Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Copii romano-catolici - Prima Impartasanie ?


56 raspunsuri la acest subiect

#21
Aalina

Aalina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.708 mesaje

Postat 23 mai 2013 - 17:11

A doua festivitate este primirea sacramentului Mirului. Am vazut poze de la o celebrare si fetitele aveau nasa iar baieteii nas. Amanunte nu stiu ca noi mai avem un pic pana la Mir.

 

La Prima Impartasanie nu trebuie nasi sau alti invitati.

  [flo2]



#22
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.449 mesaje

Postat 07 iunie 2013 - 14:12

Am ajuns si noi (cu mare intarziere [:I]  ca eu nu am mai fost de cand am botezat-o pe fie`mea, de fapt nici ea nu a fost de atunci la liturghie) la biserica.

Festivitatea (pe 2 iunie a fost la biserica mica din cartierul unde locuim) a fost foarte frumoasa, s-a derulat lin si copiii, in numar de 12, au fost atat de frumosi [il]  Totul a tinut o ora si un sfert [pk]

Fie`mea a declarat ca ei i-a placut si ca ea mai vrea sa mearga si ca sigur va merge si la orele de religie de aici [:)]

Ea oricum e cea mai ortodoxa din clasa [:D]  dar vrea sa stie cum sta treaba la romano-catolici. Pentru asta e dispusa sa reinvete si limba maghiara [hot]



#23
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 07 iunie 2013 - 15:11

In Romania in biserica sunt ministranti (copii) ?

#24
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.449 mesaje

Postat 07 iunie 2013 - 15:15

Da, sunt [:)]



#25
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 07 iunie 2013 - 15:21

Frumos!! Baietelul meu s-a facut ministrant dupa Impartasania de anul trecut. A absolvit un curs pentru asta, are si legitimatie [:)] . Sunt multi copii, si fetite, si baieti. Se vede ca o fac cu drag. Duminica trecuta i-a venit randul la un botez. In rest, la slujbe obisnuite si, cei mai mari dintre ei, la casatorii.



#26
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 07 iunie 2013 - 15:25

Am intrebat pentru ca, atunci cand l-am botezat noi pe el catolic in Romania, a fost doar preotul. E drept ca s-a nimerit intr-o zi lucatoare, cand ministrantii probabil erau la scoala [:)] .



#27
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.449 mesaje

Postat 09 iunie 2013 - 16:46

Cristina, am fost si azi la liturghie, la cererea fie mi.

Si acum erau doua fete ministrante.

 

Ce m a frapat a fost noul trend prin care preotul a chemat copiii de saptamana trecuta la impartasanie, spunand ca o spovedanie poate acoperi mai multe impartasanii ... o fi ceva nou, ca pe vremea mea nici nu se punea problema de asa ceva. A facut referire la cererea iertarii pacatelor din timpul slujbei, care se face asa in grup.

Imi plac inovatiile si tentintele moderniste [:I]



#28
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 09 iunie 2013 - 19:50

Chiar nu stiu cum era mai demult, eu am fost ortodoxa. Aici sunt chiar si 12 ministranti la slujbele mari. De spovedit copiii s-au spovedit o singura data, inainte de Prima Impartasanie, atunci au fost chemati de profesorul de religie.



#29
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.449 mesaje

Postat 09 iunie 2013 - 20:39

Pe vremea mea , nu aveai voie sa te impartasesti in timpul slujbei decat daca te ai spovedit inainte. Am sa studiez problema.



#30
Zenit

Zenit

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 219 mesaje

Postat 09 iunie 2013 - 23:59

Mi-ati adus iar  nostalgii…. Ca eu cam de astea povestesc pe-aici, cu copil de 28 de ani.

In Romania…18 ani in urma, fi-miu la 10 ani… pregatirea pentru Prima Sfanta Impartasanie.

Trebuia sa mearga pentru o saptamina la Cursul de Catehism Catolic, zilnic, la Biserica Catolica.

Acuma, cursul asta se intinpla in prima saptamina a vacantei de vara.

Care copil sa dea asta pe joaca pe maidan ?..... ca doar il astepta mersul la tara la strabunici…impreuna cu bunicii, adica parintii mei, care tocmai iesisera la pensie, si daca merge la Scoala Catolica pierdea o saptamina de “viata la tara”.

Si ii promit eu in schimb ca "vara asta vom avea o vacanta frumoasa, ca-n povesti", ca sa nu sufere atit dupa o saptamina mai putin  de “maidaneala”…ceea ce si aveam de gind !

Incepe Scoala de Catehism Catolic si in prima zi cind l-am lasat acolo, il intreaba preotul pe fi-miu, asa, “en passant” “Dar de ce te-ai hotarit tu sa faci asta acum?”

La care fi-miu, un copil sincer care efectiv nu stia sa minta, raspunde inocent, cu o voce grava si serioasa: “Fiindca mi-a promis mama o vacanta de neuitat”.

Va imaginati fata mea si a preotului, in timp ce a copilului era senina, dulce zimbitoare, si perfect inocenta !

Oricum, cursul acela si natura lui foarte credincioasa a facut minuni…. Pe linga faptul ca s-a format ca o persoana foarte morala si etica, si acum, la 28 de ani nu ar pune mincarea in gura fara sa faca cruce si nu s-ar culca fara sa se roage !




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -