Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Recomandari desene animate!


30 raspunsuri la acest subiect

#11
eveline

eveline

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.954 mesaje

Postat 09 noiembrie 2012 - 13:53

Momentan la noi primeaza UKI si TUTITU; le gasesti si pe youtube, episoade scurtute, max 4-5 minute, potrivite pt varsta lor.
Tot acolo din seria "Learning for kids" se invata usor, tot prin episoade foarte scurte, de toate: culori, cifre, fructe, legume, forme, masini etc.

Astea-s educative, ca sa zic asa.
Cat despre gusturi, ce sa zic: al meu ar sta toata ziua sa s uite la Garfield si Spiderman [alcool]

#12
cristiama

cristiama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 670 mesaje

Postat 09 noiembrie 2012 - 14:31

Uuuau, deci eu sunt mai mult decat exagerata.
Copilul meu de aproape doi ani nu se uita la tv deloc!
Rar ii punem muzica sau desene dar doar la ocazii.

cristiama

#13
cristiama

cristiama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 670 mesaje

Postat 09 noiembrie 2012 - 14:33

Uuuau, deci eu sunt mai mult decat exagerata.
Copilul meu de aproape doi ani nu se uita la tv deloc!
Rar ii punem muzica sau desene dar doar la ocazii.

cristiama

#14
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 09 noiembrie 2012 - 15:47

Eh, se putea sa nu apara lupii moralisti?... Cred ca in momentul asta (adica avand la indemana atata informatie) cam toti parintii de pe acest forum sunt constienti ca lasatul copilului la TV prea mult dauneaza. Insa initiatoarea topicului a cerut recomandari de desene animate, nu sfaturi despre cat, cum si cand sa-si lase copilul la TV [:-@].
La 2 ani ar putea sa se uite la DuckTV, imagini miscate cu incetinitorul, educative. Si eu ii mai puneam cate un episod din Thomas, mult timp i-a placut [pup]

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

Mami de [cavaler] Denis (17.06.2006)

#15
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 16 noiembrie 2012 - 18:47

Aduc subiectul pe prima pagina cu o recomandare, la sugestia fiului meu: Little Einsteins. Merg si la varste mai mari, cred ca pentru 2 ani sunt mai apreciate desenele Baby Einsteins.



viperisme

#16
ancamak

ancamak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.340 mesaje

Postat 16 noiembrie 2012 - 20:01

Va multumesc pentru sugestii.

Uitandu-se la "Magicienii cuvintelor" strumful meu a invatat literele, desi nu "vorbareala" nu stam excelent.

Am incercat sa ii punem Alba ca Zapada, Cei trei purcelusi si alte desene dar n-am avut succes. El prefera doar "Trenuletele" si "Magicienii cuvintelor"

Cristima,da-mi si mie, te rog, idei de petrecere a timpului unui copil de doi ani , fata tv,fara muzica, fara desene si tinand cont ca afara este frig.



Mami cu [cavaler]Andrei Ionut



#17
andabeji

andabeji

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 99 mesaje

Postat 16 noiembrie 2012 - 21:41

Buna seara,
Si eu consider ca sunt unele desene animate la TV care ar fi potrivite(Caillou, Manny Iscusitul, Pompierul Sam), insa problema cea mai mare este ca dupa desene urmeaza niste reclame imposibile si influentabile (despre cele mai tari si smechere jucarii dar si reclame nepotrivite pentru o anumita varsta).
Cred ca daca stim desene educative, dar potrivite varstei, nu strica sa lasam copiii, doar sa nu-i uitam acolo. Si ca sa putem controla ceea ce vad micutii,ar trebui puse pe calculator ca ei sa inteleaga ca e timp limitat. Nu zicem NU,dar putem zice CE SI CAT.
Baiatul meu de 3 ani se uita la desene, unele ii plac dar nu le agreez eu precum Mickey Mouse(fiecare stie ce e mai bine ptr copilul ei). Acum desenele nostru favorit(ca imi fac timp sa ma uit si eu) este Pingu. Puteti cauta pe youtube, sunt episoade de 5 minute,dar se gasesc si pack-uri de 1 ora(daca nu considerati ca e mult). E un desen mai vechi,dar eu consider ca e educativ iar copilul meu a invatat de la personajul principal sa isi stranga jucariile, sa curete daca murdareste, sa manance la masa(ca deh asa face si Pingu). Cred ca e potrivit si pentru mamicile cu doi copii, pentru ca Pingu are o relatie foarte frumoasa, si realista totodata, cu Pinga, surioara lui.
Si inca ceva clasicele Disney precum Ariel sau Alba ca zapada si cei sapte pitici desi sunt frumoase, sunt prea lungi, cu o tematica pe care el nu o intelege si are niste scene violente la care nici eu nu m-as uita. Cred ca ele sunt mai mult pentru adulti.
Oricum odata ce ai introdus desenele(laptop ori TV) este foarte greu sa le mai scoti. Cred ca fiecare mama s-a confruntat macar o data cu rugaminti sau istericale de a mai vede ALT desene. Eu ascund laptopul,dar nu am ce face cu televizorul bunicilor.
Cu masura in toate!

#18
ancamak

ancamak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.340 mesaje

Postat 16 noiembrie 2012 - 21:53

Multumesc Andabeji!

Strumful se uita la desene animate de pe un card trecut prin media player, din fericire nu avem parte de reclame, care sunt ca un magnet pentru el cand le prinde la tv.



Mami cu [cavaler]Andrei Ionut



#19
andabeji

andabeji

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 99 mesaje

Postat 16 noiembrie 2012 - 22:55

Anca, legat de joaca am eu niste idei, al meu face 3 ani luna viitoare.
In primul rand la doi ani un copil, sau cel putin al meu, nu se joaca singur. Eu aveam si timp ca sa fiu sincera si eram partenerul lui de distractie. Eu ii aratam ce fac jucariile, il ajutam, il supravegheam si observam ce anume ii place. Asta este important sa vezi ce ii place si sa insisti acolo. Ii place place muzica si dansul? Foarte bine, ii pui muzica si videoclipuri,care e problema? Poti ascunde/inchide monitorul si asa are doar pe fundal. Tot de acum el poate participa la curatenie(usoara,de intretinere,sa stranga jucariile,sa faca patu,sa ajute cu aspiratorul,sa aranjeze hainele,sa ajute la pus pe uscator(daca e cooperant si rabdator). De exemplu eu il luam la bucatarie si il rugam sa aleaga cartofii din sac impreuna cu mine, apoi eu ii curatam, el ii spala, asa a invatat legume si fructe,sau ii dadeam niste orez si sa juca cu el(el nu a avut obiceiul sa bage in gura sau nas FOARTE IMPORTANT). Oricum la aceasta varsta,un copil se plictiseste usor, sau mai bine zis nu se poate concentreaza mult timp la ceva, de aici si durata scurta de 5 minute ale desenelor..hehe
Al meu a avut cateva obsesii:
PUZZLE- i-am luat la un an jumatate si a fost dragoste la prima vedere, la inceput i-am luat simplu si a ajuns acum la 30 de piese setul. La primul puzzle imi cerea mie sa i-l fac, apoi eu ii ceream piese si i le aratam si apoi il rugam pe el sa completeze. Sunt din lemn, ieftine, rezistente, nu se loveste copilul, nu sunt toxice, dureaza joaca, ii dezvolta inteligenta, atentia la detalii, legatura ochi-mana, ii dezvolta dexteritatea, invata forme si culori. (vede o coada verde de dinozaur si stie ca este un dino verde in partea stanga si se uita direct acolo). Daca intreaba unde vine piesa, ii zic : in COLTUL STG SUS si ii arat cu degetul, el stie de la 2 ani si cv cuvintele sus, jos, stg, dr.
CUBURI,din alea ieftine, dar cu multe culori, se pot face case, garaje, blocuri,ziduri. Ii dezvolta creativitatea, invata culorile si musai sa stranga jucariile.
INSTRUMENTE MUZICALE-pian, flaut,chitara,telefon cu functii etc
O CASUTA din panza, al meu nu a avut dar cred ca s-ar fi ascuns si este excelenta ca si casuta pentru jucariile din plus.
CARTI-simple, dar din alea mai rezistente din plastic sau cartonate,poti sa ii cauti cu personajele preferate, colorate(beneficiile sunt prea multe ca sa le enumar,dar mai ales ca il obisnuiesti cu cartile), figurine de animale, masini si masinute,trenulet, mingi
O TABLA DE DESEN, cu creta sau carioci, desi mai bine creta la 2 ani .
JOACA cu apa, ori il lasi mai mult la baie, al meu statea peste o ora ca sa se joace cu spuma, vara nu mai era timp, ori ii pui intr-un lighean apa calda cu spuma si il lasi sa spele jucarii.
Vorbind despre expresii, baiatul meu dezvolta pasiuni pentru jucarii; adora 2 autobuze, un ursulet,un barbat figurina, le luat efectiv peste tot si se juca foarte mult timp cu ele
Si o ultima idee noi avem un hol mare care face legatura usor cu o camera si il lasam sa mearga cu ATV-ul prin casa(asa a invatat sa foloseasca volanul si cand l-am scos afara vara,stia sa conduca).
Idei ar fi, important este sa descoperi ce ii place lui,sa cumperi jucarii rezistente,ca sa nu se loveasca,sa nu sufera ca le pierde si mai ales ca la aceasta varsta ei nu sunt foarte atenti. Daca merge la gradi,jumatate din timp l-ai rezolvat, eu si el stam acasa, cateodata mi-a fost greu sa tot scot idei,dar ne mai inspiram si de la desene.
PS un desene la care se uita inainte de romanta cu Pingu este BABY LOONEY TUNES, varianta cu bugs bunny si daffy bebelusi. se gaseste pe youtube dar mai bine cautati pe internet dublat in romana, un episod tine 10 minute si tot asa mie mi se pare extrem de educativ chiar si pentru parinti(gasiti metode de a face fata mofturilor). nustiu daca neaparat la 2 ani,dar la 3 deja pricepe mesajul.merita incercat.
Cred ca este bine de evitat jucariile pistol, al meu a primit o pusca, pe care nu pot sa o fac disparuta dar nu imi place deloc jocul, si nu cred ca este inofensiv.
Dar cel si cel mai important este JOCUL CU EL. calitatea si mesajul sunt de nepretuit. ii transmiti ca il iubesti,ca il respecti,ca il asculti, si acum este momentul sa ne bucuram acusi ori vine alt copil, ori gradinita si scoala,ori deja nu mai deschide usa ca e la telefon cu iubita. si noi ne uitam melancolice la pozele cand eram prezente in fiecare moment din ziua lui. AH

#20
ancamak

ancamak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.340 mesaje

Postat 17 noiembrie 2012 - 00:11

In primul rand este nevoie cum spui si tu de TIMP.

Incastrul cu pestisori este deja uitat. La bunici are o motocicleta electrica cu care se plimba prin casa, ca are si spatiu. A nu se intelege ca il tin non stop la desene animate.Cat fac mancare el este in picioarele mele. Ma ajuta si la treburile casnice.



Mami cu [cavaler]Andrei Ionut




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -