Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Produse speciale pentru usurarea alaptarii


13 raspunsuri la acest subiect

#1
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 08 mai 2012 - 19:15

Exista mai multe produse concepute special pentru mamica si pentru bebelusul ei, astfel incat alaptarea sa devina o experienta minunata pentru amandoi. Unele dintre ele s-ar putea sa nu-ti fie neaparat necesare, altele insa te-ar putea ajuta sa depasesti micile neplaceri care apar mai ales la inceput si care, adesea, sunt descurajante. Iata o lista cu produse concepute pentru a te ajuta sa-ti alaptezi bebelusul mai usor



Sanatate si o zi cu soare va doresc!



**************

Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | DC pe Facebook

#2
lavinuta

lavinuta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 04 septembrie 2012 - 23:46

Asa este- eu am alaptat-o pe fetita mea Ilinca 6 luni de zile si fara ajutorul unei pompe de san (eu am gasit una manuala Tommee Tippee)nu stiu cum ma descurcam. Desi la inceput am avut senzatia ca sunt o vazcutza, recomand tuturor celor care au nevoie sa foloseasca cu drag aceste pompe de san (si sa depaseasca obstacolul psihologic)

#3
andruta1

andruta1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 105 mesaje

Postat 16 noiembrie 2012 - 02:14

ei eu am folosit pompa de san si mi-a fost de mare ajutor; si tot de la Tommee Tippee am avut; si biberoanele cu tetine anticolici am avut tot din aceeasi gama; m-au ajutat mult si daca nu le aveam, probabil ca nu reuseam sa-i dau lui bebe lapte de la mine pana la 5 luni.

#4
MayaSorina

MayaSorina
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 12 ianuarie 2013 - 11:52

Voi fi o noua mamica in mai si sper din tot sufletul sa pot alapta natural. Stiu ca exista destul de multe produse care pot stimula lactatia asa ca le voi incerca. Galactogyl sau pur si simplu ceaiul de anason, fenicul si chimen sunt extraordinare. In Galafor nu prea am incredere e un produs facut in India si parca nu l-as incerca.

#5
MayaSorina

MayaSorina
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 12 ianuarie 2013 - 12:07

De Tommie Tippee nu auzisem pana acum. Am inteles ca au aparut unele foarte apropiate de forma sanului cele din state de la Dr. Brown gama Simplesse. Aveti ceva feedback?

#6
ina.click

ina.click

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.341 mesaje

Postat 12 ianuarie 2013 - 16:37



Mameloanele de silicon si alea de formare mi-au fost mie inutile . Poate au ajutat insa pe altele. In caz ca citeste cineva fraza "Daca ai mameloane mici sau plate si copilul nu reuseste sa le apuce"....vroiam sa asigur ca nu e o chestie implicita. Stati fara grija. Se dez-aplatizeaza la supt si cat despre faptul ca-s mici, iar nu e o problema care sa duca neaparat la dificultati in alaptare. Sumarizand, eu n-as cumpara aceste produse.

Cremele pentru iritatii - da, da, DA. Traiasca Garmastanul (nu Gramastanul, cum scrie in articol [:D]) si propriul lapte. Cred ca am consumat vreo 3 tuburi.

Pernuta pentru alaptat - din aceeasi categorie cu bluzele pentru alaptat, costa un car de bani si e o simpla perna. Sau poftim, douaperne una peste alta. Ideea e ca gasesti prin casa ceva sa inlocuiasca gratis respectivul produs, zic eu. Eu nu eram nevoita sa ma aplec nicaieri cand alaptam, luam perna (mea, aia normala), puneam pe genunchi, voila. Dar ma rog, daca avem cate sute de ron care chiar ne chinuie in buzunar, go for it. [flo]

Cantarul electronic pentru bebelusi - doar daca vrei sa-ti bagi satana in casa. Nu stiu, mi se pare cam aiurea proba cantarului si sa mai ai si respectivul instrument la indemana mereu. Un stress in plus pentru o proaspata mamica. Si asa nu stie daca face bine si si asa o suta de reviste, siteuri, medici, babe, vecine se aduna sa ii spuna ca in mod sigur nu face ceva bine, pentru ca altfel n-ar avea ce auzi de la ei. Cantarul, eu as zice pas.

Pompa pentru san - am avut Avent si mi-a fost tare utila. Regret ca nu mi-am luat dinainte electrica. Cea manuala e la fel de buna dar te cam plictisesti tot pompand acolo. In spital am "testat" Medela alectrica, acasa am avut Avent manuala. Eu am folosit nu pentru stocat ci pentru eliberat cantitate prea mare de lapte comparativ cu cat manca asta micu al meu la inceput.

Biberoanele in forma de san - imi amintesc de Meet the Fockers. Eu stiam ca nu forma e ce genereaza confuzia ci felul de a obtine hrana. Ca sa obtina lapte din san, copilul strange gura si aplica presiune. La biberon e fix invers. Nu cred ca mai conteaza forma, de san, de mamelon, de papuc papal etc. Mie mi se par astea aceleasi Marii cu niste noi si scumpe palarii.

Pelerina pentru alaptat - cum altfel sa fim mai discrete si sa atagem mai putin atentia, decat aruncand pe noi o fata de masa in flori si carouri!
Lasand gluma la o parte, cred ca este un produs util. Eu n-am cumparat asa ceva, am folosit coada de la sling sau o esarfa simpla.

Dischete pentru alaptare - au fost parte din mine sa zic asa , toata durata alaptarii. Cica se regleaza fluxul dupa o vreme; s-o fi regland, dar la mine nu se regla complet, etc. Am folosit din acelea de unica folosinta de la Nukk. Am incercat si de la Johnson&Johnson si erau nasoale rau :/

Dischete de silicon - de astea nu am auzit si par o idee buna, DAAAR. Daca laptele curge, se infiltreaza intre silicon si san. E un lichid gras. O sa pice respectiva discheta, as zice eu. Nu stiu ce sa zic, se impune o sesiune de testare :)

Suplimente pentru lactatie - am luat si eu, sub forma de ceaiuri. Habar nu am daca lor li s-a datorat sau nu laptele suficient. Oricum, nu e rau deloc la gust, are efect racoros (ma refer la cel de chimen s anason) si cica ajuta si la digestie.

Comprese cu gel pentru sani - oh, cat mi-ar fi folosit dupa intarcat. Si habar nu am avut ca exista, acum vad. M-am rezumat la comprese cu apa rece. Nu foarte comode.

Prosoape mici - da. Pai cand nu-ti trebuie prosoape mici? In orice moment al existentei incape un prosop mic. Ca de-aia e mic.

Haine speciale pentru alaptare - Am folosit niste sutiene la inceput (10 ron bucata, no-name, excelente) dar apoi devenise totul impractic. Ca si la hainele speciale pentru gravida, erau atat hidoase cat si nejustificat de scumpe. Mi s-a parut o magarie incercarea asta de a imi exploata starea de mamicenie si gravidenie, asa ca pur si simplu am purtat haine obisnuite + respectiva esarfa, cand era cazul.





-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...

#7
paulinio

paulinio

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 14 ianuarie 2013 - 11:55

Ina, te aprob intru totul.
Cu mici completari:
- dischetele de silicon: eu am folosit unele cu "rezerva": formate din 2 parti... una pe piele si un capacel, il puneam alternativ la sanul de la care nu sugea. Erau bune dar se umpleau foarte repede si dupa o vreme nu se mai inchideau asa de bine. Totusi pentru mamici care se uda in timpul alaptatului sunt destul de ok (si nu f scumpe... desi nu mai tin minte cat am dat pe ele)
- n-am avut cantar (se supravietuieste si fara): starea bebelusului si schimbul de scutece e suficient pentru a-ti da seama ca bebelusul e bine (+ cantaritul si controlul la pediatru)
- cu pompele nu m-am inteles... a mers doar mulgerea manuala (deci va dati seama ce milka am fost eu)


Radu-Mamii Andrei (4ni si o luna mare) + [gravi] 21+

#8
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 18 ianuarie 2013 - 19:00

Pt mine tocmai perna de alaptat a fost cel mai important produs. Din pacate calitatea conteaza f mult, am avut una teapana rau si prea mica si alta scumpa dar f buna: lunga, se aseaza bine dupa forma corpului, sustine si spatele meu nu numai copilul, deci nu poate fi inlocuita de o perna normala la comfortul dat. In plus am mai folosit sutiene de alaptat (cu stienele normale nu m-as fii inteles), dischete pt sutien din lina /matase (dupa primele 2 saptamini nu am mai pierdut asa mult lapte, deci erau suficiente) si un scaunas pt picioare (sunt mica de statura si imi intepeneau picioarele atirnind sau stind intr-un unghi neadecvat). In rest crema cu lanolina pt perioada de inceput. Am si o bluza de alaptat, am folosit-o la iesiri, dar nu e musai. Am avut si dischete de silicon, dar nu am putut alapta cu ele, neam!

In rest nu am avut nevoie de pompa, de biberoane, de pelerina, de suplimente pt lactatie.

Pt cine se hotareste sa alapteze sfatuiesc pt perioada de inceput sa incerce sa imprumute. In orice caz sa nu se avinte sa cumpere si pompa si toate accesoriile inainte de nastere, pina nu e clar daca merge alaptarea si de ce are nevoie anume. Cel mai bine e sa te informezi dinainte in ce magazine se gasesc si sa le treci pe o lista si cind ai nevoie atunci sa cumperi. Altfel risti sa arunci bani buni pe fereastra.

------------------
Still looking for pieces of heaven...


#9
misandra

misandra

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 16 ianuarie 2014 - 00:49

Acum am vazut lista cu pricina, desi e destul de veche.... deh..

 

Mameloane de silicon. Daca nu existau, eu nu alaptam in veci. Sanul mare, greu, mameloane plate, bebelus cu gura mica, mica. oricat ma chinuiam sa strang mamelonul sa-l apuce cu gura, nimic, molfaia de doua, trei ori, scuipa si urla. Cu mamelonul de silicon a avut de ce sa apuce si asa mi s-au format si mie mameloanele. Bine ca am avut gandul cel bun si le-am pastrat si la al doilea bebe, pentru ca, desi mameloanele mele erau formate, aceeasi poveste, sanul mare, plin, gura mica... urlete. Undeva spre 5-6 luni sper sa renunt la ele.

 

Forme pentru mameloane. E prima data cand aud, poate ca daca as fi stiut de ele, mi-as fi luat, mameloanele mele fiind plate. A testat cineva? Sunt utile?

 

Crema pentru iritatii. Alaptand cu inventiile alea de silicon, nu a fost nevoie.

 

Perna pentru alaptat. Cand am descoperit-o avea Ana peste o luna, am crezut ca mi-a pus Dumnezeu mana in cap. Sau pe coloana vertebrala mai exact, ca eram anchilozata. Inca nu descoperisem pozitia de alaptat intinsa pe pat (bebe mic, mama si mai mica in experienta, lapte mult care curgea valuri, valuri) si alaptam numai stand pe canapea. Inalta fiind (eu, nu canapeaua), trebuia sa stau cumva chircita la un moment dat, imi amorteau spatele, mainile (pentru Ana sugea, sugea si sugea.... 4 luni cred ca n-a facut altceva). Perna mi-a adus bebelul la nivelul optim, mai ramane o mana libera, mai.... e de bine, recomand!

 

Cantar electronic. Am avut, cumparat de sot, sa fie in casa [flo2]  L-am folosit saptamanal, ca sa monitorizam greutatea comorii urlatoare, am reusit sa ne tinem departe de el in rest. Nu e imperativ sa existe in casa (nici nu stiu de ce e trecut pe o lista cu produse care ar trebui sa faca alaptarea ma usoara, din contra [:)] ), starea de bine a copilului se monitorizeaza si altfel, e suficient cantaritul lunar de la pediatru.

 

Pompa de san. Da, mi-a salvat viata, sanii, nervii, constiinta... M-am muls la inceput (as fi putut alapta o maternitate intreaga), ca debitul era scapat de sub control, si apoi cand am plecat la munca. Veneam precum capra cu trei iezi, numai ca nu cu laptele in tate, ci in geanta termo. Am avut pompa electrica de la Avent.

 

Biberoane in forma de san. Say what? Am in toata casa 4 biberoane (de la primul copil, le preia si al doilea). Un biberon mic ce a venit cu pompa de san, unul de la tomee tipee (l-am primit promotional) si doua biberoane mai maricele, cumparate pentru ele insele [:)] au fost suficiente pentru hranit copil cat eram eu la munca, apoi am inceput diversificarea si primele mese inlocuite au fost cele in care manca cu biberonul, asa ca am scapat repede de ele.

 

Pelerina pentru alaptat. Haida... de ce nu un cort de armata? Nici nu vreau sa ma gandesc in ce hal se pot incinge bebelusul si mama acolo, pe mine ma treceau sudorile si cand puneam asa, o esarfa discreta. Nu vorbeam de produse care usureaza alaptarea? Ok, sunt cam repezita, n-am testat, nu mi e pare utila, poate sunt mamici care o folosesc si sunt multumite.

 

Dischete pentru alaptare. Bune, am consumat vreo 4 cutii la primul copil, al al doilea inca sta desfacuta prima cutie, probabil le voi folosi cand voi pleca iar la munca. Daca nu puneam discheta la sanul la care nu alaptam, faceam balta pe covor (nu exagerez, cred ca ce sugea Ana, cantitativ vorbind, curgea din sanul celalalt), iar cand m-am intors la munca, daca eram inainte de a merge si scoate laptele si ma gandeam la ea sau o auzeam prin telefon... gata, umpleam bluza de situatie.

 

Dischete din silicon. E prima data cand aud, or fi utile. Nu cred ca pot retine ceva, parca din descriere spun ca ele creeaza o presiune si practic laptele nu curge. Dar si daca incepe si curge, deh... nu cred ca e placut. A testat cineva?

 

Suplimente pentru lactatie. Am baut plantatii intregi de ceaiuri, cele clasice, anason, chimen, fenicul, cred ca mai mult ca sa ma mentin hidratata, aveam o scuza sa-mi faca cineva ceaiul ”Pfff, vezi ca e pentru lactatie!”. Sunt bune.

 

Comprese cu gel pentru sani. Nu am avut, par o idee buna, cauti disperat o compresa fierbine cand ti se infunda vreun canal.

 

Prosoape mici. Sunt utile, dar mai degraba m-am descurcat cu servetelele la cutie. Oricum e toata casa plina de prosoape, prosopele, scutece (bumbac, muselina, finet) si alte daravele.

 

Vestimentatie speciala pentru alaptare. Am avut vreo doua bluze, nu fac mare diferenta din punctul meu de vedere. Sunt utile, nu zic nu, dar poti la fel de bine sa ridici o margine de bluza sau sa largesti un pic un decolteu. Plus ca la bluzele pentru alaptat designul e unic, le recunosti dupa triunghiul din fata.

 

Mult succes!



#10
MihaelaIonut189

MihaelaIonut189
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 23 aprilie 2014 - 09:58

Buna, mamici!

Si eu ca proaspat mamica am tot cautat o pompa de san pe care s-o pot folosi cu usurinta. Am mai incercat diferite pompe, dar...nu stiu cum sa va zic...nu-mi erau comode la folosire. Am inceput sa  folosesc pompa de la Chicco cu clapeta si sunt foarte multumita de ea pana acum. Nu simt nici o presiune cand o folosesc si mai  ales  e foarte usoara, iar  maneta e comod de folosit si nu obosesti. De altfel, nu e nici foarte scumpa J

 

 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -