Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Credeti ca exista ingeri?(2) SPLIT


130 raspunsuri la acest subiect

#21
MihaiTexas

MihaiTexas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 05 iunie 2012 - 12:11

@greieras

“Wow Mihai, cred ca mi-am schimbat parerea. Nu te mai urmaresc cu interes.”

Va rog sa fiti mai sigura pe dumneavoastra, si nu ma refer numai in raport cu spusele mele, ci in raport cu lucrurile cele mai importante in mijlocul carora ne aflam cu totii. Nu a fost bine sa va placa mai mult mesajul de mai inainte care contine:

“Intelegem ca timpul, impreuna cu spatiul, va fi retras ca si cum nu ar fi existat, pentru ca ni se spune ca “timp nu va mai fi”.

unde s-a facut o mare greseala, spunand ca si spatiul (materia) va fi retras impreuna cu timpul. Nu ni se spune nicaieri asta si apoi stim despre trupurile sau pietrele acelea pretioase din zidurile bisericii, acelea sunt descrise ca … materie.

Deci atentie la tot pasul mintii; orisicum suntem conditionati prin probabilitate, sa gresim, iar probabilitatea greselilor noastre e fireasca, dupa parerea mea: in raport cu adevarul, in 50% din cazuri avem dreptate, iar in 50% ne inselam; aceasta este numai pentru cunoasterea neindrumata; credinta daca este dreapta din Biserica poate duce spre 100% (cunoastere lumeasca) si atat cat este necesar pentru mantuire.

Din discutiile purtate, eu am inteles ca unii dintre voi visati.

Sunteti impartita intre lumi ale cunoasterii, una dumnezeiasca iar alta de fantezie. Ca exemplu, nu cunoasteti ce este acela suflet (o necunoastere fara prea mare importanta, avand totusi riscul de a va rapune in ispita descrierii sufletului prin fantezie), sau ce este Duhul (necunoastere grava). Cum sa se refere michelle la Sfantul Duh in mesajul ei, folosind cuvantul “Domnul”??? Prin ce a spus, mi-am dat seama ca michelle chiar are iluzia scripturistic-contrara, ca Domnul Iisus Hristos se afla langa ea, material, dar invizibil; nu il cauta unde trebuie "cautat", anume la capatul universului, sau al timpului, ci langa ea, de parca am fi cu totii deja langa Dumnezeu si creatia nu si-ar mai avea rostul. Insa cu teama ma gandesc si la dvs, auzindu-va spunând Domnul Sfântul Duh... Sfântul Duh este AL Domnului, nu Domnul. Sfântul Duh este Duhul Domnului sau Duhul Lui Hristos.

Ar trebui sa invatam asa despre lucruri:

Daca acest lucru este intr-un fel anume astazi, si intr-un alt fel maine, am invatat despre acel lucru o minciuna, si poate urma o a doua. Este esential, si putem, de Dumnezeu fiindu-ne lasat, sa avem o cunoastere exacta a lucrurilor; ele trebuiesc doar definite cu grija si nu doar intr-o singura zi. Pecetluiti: Sfântul Duh e o Persoana, iar Domnul Iisus Hristos este o alta Persoana.

S-ar putea vorbi despre o fuzionare a cunoasterilor, punctul de maxima importanta fiind tocmai acest aspect: anume ca o cunoastere cu exactitate (lamurita, de neschimbat) este posibila tuturor, numai sa isi doreasca sa nu mai viseze.

citat/greieras
“nu tu/biserica ortodoxa detineti adevarul suprem”

Adevarul nu se poate detine. Nu va orientati gresit de la inceput, pentru ca Adevarul este cu mult mai “adânc” decat ne putem inchipui:

1. Adevarul este Cine, nu ce, si se “refera” la persoanele noastre aflate in timp printr-o legatura implicita cu un singur sens; catre noi.
2. Duhul Adevarului (Sfântul Duh) - nu si Adevarul, care este de-a dreapta Tatalui - se afla in Sfânta Biserica Ortodoxa, de la Preoti pana la mirenii care au Taina Sfantului Botez.
3. Adevarul nu este detinut de saracul de mine, nici nu are sens sa spuneti asa ceva

Citatul pe care l-ati dat este tulburator spre deosebire de cele redate de mine, si nu are nici o legatura cu ce ati spus. Imi este si frica sa discut despre asa ceva:

“Acum vedem neclar, ca într-o oglinda, însa atunci vom vedea fata în fata. Acum cunosc în parte, însa atunci voi cunoaste pe deplin, asa cum si eu am fost cunoscut pe deplin.”

insa va voi spune doar ca intr-o oglinda obisnuita de fapt se vede foarte clar, nu neclar, se vede identic cu originalul oglindit. Ce este spus prin “atunci vom vedea fata in fata”, este ca acum, fiind cu timp, timpul ne intoarce mereu cu spatele la “noi” insine, lasandu-ne sa ne privim numai in oglinda neclara – iar oglinda este cel mai rau rau despre care ati auzit vreodata; ea este o oglinda neclara, sau neobisnuita, pentru ca reflecta in mod neobisnuit, intunericul, nu lumina.

Cred ca asta ar fi ultima problema pe care o am si dupa aceea o sa vorbesc si despre ingeri.

citat/greieras
“Biserica Catolica este cea mentionata in scrieri inca din anul 107 (nu ca ar fi fost asta titlul ei) ci pentru ca asa incepusera sa o numeasca, nume care a ramas. Odata cu Constantin, care isi muta resedinta imperiala in Noua Roma (Constantinopol) am putea vorbi despre o ramura de rasarit a bisericii catolice.”

#22
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 05 iunie 2012 - 13:51

@Mihai...nu poti fi urmarit...e dezlanat.
Lasa-l pe Capcaun in pace stiu eu de ce spun....Nick-urile si avatarele nu au legatura,sa nu amestecam.No,de-al meu ce zici?
Si parafrazand nici Dumnezeu nu stie ce va fi pentru ca oamenii sunt schimbatori.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

#23
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 05 iunie 2012 - 19:26

Acest topic este mult daramat de discutii diverse. Asa cum se prezinta acum este departe de un posibil dialog si apartine acestei sectiuni (din pacate as putea spune).

Daca doriti va rog sa initiati un topic similar la sectiunea initiala, dar(cu mentiunea) sa nu devina un teren de razboi.

Multumesc.





Ce nu stiu romanii despre aurul lor!



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#24
MihaiTexas

MihaiTexas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 05 iunie 2012 - 20:13

@Marius

“Acest topic este mult daramat de discutii diverse.”

Subiectul este despre ingeri. Eram foarte aproape de a vorbi despre ingeri, si se inchide subiectul?

“(…) secerisul este sfârsitul lumii, iar seceratorii sunt ingerii.”
Sfânta Evanghelie dupa Matei 13:39

seceratorii sunt ingerii...

Deschidem topic separat pt. seceris, si pentru toate celelalte topicuri care sunt in legatura stransa, doar pentru ca nu vrem sa facem legaturi? Ar crede oamenii ca topicul despre seceris este despre agricultura.

Fiindca ati mutat subiectul la maculatura, jignind pe cei ce au scris, nu o sa mai scriu nici eu, cu toate ca eram aproape de final, de subiectul ingerilor.

citat/eumada
"Lasa-l pe Capcaun in pace stiu eu de ce spun...."

Numai de mandria capcaunului si de lacunele sale nu imi pasa mie. Daca ce i-am spus a cauzat eroare de gandire din cauza nepregatirii in adevar, n-are decat sa strige la "cerul" moderatorilor de cate ori doreste, caci numai asa pot avea si el si altii - care au convins moderatorii sa se inchida subiectul -, ocazia sa fie niste campioni - ai fricii de adevar.

#25
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 05 iunie 2012 - 22:07

Subiectul nu mai este despre ingeri, este doar un teren de discutii diverse si interpretari personale pe diferite teme. Si pentru ca a ajuns un fel de disputa a fost facut un split si initial in speranta unei linii cat decat ale unui dialog a ramas la sectiunea initiala. Dar pentru ca asa cum spuneam s-a pierdut si este pierduta aceasta linie a ajuns ca orice subiect de disputa nefructuoasa (lipseste dialogul) la aceasta sectiune.



Alte clarificari:

1. Subiectul nu este inchis, daca ar fi fost inchis nu ati mai fi putut scrie deloc.

2. Subiectul nu este la maculatura - daca prin maculatura intelegeti un fel de container va informez ca sectiunea ca atare exista dar nu este aceasta.

3. Decizia dvs de a scrie, sau de a nu scrie, va apartine in totalitate fiind o decizie unilaterala.

4. V-as recomanda sa fiti un pic mai moderat in aprecierile facute la adresa administratiei acestui forum. Nu avem obligatia de a va accepta aceste iesiri.



Cu respect,

Marius Pernes





Ce nu stiu romanii despre aurul lor!



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#26
MihaiTexas

MihaiTexas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 06 iunie 2012 - 01:03

@Marius

Multumesc pentru mesajul frumos.

Vreau sa va cred, desi mi s-a parut cam dubios ca s-a facut split tocmai la momentul cerintelor capcaunului si michellei.

Daca deschidem un subiect numit "Ce sunt ingerii?" si angajam din nou elemente adiacente necesare (seceris, seceratori, biserici, credinta, viata, realitate etc) poate ati dori sa ne spuneti de pe acum daca sa ne asteptam la inchiderea subiectului, prematur, din cauza necesitatii contextualizarii ample si detaliate. Nu e vina nimanui ca astfel de teme (religioase) sunt infinite.

Va multumesc inca o data, o sa ma port cu grija in legatura cu ce ati zis.

Cu stima,
Mihai

#27
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 06 iunie 2012 - 01:20

Ideea nu este de a inchide un subiect asa pur si simplu. Dar pentru ca asa cum spuneam s-a pierdut esenta acelui topic s-a eliberat topicul initial dar din nefericire cel desprins nu s-a mai incadrat ideii initiale.

V-am recomandat sa (re)deschideti un topic nou pentru a da sansa unui subiect "pe curat" cum s-ar zice si pentru a permite din punct de vedere informational dar si administrativ pastrarea unei linii macar generale.

Ca orice forum si implicit ca orice discutie se pot presupune pozitii diferite, acceptiuni diferite, sensuri diferite, experiente diferite, viziuni diferite insa oricare dintre acestea ar trebui sa respecte cel putin un nivel minim de confort in discutie al oricarui participant acesta fiind un criteriu minimal al oricarei forme de dialog. Eu il mai numesc respect fata de interlocutor.



Desigur nu doresc sa se inteleaga faptul ca moderatorii intervin gen gradinita, discutiile sunt sau pot sa fie si mai domoale si mai aprige dar asa cum spuneam exista o linie de demarcatie uneori mai mult simtita decat explicata care face diferenta intre o discutie civilizata si altceva. Cand intervine altceva, noi spunem STOP.



Va doresc tuturor discutii interesante.



Ce nu stiu romanii despre aurul lor!



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#28
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 06 iunie 2012 - 01:51


Afirmatia lui Michelle vine din faptul ca ea crede in Sfanta treime- Tatal, Fiul si Sfantul Duh adica in Dumnezeu.

CREZUL

Cred Într-Unul Dumnezeu, Tatal Atotiitorul,
Facatorul cerului si al pamantului, vazutelor tuturor si nevazutelor.
Si întru Unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu,
Unul-Nascut, Care din Tatal S-a nascut, mai înainte de toti vecii.
Lumina din Lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat,
Nascut, nu facut, Cel de o fiinta cu Tatal, prin Care toate s-au facut.
Care pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire
S-a pogorat din ceruri
Si S-a întrupat de la Duhul Sfant si din Maria Fecioara
Si S-a facut om.
Si S-a rastignit pentru noi în zilele lui Pilat din Pont,
Si a patimit si S-a îngropat.
Si a înviat a treia zi dupa Scripturi .
Si S-a suit la ceruri si Sade de-a dreapta Tatalui.
Si iarasi va sa vina cu slava, sa judece viii si mortii,
A carui Împaratie nu va avea sfarsit.
Si întru Duhul Sfant, Domnul de viata Facatorul,
Care din Tatal purcede,
Cela ce împreuna cu Tatal si cu Fiul Este închinat si slavit
,
Care a grait prin prooroci.
Întru-una Sfanta Soborniceasca si apostoleasca Biserica,
Marturisesc un botez întru iertarea pacatelor,
Astept învierea mortilor si viata veacului ce va sa fie.
Amin !


Toate cele trei Persoane sunt de fapt una singura, sunt de aceeasi esenta si coeterne, au existat impreuna dintotdeauna. Si pentru ca "Duhul Sfant este cu noi", crestinii se considera ca "fiind cu Domnul", chiar daca Domnul nu se afla fizic langa ei.


Nina,mami de, [fetita]




#29
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 06 iunie 2012 - 05:09

Nadaflorilor ai [flo] de la mine si un [pup]



Gloria si Eva (22 dec. 2004)





Vara 2011





Evil thrives when good men do nothing











#30
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 06 iunie 2012 - 06:02

Marius, in gen subiectele de la religie(dar nu numai)pot pleca de la o tema si se ajunge la altele, uita-te la sb cu Strategii pt viitor imbelsugat: de la religia in scoli s-a ajuns la alte discutii, ba chiar s-a continuat in 2 capitole si nu s-a suparat nimeni.

Asa si cu ingerii. Pe linga ca s-ar fi ajus si la ingeri, mai exista si dialog, ba chiar dialoguri paralele, care cu Petre Tutea, care cu bisericile, in sfirsit, nu era un subiect de bagat la subsol zic eu.Uite si persoane noi care vin si scriu ,unele poti zice ca chiar debuteaza la Sufletul credintei, de ce sa scrie la Zona Zoster?

Poate te mai gindesti si-l repui la locul lui? Stiu ca ai mai raspuns pozitiv la asa rugaminti, asa ca te rog si eu si-ti multumesc anticipat.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -