Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum ma pregătesc pentru interviu?


11 raspunsuri la acest subiect

#1
NinaR

NinaR

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 20.686 mesaje

Postat 20 noiembrie 2012 - 16:10

Va rog sa ma ajutati cu sfaturi pretioase ca am o tona de emotii. Voi participa la un interviu pentru un post superior, in cadrul institutiei la care lucrez. Trebuie sa imi sustin motivatia in fata a 12 persoane.
Cum sa incep??? Ce sa spun????

#2
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 20 noiembrie 2012 - 21:20

Pai spune de la inceput ca ai emotii, dar ca le vei depasi.
Incearca sa fii amuzanta, chiar daca nu reusesti sa pari relaxata, poti incerca sa faci haz de necaz, toata lumea apreciaza umorul fin, de calitate, in plus de asta, recunoscandu-ti cinstit emotiile si depasindu-le dovedesti un anume ceva.
Apoi banuiesc ca fiind din cadrul firmei, te cunosc, nu?
Daca te cunosc, puncteaza ceva anecdote despre cate un proiect derulat cu ei, ceva dragut, semnificativ, si arata cum noua pozitie te-ar ajuta sa-ti pui in lumina exact calitatile pe care ti le-ai demonstrat atunci...
Spune-le ca iti doresti pozitia respectiva pentru ca esti convinsa ca poti face mult mai multe pentru companie, ca iti place sa fii parte din echipa aceasta (din firma ca intreg) si ca iti doresti sa aduci maximum posibil si ca acea pozitie iti ofera oportunitatea de a reusi asta.
Nu puncta aspectul financiar iar la final, daca sunt o echipa de pustani spune-le ca va veti distra de minune facand lucrurile sa mearga din ce in ce mai bine, iar daca sunt mai in varsta spune-le ceva cum ca esti nerabdatoare sa-ti sufleci manecile si sa treci la treaba.
Daca esti intrebata chestii, pune accentul pe faptul ca pozitia respectiva te va ajuta sa te pui mai bine in valoare in folosul institutiei, si nu ca are un program de lucru mai rezonabil, ca e mai bine platita sau ca era si timpul sa ai si tu ceva persoane in subordine ca se te mai degreveze de atatea sarcini[:D].
Succes!

In love with life.

#3
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 noiembrie 2012 - 10:48

Eu mi-as concentra atentzia pe a-i convinge ca eu sunt cea mai potrivita pentru postul asta,ca am toate calitatzile,ca ei ar fi in pierdere daca nu ar profita de mine si cunostintzele mele,i-as lasa sa creada ca fara mine...nu s epoate.[:)]

Trebuie sa stii s ate vinzi la un asemenea interviu si scopul tau trebuie s afie sa te vinzi cel mai bine.

Bafta!

Dana

#4
lara_c

lara_c

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 869 mesaje

Postat 21 noiembrie 2012 - 11:28

Pai in primul and pastreaza-ti emotiile! Daca nu sunt 'parlizante' de genul ca nici nu poti deschide gura, sunt folositoare, te ajuta sa fi alerta.
In al doile arand tb sa iei legatura cu HR / line managerul tau si sa intrebi in ce consta interviul.
Daca tu te astepti la un interviu 'clasic' si va fi un interviu competency-based vei avea un soc destul de mare.
Daca in loc sa fi intrebata despre ce atributiuni ai acum si daca iti place lucrul in echipa vei fi pocnita cu o intrebare de genul 'Da un exemplu concret de situatie cand ai condus echipa, dand dovada de egalitate si diversitate in timp ce ai implementat activ schimbari ce au condus la imbunatatirea metodelor de lucru ' vei gasi cu greu un exeplu in cateva secunde pe care sa il si enuntezi la un nivel 'academic'
Cauta pe google competency based interview pt mai multe detalii.

Eu numai astfel de intrebari am auzit in ulimul timp( cea de mai sus fiind una reala de la ultimul interviu), chiar si mai complicate. De fapt nu sunt complicate daca stii la ce sa te astepti.
Eu una am intrebat si am avut surpriza sa mi se spuna si ca inafara de interviu va fi si o prezentare.Deci m-am pregatit suplimentar chiar daca nu stiam in ce consta.
Trebuie sa stii de la inceput in ce consta interviul- daca are mai multe probe si ce fel de interviu este. Nu mi se pare absurd sa intrebi, ca doar nu intrebi ce intrebari vor fi ci doar ce tip
de intrebari.
Si intrebarea' de ce iti doresti acest post'- clasica intrebare de la inceput s-a schimbat in ' ce avanaje vei aduce concret echipei daca te vei alatura noua si cum vei beneficia si tu de pe urma acestui parteneriat...etc' Deci angajatorii vor exemple concrete din trecutul tau profesional si cel putin unul concret din ce iti propui sa faci pt acea institutie/ companie.
Si foarte bine ca te pregatesti, sa nu cazi in capcana 'nu ai pt ce sa te pregatesti caci pot sa iti puna orice intrebare'. Adevarat, dar tot este nevoie sa te pregatesti.
Bafta!


#5
lara_c

lara_c

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 869 mesaje

Postat 21 noiembrie 2012 - 11:40

Citat:
citat din mesajul lui BlackCat4evR

Pai spune de la inceput ca ai emotii, dar ca le vei depasi.

Nu stiu daca e o idee buna, Nina spune ca aplica pt un post superior, posibil de conducere. Trebuie sa para f stapana pe situatie.
Comentariul este ok, daca aplici pt o pozitie mai 'junior' ca tanar absolvent, in posturi de conducere nu da bine... Sigur ca toata lumea are emotii si toti agajatorii stiu ca vei avea emotii. Parerea mea sa le tina pt ea si sa le transforme in ceva pozitiv.
Nina repeta-ti ca daca iei acest job va si super daca nu il iei iarasi va foi ok pt ca ai deja un job in aceeasi institutie si vor mai fi ocazii de promovare. Deci nu pune prea mare presiune pe tine. Nu e ca si cum esti somera si de postul asta depind si 3 copii care mor de foame.Relax...


#6
paulinio

paulinio

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 21 noiembrie 2012 - 12:05

Si eu as incerca sa fie o admosfera degajata (acum depinde si cat de scortosi sunt cei de la tine); As pune accentul pe ce pot face eu in noua pozitie, cat sunt de potrivita.
Mi se pare foarte important sa ai incredere in tine; vei transmite si celorlalti sa aiba incredere in tine si sa-ti dea sansa unul job superior.

#7
NinaR

NinaR

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 20.686 mesaje

Postat 22 noiembrie 2012 - 00:40

Va multumesc pentru sfaturi si incurajari. Mi-am facut un discurs brici. O sa revin cu noutati daca nu voi fi decapitata in timpul interviului.[:D]

#8
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 22 noiembrie 2012 - 20:09

Bafta! Tinem pumnii!!!

In love with life.

#9
NinaR

NinaR

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 20.686 mesaje

Postat 27 noiembrie 2012 - 22:15

Am scapat!!!!!!!!!!!
Am fost patru candidate si s-a hotarit ca fiecare sa lucreze 2 luni pe acest post. Cea care va obtine cele mai bune rezultate va castiga concursul.
Degeaba mi-am pregatit discursul ca am uitat ce trebuia sa spun [:D]. Am improvizat; din punctul meu de vedere a fost ok. Nu au fost comentarii din partea comisiei.
Inca odata MULTUMESC![flo]











#10
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 27 noiembrie 2012 - 22:18

Hei, pai atunci ii tinem stransi in continuare, mult succes, si spor la treaba!

In love with life.


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -