Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nasterea la Regina Maria


95 raspunsuri la acest subiect

#41
mami_papatot

mami_papatot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.123 mesaje

Postat 20 noiembrie 2012 - 10:17

Citat:
citat din mesajul lui Kya
[:D] [:D] papacica, e un fir exterior care se scoate, la cateva zile (mie mi l-a scos la controlul de la o saptamana). Dar nu doare deloc. Are cate un nod in fiecare capat, taie un capat si trage. Nici nu simti, pe cuvant! [:D]Mamica de [zana] si [baietel]
pe principiul ca daca 2 ( adica si tu si Alice) iti spun ca esti beat [alcool] ( deci, ca firul ala nu doare) ... mergi si ... incerci sa te culci [q]! Receptionat!
Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM[biz]!!!
POVESTE FARA SFARSITPOZICISunt cucoana-n casa mea!Mami de Honey Ioana (17.04.2008) si [gravi]26+ cu [fetita] Heidi Sofia

#42
mami_papatot

mami_papatot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.123 mesaje

Postat 20 noiembrie 2012 - 10:23

Citat:
citat din mesajul lui zimami
Eu am nascut anul trecut la Regina Maria cu doctorul Nicolae Poinana. Fiind la primul copil, nu stiu ce inseamna sa nasti la un spital de stat sau la o alta clinica privata, deci nu pot face comparatii, dar va pot impartasi putin din experienta mea. Chiar daca pretul este destul de mare (undeva la 12.000-13.000), consider ca serviciile au meritat fiecare leut. Operatia a decurs excelent, nu am avut niciun disconfort, cu exceptia momentului cand mi-a fost introdus cateterul. Au urmat 6 ore la reanimare unde mi se facea un fel de masaj la burtica, nedureros, insa, intrucat eram inca sub efectul anesteziei. Deja de a doua zi incepusem sa ma dau jos din pat. Asistentele au avut o reactie prompta de fiecare data, la o simpla apasare de buton. Camera semana mai mult cu o camera de hotel complet dotata si utilata. In ceea ce il priveste pe cel mic, si el a primit maxima atentie din partea personalului. Dar cel mai important mi s-a parut mie, in calitate de mamica incepatoare, faptul ca am primit o multime de sfaturi despre cum sa alaptez, cum sa ii fac baitza, cum sa ii dau sa pape din biberon...la orice ora din zi si din noapte cineva era prezent pentru a ma indruma in orice privinta. Cand am parasit clinica, am plecat cu o brosura de 4-5 pagini in care erau detaliati exact pasii de urmat pentru o buna ingrijire a celui mic acasa (ce trebuie sa manance mami care alapteaza, ce faci in caz de febra, etc) si cu o lista de medicamente (inclusiv mod de administrare) strict necesare in primele luni de viata. Nastere usoara viitoarelor mamici si sa auzim numai de bine!
Zimami, [flo] o floricica si pentru tine! Iti multumim ca ne-ai impartasit exerienta ta aici si iti dorim multa sanatate puiului tau!
Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM[biz]!!!
POVESTE FARA SFARSITPOZICISunt cucoana-n casa mea!Mami de Honey Ioana (17.04.2008) si [gravi]26+ cu [fetita] Heidi Sofia

#43
Kya

Kya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.407 mesaje

Postat 20 noiembrie 2012 - 10:39

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena
Kya, cand in decembrie ai nascut? [:D]Mami de [bibe] Mara Nicolle (20.08.2010) si [bb] Radu Stefan (27.12.2011)
Un pic mai devreme ca tine, pe 9 [:D]Mamica de [zana] si [baietel]

#44
Alice_Elena

Alice_Elena

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.390 mesaje

Postat 20 noiembrie 2012 - 11:19

Mami, n-am avut nicio problema in a plati banii aia, mai ales ca erau pt el. Mie serviciile spitalului mi-au parut scumpe, dar na. Orice pt copil si comfortul meu psihic.

Kya, am vrut si eu sa il fac sagetator pe radu, da n-a vrut parvu sa il scoata mai devreme, adica la 38 de sapt :)



Mami de [bibe] Mara Nicolle (20.08.2010) si [bb] Radu Stefan (27.12.2011)

#45
flafi

flafi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 932 mesaje

Postat 20 noiembrie 2012 - 14:11

La stat sau la privat? pe langa cei 6,7 sau 11 mii de lei cat costa pachetul?Nu am o problema cu suma asta, ca e mica, doar ca mi se pare aiurea.
Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena
Tariful doct meu, acum un an, era 1700 lei.. Deci :))Mami de [bibe] Mara Nicolle (20.08.2010) si [bb] Radu Stefan (27.12.2011)
[gravired]16+

#46
flafi

flafi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 932 mesaje

Postat 20 noiembrie 2012 - 14:14

Ma bucur ca ati povestit cum a fost si ma bucur ca aud doar de bine de cum e sa nasti la ei. La mine e prima nastere si ma cam streseaza aspectul, asa ca multumesc pt povestile frumoase :)

[gravired]16+

#47
Miche

Miche

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 20 noiembrie 2012 - 14:49

Flafi, nu stiu daca Alice a platit suplimentar cei 1700 , dar daca medicul tau vrea mai mult, RM le da, dar din buzunarul pacientei.
Eu am avut noroc, anul trecut ca doctorul dorit de mine din afara a fost multumit cu onorariul inclus.



Miche [gravired] 13+ si
Darius (26.11.2004)

#48
Alice_Elena

Alice_Elena

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.390 mesaje

Postat 20 noiembrie 2012 - 16:11

Cand am nascut eu era asa : pret pachet cezariana 11420 lei (tarif de lista standard 9700 lei si tarif suplimentar medic 1720 lei). La care s-au adaugat 5600 lei pt celule.

In final am platit cam 150-160 milioane. Am avut o reducere fiind la a doua nastere la ei :)

E enorm. Dar, v-am zis, serviciile premium.

Iar doctorul.. Ce sa zic, a venit sa ma vada a doua zi dupa cezariana, chiar inainte sa mearga la biserica. Era nash. Deci, jos palaria



Mami de [bibe] Mara Nicolle (20.08.2010) si [bb] Radu Stefan (27.12.2011)

#49
Kya

Kya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.407 mesaje

Postat 20 noiembrie 2012 - 22:59

Alice si la mine i-a scos pe amandoi la 40 de saptamani.

Cat despre preturile de la RM si mie mi s-a parut enorm. Eu m-am dus acolo dupa doctor, nu neaparat dupa spital.
Dar fetelor nu aveti de ce sa va faceti griji in privinta serviciilor de acolo. Totul este ireprosabil.



Mamica de [zana] si [baietel]

#50
Alice_Elena

Alice_Elena

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.390 mesaje

Postat 20 noiembrie 2012 - 23:07

E diferenta mare intre ei? Pe mara la 40 fix am nascut-o.



Mami de [bibe] Mara Nicolle (20.08.2010) si [bb] Radu Stefan (27.12.2011)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -