Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

NU se zice "am decat un mar"!! Nici "doctora"!! -5


442 raspunsuri la acest subiect

#431
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 19 octombrie 2017 - 20:34

Acum teoretic si editorii pot face greseli si sa fie tiparite asa. Chiar si in dictionare.

 

Eu una m-am lamurit care-i norma dar am ramas in ceatza privind logica acestor ciudatenii, asaza si insala.

N-am auzit pana acum pe nimeni pronuntand asa, imi vine sa si rad imaginandu-mi un prof spunand unui elev: treci si te asaza la loc!, sau o tipa vaitandu-se ca o insala barbatul.

Suna moldoveneste tare asaza si insala! 



#432
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 19 octombrie 2017 - 22:00

Fleur, așază și înșală nu se scriu așează și înșeală pentru că nu se conjugă cu -ează / -eală.

 

A așeza și a înșela se conjugă la fel cu a cânta.

 

cânt, cânț-i, cânt-ă, cânt-ăm, cânt-ați, cânt-ă

 

așez, așez-i, așaz-ă, așez-ăm, așez-ați, așaz-ă

 

înșel, înșel-i, înșal-ă, înșel-ăm, înșel-ați, înșal-ă.

 

Deci terminația pentru pers. IIIa sg și plural e -ă, nu -ează sau -eală. Se vede că dacă pui un e acolo practic modifici rădăcina.

 

Letiția, nu sunt acasă dar când ajung o să verific Dicționarul Ortografic, Ortoepic și Morfologic din 1982 (DOOM 1) să văd cum era acolo. Faptul că Teora a scris așează nu înseamnă că era corect.

Scuza-ma, dar tot nu e logic.

 

Prima fraza nu am inteles-o.

Apoi cand conjugi asaza si insala tot modifici radacinile, nu? Ca radacinile sunt asez- respectiv insel-.

 

In fine, la fel ca Letitia,nu vreau sa fiu Gica Contra, dar ceva nu-mi suna bine in cazurile astea si ma intriga. Le voi mai studia cand voi avea timp.



#433
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 19 octombrie 2017 - 22:19

De la DOOM-ul din 1982 multe s-au mai schimbat. Eu am o editie mai noua, dar nici al meu nu mai este valabil, din aceasta cauza nici nu l-am mai carat dupa mine din Romania.

Ca orice limba vie, limba romana este vesnic in schimbare. E firesc sa fie asa. Pana la urma, nu de dam doctoratul aici pe forum si nici domeniile in care activam nu sunt atat de stricte cu utilizarea limbii romane incat sa fie necesr sa scriem perfect. Atata timp cat greselile noastre nu sunt foarte deranjante, eu zic ca e rezonabil.



#434
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 19 octombrie 2017 - 22:37

Fleur, ziceam că a așeza nu se conjugă ca a lucra. A lucra face lucr-ează. A așeza face așaz-ă. Nu aș-ează.


Editat de danielag, 19 octombrie 2017 - 22:43 .


#435
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 19 octombrie 2017 - 22:51

Letiția, îmi pare rău să-ți spun, dar a așeza se conjuga la fel și pe vremea lui Ceașcă :). În Dicționarul Ortografic Ortoepic și Morfologic din 1982 este tot așază.

 

asaza.jpg

 

Doom1.jpg

 

Între o lucrare editată de Academia Română și o lucrare editată de Teora, eu o aleg pe prima. Dar ești liberă să scrii așează, nu se supără nimeni :).

 



#436
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 19 octombrie 2017 - 23:11

Iar aici e conjugarea lui a așeza din Dicționarul Ortografic Ortoepic și Morfologic din 2005. Nu s-a schimbat nimic.

 

a_aseza_DOOM.jpg



#437
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 20 octombrie 2017 - 00:49

Hmmm, cu alte cuvinte, limba romana e o limba moarta care nu a mai evoluat de pe vremea lui Eminescu?  [:)]  [:)]

 

E discutabil, daca unele dictionare zic una si aletele alta, eu am invatat intr-un fel, altii in alt fel. Sa fie asta singura "greseala" pe care o voi face!

 

Cineva explica ca exista o regula care spune ca dupa sh(n-am litera)  si j nu se scrie niciodata ea! De aia e asaza si insala! Eu nu am invata regula asta la scoala, acu am auzit prima data de ea!


Editat de Letitia1, 20 octombrie 2017 - 00:50 .


#438
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 20 octombrie 2017 - 06:08

Hmmm, cu alte cuvinte, limba romana e o limba moarta care nu a mai evoluat de pe vremea lui Eminescu?  [:)]  [:)]

 

E discutabil, daca unele dictionare zic una si aletele alta, eu am invatat intr-un fel, altii in alt fel. Sa fie asta singura "greseala" pe care o voi face!

 

Cineva explica ca exista o regula care spune ca dupa sh(n-am litera)  si j nu se scrie niciodata ea! De aia e asaza si insala! Eu nu am invata regula asta la scoala, acu am auzit prima data de ea!

 

Hmmm, tu iei în considerare un singur cuvânt și tragi concluzia că dacă el nu s-a schimbat, limba română nu s-a schimbat? :) :) Se cheamă generalizare, și este o greșeală.
 
Greșeală e corect, așa se scrie.
 
greseala.jpg
 
Regula cu ș care nu e urmat de ea ci de a este doar pentru interiorul rădăcinii cuvintelor și e explicată în fragmentul pe care l-am pus zilele trecute din Mioara Avram. NU e vorba că după ș nu ar fi posibil să scriem / pronunțăm niciodată ea (de exemplu putem scrie greșeală, pentru că ș nu e în interiorul rădăcinii cuvântului, cum putem spune și răgușeală, bulibășeală, învălmășeală).
 
mioara_avram.jpg


#439
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 20 octombrie 2017 - 11:16

Nu, ma amuzam ca Mianda a zis ca limba e vie și evoluează , ca dicționarele nu mai sint actuale, iar tu vii spui ca nu s-a schimbat nimic din 1982! :)



#440
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 21 octombrie 2017 - 00:18

Letitia si Fleu voi ati spus ca graiul moldovenesc e mai dulce, de aici diferenta de pronuntie.

 

Si eu stiu insala, asaza, clantza.

In Oltenia nu se pronunta ieu ci eu.


Editat de mcoca, 21 octombrie 2017 - 00:19 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -