Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nasterea la Regina Maria


95 raspunsuri la acest subiect

#1
mami_papatot

mami_papatot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.123 mesaje

Postat 12 noiembrie 2012 - 08:51

Va propun ca in acest subiect, fiecare dintre mamicile care ati nascut la Regina Maria, sa povestiti cum au decurs lucurile. Tot aici, ne putem aduna toate cele care urmeaza sa nasca la aceasta clinica, pentru a ne tine reciproc la curent. Ce ziceti?



Eu sunt o mamica ce a semnat deja cu Regina Maria si daca lucrurile vor decurge foarte bine, ca pana acum, voi naste in februarie 2013, cu domnul dr. Parvu Ioan.



Sper sa adunam aici multe povesti frumoase!



Doamne Ajuta!



Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM[biz]!!!


POVESTE FARA SFARSIT

POZICI

Sunt cucoana-n casa mea!

Mami de Honey (17.04.2008) si [gravi]25+ cu [fetita] Heidi Sofia

#2
Blue_sea

Blue_sea

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 639 mesaje

Postat 12 noiembrie 2012 - 09:48

Eu am "testat" noua maternitate nu nascand (inca) ci am fost internata 2 zile din cauza unor contractii care au deschis nitel colul.
Pot sa spun ca totul arata impecabil, asistentele sunt f dragute si vin imediat ce le chemi.

Un singur lucru l-ar putea imbunatati, din punctul meu de vedere: intre masa de pranz si cina e distanta prea mare (prinzul pe la 12, cina la 18:30) si nu exista nici o gustare si nici posibilitatea de a cumpara. Cand am fost eu internata, Dl meu era plecat din oras deci nici nu avea cum sa-mi aduca el ceva. Dar, din nou, dle asistente au fost dragute, si cand am inceput sa chitai de foame pe la 16 mi-au mai adus o portie din ce se servise la pranz (si isi cereau scuze ca nu au ce sa-mi dea altceva)

[gravi] 30+ [baietel]








#3
mami_papatot

mami_papatot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.123 mesaje

Postat 12 noiembrie 2012 - 09:51

Blue_sea, ma bucur ca ai scris aici, in felul acesta vor mai prinde curaj si alte mamici sa ne impartasasca din experientele lor ! Tu ai programat nasterea aici? Daca da, cand si cu cine? [pup]



Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM[biz]!!!


POVESTE FARA SFARSIT

POZICI

Sunt cucoana-n casa mea!

Mami de Honey (17.04.2008) si [gravi]25+ cu [fetita] Heidi Sofia

#4
Alice_Elena

Alice_Elena

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.390 mesaje

Postat 12 noiembrie 2012 - 10:45

Parca mai era un subiect despre nasterea la regina maria.

Iti scriu si eu, dar mai tarziu ca doar ce s-au trezit picii :)



Mami de [bibe] Mara Nicolle (20.08.2010) si [bb] Radu Stefan (27.12.2011)

#5
mami_papatot

mami_papatot

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.123 mesaje

Postat 12 noiembrie 2012 - 11:36

Citat:
citat din mesajul lui Alice_Elena
Parca mai era un subiect despre nasterea la regina maria.Iti scriu si eu, dar mai tarziu ca doar ce s-au trezit picii :)Mami de [bibe] Mara Nicolle (20.08.2010) si [bb] Radu Stefan (27.12.2011)
[pup] Alice! Exista, dar nu se vorbeste despre experiente reale de nastere ... sunt rubrici cu sfatul medicilor, nasterea Cristinei Spatar, etc. Eu aici doresc sa scriem despre experiente reale. La vremea la care am nascut-o pe Honey, intr-o alta clinica privata, am detaliat fiecare moemnt de la internare si pana la externare ... si mamicile care au nascut dupa mine au gasit foarte utila postarea ... in plus, eu, la randul meu am avut o stare de relativa familiarizare cu spitalul doar pentru ca citisem anterior de la alte mamici binevoitoare, cum decurg lucrurile pe acolo. Te asteptam cu drag, deci, cu povestea nasterii tale!Am vazut si pozicile, piticii tai sunt deliciosi ! Iar tu esti o mamica superba ... cum te descurci cu 2 pui atat de mici?
Honey Bunny, TE IUBIM, SI CA TINE NU GASIM[biz]!!!
POVESTE FARA SFARSITPOZICISunt cucoana-n casa mea!Mami de Honey (17.04.2008) si [gravi]25+ cu [fetita] Heidi Sofia

#6
Mys

Mys

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 12 noiembrie 2012 - 14:19

E o idee buna topicul asta, si eu mi-as dori sa nasc la RM dar inca nu am semnat contractul cu ei; chiar as vrea sa aflu detalii despre conditiile si experientele altor mamici care au nascut la RM ..
Deci asteptam mamicile sa ne impartaseasca impresiile lor [:D]

[mamica] lui Matei (15.12.2010) si [gravi]30+ cu [fetita] Amelia

http://matei-sansalaviata.blogspot.com

#7
tweetisor

tweetisor

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 224 mesaje

Postat 12 noiembrie 2012 - 15:43

e f interesant subiectul

a mai fost unul la un moment dat :
http://forum.desprec...erms=vythoulkas

l-am gasit atunci cand am cautat despre dr meu pe forum ..dar vad ca fetele nu au mai continuat , dar e povestita o experienta

asteptam mamici sa povesteasca cum a fost

#8
Alice_Elena

Alice_Elena

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.390 mesaje

Postat 12 noiembrie 2012 - 16:49

am revenit!



am nascut la regina maria, de doua ori, prin cezariana, cu doctorul Parvu. dar nu in cladirea noua, in cea veche.

am programat interventia, mi s-a spus sa merg cu doua ore inainte la spital. am ajuns acolo, m-a dus o asistenta intr-o rezerva, sa ma pregateasca de operatie (schimbat haine, montat branula, perfuzie, clisma, monitorizare).

m-au luat cu scaunul, m-au dus la sala de operatii. anestezistul/anestezista (ca au fost diferiti), niste oameni suuuper misto, au stiut cum sa ma relaxeze (de anestezie mi-a fost cel mai frica), mi-au explicat fiecare miscare in parte, inainte sa o faca. chiar si cand ma stergeau cu rivanol imi spuneau.

asistentele din ati, la fel, foarte misto, relaxate, ma intrebau tot felul.

dupa operatie am stat 6-8 ore in postoperator, pana m-am dezmortit sa ma pot ridica din pat, sa merg, fara sa mi se faca rau. altfel nu ma trimiteau in rezerva. sotul meu a dormit cu mine in fiecare seara (cand am nascut-o pe mara. cand l-am nascut pe radu avea alta "femeie" mai importanta, cu care sa doarma. fi-sa)

conditiile sunt extraordinare, am primit vizite la orice ora, fara sa comenteze cineva. asistentele veneau mereu cand le chemam, chiar si sa imi aduca un ceai daca asta vroiam. personalul de la neonatologie, fara repros. m-au invatat tot ce trebuia sa stiu despre cum sa am grija de copil, cum sa alaptez, cum sa il spal, tot tot.

cand l-am nascut pe radu nu mi s-au mai parut asa wow conditiile. poate pt ca stiam la ce sa ma astept. dar personalul la fel de amabil si profesionist.



(nu stiu exact ce va intereseaza, asa ca astept intrebari)





Mami de [bibe] Mara Nicolle (20.08.2010) si [bb] Radu Stefan (27.12.2011)

#9
Alice_Elena

Alice_Elena

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.390 mesaje

Postat 12 noiembrie 2012 - 17:06

multumesc :) cu copiii ma ajuta ori mama mea, ori soacra. acum devine din ce in ce mai usor



tu cum vei naste? natural? ca eu am povestit cezariana. poate vine cineva si cu o poveste de nastere naturala la regina maria.

acum vad ca avem acelasi doctor, deci, oricum ai naste, e fara emotii!

pe honey ai nascut-o tot cu el?



Mami de [bibe] Mara Nicolle (20.08.2010) si [bb] Radu Stefan (27.12.2011)

#10
elenaionascu

elenaionascu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 174 mesaje

Postat 12 noiembrie 2012 - 17:21

Tweetishor, dl dr Vythoulkas este medicul care iti urmareste sarcina? Eu tot cu el sunt si-mi place mult de el. Sper sa pot naste natural, ma rog pt asta[ruga]
Deocamdata nu am facut contractul eu ei, in urmatoarea luna va trebui sa o fac, ca sa putem beneficia de preturile mai ok. Cu toate astea, sunt mereu atenta de vreo posibilitate de a scoate nasterea mai ieftin de 5000lei.

Am o prietena care a nascut la RM, cu dl dr Andrea Vythoulkas si a fost f multumita.Mi-a spus sa nu-mi fac griji, ca totul va fi ok si dpdv al serviciilor si al medicilor, toti banutii merita din plin. prin urmare, stiu pentru ce fac un efort.

Astept si eu sa citesc despre experiente de nastere la RM, poate naturale si sunt curioasa despre cea in apa.

Sa va fie bine bebeii si mamele puternice![pup]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -