Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cit este manopera pt zugravit/pus fainta etc?


34 raspunsuri la acest subiect

#11
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 10 septembrie 2007 - 23:12

Sint si eu in "focurile" renovarii acum.
Pe mine ma costa in total 100 milioane ( manopera ).
Iar casa a fost decopertata toata, dar toata. Pe pereti au pus rigips peste tot, fainta in baie si bucatarie.

Va pun niste poze cu stadiul in care se afla acum casa.
Se pot vedea si 2 camere renovate.

http://good-times.we...host=good-times

Iar materiale m-au costat pina acum asa:
- 64 mil rigips, profile, ciment, nisip etc.
- 31 mil fainta si gresia.


#12
aurora56

aurora56

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 481 mesaje

Postat 11 septembrie 2007 - 13:03

Si eu sunt in renovari.Am inceput miercurea trecuta (am avut de pus 4 usi,cu montat rigips in locul iluminatoarelor si zugravit binenteles SI am de renovat baia cu schimbat tevi apa calda si rece (pp),boiler ,decopertat gresie,faianta,demontat instalatie veche si obiecte sanitare,pus gresie ,faianta,montat obiecte sanitare ,pus masti si ingropat tevi).Initial am vrut si scafe deasupra wc dar sotul a renuntat.Primii mesteri (ziceau ca sunt profesionisti) ne-au cerut 20 mil manopera cu montajul usilor si nu am fost de acord .Usile in final ni le-au montat cei de la care le-am cumparat cu 80 ron /usa si plus spuma (total montaj usi fara zugravit 380 ron ).Pentru baie am gasit un meserias care ne-a cerut cu tot cu zugravit pe langa usi si pus rigips in locul iluminatoarelor,suma de 6 milioane adica cu 10 milioane mai putin .Nu stiu cat de seriosi erau cei de dinainte dar asta nu mi-a venit inca azi si e ora 10.45.Simt ca ma apuca nervii.Oare toti sunt asa ?

Din curiozitate ,oare cat timp poate sa-mi ia pe acesta luare .Imi pun problema daca o termina pana vineri ca sa am si eu timp de curatenie.Poare o sa reusesc si eu sa pun poze .Acum abia a montat primul brau de faianta (l-a centrat cu laser).Mentionez ca sunt preturi de provincie (Tulcea).



poze1

poze munte 2007

#13
aurora56

aurora56

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 481 mesaje

Postat 11 septembrie 2007 - 13:07

Are de pus 20 metri patrati de faianta si 4 metri patrati de gresie.

pus fainta,gresie -evaluat 150000/metru patrat.Restul nu tin minte ca a notat sotul pe o notita.Gata AM GASIT-O:

-instalat ob sanitare 150 ron

-demolat- 50 ron

tavan-40 ron

rigips usi 30 ron



poze1

poze munte 2007

#14
ni-na

ni-na

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.324 mesaje

Postat 12 septembrie 2007 - 17:25

Vin si eu cu informatii calde(adica varuite )din Focsani.....Dragul de mester cu care am vb a spus ca si medie 700 ron camera,apartamentul meu are cu totul cam 50 m/2....Noi incantati,mai ales ca a dat un termen ideal de 30 zile....Stati,nu va minunati,dupa 90 zile i-am dat afara(corect pluralul,urma sa lucreze singur si s-au perindat prin casa inca vreo 4 pseudomesteri,ajutoarele lui...Sotul meu a facut greseala ca le-a dat aproape toti banii inainte(sunt experti in a gasi pretexte sa ceara bani atingand coarda sensibila)....Sa va povestesc cum evoluau lucrarile:intr-o zi de exemplu,doi oameni au chituit faianta de pe doi pereti din baia mea de 1.30 pe 1.60.......unde or fi incaput amandoi in acea baie nu stiu,eu cu sotul nu putem sa ne spalam simultan pe dinti....din lipsa de spatiu........
tavanul din baie m-a mai costat 70 ron.......l-a facut un vecin intr-o dupa amiaza iar parchetul l-au montat prietenii in doua zile...fara bani.......nu e greu de montat laminatul,trebuie sa ai unelte potrivite si prieteni amabili.....
Nu va ajuta cu nimic lunga mea postare?cred,insa m-am descarcat de stresul acumulat........pregatiti-va sufleteste pt multi nervi,indolenta,si un sfert din materialele cumparate sa ia drumul containerului........

#15
aurora56

aurora56

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 481 mesaje

Postat 13 septembrie 2007 - 11:28

Inseamna ca nu sunt singura care se plange de neseriozitatea mesterilor , FACE parte din fisa postului : ieri si alaltaieri a venit la ora 15-15.30 si a pus 2 pereti de faianta in 2 zile pana la ora 21 iar azi a venit acum 5 minute.Sper sa terminam azi cu gresia si faianta ca mai are destul de munca:tavan,montat instal sanitare si zugravit usile.



poze1

poze munte 2007

#16
andriushca

andriushca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.088 mesaje

Postat 13 septembrie 2007 - 12:04

fetelor, eu cred ca zugravii sunt o specie aparte.

ni-na, aurora56, nu stiu daca ati citit ce am scris eu mai sus, dar vad ca seamana povestile noastre.

si noi am renuntat la ei la nici jumatatea trebii, am chituit noi faianta in baie, a montat vasele sanitare altcineva, noi am pus gresia pe hol, am zugravit tavanul, am montat lambriul si uite asa.

in concluzie "mesterii" nostri, din tot ce aveau de facut nu au facut decat sa scoata gresia veche din baie si sa o puna pe cea noua (3m si ceva) si au gletuit si dat cu lavabila tavanul. la asta "au muncit" o saptamana, daca va vine sa credeti! si pt. asta au vrut 5-6 mil, dar nu le-am dat decat 4 mil jumate.

nu e o suma enorma, dar pt. ce au facut mi se pare oricum cam mult. cand au vazut ca-i dam afara nu stiau cum sa mai incarce nota de plata cu toate rahaturile.



sa stiti ca parchetul laminat se pune intr-adevar foarte usor. si noi am pus singuri. trebuie sa ai un pic de rabdare si sa vrei.



oare mai exista pe undeva si mesteri ca lumea?



ZOZOLINA



andreea



...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...



COUNTING THE DAYS



#17
aurora56

aurora56

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 481 mesaje

Postat 13 septembrie 2007 - 15:11

Andrushca, inseamna ca eu pot sa fiu o "fericita",pe langa tine.La mine,dupa o saptamana ,zugravul meu singur ,a facut urmatoarele:

-decopertat gresie si faianta veche si instalatii sanitare vechi

-montaj tevi apa calda si rece la mine si putin la vecinul atat cat se face legatura cu apartamentul meu

-montat aproximativ 12 metri patrati de faianta

-carat moloz ,usi ,obiecte sanitare vechi si ajutor la carat 3 etaje obiecte sanitare noi ,ciment si alte materiale.Ieri ca sa-si rascumpere greseala pentru intarzieri ,cara cate doi saci de ciment odata.



poze1

poze munte 2007

#18
CORNELIAP33

CORNELIAP33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 13 septembrie 2007 - 15:29

Asa este fetelor, zugravii, zidarii si alte "rude" de ale lor sunt o specie aparte, cu oarece inrudire cu omul, insa legaturile cu specia umana sunt pe cale de disparitie[:D].

Sunt neseriosi, mincinosi, lenesi, hoti(in sensul gainariilor marunte - nu stiu pe unde sa te pacaleasca, si o mare majoritate a lor nepriceputi, meseria invatand-o prin experiente repetate mai mult sau mai putin reusite, experiente facute pe casele , banii si nervii unor oameni nevinovati.



Si ca tot veni vorba, cunoasteti cumva care este pretul pentru montaj parchet laminat, pentru ca noi nu ne incumetam sa o facem singuri.[:D]



Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)

Fotografii




Ajutati-o pe Ema!

______________________

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."





#19
andriushca

andriushca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.088 mesaje

Postat 13 septembrie 2007 - 19:37

aurora, mi-a placut mult cum te-ai exprimat: "zugravul meu singur a facut...". ce minune de om, cum a realizat el singur atatea lucruri marete. cu adevarat un erou!



cornelia, i-ai descris minunat! din pacate majoritatea nu sunt calificati pt meseria asta, au furat-o (prost) de pe ici-colo, se vaita ca au o meserie foooarte grea, ideal pt ei ar fi sa vina, sa piarda timpul cateva ore (nu prea multe), sa nu faca nimic si la sfarsit sa ne ia banii iar noi sa ne apucam de treaba si sa ne facem singuri. asta in cazul in care n-au luat banii de la inceput, ca nu-i mai prinzi...



sa va spun alta parte comica: dupa ce i-am anuntat ca renuntam la serviciile lor, era intr-o sambata, a trecut un weekend, in care am pus singuri gresia pe hol. lunea urmatoare ii asteptam sa vina sa-si ia banii "meritati". au venit luni seara, au vazut gresia pusa de noi si...ne-au laudat, spunand "sa stiti, chiar imi place cum ati pus gresia!" nu stiam ce sa facem: sa radem sau sa plangem?



ZOZOLINA



andreea



...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...



COUNTING THE DAYS



#20
suzana95

suzana95

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 14 septembrie 2007 - 05:22

buna, am si eu o intrebare ptr. d-na Georgeasca: ce suprafata de rigips ati cumparat cu banii pe care i-ati mentionat?
Multumesc anticipat, suzana95


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -