Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre copii la interviu


43 raspunsuri la acest subiect

#21
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 09 noiembrie 2012 - 09:11

Oooo, teoretic nici aici nu e voie. Practic insa, imi amintesc cum in anii 90 un domn care acum face recrutari de manageri pt companiile de stat, deci mare "profesionist" de head hunting, era foarte uluit cum nu-s eu maritata la 28 de ani si ce mai astept [bang] Eram boboaca bleaga pe vremea aia, ca altfel...

Cu copiii te intreaba pentru ca in Ro alternativele de gen daycare nu prea exista sau sunt extrem de scumpe (crese particulare, la stat e bataie), deci in cazul imbolnavirii unui copil e cam complicat. De asta eu am preferat sa specific din capul locului ca am copil mic, ca sa nu existe discutii ulterior; oricum, in firmele straine atitudinea e total diferita fata de cele romanesti, asta daca nu intalnesti o "fiinta" HR-ista care considera ca te-ai maritat cu firma...[:D]

Dana & [copil] Amelia (21.06.2011)

#22
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 11 noiembrie 2012 - 12:43

nu doar in Romania se intreaba lucrul asta, si in Germania e la fel. Teoretic nu ai voie sa intrebi, dar practic poti dansa pe langa subiect ca sa vezi cum sta treaba.[:D]

**Fur is for petting***

http://www.facebook....tiicaini?ref=ts
http://www.facebook....100001793812916


#23
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 12 noiembrie 2012 - 17:45

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Din experienta strict personala: fiintele de la Personal nu au copii, unele nici maritate nu sunt. [:D]

size=1]

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Asta da generalizare :). Majoritatea HR-itelor pe care le stiu sunt maritate si cu copii.
Cea cu care lucrez acum si cu care am recrutat la greu in ultimii ani chiar imi recomanda intotdeauna sa ma orientez catre persoane cu familie/copii pentru ca sunt o garantie de seriozitate si stabilitate. Intre timp a mai facut si dna de la HR un copil :).

Probabil ca ai avut tu parte de experiente nefericite. HR-ul e o meserie ca oricare alta, sunt oameni si oameni insa intr-o companie cu valori ok, HR-ul n-are cum sa fie altfel.
Tine de companie, de job, de managerul care angajeaza si destul de putin de HR. Daca stii sa te vinzi si esti persoana potrivita pentru jobul respectiv te iau si cu copii si fara copii :).


#24
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 12 noiembrie 2012 - 19:29

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Din experienta strict personala: fiintele de la Personal nu au copii, unele nici maritate nu sunt. [:D]

size=1]

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Asta da generalizare :). Majoritatea HR-itelor pe care le stiu sunt maritate si cu copii.
Cea cu care lucrez acum si cu care am recrutat la greu in ultimii ani chiar imi recomanda intotdeauna sa ma orientez catre persoane cu familie/copii pentru ca sunt o garantie de seriozitate si stabilitate. Intre timp a mai facut si dna de la HR un copil :).

Probabil ca ai avut tu parte de experiente nefericite. HR-ul e o meserie ca oricare alta, sunt oameni si oameni insa intr-o companie cu valori ok, HR-ul n-are cum sa fie altfel.
Tine de companie, de job, de managerul care angajeaza si destul de putin de HR. Daca stii sa te vinzi si esti persoana potrivita pentru jobul respectiv te iau si cu copii si fara copii :).



Sa te vinzi!! Exact asta e mentalitatea in Ro. Nu conteaza calitatile, experienta, etc.
Esti o marfa. Daca ai copii, in multe cazuri esti expirata.


Roli mami de Andrei [bonjovi](16 ianuarie 2008) si Marc [cavaler](9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

#25
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 12 noiembrie 2012 - 19:40

Citat:
citat din mesajul lui roli25

Citat:
citat din mesajul lui ramiris

Citat:
citat din mesajul lui blackgirl0

Din experienta strict personala: fiintele de la Personal nu au copii, unele nici maritate nu sunt. [:D]

size=1]

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Asta da generalizare :). Majoritatea HR-itelor pe care le stiu sunt maritate si cu copii.
Cea cu care lucrez acum si cu care am recrutat la greu in ultimii ani chiar imi recomanda intotdeauna sa ma orientez catre persoane cu familie/copii pentru ca sunt o garantie de seriozitate si stabilitate. Intre timp a mai facut si dna de la HR un copil :).

Probabil ca ai avut tu parte de experiente nefericite. HR-ul e o meserie ca oricare alta, sunt oameni si oameni insa intr-o companie cu valori ok, HR-ul n-are cum sa fie altfel.
Tine de companie, de job, de managerul care angajeaza si destul de putin de HR. Daca stii sa te vinzi si esti persoana potrivita pentru jobul respectiv te iau si cu copii si fara copii :).



Sa te vinzi!! Exact asta e mentalitatea in Ro. Nu conteaza calitatile, experienta, etc.
Esti o marfa. Daca ai copii, in multe cazuri esti expirata.


Roli mami de Andrei [bonjovi](16 ianuarie 2008) si Marc [cavaler](9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)


Sa te vinzi, da. Este exact ceea ce trebuie sa faci la un interviu. Si nu e mentalitatea in Romania, asta e mentalitatea peste tot in lume. De-aia se cheama "PIATA muncii". Sa convingi angajatorul de ce ar trebui sa te ia pe tine si nu pe altcineva cu aceeasi pregatire. Nimeni nu are de unde sa stie de ce esti tu mai potrivit pentru un job daca nu-i spui, nu-l convingi, nu-i dai argumente.
Nu vine nimeni la tine sa-ti spuna "am auzit ca esti ce am visat dintotdeauna pentru pozita asta" decat daca esti un nume pe piata.
Este un raport clar in care tu iti vinzi forta de munca contra unui salariu. De cum te vinzi depinde si salariul si mai ales daca tu vei lua salariul ala sau altcineva.

Nu stiu de ce atata revolta, e un termen consacrat si in nici un caz nu e o mentalitate romaneasca.
Daca vrei sa crezi ca faptul ca esti mama iti face un deserviciu la angajare poti s-o crezi, eu iti spun ca mie nu mi-a facut un deserviciu (si de cand am copil am schimbat 3 joburi, la primul copilul meu avea 18 luni si am spus clar la interviu ca motivul pentru care vreau sa schimb este faptul ca sunt mama, ca jobul precedent ma tinea prea mult departe de casa si maternitatea mi-a adus alte prioritati).

E normal ca angajatorul sa puna in primul rand interesul firmei insa in nici un caz o mama nu este dezavantajata daca indeplineste toate cerintele postului.
O firma matura si cu o politica sanatoasa de resurse umane cauta oameni responsabili si seriosi, familia este un plus intotdeauna in ochii unui angajator cu cap.


Edit tocmai ca sa sublinez ca VINZI tocmai calitatile si experienta.
Si nu tu esti o marfa insa ceea ce ii vinzi angajatorului este o forma de "marfa". Adica exact calitatile si experienta ta. Si conteaza si sa stii sa le "vinzi" atat de mult cat conteaza ca le ai.
Altfel de ce s-ar mai face interviuri? Ni s-ar verifica pur si simplu CV-ul si ni s-ar trimite oferta pe email.




#26
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 13 noiembrie 2012 - 13:09

La interviu poti sa spui orice, mai ales daca te pricepi sa joci si teatru.
Mentalitatea romanesca la asta se reduce...cum dai la interviu.
Cv-ul, experienta, nu conteaza, ba mai mult, cu cat experienta si varsta sunt mai mari, esti in dezavantaj.
E bine sa fii tinerel si fara pretentii, sa fii hartanit pe un salariu de mizerie.

Roli mami de Andrei [bonjovi](16 ianuarie 2008) si Marc [cavaler](9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

#27
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 13 noiembrie 2012 - 13:53

Citat:
citat din mesajul lui roli25

La interviu poti sa spui orice, mai ales daca te pricepi sa joci si teatru.
Mentalitatea romanesca la asta se reduce...cum dai la interviu.
Cv-ul, experienta, nu conteaza, ba mai mult, cu cat experienta si varsta sunt mai mari, esti in dezavantaj.
E bine sa fii tinerel si fara pretentii, sa fii hartanit pe un salariu de mizerie.

Roli mami de Andrei [bonjovi](16 ianuarie 2008) si Marc [cavaler](9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)


Roli, nu stiu ce experienta ai tu cu interviurile, eu una pot sa-ti spun ca la un interviu serios conteaza foarte mult si ce spui, si cum spui si mai ales ce calitati si experienta ai pentru jobul respectiv si cum stii sa le prezinti. Eu intotdeauna m-am pregatit serios pentru interviu atunci cand m-a interesat cu adevarat o pozitie si a contat. Chiar si atunci cand nu am obtinut pozitia respectiva m-a ajutat sa inteleg care era motivul. Si daca n-am inteles am intrebat, tocmai pentru ca-mi doream genul ala de job si vroiam sa stiu ce-mi lipseste.

La cum prezinti tu problema recrutarea e un fel de loterie si nu e deloc asa. Nu intodeauna, exista si erori de recrutare asa cum exista greseli in orice meserie, nimeni nu e infailibil. Insa erorile sunt mult mai putine decat reusitele.
Inteleg ca esti foarte inversunata din cauza unor experiente proaste insa te-ai gandit ca probabil te-ai orientat spre angajatori de proasta calitate? Pana la urma si noi ne alegem angajatorul, nu numai el pe noi.
Ai dreptate totusi cand spui ca la interciu poti spune orice, asa este. Poti spune absolut orice doresti, numai sa fii constient ca de ceea ce spui depinde succesul sau insuccesul interviului.

PS: Nu ma incadrez in profilul de care spui tu (tinerel care lucreaza aproape gratis) nu sunt tinerica (am 42 ani) si jobul mi l-am schimbat ultima oara acum 2 ani. Experienta, varsta, copilul, familia, pretentiile salariale n-au fost deloc un dezavantaj.



#28
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 13 noiembrie 2012 - 14:58

Citat:
cu cat experienta si varsta sunt mai mari, esti in dezavantaj.


Am 41 de ani si aproape 8 ani de experienta in domeniul la care am aplicat, am fost prima lor alegere si ca atare am si batut palma. Deci...[:)]

Dana & [copil] Amelia (21.06.2011)

#29
ramiris

ramiris

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.273 mesaje

Postat 13 noiembrie 2012 - 14:58

Citat:
citat din mesajul lui roli25

Mentalitatea romanesca la asta se reduce...cum dai la interviu.
Cv-ul, experienta, nu conteaza, ba mai mult, cu cat experienta si varsta sunt mai mari, esti in dezavantaj.
. (A.Einstein)



roli, daca "mentalitatea romaneasca" pe care o condamni este cea gresita, care ar fi dupa tine abordarea corecta a procesului de angajare?

Crezi ca CV-ul si experienta n-au nici o contributie in faptul ca un candidat ajunge la un interviu? Care in general este primul dintr-o serie care se finalizeaza cu angajarea.

Dar oricum, cum ar trebui sa arate un proces de recrutare ok din punctul tau de vedere?



#30
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 13 noiembrie 2012 - 15:09

Citat:
citat din mesajul lui ch_dana

Citat:
cu cat experienta si varsta sunt mai mari, esti in dezavantaj.


Am 41 de ani si aproape 8 ani de experienta in domeniul la care am aplicat, am fost prima lor alegere si ca atare am si batut palma. Deci...[:)]

Dana & [copil] Amelia (21.06.2011)


Deci...cred ca ai avut un noroc imens.[:D]

Nu vreau sa crezi ca itzi contest pregatirea,departe de mine gindul asta,insa sa ocupi in job din prima la 41 de ani si cu un copil mic...e noroc.

Si situatzia in Romania e sau ma rog,eu chiar sper sa se fi schimbat atit d eradical incit sa ma insel eu,cam asa referitor la virsta(si copil mic).Nu cred ca potzi ridica situatzia ta la nivel general.

Dana


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -