Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

dureri de burta si febra, ce poate fi


5 raspunsuri la acest subiect

#1
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 19 iulie 2012 - 10:44

buna. baietelul meu de 2,4 ani acum 2 sapt acuza dureri de burta, seara mi-a facut si febra. am fost cu el la dr mi-a spus ca poate fi debutul unei enterocolite, la control nu s-a depistat nimic. a doua zi a disparut si febra. mentionez ca era constipat deci cred ca pica suspiciunea de enterocolita.
azi dimineata a inceput sa se vaite iar de dureri de burta, pare tot constipat si banuiesc ca va face iar febra pt ca e destul de marait. acum 2 zile i-am facut un examen copro a iesit ok. aveti idee ce ar putea fi. poate fi vorba de apendicita sau ceva probleme cu fierea la varsta asta?

mamica de Rares 21.02.2010

#2
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 19 iulie 2012 - 12:48

Fa si antigen fecal giardia. Si repeta coproparazitologicul de cel putin 3 ori la 2 laboratoare diferite.

Tratament cu debridat sirop (eventual), mai multe lichide, regim alimentar. Fara dulciuri/inghetata/fructe.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

#3
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 19 iulie 2012 - 13:02

de la paraziti poate face febra? data trecuta a fost destul de ciudata febra, a facut doar noapte pana pe la ora 24 apoi a trecut din senin si gata...

mamica de Rares 21.02.2010

#4
ReginaMaria

ReginaMaria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 19 iulie 2012 - 15:29

Citat:
irinabobe Posted - 19/07/2012 : 08:44:46 buna. baietelul meu de 2,4 ani acum 2 sapt acuza dureri de burta, seara mi-a facut si febra. am fost cu el la dr mi-a spus ca poate fi debutul unei enterocolite, la control nu s-a depistat nimic. a doua zi a disparut si febra. mentionez ca era constipat deci cred ca pica suspiciunea de enterocolita.
azi dimineata a inceput sa se vaite iar de dureri de burta, pare tot constipat si banuiesc ca va face iar febra pt ca e destul de marait. acum 2 zile i-am facut un examen copro a iesit ok. aveti idee ce ar putea fi. poate fi vorba de apendicita sau ceva probleme cu fierea la varsta asta?


Buna ziua,

Durerile abdominale pot avea surse multiple: de la tulburari functionale (constipatie), infectii digestive, urinare,etc, cauze chirugicale (apendicita) pana la cauze psihogene. Stabilirea exacta a etiologiei durerilor abdominale nu poate fi facuta decat in urma consultului medical asociat la nevoie cu investigatii suplimentare.

dr Anca Sandu

#5
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 19 iulie 2012 - 16:12

Dna dr va multumesc pentru raspuns DAR asa cum am mentionat, acum 2 sapt am facut un control medical unde parea totul in regula si mi s-a dat un verdict de genul "PROBABIL DEBUT ENTEROVIROZA". In conditiile in care nu a avut scaune moi, febra a durat decat o zi ma indoiesc ca a avut enteroviroza. Ceea ce ma nelinisteste este aparitia febrei nu a durerilor de burta, acestea putand fi intradevar de la constipatie. Deci pe mine ma interesa cam ce analize as putea face, sau care sunt bolile care dau ambele simptome, febra respectiv dureri de burta...

mamica de Rares 21.02.2010


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -