Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)


512 raspunsuri la acest subiect

#11
IoanaSgemeni

IoanaSgemeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 04 august 2012 - 00:49

@ Sugubina - merci mult de raspuns pentru carucior, l-am si comandat la un pret f bun ;)

Monicas, Anapapazi - toate info de la voi sunt foarte utile! Aveti experiente diferite. Dar prin toate, eu una aflu cam la ce sa te astepti si ce solutii ar fi :) Ramane doar sa le tot incerci pe firea si bunul plac!

Multumesc si pentru raspunsurile despre celule stem!

Noutati de la mine - am fost la doctora mea, la control colul bun, berbecutii miscareti, inimioarele galopeaza bine ;) Pentru o anemie gravidica am primit supliment de Maltofer (acum iau 2 tablete, una dimi si una seara) si mi-a redus Utrogestanul la 1 la 2 zile. NoSpa iau acum regulat seara, pentru ca s-au indesit rau contractiile BH la mine.

Am o eruptie cutanata de care nu mai scap (maini si burtici) :( Maine am programare la dermato. De 3 zile nu imi mai trece si ma mananca de mor.

In rest, ma pregatesc sufleteste pentru gradele multe care urmeaza in bucuresti.

Inca o data gand bun pentru Brigit, tuturor mamicilor - toata admiratia! si gravidutelor - rabdare, satatate si sarcina usoara!


#12
adipapazi

adipapazi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.965 mesaje

Postat 04 august 2012 - 01:16

Brigit, ma voi ruga pentru voi. Sper sa ai rabdare, curaj si putere. Daca te putem ajuta, spune-ne. Ma gandesc ca suntem in postul Sfintei Marii si lucrurile nu pt evolua decat spre bine. Te imbratisez.

Si noi am reoltat stemurile, pe principiul ca dam 1000 de euro/an pe prostii gen eugenii, pufuleti, cola, bere, saorma etc,mla care am putea renunta pt stemuri, de care sa nu avem nevoie si asta sa ie paguba noastra in viata. In plus,mcand mama mea sufrea de cancer si a fost suspecta de un sindrom la maduva spinarii, numai un transplant de stemuri ar fi ajutat-o.

Adi, mami de ana si ioachim

#13
anabel79

anabel79

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 416 mesaje

Postat 04 august 2012 - 06:15

Brigit ma rog la Dzeu sa fie bine ai grija de tine....[pup]

boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni mami fericita de Sofia si Andrei


#14
anabel79

anabel79

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 416 mesaje

Postat 04 august 2012 - 06:22

Revin si eu cu vesti despre piticii mei....in curand facem o luna si suntem tare fericiti de familia noastra mare.

Am reusit sa pastram programul de 3 ore stabilit in spital si mai ales faptul ca cer mancare cam in aceeasi perioada.Ne cam chinuie colicii si gazele dar poate trecem repede peste astea, macar noptile sunt destul de linistite nu am avut niciuna pana acum cu plansete pe care sa nu le controlam.

Acum urmeaza si intrebarile ptr mamicile cu experienta:
avem probleme cu constipatia acum suntem pe Nan 1 iar neonatoloaga de la Giulesti ne a recomandat Topfer sau Aptamil...ce parere aveti, ah si cum se face trecerea de la un lapte la altul?

bebeii mei s au nascut la aproape 35 sapt cu greutati oarecum mari 2220 si 2480, in spital au facut doar screeningul de auz si nu au mai recomandat si altceva....ce alte investigatii sa le mai fac....


boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni mami fericita de Sofia si Andrei


#15
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 04 august 2012 - 10:31

Brigit, suntem cu gandul si sufletul alaturi de tine si de puii tai mici! Sanatate multa! Refacere usoara tie si crestere cu spor celor mici. Va fi bine, trebuie sa fie bine!






Am marfa la bazar umanitar DC



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#16
anne`mary

anne`mary

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.357 mesaje

Postat 04 august 2012 - 11:12

neatza.
Tonirro multumim ca ne-ai anuntat. Daca mai ai vesti anunta-ne si pe noi. Aseara am cam facut de garda... nu am reusit sa dorm prea mult. Eram asa furioasa. Discutasem cu gravidutele mele ca avem in grup pers care au primit vesti proaste de a dr, ca au colul scurt, moale, deschis etc si au termen de nastere cu ingaduinta 33-34 de sapt cu conditia sa stea linistite in pat. Dar ele zugravesc, fac shopping, sofeaza. Si brigit a stat in pat, controale peste controale, dopata cu pastile... nu e corect, pur si simplu nu e corect.

De nascut trebuia sa nasca la regina marria iar Dexa il avea cumparat saptamana trecuta dar nu stiu sigur daca le-a si facut.... eu cred ca a apucat sa le faca.


[gravired] + 29 [baietel] Tudor si [baietel] Stefan

#17
miruna1980

miruna1980

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 490 mesaje

Postat 04 august 2012 - 13:47

offf,asa ma intristez cand citesc ca se nasc bebelusi inainte de termen....Brigit,sa le dea Dumnezeu sanatate si tie multa putere.Eu sunt sigura ca va fi totul bine,fii optimista.Va pup si Doamne ajuta
anabel79 [pup] pt bebelusi si La Multe Luni cu sanatate si fara colici.Si eu am nascut la 36 de sapt,cu greutati tot maricele, 2650,respectiv 2500, la Polizu.Nu mai retin unde ai nascut tu,dar noua,pe biletul de iesire ne-a recomandat control oftalmologic,neurologic,acestea repetandu-le din 3 in 3 luni,iar de la mine putere vom face acum in august eco la sold si eco la inimioara.
[pup] pt mamici si bebelusii lor,iar cellor inca cu burtica Doamne ajuta sa fie bine!
Sanatate si sa citim numai de bine!

mamica fericita de printisor ANDREAS-MADALIN si de printesuca BIANCA-MARIA

#18
mmammarutza

mmammarutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 303 mesaje

Postat 04 august 2012 - 14:13

ANABEL, la cat timp au scaun ai tai? Mie neonatologul mi-a spus ca poate dura cateva luni pana se regleaza tranzitul la nou-nascuti, cu atat mai mult la prematuri. Se pune problema de constipatie doar daca 3 zile consecutiv nu are scaun copilul. Si noi am folosit NAN1 si din cate am aflat e printre formulele de lapte care creeaza cel mai rar constipatie, spre deosebire de Humana, de exemplu, care am inteles ca deseori cauzeaza astfel de probleme.
Oricum, trecerea de la o formula la alta se face sub stricta supraveghere a pediatrului, a carui opinie ar trebui s-o ceri, inclusiv in ceea ce priveste modalitatea de "transfer". Mai stiu mame care au schimbat de unele singure, de-a lungul timpului, vreo 3-4-5 formule de lapte, fara a consulta pediatrul, ca li s-a parut lor ca s-ar fi saturat copilul de un anumit tip de lapte. Asta mie mi se pare o prostie, care poate cauza o sumedenie de alte probleme...

BRIGIT, sunteti toti 3 in gandurile si rugaciunile noastre! [ruga] Doamne ajuta!
Fetelor, care mai aveti noutati in legatura cu evolutia bebeilor lui BRIGIT, dati-ne si noua de veste! Vor fi cu siguranta numai lucruri bune! Asa trebuie sa fie!

mami din 17.04.2011

#19
adrianaady

adrianaady

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.546 mesaje

Postat 04 august 2012 - 15:22

Multa sanatate si putere piticilor lui Brigit! Sunt sigura ca va fi bine si se vor veni toti acasa fericiti [flo]

Mutatia protrombinica (factor II)- genotip heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot Sarcina pierduta la 5-6s in ian 2009

#20
monica11

monica11

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 381 mesaje

Postat 04 august 2012 - 17:16

Brigit- multa sanatate si putere tie ca mama si sa le transmiti puiutzilor tai cea mai buna energie si cele mai bune ganduri. Sa va ajute Dumnezeu si Sfanta Maria ca suntem in postul ei, cum bine zicea cineva.[pup]O sa fie totul bine.

Multumesc fetelor de raspunsuri,m-am mai lamurit cum e cu miscarile.
Ralu, tu cate sapt ai? sau cum scrie la semnatura..ca ai bebici mari dupa masuratori [olala] Ma bucur ca suntem mai apropiate ca sarcina ca mai pot intreba/impartasi una alta[pup]

multa sanatate tuturor si atitudine pozitiva..trecem marea cu ea [flo]


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -