana,e mai dur,dar este cat se poate de posibilca baiatul sa nu vb niciodata!sau sa vb doar la cerere,nu spontan!

O sa mai revin cu detalii,acum sunt pe fuga!







MIHAELA [mamica] DE [zana] ANDREEA(03.04.1997) SI [bonjovi] MIHAITA(25.09.2003)

Prietenii lui Mos Craciun

TOMBOLA-Spiritul Craciunului


A&M





Viata...















#9
diana1234c

diana1234c
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 04 decembrie 2012 - 02:45

da si de asta mi-e teama cel mai tare! am uitat sa mentionez ca lucram si cu ABA. referitot la sabloane si la imagini, am facut poze la diferite obiecte din casa si cand il intreb ce este spune el singur..stiu ca este de durata dar sper ca intr-un final sa gasim lumina de la capatul tunelului.

#10
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 06 decembrie 2012 - 07:33


Pai spune singur cuvinte? asta e bine. urmatoarea etapa ar fi propozitii foarte simple si scurte; de genul poze cu un baietel mincind/spalindu-se, jucind ceva, etc;
daca ii este foame, sete, cum cere? vorbiti mereu cu el, vocalizati fiecare gest, mereu scurt, concis, fara abstractii. de cite ori ii dai sa manince repeti denumirea, ce are in farfurie; pe strada: locuri: azi mergem aici, acolo, am facut asta, cealalta, aici e scoala, acolo posta, etc.
daca sunteti disponibili, lucrurile care-l intereseaza (jocuri, mincare), puse unde nu are acces, si atras spre ele; provocat sa le ceara, si repetat mereu asta e o minge, vrei mingea?, etc
nu-l lasati singur si cu jocuri repetitive in masura posibilului (stiu ca nu-i usor)
face ecolalie?

http://forum.desprec...TOPIC_ID=137759


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -