Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

scoala Spectrum(2)


157 raspunsuri la acest subiect

#21
alina1972

alina1972

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 17 iulie 2012 - 13:36

Sincer, nici eu nu stiu...
Si de la noi au plecat tot doua. Una din motive financiare, iar cea de a doua s-a mutat in Ungaria si va reveni in clasa a VI-a.
Sa fie aceasta jumatate de clasa? Dar, daca mai tin bine minte, noi eram 14 in clasa, nu 4.... Ciudat!

#22
andreea1975

andreea1975
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 01 august 2012 - 14:46

Buna ziua!
As dori sa aflu daca la scoala Spectrum exista clasele 5-8 (gimnaziu)si unde se afla.Cum vi se pare?Eu am inteles ca se afla la Dristor cel cu gimnaziu dar nu stiu exact.Daca imi puteti spune sunt recunoscatoare.
Multumesc!![flo]

#23
andreea1975

andreea1975
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 01 august 2012 - 15:55

Buna ziua tuturor!
Deci am inteles ca exista gimnaziu la Spectrum!As vrea sa-mi dau fetita!Imi puteti sugera niste sfaturi?Mi-ar prinde foarte bine.Vreau sa imi scot copilul din sistemul de stat ptr ca s-a chinuit destul cu el.Si inca ceva va intreb: cum pot sa dau de cei de la spectrum ??Ca sunt nr de telefon doar la gradi si sc primara.Dar la gimnaziu??
Multumesc din inima![flo]

#24
Lala_D

Lala_D

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.313 mesaje

Postat 01 august 2012 - 18:16

Citat:
citat din mesajul lui andreea1975

Buna ziua tuturor!
Deci am inteles ca exista gimnaziu la Spectrum!As vrea sa-mi dau fetita!Imi puteti sugera niste sfaturi?Mi-ar prinde foarte bine.Vreau sa imi scot copilul din sistemul de stat ptr ca s-a chinuit destul cu el.Si inca ceva va intreb: cum pot sa dau de cei de la spectrum ??Ca sunt nr de telefon doar la gradi si sc primara.Dar la gimnaziu??
Multumesc din inima![flo]


Spectrum se refera doar la 1-4.
Pentru gimnaziu si liceu ei au denumirea de ICHB
Uite pagina de net: http://www.ichb.ro/a...i-admitire.html



#25
alina1972

alina1972

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 03 august 2012 - 11:04

Dupa cum spunea si Lala, gimnaziul scolii Spectrum s-a mutat la ICHB (de doi ani). Fiind in stransa legatura cu liceul (mai sus mentionat) se pune mult accent pe matematica. Clasele sunt impartite pe nivele valorice. Cu siguranta fetita va fi testata la matematica pentru a se vedea care este nivelul ei... Succes!

#26
LARA2006

LARA2006

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 20 august 2012 - 16:31

Buna ziua fetelor,
Fetita mea o sa inceapa clasa 1, la Spectrum. Am sunat la scoala si inca nu sunt facute clasele. Mi s-a spus sa astept dupa 1 septembrie un mail de la ei.
In legatura cu masa, mi-au spus ca trebuie sa ne hotaram dupa prima saptamana, nu trebuie de la inceput sa spunem daca vrem sau nu cu masa. Sa inteleg ca in prima saptamana primesc toti mancare sau cum ?
Copii vostrii mananca acolo sau primesc pachetel de acasa ?
O zi buna !


#27
toanca

toanca

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.954 mesaje

Postat 20 august 2012 - 23:51

Lara, sunt in aceeasi situatie ca si tine,

Si noi incepem clasa I.

In ceea ce priveste mancarea, mie mi-au comunicat ca in prima saptamana toti vor primi mancare; in functie de ce spune copilul (daca ii place sau nu mancarea), parintii vor opta daca vor plati sau nu mancarea copilului.





Iuliana si [bonjovi] Matei Alexandru 06.01.2006



poze



http://www.dropshots.com/toanca

http://www.dropshots.com/toanca1

http://www.dropshots.com/toanca2

#28
psichoMom

psichoMom

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 398 mesaje

Postat 22 august 2012 - 14:04

Lara, anul trecut au afisat pe site clasele cam cu o saptamana inainte de inceperea anului scolar.
Succes in clasa I !



#29
alina1972

alina1972

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 22 august 2012 - 16:59

Buna!
In sfarsit se misca ceva pe aici....
Sunteti pregatite de noul an?
Tare sunt curioasa cum le-a priit vacanta "piticilor"....si daca si-au incarcat bateriile pentru un nou "asalt" !!?
Pentru noi, PsichoMom, incepe un an greu: recapitulare, inmultire, impartire, gramatica, compuneri...ehe...
Pentru "bobocei", va doresc mult, mult succes si sa aveti parte de "omul potrivit, la locul potrivit"....Adica invatatoarele sa fie pe aceeasi lungime de unda cu copiii.
Draga Lara, dupa cum spunea si Toanca, prima saptamana este liber la mancare. Merg toti copiii, merg si doamnele...e o feerie! Problema incepe din a doua saptamana, cand deja apar copii care vin cu mancare de acasa, doamnele mananca si ele tot de la pachetel (majoritatea), iar multi din copiii care merg la masa fac tot felul de comentarii referitoare la mancare. Deci, daca aveti copiii mofturosi, lingavi la mancare, sau de genul acesta, nici sa nu va ganditi!!! Testul cel mai bun este sa platiti jumatate de an (un semestru) si sa vedeti ce se intampla. Totusi, este un experiment care costa ceva paralute, dar cand capilul nu e mofturos merita sa il incercati. In clasa, cei cu mancare la pachet, au parte de mai multa distractie, caci infuleca repede ce au (daca infuleca) si o sterg iute-iute la joaca.... Acum, hotarati singure! Succes!
...si un an scolar plin de realizari!!!

#30
psichoMom

psichoMom

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 398 mesaje

Postat 23 august 2012 - 00:02

Offff, Alina! Nu imi spune ca am cosmaruri cu clasa asta a treia...
Si copilul meu este complet scos din priza... habar nu mai are ce e aia scoala...si nici nu-l prea intereseaza...[:D]
Acum, de cateva zile, avem o invatatoare pensionara care vine cateva zile sa-l bage putin in priza... Pare ca functioneaza. Lafel si cu engleza, i-am adus o profesoara...
Acu' na! Doamne ajuta! [:D]

Matei mananca la scoala. E adevarat ca nu mereu ii place mancarea dar merg pe princioiu ca marcar unul din feluri i-o surade. E mai mult decat nimic si e o mancare calda, proaspata, pe care o baga in burtoi la panz. Intr-adevar, daca copilul este extrem de mofturos la mancare, e de preferat sa se aduca de acasa. Nu prentru ca ar fi rea. E OK, dar e ceva mai ciudatica... feluri turcesti amestecate cu romanesti, mancare f simpla in general...




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -