Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Hipospadias (16)


168 raspunsuri la acest subiect

#1
kissily

kissily
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 23 ianuarie 2012 - 17:49

<<<Topic precedent






Buna,



sa va spun si eu povestea noastra...



Baietelul nostru a fost diagnosticat la nastere cu hipospadias glandular-forma usoara. In maternitate nu ne-au dat prea multe informatii, a fost de-ajuns sa caut pe net si sa ne ingrozim cand am vazut ca ar fi indicat sa se corecteze chirurgical. Am fost indrumati catre cel mai renumit chirurg pediatru din Timisoara sa ne recomande daca trebuie operat sau nu. In momentul in care l-a vazut pe baietelul nostru, dr-ul a zis ca nu recomanda sa-i facem interventia ca-i facem mai mult rau, ca nu e sigura reusita, ca pot exista mai multe operatii succesive si sa-i facem doar o largire de uretra dupa ce face 4 luni... In acel moment ne-a convins sa-l lasam asa... Doctorita de familie ne-a spus ca in Timisoara nu a fost nici un caz de hiposadias rezolvat cu o singura operatie.. Dupa cateva zile de stres si nesiguranta, am descoperit acest forum care, multumesc lui D-zeu ne-a facut sa reconsideram problema si sa-l programam la dr Hadidi la operatie.



Prima operatie a avut loc la Bucuresti, in 13 dec 2010 la Euroclinic, cand baietelul avea 7 luni. Cand am ajuns la spital i s-a introdus o branula in piciorus, i s-au facut niste analize, a fost dus primul in sala de operatie pt ca era cel mai mic. Dupa vreo 2 ore l-au adus inapoi adormit cu sonda. Dupa alte 2 ore s-a trezit, i-am data apa, dupa care lapte, nu a avut absolute nicio problema de la anestezie... Am mai stat in spital pana seara, timp in care I s-au mai administrat calmante dupa care am plecat la hotel. Personalul spitalului mi s-a parut f profi, ne-au dat in scris recomandari postop si cum sa-I administram calmantele. Totul a fost neasteptat de usor, copilul a dormit toata noaptea fara nicio trezire, a mancat normal, parca mai mult ne-am stresat noi cu sonda decat el… A doua zi a fost insa alta poveste… In momentul in care dr Hadidi i-a scos sonda, baietelul a urlat ca niciodata, noi, desi am fost avertizati ca se va umfla putulica, am avut un soc cand am vazut-o… era ca o bucata de carne din care mai curgea inca sange pe la cusaturi… horror.. Partea grea a fost cand a scapat de sonda si a trebuit sa faca pipi, urla de fiecare data timp de 4-5 zile. Fiecare schimb de pampers a fost un chin mai ales cand facea caca si se manjea pe la putulica si trebuia sa-l stergem cu srvetele umede. Cu ocazia asta a facut si o iritatie de scutec urata… Dupa o spatamana in schimb, s-a dezumflat frumos si nu parea sa mai aiba dureri.



A doua operatie a fost in 27 Oct 2011 la Delta. Cel mai greu a fost sa-I ia sange pt analize, in rest a trecut f usor, putulica nu s-a umflat deloc, avea doar niste firicele la varf unde i-a cusut preputul, nu parea sa aiba dureri la pisu. Personalul de la Delta mi s-a parut mai slab pregatit, asistentele chinuiau copiii vreo 5-10 min pana le gasea vena sa le ia sange dupa care tot nu reuseau sa ia destul…. A fost mai greu si cu comunicarea din partea spitalului referitor la operatie, recuperare si medicatie postop.



In concluzie, parerea mea e ca operatia la dr Hadidi si-a meritat toti banii, multumesc doctorului din Tm ca nu s-a bagat daca nu s-a simtit sigur pe el. Cel mai bine e sa-ti operezi copilul la un medic care are multe operatii la activ si o rata mare a reusitelor. Pediatra noastra a spus acum cand l-a vazut, ca in afara de cicatricea de la op, nici nu ai spune ca a avut o problema, arata perfect normal!



Si inca ceva, operati-va copiii cand sunt f micuti si nu isi dau seama ce li se intampla… Am vazut ca unii copii mai mari pe la 7-10 ani au suportat mult mai greu, a trebuit sa-I bage cu forta la anestezie pt ca erau f speriati, si e normal asa, realizau ce li se intampla…..



#2
anne_83

anne_83
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 25 ianuarie 2012 - 11:45

noi mergem pt control, sa vedem ce ne zice....o sa scriu si sa va dau detalii...


#3
theooo

theooo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 25 ianuarie 2012 - 13:51

bafta multa celor care sunt programati la operatie si consult.
[pup]

#4
Ciufik

Ciufik

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 926 mesaje

Postat 25 ianuarie 2012 - 20:09

Citat:
citat din mesajul lui BraveGirl
Citat:
citat din mesajul lui anne_83
buna ziua! sunt mamica unui baietel de 4 luni diagnosticat la nastere cu hipospadias... pe 26 ianuarie avem programare la dr voinescu la medlife pt un consult. din cate am citit pe forum ne-am decis la acest dr....am emotii de nu mai stiu de mine...
Anne, iti inteleg emotiile. noi pe 26 vom fi operati de dr. Hadidi.Din pacate eu nu am o experienta pozitiva cu dr. voinescu. Nici ca medic, dar nici macar ca om. Cred ca ai citit pe forum ca el mi-a spus ca baietelul meu nu are hipospadias [bang]==========Corina Mami de[zana] Arianna Maria (18.11.2008) si [copil] Patrick Stefan (16.10.2010) POZE
Corina, bafta multa maine! O sa fie bine. Poti sa il alaptezi linistita dupa anestezie. Nemancatul nu se refera si la alaptat. Andrei a fost alaptat dupa ammele anestezii de la cele 2 operatii (la 10 luni si 1 an si 4 luni), aproape imediat cum s-a trezit. Alaptatul il va calma foarte mult, mai ales ca dupa anestezie, sunt destul de agitati.O sa fie bine.Andreea si Andrei (27.12.2008)

#5
anne_83

anne_83
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 26 ianuarie 2012 - 22:34

offf noi nu am mai ajuns la dr pt ca a fost autostrada inchisa...ne-au reprogramat pt 16 febr.....

#6
BraveGirl

BraveGirl

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.495 mesaje

Postat 27 ianuarie 2012 - 22:16

Cifik, multumesc pt mesaj! [pup]

Deci...ne-am operat ieri, 26 ianuarie. Am fost primii, pt ca era cel mai mic. Acum e bine, vioi, parca n-are nicio problema. O sa revin cu detalii.

sanatate tuturor si sper sa luati cele mai bune decizii pt puiutii vostri.



==========

Corina

Mami de[zana] Arianna Maria (18.11.2008) si [copil] Patrick Stefan (16.10.2010)



POZE





#7
otiliaco

otiliaco

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 30 ianuarie 2012 - 00:37

Buna.
Noi am fost la control la dr Hadidi si din fericire totul e ok.
Multa sanatate copilasilor operati saptamana aceasta!

Otilia, mama lui Raducu 29.01.2010 si a Anei 03.11.2007

#8
flaviansal

flaviansal

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 30 ianuarie 2012 - 14:02

Cat mai sta prof. Hadidi in Romania?
Copiii operati in octombrie la Delta sunt bine? Ati mai fost la control acum?

#9
BraveGirl

BraveGirl

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.495 mesaje

Postat 30 ianuarie 2012 - 14:26

am revenit cu detalii.

Pe 25 am fost la control la pediatrie, dr. Hadidi si dr. anestezist. Ni s-a spus ca va fi primul operat, fiind cel mai mic din ziua respectiva. Dr. Hadidi ne-a spus sa fim la clinica la 7.30, anestezista ne-a spus in jur de 8. NE-a spus ca ultima masa sa fie la ora 2 si apoi la 6 putina apa. A fost greu, baietelul meu fiind alaptat nu prea a inteles de ce nu-i pot da sa suga, si s-a cam lasat cu proteste. Am ajuns l aclinica la 7.30 si nu era NIMENI. Nici la receptie...am stat putin si a aparut cineva de la receptie si ne-a cazat intr-o rezerva. Apoi am asteptat pana a inceput sa vina personalul. Pe la 8 am auzit ca dr. Hadidi e in vizita la copilasii operati in ziua precedenta. M-am dus pe hol si am auzit cum plageau mititeii carora le scotea sonda [q] La 8.14 a venit o asistenta la noi si i-a administrat transrectal diazepam. La 8.37 a fost chemati la sala de operatii. La 8.40 puiul meu a fost dus in sala. De aici nu mai stiu nimic, pt ca nu exista comunicare DELOC!!! Stai si astepti pe la usi, poate poate iti spune si tie cineva ceva. Mi-am dat seama ca se termina operatie puiului meu cd s-a dus asistenta si i-a administrat diazepam urmatorului copil. cd a venit sa-l ia, am intrebat de al meu si mi-a spsu ca nu stie nimic. Apoi a revenit si mi-a spus ca doarme linistit si ca mi-l va aduce cd se trezeste. Am estimat eu ca operatia a durat mai putin de o ora.

Pe la 11 si cateva minute ni l-a adus in salon. El a vrut sa suga, dar nu m-au lasat, mi-au zis sa astept 4 ore [alcool] am trimis asistenta sa o intrebe pe anestezista dc e valabil si pt alaptat, dar raspunsul a fost acelasi: dupa 2-3 ore putina apa, dupa 4 10-20 ml lapte. A fost cosmar ce a urmat, pt ca era f agitat de foame, dc il luam eu in brate tragea sa suga si se enerva, il scapam, se tavalea pe jos. Intr-un final a adormit la sora mea in brate. Apoi a baut apa si pe la 3 ore i-am dat sa suga putin. Dupa ce a avut voie sa suga pe saturate, nici nu mai ziceai ca am copil operat. alerga prin camera, pe hol, eu cu punga dupa el, speriata sa nu-si smulga sonda.

am uitat s aprecizez ca mi l-au chinuit f tare pt ca a venit din sala de operatii cu branula infundata, asa ca degeaba i-a pus glucoza. am chemat asistenta si l-a chinuit, ca intr-un final sa-si smulga mititelul branula [q] Deci adio calmante, i-a bagat supozitor.

Din momentul in care a supt, si-a revenit miraculos, se comporta perfect normal. nu avea nicio jena. noaptea a fost mai grea, pt ca avea programul dat peste cap, patul era f mic si mi-era teama sa nu pice...dupa ce i-a pus supozitor n-a mai vrut sa doarma...ma rog a trecut.

Dimineata a venit dr. Hadidi si i-a scos sonda. A protestat f putin. Ne-a explicat ca nu mai are nevoie d ecosmetizare, pt ca i-a facut si cosmetizare, pt ca uretra lui era ok, si nu a umblat decat f putin la ea si a taiat ceva bride care generau curbura.

Vreau sa va zic ca nu mi-a venit sa cred ce bine arata putzulica. Era f usor umflata si nu se vede unde a taiat. e doar o dunga rosie la preputz, nici un fir, nimic nimic. Nu pot sa vad glandul, pt ca dc a facut cosmetizare, glandul e perfect acoperit si nu am voie sa umblu acolo. Cred ca acolo e cusut, ca doar a taiat...cel putin asa am inteles.

Am avut o surpriza cd am primit foaia de externare, unde scrie ca baietelul meu s-a internat cu H fara hypospadias, si ca i s-a facut deflectare si plastie d epreput. Nu zice nimic de uretroplastie...deci nu prea stiu ce are pe acolo [bang]

Despre spital...o sa revin cu detalii intr-un alt mesaj.



==========

Corina

Mami de[zana] Arianna Maria (18.11.2008) si [copil] Patrick Stefan (16.10.2010)



POZE





#10
lalitica2000

lalitica2000

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.264 mesaje

Postat 30 ianuarie 2012 - 16:43

am si eu un baietel de 1 an si 10 luni cu hipospadia gradul cel mai usor. Am fost si noi la control la Dr Hadidi pe vremea cand avea consult la Euroclinic. As dori sa stiu cat costa operatia la Clinica Delta, pentru un hipospadia grad 1 si daca externarea se face a doua zi de la operatie. trebuie sa ne pregatim si noi pentru un nou control si o programare la operatie, dar as vrea sa ma interesez mai intai despre detalii.
Bravegirl, ma bucur ca ati scapat si asteptam impresii despre spital.

Sanatate tuturor!

Lali [mamica] de David luptatorul nostru


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -