Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Care este Dumnezeul tau?


183 raspunsuri la acest subiect

#31
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 06 iunie 2012 - 10:33

Citat:
citat din mesajul lui PQ007

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

Citat:
citat din mesajul lui PQ007

Citat:
citat din mesajul lui eumada

Alooooo...oameni buni Dumnezeu e unul singur doar ca oamenii il numesc in multe feluri....

Madalina

."


Partea intai a afirmatiei tale e un mare adevar: Dumnezeu este Unul singur.

Partea a doua este o mare ratacire sau o mare eroare: oamenii nu numesc, in fapt, in mai multe feluri pe acelasi Dumnezeu, caci baza de raportare e diferita.

De pilda, foarte pe scurt, in cele 3 mari religii monoteiste ale lumii: crestinismul are Biblia si traditia (aceasta din urma fiind in speta, in ortodoxie), islamul are Coranul si traditia lui, iudaismul are Biblia ebraica (incompleta) si traditia lui.

Prin urmare, oamenii nu se inchina unuia si aceluiasi Dumnezeu, caci Dumnezeul crestin este unul Treimic (chiar ieri am sarbatorit Sf. Treime in Ortodoxie!), cel islamic (Allah) este cunoscut mai ales prin si aflat in stransa legatura cu profetul Mohamed (un simplu om, in sensul lipsei de divinitate) - islamul considerandu-l dealtfel pe Domnul nostru Iisus Hristos doar un profet (*), iar cel mozaic (Yahve) nu il are pe Fiul Sau (*inca asteptat de evrei!![:0]), adica pe insusi Domnul nostru Iisus Hristos (Dumnezeu Adevarat, Venit si Inviat pentru toti, conform credintei crestine), si nici pe Sf. Duh.

Deci, atentie sa nu cadem intr-un cliseu! Nu doar ca Dumnezeu poate avea nume diferite, dar e si diferit (respectiv perceput diferit)! Si chiar de-ar fi folosit si acelasi nume in cele 3 religii de care am pomenit mai inainte, nu este deloc vorba de acelasi Dumnezeu.

Si fiindca nu este acelasi si fiindca nu pot exista mai multi dumnezei, inseamna ca nu doar ca Dumnezeu este Unul, dar si ca doar unul singur este Adevarat.


Nota: * = blasfemie pt. crestini.


de acord cu ce ai spus in mare parte, dar cu o mica exceptie.

Dumnezeul crestinilor ESTE acelasi Dumnezeu al evreilor, pt ca Trinitatea este concept evreiesc, care apare in Torah, profeti si alte scrieri evreiesti.

Dumnezeul crestinilor este acelasi Dumenzeu al evreilor, a lui Abraham , Isaac si Iacov.

-Elohim este cuvint evreiesc care e exprima forma de masculin plural (3 persoane) acest cuvint pt Dumnezeu este folosit in tot capitolul 1 din Geneza.
in Geneza 1:26 spune "sa facem om dupa chipul Noastru deci tot plural, adica om cu corp, suflet si spirit...trinitate

in Isaiah 48:16 spune ca " si acum ,Domnul Dumnezeu m-a trimis cu Duhul Sau"...deci tot 3 persoane
in Psalm 2:7...tot 3 persoane...si mai sunt si alte exemple.

Personal nu am avut ocazia sa stau de vb cu vreun evreu despre credintza,Trinitate dar mi s-ar parea normal sa creada si ei in Trinitate atita timp cat conceptul exista in Scripturile lor.

Dumenzeu crestinilor si al evreilor NU este acelasi cu Allah-Dumnezeul musulmanilor, din Quran;cu Dumnezeul mormonilor, al Martorilor lui Iehova, Scientologi si alte religii orientale.

michelle


Sorry Michelle, dar nu am cum sa accept exceptia ta, ca-i mica sau mare. Dumnezeul crestin nu este acelasi cu Dumnezeul evreilor, caci e vorba aici de Treimea care inseamna Dumnezeu Tatal, Fiul si Sf.Duh, clar definita, completa si implinita in crestinism.

Treimea “cea de o Fiinta si Nedespartita” (Fiinta Treimica) este cea in care Fiul-Dumnezeu Adevarat, e deja rastignit si a Inviat.

Pai cum sa fie la fel pt. evreii mozaici, care nu-L recunosc pe Fiul - Dumnezeu Adevarat, rastignit si Inviat, ba inca Il mai si asteapta sa vina candva, pt. prima oara pe pamant?!

Atentie la nuante! Daca vezi sau auzi vreodata de vreun evreu ca se inchina sau spune ca se inchina Fiintei Treimice in definitia de mai sus, atunci acela cred ca e mai degraba evreu crestin si nu mozaic. Ca daca ar recunoaste evreii mozaici pe Domnul Iisus, atunci ar fi crestini si marea problema a ultimilor lor 2012 ani ar fi rezolvata ...[paste]



ok, atunci cum iti explici conceptul Treimii din Torah?

tare curioasa as fii ca un evreu sa-mi explice.
nu vorbim aici de evreu crestin...stiu ca sunt evrei care au devenit crestini, dar daca ne referim la religie si nu nationalitate e in final...crestin. cum spunea si Katya.

iar daca evreii inca asteapta un Mantuitor, pe Fiul lui Dumenzeu asta nu inseamna ca nu cred in el, dimpotriva.
ca nu au crezut ca Domnul Isus a fost acel Mantuitor promis e o alta poveste...


tocmai mi=-am amintit cand scriqam aici ca la o biserica din zona am avut ocazia la o predica sa vina un fost rabin care a devenit crestin. daca mai imi amintesc numele...poate il contactez.

michelle

#32
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 06 iunie 2012 - 10:39

Fostul prieten al surorii mele e evreu ortodox. Oare la asta va referiti?

http://en.wikipedia....rthodox_Judaism





pur si simplu...



Hobby



calator de profesie



#33
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 06 iunie 2012 - 14:00

Evreii sunt un popor. Pentru ca religia lor era atat de strans impletita cu viata sociala incat oricine nu respecta normele stabilite era fie omorat, fie expulzat, religia lor a devenit sinonima cu apartenenta la poporul evreu.



Iudeii au fost unul din triburile evreiesti. Cand s-a spart poporul evreu in doua, iudeii, impreuna cu alte doua (daca nu ma insel) triburi mai mici au format Iudeea.



Israelit are mai multe sensuri. In primul rand israelit = evreu, adica orice evreu se trage din Iacob, care si-a spus la un moment dat Israel. In al doilea rand, dupa secesiunea Iudeii restul tarii s-a numit Israel, israelitii fiind in acest context evreii din Israelul antic.



Israelienii sunt cetatenii Israelului de astazi.



Prin urmare, oricine are origini evreiesti este evreu. Indiferent de religia sa sau de tara in care locuieste.



Din Biblie, si nu numai, stim ca iudeii au fost mult mai rigurosi in respectarea propriei religii decat israelitii. Credinta iudeilor era credinta lui David, de-aia se confunda apartenenta politica la statul iudeu cu apartenenta religioasa, de unde numele de religie iudaica, adica religia iudeilor.



Religia mozaica este totuna cu religia iudaica.

Mozaic este un neologism venit din franceza si este derivat din numele lui Moise. Asadar religia mozaica este religia lui Moise si-a poporului sau.



---------------------------------------------

Evreii sunt un popor. Israelienii sunt cetatenii cu pasaport de Israel. Avem asadar evrei francezi, evrei rusi, evrei romani, dar si israelieni francezi, israelieni romani, israelieni arabi.



Evreu francez musulman = evreu stabilit in Franta si convertit la islamism.

Israelian roman crestin = roman crestin stabilit in Israel.



---------------------------------------------

Majoritatea evreilor sunt de religie iudaica.



Exista si evrei musulmani, evrei crestini, evrei budisti sau evrei atei (cum au fost Marx, Engels si Lenin, sic).

Dar majoritatea covarsitoare tin de cultul mozaic. De aceea, cand intalnesti un evreu ai 99% sanse sa intalnesti un adept al cultului iudaic. In plus, evreii care se convertesc la o alta religie sunt marginalizati, repudiati, nu prea mai sunt recunoscuti ca evrei. Termenul de evreu musulman nu prea este folosit (tinand cont de "prietenia" intre apartinatorii celor doua religii, probabilitatea de a intalni un evreu musulman tinde sa fie egala cu probabilitatea de a intalni un caine pisica).



#34
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 06 iunie 2012 - 14:28

Brvo Capcaune......zau ca acu` imi place concizia ta lipsita de umorul ala negru...pace,da?Acu` nu arunc cu portocale si nici cu mazare sau altele.Vorbim.

Madalina


Copiii gasesc de toate în nimic. Adultii, nimic în toate."

#35
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 06 iunie 2012 - 15:11

Mihaela, Nu, nu la asta se refera. [flo]
Evreii ortodocsi nu au nicio legatura cu crestin ortodocsii.

Capcaune,daca este razboi intre franta si germania, crezi tu ca evreii francezi si evreii nemti vor pune mainile in sold si vor face galerie celor doua armate?
NU. Vor lupta unul contra altuia. Pentru ca unul e cetatean francez, celalalt e cetatean german. Ei doi nu sunt ´´un popor´´, ca nu exista pasaport de evreu! Asa cum nu exista pasaport de crestin ortodox.

Zici ca evreii din lumea-ntreaga sunt un popor, iar cei din Israel sunt doar cetateni cu pasaport israelian? [:D]
Pai cum mey sa fie toti evreii din lume un popor, in zilele noastre, cand unii nici nu pot vorbi intre ei ca nu se inteleg. Nu toti evreii din lume vorbesc idish sau ebraica. Evreul neamt vorbeste germana iar evreun irakian irakiana. Daca invata amanadoi engleza au sanse sa converseze. [:)]

Istoria e lunga si bogata, nu cred ca are sens acum sa aducem in discutie structurile de pe vremea lui Moise.
Cand spui evreu-crestin, tu ca si crestin nu il recunosti pe noul venit decat pe jumatate.
Deci, ori evreu, ori crestin. Ori citesti Tora ori citesti Biblia. Ori crezi ca Iisus e Mesia ori nu.

Sfatul Petru era evreu-crestin? Sau Sf Andrei? Asa ii intalnim in biserici,in scrierile crestine, ca evrei crestini?



--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

#36
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 06 iunie 2012 - 15:19

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Lady J, nu se poate "musulman crestin", ci arab musulman sau arab crestin, arab mozaic/iudaic etc. Nu se poate nici "budist crestin", ci chinez (sau indian) budist sau chinez (sau indian) crestin sau chinez (sau indian) iudaic/mozaic.( Nu ca ar fi doar combinatiile astea,ci am dat citeva exemple.)

Prin urmare : evreu mozaic, evreu crestin etc, cu variante : evreu francez iudaic sau evreu roman crestin ortodox[:)] etc

Iar daca un evreu musulman(dac-o exista) se converteste la crestinism, devine evreu crestin, nu-i mai zici "evreu musulman crestin", asa cum un pagin, odata ce devine crestin, se cheama doar crestin, nu-i mai zici "pagin crestin"[:)],poate-ai vazut la botez cum zice parintele la sfirsit? Cind nasa da pruncul mamei? O pune pe nasa sa-i zica asa: "mi-ai dat un pagin, iti dau un crestin". Deci de-acuma, gata, nu mai conteaza ce-ai fost, conteaza ce esti.[:)]

Eu asa stiu, cum am zis.


Nu exista evreu musulman.
Musulmanii cred in invataturile Profetului MOhamed si le urmeaza.
Evreii nu au treaba cu Mohamed.

Sigur ca nu se poate musulman-crestin. Atunci de ce s-ar putea evreu crestin??
Vorbim aici de 3 religii. Cu baza comuna dar foarte diferite.
Nu poti fi evreu si crestin in acelasi timp, la fel cum nu poti fi crestin si musulman in acelasi timp.

Exista desigur arab crestin, pentru ca arab nu inseamna religie. Asta spui si tu. Exista fancez crestin, francez evreu, francez musulman.
Adica exista nationalitate+ religie nu religie+religie.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

#37
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 06 iunie 2012 - 15:23

Citat:
citat din mesajul lui Katya
asa cum un pagin, odata ce devine crestin, se cheama doar crestin, nu-i mai zici "pagin crestin"[:)],poate-ai vazut la botez cum zice parintele la sfirsit? Cind nasa da pruncul mamei? O pune pe nasa sa-i zica asa: "mi-ai dat un pagin, iti dau un crestin". Deci de-acuma, gata, nu mai conteaza ce-ai fost, conteaza ce esti.[:)]

Eu asa stiu, cum am zis.


Da.
Daca te botezi crestin, pentru crestinii tai esti crestin nu strutzo-camila cu alte religii atasate la coada :)

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

#38
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 06 iunie 2012 - 15:33

ladyJ, Marx a fost evreu sau nu?

#39
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 06 iunie 2012 - 16:06

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Nu poti fi evreu si crestin in acelasi timp.

In limba romana evreu are doua intelesuri:
- membru al poporului descendent din Avraam, Isaac, Iacob samd;
- adept al religiei iudaice;

Poporul evreu si religia iudaica se suprapun aproape in totalitate. Din doua motive:
- religia iudaica este extrem de stricta in privinta ritului, cine nu-l respecta fiind exclus din comunitate;
- religia a permis supravietuirea poporului in timpul celor mai crude prigoane;
De aceea politica si religia sunt indisolubil legate. Evreii sunt dealtfel primul popor care si-a valorizat istoria din pespectiva religioasa.

Exista un procent (foarte foarte mic) de evrei care se convertesc la alte religii. Ca nationalitate ei raman evrei. Ca religie, evident nu.

Sa luam o familie evreiasca din Romania. Daca fiul, Shtrul, decide sa se boteze, el ce devine? Roman? Nu. Devine evreu crestin, sau evreu crestinat.

#40
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 06 iunie 2012 - 16:14

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Mihaela, Nu, nu la asta se refera. [flo]
Evreii ortodocsi nu au nicio legatura cu crestin ortodocsii.

Capcaune,daca este razboi intre franta si germania, crezi tu ca evreii francezi si evreii nemti vor pune mainile in sold si vor face galerie celor doua armate?
NU. Vor lupta unul contra altuia. Pentru ca unul e cetatean francez, celalalt e cetatean german. Ei doi nu sunt ´´un popor´´, ca nu exista pasaport de evreu! Asa cum nu exista pasaport de crestin ortodox.

Zici ca evreii din lumea-ntreaga sunt un popor, iar cei din Israel sunt doar cetateni cu pasaport israelian? [:D]
Pai cum mey sa fie toti evreii din lume un popor, in zilele noastre, cand unii nici nu pot vorbi intre ei ca nu se inteleg. Nu toti evreii din lume vorbesc idish sau ebraica. Evreul neamt vorbeste germana iar evreun irakian irakiana. Daca invata amanadoi engleza au sanse sa converseze. [:)]

Istoria e lunga si bogata, nu cred ca are sens acum sa aducem in discutie structurile de pe vremea lui Moise.
Cand spui evreu-crestin, tu ca si crestin nu il recunosti pe noul venit decat pe jumatate.
Deci, ori evreu, ori crestin. Ori citesti Tora ori citesti Biblia. Ori crezi ca Iisus e Mesia ori nu.

Sfatul Petru era evreu-crestin? Sau Sf Andrei? Asa ii intalnim in biserici,in scrierile crestine, ca evrei crestini?



--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


dar tigan sau rrom exista?!! ai daca da, ce e? natie sau religie?..dar aroman? etc.

Nina,mami de, [fetita]





Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -