Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Hipospadias (16)


168 raspunsuri la acest subiect

#11
BraveGirl

BraveGirl

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.495 mesaje

Postat 01 februarie 2012 - 13:25

Citat:
citat din mesajul lui lalitica2000
am si eu un baietel de 1 an si 10 luni cu hipospadia gradul cel mai usor. Am fost si noi la control la Dr Hadidi pe vremea cand avea consult la Euroclinic. As dori sa stiu cat costa operatia la Clinica Delta, pentru un hipospadia grad 1 si daca externarea se face a doua zi de la operatie. trebuie sa ne pregatim si noi pentru un nou control si o programare la operatie, dar as vrea sa ma interesez mai intai despre detalii.Bravegirl, ma bucur ca ati scapat si asteptam impresii despre spital.Sanatate tuturor!Lali [mamica] de David luptatorul nostru
La clinica am platit 6100 lei. Este inclusa in pret o noapte de spitalizare. Tariful dr. Hadidi este in functie de gradul de H, dar cred ca deja stii asta.Despre clinica...eu una am fost dezamagita. Ma asteptam la mai mult din partea lor. Cel mai nasol a fost faptul ca nu prea exista comunicare. Sunt aglomerati, nu prea face fata personalul la atatia pacienti. Ma rog...sunt multe de zis==========Corina Mami de[zana] Arianna Maria (18.11.2008) si [copil] Patrick Stefan (16.10.2010) POZE

#12
lalitica2000

lalitica2000

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.264 mesaje

Postat 01 februarie 2012 - 19:40

merci mult bravegirl. e bine de stiu ca e mai ieftin la aceasta clinica decat la Euroclinic si cred ca ajunge mai ieftin si decat la Medlife la Dr Voinescu. Trebuie sa prindem si noi curaj sa facem operatia asta pana scapa de pampers si sa fiu sigura ca nu ramane cu amintiri neplacute legate de operatia la putulica.

Lali [mamica] de David luptatorul nostru

#13
BraveGirl

BraveGirl

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.495 mesaje

Postat 02 februarie 2012 - 00:44

Lalitica, cei 6100lei nu includ tariful dnului dr. Hadidi. Credeam ca stii ca platesti clinica si separat banii pt Hadidi.



==========

Corina

Mami de[zana] Arianna Maria (18.11.2008) si [copil] Patrick Stefan (16.10.2010)



POZE





#14
lalitica2000

lalitica2000

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.264 mesaje

Postat 02 februarie 2012 - 15:22

da, asa este...stiam de fapt...doar ca...am uitat...oricum, important este sa fie copilul bine...voi sunteti bine?

Lali [mamica] de David luptatorul nostru

#15
DrVoinescu

DrVoinescu
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 05 februarie 2012 - 22:43

Urmaresc acest forum, deoarece sunt implicat in rezolvarea acestei malformatii congenitale si ma preocupa problemele pe care le au parintii inainte si dupa operatie. Am hotarit sa intervin deoarece, de-alungul timpului, s-au facut o serie de afirmatii privitor la capacitatea mea profesionala si felul meu de a fi in relatiile cu parintii. In 1999, dupa numeroase stagii in strainatate, am obtinut supraspecializarea in chirurgia uretrei si a penisului. Ulterior, pe langa stricturi uretrale, obliterari uretrale postraumatice, incurbari peniene congenitale sau in cadrul bolii Peyronie, m-am confruntat cu o patologie uretrala si peniana extrem de dificil de corectat, patologie prezenta la tineri care au avut in copilarie numeroase operatii esuate pentru hipospadias. Suferinta acestor tineri m-a determinat sa obtin o supraspecializare in chirurgia hipospadiasului si la copil, pe baza experientei pe care o aveam precum si ca urmare a altor stagii in strainatate. Am avut astfel posibilitatea de a opera copii cu hipospadiasul neoperat sau operat si complicat, ferindu-i astfel de suferintele pe care le-am intalnit la tineri. Deoarece chirurgia hipospadiasului este o chirurgie care, pe langa profesionalismul operatorului, necesita si conditii speciale de dotare, precum si personal calificat in echipa operatorie si in ingrijirea copilului operat, am apelat la un spital privat care corespundea acestor standarde: Spitalul MedLife si ulterior Spitalul de Pediatrie MedLife, condus de d-na Dr. Marcu, medic pediatru dedicat trup si suflet acestei specialitati medicale. De la inceput am gasit intelegerea conducerii in a stabili tarife care sa tina cont de posibilitatile financiare ale parintilor din Romania, astfel ca, in prezent, costul unei operatii cu o zi de cazare in rezerva cu 2 paturi si urmarirea postoperatorie, este cuprins intre 4250 si 4750 lei, in functie de tipul de hipospadias, FARA ALTE COSTURI... in acest spital operez in jur de 200 copii pe an, abordand TOATE tipurile de hipospadias (pentru detalii vizitati site-ul www.hipospadias.ro). Dintre acestea in jur de 90% le rezolv INTR-UN SINGUR TIMP, in care fac URERTOPLASTIA, PREPUTOPLASTIA sau CIRCUMCIZIA (cosmetizarea) si INDREPTAREA PENISULUI daca este cazul. Rata complicatiilor este sub 5%, corespunzatoare celei publicate pe plan international. Referitor la comportamentul RECE pe care l-au mentionat unii parinti, mentionez ca operatiile pentru hipospadias implica o mare responsabilitate fata de viitorul copilului pe care urmeaza sa il operez, asa ca este posibil ca uneori, concentrarea asupra problemelor copilului si modalitatea de rezolvare sa fie perceputa de parinti drept raceala. In incheiere doresc sa ma refer la un caz concret in care mamica BraveGirl a scris ca am dat dovada de neprofesionalism nerecunoscand ca fiul dansei are hipospadias... Ulterior povesteste cum s-a dus la o alta clinica privata unde, DUPA OPERATIE, chirurgul i-a pus diagnosticul de „Hipospadias fara hipospadias”, ceea ce este un nonsens!!! Sunt cuvinte care se contrazic unele pe altele. Hipospadiasul presupune DESCHIDEREA ANORMALA A URETREI INTRE VARFUL PENISULUI SI ANUS, deci presupune o URETROPLASTIE. Aceasta malformatie POATE fi insotita de preput, care nu inconjoara complet glandul, si o incurbare a penisului. Toate aceste aspecte trebuie insa mentionate parintilor INAITE de operatie, prezentandu-le in acelasi timp TIPUL DE INTERVENTIE si implicit COSTURILE AFERENTE. Dupa cum a mentionat respectiva mamica pe forum, copilul NU A AVUT NEVOIE DE URETROPLASTIE, deci diagnosticul de Hipospadias nu era potrivit. De fapt desfasurarea evenimentelor ulterior dignosticului meu a aratat ca am pus un diagnostic corect, in interesul copilului. Dr Valentin Voinescu

#16
BraveGirl

BraveGirl

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.495 mesaje

Postat 06 februarie 2012 - 11:53

Buna ziua, tin sa precizez ca foaia de externare pe care am primit-o a fost semnata de dr. Topor. Dr.Hadidi ne-a zis clar ca baiatul nostru are un f usor gr.1 de H. si ca de aceea crede ca va scapa doar cu o interventie, pt ca repararea uretrei e f usoara. A zis ca nu ne poate garanta pana nu il taie si vede exact ce e acolo. Cd a iesit din operatie, i-a spus sotului ca interventia l anivelul uretrei a fost minima, i-a explicat ce anume genera curbura si cum a rezolvat-o si ca a facut si cosmetizare.

eu nu am nimic impotriva doctorilor nostri, e bine ca incearca sa ajute. imi dau seama ca multi parinti nu-si permit tariful dr. hadidi.

Dar e bine sa scriem aici experientele noastre, ca sa stie toata lumea la ce sa se astepte.

am intalnit la clinica copilasi operati atat de dr.Basca cat si de dr. Voinescu care erau operati acum de dr. Hadidi.



==========

Corina

Mami de[zana] Arianna Maria (18.11.2008) si [copil] Patrick Stefan (16.10.2010)



POZE





#17
Sefi

Sefi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 06 februarie 2012 - 19:49

Buna ziua,

Ma numar printre parintii de baietei cu hipospadias care au fost operati in ultima sesiune de Prof. Hadidi. M-am hotarat intr-un sfarsit sa scriu aici despre experienta noastra, in principal pentru ca perioada critica de dupa operatie a trecut, insa am ramas cu nelamuriri inca si in asteptarea rezultatului pozitiv care ni s-a promis. Asadar, dupa un consult in octombrie 2011, ne-am inscris la operatie in ianuarie 2012. Diagosticul a fost, inca de la nastere, hipospadias balanic (gr. 1) cu curbura (pronuntata). Am ajuns cu o zi inainte de operatie pentru controalele preliminare cu oarece emotii, nu, de fapt cu emotii foarte mari, pentru ca Serafim era in convalescenta dupa o raceala foarte urata si inca mai avea un pic de tuse si de rinoree. Si, dupa ce ne-am luptat cu nametii venind de la Iasi si am scapat de blocajul de la Urziceni ca prin urechile acului, ar fi fost o dezamagire cumplita pentru mine sa ne trimita acasa din cauza racelii. Medicul anestezist a fost foarte ferm in ceea ce priveste riscurile si complicatiile din pricina urmei de raceala, dar a fost de parere ca se poate realiza operatia. A doua zi am venit devreme la spital ca sa facem analizele de sange, care nu au fost posibile, pentru dra. asistenta care recolta s-a incapatanat sa recolteze de la plica cotului, de unde nu se prea practica la copiii mici, in ciuda rugamintii mele sa ii recolteze de la incheietura, pentru ca mai avusesem experienta asta. Deci fara sange recoltat dar linistiti, pentru ca anestezista a zis ca oricum se recolteaza in sala de operatii (asta fie pentru ca stia ca nu au personal pediatric la recoltari, fie ca l-a vazut pe puiul meu mai slabut), ne-am cazat in rezerva si am asteptat. Serafim a fost la treilea operat joi, pentru ca era mai mare, 1 an si 9 luni. Ora stabilita pentru operatie a fost relativ respectata, insa a fost grea jumatatea de ora inainte de operatie, cand a fost sub efectul diazepamului administrat intrarectal si era ca un betiv cu o vointa de fier sa faca lucrurile pe care le facea in mod obisnuit, iar acum abia daca se tinea pe picioare. Si mai grea a fost ora care a urmat, in care ne-am perpelit pe holuri si am bocit pe acolo. O asistenta destul de draguta care m-a vazut ca sprijin peretii blocului operator m-a incurajat si s-a interesat de vreo 2 ori de Serafim. A venit momentul cand ni s-a zis ca a fost bine si ca doarme la reanimare, sa il asteptam la salon. Dupa o ora jumate-doua, ne-am dus sa vedem daca nu s-a trezit si chiar atunci iesea un infirmier cu el in brate, destul de ametit. Nu prea si-a putut manifesta bucuria cand ne-a vazut, dar s-a lipit de mine somnoros cum era. Ma asteptam sa planga si sa ma “certe”. A adormit in bratele mele inapoi, l-am pus pe pat dupa o vreme, a primit perfuzia cu glucoza si a tot dormit, cand in brate cand in pat, dupa pofta inimii, de la ora 14 la ora 19. Ma ingrijoram de acum, ca toti ceilalti copii se jucau pe hol. Cand s-a trezit nu prea a vrut apa, iar de mancare ce sa ii mai dai in intervalul 19-23 h, in afara de lapte? Pana la ora 23 a vrut numai plimbat pe holuri in brate, sonda il incomoda si mai dadea din piciorus. Nu a vomat, febra nu a avut, i-am masurat temperatura cu termometrul de ureche adus de acasa, ca asistenta venea cu termometrul pentru axila sau fundulet, iar el dormea. De plans, nu prea a plans atunci, scancea cate un pic, mai ales daca ne opream din plimbatul pe holuri cu el in brate. Noaptea intre 3 si 5.30 s-a foit foarte mult, imi era teama cu sonda, dar am stat in pat cu el si dormit bine mai apoi pana la 7. Au mai fost perfuzii cu perfalgan noaptea si sipozitoare dimineata. Deci copilul a fost cuminte si nu a avut efecte secundare. Acum, partea cea mai importanta: Dupa ce l-a operat pe el, Prof. Hadidi si echipa s-au dus probabil la masa si intamplarea face ca, dupa ce a venit inapoi, l-am prins pe hol pe Prof. chiar cand intra in incinta blocului operator (inainte sa se trezeasca puiul si sa il aduca in rezerva). L-am intrebat cu sufletul la gura despre piciul meu, spunandu-i ca e ultimul pe care l-a operat. Intai l-a confundat, ceea ce m-a cam dezamagit, ca nu demult terminase operatia lui. In fine, l-a reperat imediat si a zis ca totul a fost bine, atat uretroplastia cat si indreptarea curburii. Am fost foarte incantata ca am vorbit cu el asa de repede dupa operatie, pentru ca majoritatea il vedeau abia a doua zi dimineata, la vizita. Pe la 8 stiam ca incepe vizita si tot asteptam. Serafim era foarte vioi, cu chef de alergat. Am iesit intamplator pe hol si l-am vazut pe Prof. cu cateva saloane mai incolo. S-a uitat la mine si m-a intrebat daca la noi a fost. Am fost usor uimita si am zis ca nu. Si el i-a zis asistentului: “am uitat un baietel”. Poate ca era vina asistentului, ca trebuia sa stie ce saloane trebuie vizitate, ca Prof. Hadidi nu stia unde e fiecare si avea mai multi pacienti, nu doar pe noi, cei din ziua anterioara. A venit imediat la noi si era evident ca se grabea, era aproape 9, iar operatiile, in teorie, le programeaza de la 8. Nu prea mi-a convenit, drept sa spun. A scos sonda, a schimbat pansamentul si mi-a zis foarte putine detalii. Oricum, important era ca totul decurgea bine, normal. Apoi a urmat schimbul de impresii cu ceilalti parinti, pe hol. Desi citisem mult despre ce trebuie sa faci in perioada postoperatorie, as fi vrut sa imi zica personal totul de la capat, ca sa nu omit eu nimic. Foaia cu instructiuni postoperatorii probabil a uitat sa ne-o dea, am copiat-o de la alti parinti. Nu stiam sigur daca puteam sa renunt la pansament la prima schimbare de scutec sau nu etc. Si mai aflam o gramada de informatii si detalii de la ceilalti parinti. M-am cam intristat, asta e cuvantul, pentru ca nu vroiam doar aceeasi atentie pentru copilul meu cuvenita tuturor, ci vroiam sa fiu sigura ca fac ce trebuie pentru puiul meu. L-am mai prins o data pe hol si l-am intrebat cateva lucruri pe care mi le-am amintit atunci. A zambit, mi-a raspuns scurt si a concluzionat ca cel mai important e ca a decurs totul bine in sala, ca si prima data. Eu inca eram foarte stresata, stiam ca vor urma durerile si tot restul. Am avut senzatia ca intreb niste tampenii si imi parea rau ca l-am deranjat. Cu toate astea, inainte sa ne externam, l-am mai abordat o data pe hol, in legatura cu reteta. Ne-am externat vineri si abia sambata au inceput durerile importante cand facea pipi. De sambata noapte pana cam luni noapte a fost un cosmar, facea foarte des pipi pentru ca il durea si se tot abtinea. Am fost un tortionar si il obligam sa faca pipi desfacand scutecul atunci cand vedeam ca plange des, pentru ca probabil un pic de frig il presa. Si apoi se linistea. Cu ocazia asta, am vazut ca intr-adevar s-a modificat directia jetului, am foarte fericiti! Inainte facea pipi spre scutec, acum, daca nu suntem atenti, avem surprize. Insa am si o mare nedumerire. El a avut curbura pronuntata, asa cum s-a exprimat dl. profesor. A zis ca a solutionat si problema asta. In timp ce il curatam cu toata atentia din lume (a fost tare rau ca o saptamana n-am avut voie sa il spalam, s-a ales si cu un eritem), am vazut si erectia si nu prea stiu daca sa fiu bucuroasa. Sper ca se mai modifica lucrurile in timp sau poate la operatia de cosmetizare, pentru ca dreapta nu e putza, asta e clar, cel putin deocamdata. Sotul meu zice ca poate inca mai este umflata, ca nu-s nici doua saptamani de la operatie si sper din suflet sa aiba dreptate. Vanataile au trecut aparoape de tot si, cel mai important e ca nu il mai doare decat incomparabil mai putin. As vrea tare mult sa stiu daca a mai avut cineva baietelul operat si de curbura pronuntata. In cat timp s-au vazut rezultate pe partea astea? Si alte detalii, daca sunt. Multumesc anticipat, sper sa imi raspunda cineva. Oricum, desi cel mai probabil cosmetizarea se va face in toamna, in mai vreau sa mergem iar la consult. Abia astept sa treaca si luna de la operatie, sa trimitem poze si sa vad ce imi raspunde dl. profesor in legatura cu curbura. Am scris foooarte mult, imi cer scuze ca m-am intins. Mai astept si parerile altor parinti care si-au operat copiii in ianuarie. Va doresc sa aveti puiutii sanatosi si voiosi!

Maria


#18
BraveGirl

BraveGirl

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.495 mesaje

Postat 06 februarie 2012 - 23:27

Maria, si Patrick avea curbura. nu pronuntata, dar avea. si la noi inca nu se vad rezultate pozitive in acest sens [q] am zis ca mi se pare mie, dar acum ca ai scris si tu, inseamna ca nu mi se pare, ci chiar asa e. eu sper ca voi vedea rezultate in curand. Inca nu l-am vazut cum face pipi, asa ca am si emotiile astea [bang]



==========

Corina

Mami de[zana] Arianna Maria (18.11.2008) si [copil] Patrick Stefan (16.10.2010)



POZE





#19
DrVoinescu

DrVoinescu
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 07 februarie 2012 - 01:23

Biletul de externare a unui pacient TREBUIE REDACTAT si SEMNAT de catre CHIRURGUL CARE L-A OPERAT, prin asta asumandu-si intreaga responsabilitate pentru ceea ce a facut! Din pacate nici un chirurg nu poate garanta un succes de 100% dupa o operatie si cu atat mai putin in operatiile pentru hipospadias. Complicatii dupa operatiile pentru hipospadias (fistulele, stricturile sau persistenta incurbarii penisului) au TOTI chirurgii implicati in corectarea acestei malformatii, intr-un procent mai mare sau mai mic. Este dreptul parintilor ca, atunci cand apare o astfel de complicatie, sa spere in rezolvarea ei schimband chirurgul, astfel ca eu am avut copii operati anterior de catre Dr Hadidi, in special cu incurbarea persistenta a penisului. Incurbarea ventrala (in jos) a penisului, atunci cand exista, este vizibila in erectie sau chiar cu penisul in repaus. Cand, in operatie, dupa indepartarea pielii care inveleste penisul, incurbarea este sub 45 grade, se poate face o plicaturare dorsala a penisului (corporoplastie) care rezolva incurbarea in aceeasi operatie cu uretroplastia pentru hipospadias. Daca incurbarea este mai mare de 45 grade plicaturarea dorsala nu este recomandata deoarece SCURTEAZA PENISUL! In aceste situatii este recomandat ca prim timp o corporoplastie cu grefa din derm, care MENTINE LUNGIMEA PENISULUI si ulterior, dupa 6 luni uretroplastia pentru hipospadias. Deoarece, dupa cum am mentionat, operez si adolescenti cu complicatii dupa operatii pentru hipospadias in copilarie, si care au iesit de sub jurisdictia chirurgului pediatru, STIU cat de important este pentru acestia sa aiba un penis DREPT si NESCURTAT. Dr Valentin Voinescu

#20
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 07 februarie 2012 - 11:24

Baiatul meu a fost operat in 2004 de dr. Basca pentru hipospadias median cu curbura pronuntata, intr-o singura operatie. Erectia era la 90 de grade.Penisul a fost drept imediat dupa operatie si parea mai lung.
Nu cred ca se corecteaza curbura pe parcurs ci doar la operatia de cosmetizare.
Eu nu as fi ales doua operatii din prima cum face dr. Hadidi. Am fost atunci la vreo 5 medici pana am optat pentru dr. Basca, singurul care a spus ca va incerca corectarea celor doua probleme intr-o singura operatie. Pe dr. Voinescu l-am exclus atunci pentru ca opera in special adulti. Se pare ca de atunci lucrurile s-au schimbat.

Dr. Voinescu [flo] felicitari ca va faceti timp sa scrieti aici si sa dati amanunte.
In perioada in care cautam informatii (2001-2004) singurele informatii erau date de site-urile straine unde totul parea roz. Am invatat insa ca trebuie sa-i multumesc lui Dumneazeu ca problema copilului meu a fost una ce s-a putut corecta.

Succes la operatii si alegerea medicului cel mai potrivit. Parerea mea este ca acelasi medic poate fi foarte bun pentru o persoana si mai putin bun pentru alta. Alegeti un medic care va inspira incredere in primul rand.





Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -