Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Alaptarea gemenilor, o misiune posibila


15 raspunsuri la acest subiect

#1
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 03 aprilie 2012 - 21:21

Cand vine vremea alaptarii, mamicile de gemeni sunt eroinele unei misiuni cu dubla importanta dar si dubla dificultate. Iata sfatul cel mai important pentru reusita :)



[flo]



Sanatate si o zi cu soare va doresc!



**************

Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | DC pe Facebook

#2
anahadasa

anahadasa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 618 mesaje

Postat 21 iulie 2012 - 20:53

Intr-adevar este posibil sa alaptezi gemeni, dar e nevoie de putina informare, rabdare si perseverenta. Mi-am impus ca voi reusi si, slava Domnului, am reusit![pk] Pana la 3 luni i-am alaptat simultan, respectand pozitia din imaginea alaturata articolului de mai sus. De la 3 luni Matei a acceptat suzeta si ii puteam amana masa cu cateva minute, cand se intampla sa le fie foame concomitent. In primele sapt, ca orice mama, ma intrebam daca se satura, dat fiind faptul ca se trezeau des noaptea, asa ca m-am stors si le-am masurat laptele sau chiar am incercat sa-i suplimentez baietelului masa de seara, el fiind mai mancacios. Insa am renuntat curand la supliment pt ca tinuti mai mult seara la piept se saturau si pe la 3 luni au inceput sa doarma f bine, renuntand pe rand intai la masa de ora 1 apoi la cea de la 5. Astazi au aproape 7 luni, papa trei mese de hrana solida si completare din LM, au aproape 8 kg si dorm toata noaptea, adica de la 22, 23 pana la 7, 8 dimin. [pk]
Am scris asta nu ca o lauda, ci pt ca sa stiti ca se poate sa alaptezi gemeni, eu mi-am dorit mult sa fac asta si ma bucur ca am reusit. Sper ca mesajul sa fie o incurajare pt viitoarele mamici de gemeni![pup]


Ana, mami de 4 nazdravani, doi pe rand (Darius & Sara), si doi odata (gemenasii Natalia & Matei - 26 dec 2011)



#3
IoanaSgemeni

IoanaSgemeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 27 iulie 2012 - 02:30


Buna Ana si bine te-am gasit! Ma incurajeaza ce ai scris, mai ales ca voi avea in curand un baiat si o fata, cu ajutorul Bunului, pe 15 sept. :)

Vreau tare mult sa ii hranesc la san, ma tem de intarzierile care apar dupa cezariana, dar sper ca va fi pana la urma totul ok si ca nu se vor obisnui cu biberon din maternitate in defavoarea sanului.

Coincidenta face ca eu tot pe 26 dec. sunt nascuta :D

Felicitari si daca mai ai si alte info utile, le astept cu mare bucurie!
IoanaS

#4
anahadasa

anahadasa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 618 mesaje

Postat 27 iulie 2012 - 18:33

Ioana,ma bucur c-ai scris aici si te felicit pt comorile tale [flo]. Te apreciez ca iti propui sa alaptezi si sunt convinsa ca vei reusi. Si ai mei au primit cu biberonul in maternitate, insa i-am pus la san cat de mult mi s-a permis. Au fost momente (nu putine) cand ma batea gandul sa renunt la alaptat, mai ales ca am luat mult in greutate dupa nastere, datorita faptului ca mancam (si mananc) bine [:D], dar astea trec, incet, pe planul doi si alimentatia sanatoasa a bebelusilor primeaza.
Gasesti si pe youtube ceva filmulete cu alaptarea gemenilor si pe DC, la topicul gemeni/tripleti gasesti marturii ale mamicilor care au trecut prin asta. Exista mai multe posibilitati:
-bebe A hranit la san, bebe B hranit cu biberonul din laptele muls
-bebe A alaptat, bebe B hranit cu LP, la masa urmatoare invers
-atat bebe A cat si bebe B alaptati. Eu am ales varianta asta din urma, in primele sapt aveam o rezerva de lapte muls, in caz de nevoie, dar in general reuseam sa-i alaptez pe amandoi, fetita mancand intotdeauna cu jum de ora dupa baiat.
Indiferent cum va fi, vei reusi sa alaptezi, doar sa-ti doresti suficient de mult asta!
Deci ne sarbatorim odata![pk]

Ana, mami de 4 nazdravani, doi pe rand (Darius & Sara), si doi odata (gemenasii Natalia & Matei - 26 dec 2011)



#5
IoanaSgemeni

IoanaSgemeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 31 iulie 2012 - 19:33

Ana, multumesc de extra-info :) am gasit o comunitate foarte activa pe mamici de gemeni/tripleti, o sa mai lansez intrebari.

Da, sunt foartehotarata sa alaptez, sper sasi reusesc. Ma ajuta sa stiu ce mi-ai scris, ca poti fi descurajata dar ca trebuie insistat, iar modaltatile descrise mi se par utile :D

Da, ne sarbatorim a 2-a zi de Craciun, anul asta o sa am un gand bun pentru voi :D

O seara reusita langa cei 4 nazdravani!

#6
danutza38

danutza38
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 10 octombrie 2012 - 14:37

Stie cineva cum pot fi intarcati gemenii de 1 an si 3 luni? Singurul motiv pt a-i intarca este ca se trezesc noaptea. oare in timp, copiii alaptati nu dorm noaptea complet?

#7
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 10 octombrie 2012 - 14:50

Danuta, felicitari pt cat ai alaptat. Daca singurul motiv pentru care vrei sa ii intarci este dormitul noaptea, din experienta proprie pot sa isi spun ca nu e o solutie. Vor continua sa se trezeasca sa ceara biberon (daca vrei sa ii treci pe bibe), apa, sa te verifice daca esti in zona, se trezesc pt ca viseaza ceva sau au dureri de dinti, masele. Diferenta va fi ca nu vei mai putea 'mufa' rapid plangaretul, ci va trebui sa faci biberon, sa gasesti solutie pt durerea de dinti, alta decat tzocaitul linistitor la sanul mamei.
Tu stii cel mai bine cum te simti si cat mai poti duce, dar intarcatul nu este solutie la trezitul noaptea. [:)]

#8
danutza38

danutza38
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 10 octombrie 2012 - 16:18

eu tot prin cezariana am nascut si i-am alaptat. deja ma gandesc la intarcare. important e sa te tii de fiecare strop de lapte si sa nu suplimentezi, ca altfel va scade laptele tau. Succes

#9
danutza38

danutza38
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 10 octombrie 2012 - 16:21

multumesc mult pentru sfat. E primul dupa sirul de povete binevoitoare de genul: intarca-i ca sunt mari

#10
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 10 octombrie 2012 - 16:33

Citat:
citat din mesajul lui danutza38

multumesc mult pentru sfat. E primul dupa sirul de povete binevoitoare de genul: intarca-i ca sunt mari


Ooo, da, cunosc foarte bine genul asta de ziceri [bang]. Si adresarea catre copil: "ce faci, mai? Ai sa sugi pana te duci in armata?" Faza tare este ca tocmai copilul alaptat (care a stat si mai mult agatat de mine - iar motiv de comentat ca il alint, ca ce-o sa fac, il tin in brate pana se insoara?!) este cel mai independent si mai stapan pe el. Eu am intarcat la 13 luni jumate de gura celor din jur si pentru ca nu eram informata, nu stiam ca e foarte ok sa alaptez mai mult, desi sufletul meu zicea altceva. Asa ca am intarcat si mi-a parut rau si regret si azi decizia luata atunci.
De trezit, s-au trezit in continuare pana spre 3 ani. Diferenta era ca nu mai bagam sanul in gura si ma culcam la loc, ci ma ridicam cu tot cu copil in brate (urlau daca ii lua tati, numai eu ma calificam sa ii tin in brate in perioada aia), sa ma duc in bucatarie sa fac biberon.


Succes si sanatate, indiferent de decizia pe care o vei lua! [pup]


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -