Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum gatiti soia boabe, naut, mei, hrisca?


18 raspunsuri la acest subiect

#1
witeflower

witeflower

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 07 iulie 2012 - 13:50

Copiilor mei le plac preperatele din soia granule, dar as vrea sa le gatesc si boabe, astfel incat sa le placa. Inca nu am reusit sa ii conving cu meiul, nautul sau hrisca... poate ma ajutati cu idei.

Sau daca aveti retete bune, cu alte cereale, care se gasesc in comert, de preferinta in starea lor naturala sau sub forma de faina.

Astept cu interes sugestiile voastre! Multumesc!

"Oamenii mari nu pricep niciodata singuri nimic. Si e obositor pentru copii sa le dea mereu lamuriri si explicatii"
(A. Saint-Exupery, "Micul print")

#2
nikole

nikole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.831 mesaje

Postat 11 iulie 2012 - 04:22

si eu astept idei, mai ales feluri incercate si aprobate de copii, ca aici e buba, eu mananc oricum ar fi, ptr mine , de regula fierb boabele de naut si imi fac salata, cu muuulte rosii si busuioc, ceapa verde, sau uscata,si un ou taiat cubulete,ulei, sare si sanatate:)

de soia ma feresc , hrisca am preparat-o ca pe ovaz, si a ajuns la gunoi,mirosul m-a izbit, nici gustul nu m-a incantat, asa ca nu am reusit sa o mananc nici eu, de copii nu mai zic:(

Nautul, il mai poti da la cuptor, il fierbi, nu f mult, sa nu se sfarame bobul, si il dai la cuptorul incins 5-10 minute, sa fii cu ochii pe el, caci se arde ff repede, cand e rumenit il scoti imediat din tava.In prealabil poti trece boabele prin sare, usturoi(nu recomand , e puternic, dar ptr cine iubeste usturoiul si are stomacul sanatos, merge, e gustos)piper, boia...nautul iese crocant si f gustos, il mananci ca pe alune...copiii mai mari cred ca vor fi incantati...ai mei sunt mici inca, nu le dau, mi-e frica sa nu se innece



Nikole, mami de Albastrel si Albastrica


And I saw the river
Over which every soul must pass
To reach the kingdom of heaven
And the name of the river was suffering –
And I saw the boat
Which carries souls across the river
And the name of that boat was
Love.

---Saint John of the Cross




#3
puisorul

puisorul

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.594 mesaje

Postat 11 iulie 2012 - 08:39

Nautul prajit ne place si noua foarte mult [pofta]

Cu naut mai fac un fel de tocanita de pui dar cu sos mai mult si pun naut fiert. Iese o mancare foarte consistenta.

Sau un alt fel il fac cu ceapa taiata pestisori, ciuperci, gogosari, piept de pui bucatele, naut, rosii, condimente. Toate legumele se taie bucati mai mari.

Ne mai place un fel de salata orientala in care inlocuiesc cartofii cu naut fiert. Mie imi place mult si hummusul dar fiica-mea nu il mananca.

Soia nu mancam.

Mai facem mancare de linte verde, ca si mancarea de mazare cu sos de rosii.

[mamica]Ani de [zana] Stefana (23.01.2008)

ZERO toleranta pt lipsa de toleranta fata de copii


#4
micalondra

micalondra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 12 iulie 2012 - 14:54

Din naut fac chiftele pentru falafel (reteta am luat-o de pe net), hrisca o folosesc in ciorba in loc de orez, dar avut grija ca fierbe in 5-10 minute, sau prajita in tigaie ca semintele de floarea soarelui, stropita cu apa si sare si infloreste si e tare buna de mancat (un fel de pop-corn!), iar din boabe de soia fierte fac un pateu vegetal foarte bun, cu multe condimente, cu ceapa si usturoi fin taiate, cu ulei etc. ... dupa gustul fiecaruia, sau mai merge iahnie de soia... cam aceleasi mancaruri ca fasolea.

#5
stefania_97

stefania_97

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.182 mesaje

Postat 13 iulie 2012 - 16:08

Eu cumpar hrisca ecologica pe care o fierb si apoi o amestec cu migdale, stafide, sirop de agave si esenta de rom. Mananca cel mic cu placere si eu l afel in general la micul dejun e satioasa.



Viata in patru :)

Stefania, mami de fetita nazdravana Catarina din 25/08/07 si baietel cuminte Andre din 02/08/10





#6
nemora

nemora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 589 mesaje

Postat 19 iulie 2012 - 17:14

naut: curat 5 cepe, 2 ardei, 2 morcovi, le innabus putin, adaug sos de rosii si eventual apa, sare, piper, le fierb, dau totul la blender, iese un sos magnific, bag in el nautul fiert sau fasolea.

hrisca o macin si o pun in paine, la aparat.

mei - il fierb, fetelor mele le place tare mamalia cu peste si utilizez meiul pe post de mamaliga;

soia nu prea mancam. mai pun quinoa pe post de taietei in supa de pui, copiilor le place tare ca boabele fierte seamana cu niste lunitze

in sosul de-ti spuneam mai sus cred ca merg toate bagate

Perlutele mele: K (10.06.2007) si M (14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

#7
witeflower

witeflower

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 08 august 2012 - 17:59

Imi cer scuze ca revin asa tarziu, nu am mai reusit sa intru pe forum de o vreme...
Am citit cu interes raspunsurile voastre, cred ca voi incerca cu boabe fierte de naut in sosuri si in tocanite, sa vad ce succes am.
Cu humusul nu am avut succes, dar am inteles ca ar fi mai bun cu seminte de susan si usturoi mult, cui ii place.

Cu mei am incercat un fel de desert din gama "mei cu miere", dar l-am mancat singura. Nu era rau, dar nu am incantat juriul...

Cu boabele de soia am auzit pe cineva ca le prajeste in tigaie, ca pe castane, apoi le rontaie ca pe alune. As incerca si asta, dar acum, citind ce mi-ati scris vad ca aveti o anumita retinere fata de soia... Eu stiam ca e ok ca si aliment, voi o evitati ca nu va place gustul sau nu aveti o parere buna despre ea?

Lintea nu am reusit sa o gatesc satisfacator nici pt mine, daca las boabele intregi mi se zdrobesc partial, se mai desprind coji de pe ele si are o consistenta oarecum aspra si un aspect cam... urat. Daca o pasez, iese un piure destul de maro si oarecum aspru la consistenta si el. Am mancat candva la o pensiune o ciorba de linte, extraordinara, cu boabele intregi, era ce-i drept, tot maro, dar un gust senzational. Daca ar sti cineva cum se obtine asta...

"Oamenii mari nu pricep niciodata singuri nimic. Si e obositor pentru copii sa le dea mereu lamuriri si explicatii"
(A. Saint-Exupery, "Micul print")

#8
msl1

msl1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 909 mesaje

Postat 09 august 2012 - 20:29

Cu linte: poti face supa de linte rosie e f buna din cite stiu e reteta arabeasca? iar cu lintea maro poti sa o pui in orez cind faci orez e tot reteta arabeasca da nu stiu cum se numeste, mie imi placea f mult, iesea orezul f gustos cu linte maro in el. Chit ca traiesc intre asiatici maninc orez f rar acum si in mincaruri mexicane de obicei iar copiilor mei nu le place orezul.
Lintea maro/verde eu o pun in supa de obicei cind fac supa de cartofi cu linte sau ciorba de zarzavat pun si linte in ea.
Soia din cite stiu eu nu e f sanatoasa modifica nivelul estrogenilor din corp sau asa ceva, eu o evit cit pot.
Naut doar sub forma de humusimi place, e bun daca pui adaosuri in el de usturoi, lamiie, ceapa verde, ardei copt, si pui ulei de masline e bun cu lipie arabeasca de mincat.
Restul de mei, hrisca si alte chestii sanatoase nici nu cumpar ca nu manincam nici unul, eu nu ma pot chinui sa minc ceva ce nu imi place doar ca e sanatos imi sta in git si ma simt rau, si atunci unde-i sanatatea?

#9
getik1

getik1

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.869 mesaje

Postat 20 august 2012 - 01:16

lintea eu o prepar ca sos : fierb lintea o pun in robot de bucatarie si o fac pasta apoi pun piper macinat, ustoroi pisat o lingura de ulei de masline verdeata multaaa o servesc deobicei langa carne si fata mea de 2 ani jumate mananca foarte mult sos.



hrisca o fierb bine apoi o scurg de apa si adaug peste :nuca de cocos,stafide,esenta de rom, zahar vanilat, si dulceata si este delicioasa[pofta].



soia am folosit granule la punguta pe care le-am pus de seara la inmuiat a doua zi le-am scurs si cu alta apa le-am pus la fiert, apoi le-am lasat sa se scurga si am facut din ele chiftele, perisoare am folosit in loc de carne tocata, a iesit foarte bun



getik mami de mica aricica[ispita] 29.12.2009[bis]

povestea unui aricy bijuteriile lui getik








#10
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 20 august 2012 - 01:24

Lintea eu o las la inmuiat peste noapte in general(chiar daca pe oachet scrie ca nu e necesar)si atunci se si exfoliaza,o spal in citeva ape si abia apoi o gatesc ,ca o mincare de fasole de exemplu!

Cous-cousul e hrisca?

Dana




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -