Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Tiroida- TSH mare


66 raspunsuri la acest subiect

#61
mirivili

mirivili

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 697 mesaje

Postat 24 martie 2013 - 19:23

Buna tuturor,

M-au contactat cateva fete care vroiau mai multe detalii si incerc sa va mai dau aici cateva informatii care ar putea fi utile celor interesati/te.

Analiza "25-OH vitamina D" este "25 hidroxi vitamina D".

Rezultatele normale de pe buletin spun ca trebuie sa fie peste 30. Eu am cautat mult pe net si am citit ca nivelul optim pentru functionarea corecta a tiroidei este intre 50 si 70. Iar mie la prima analiza mi-a iesit 21. Am luat tratament cu vitamina D solutie (de la Biofarm, ieftina !; este preferat tratamentul cu solutie, nu capsule, pentru absorbtie cat mai buna) cate 4 picaturi pe zi (2000ui) sub limba si mi-a crescut dupa 6 luni la 27.2. Dupa inca 6 luni cu aceeasi doza la 44.8 si dupa inca 6 luni este 30.5. Acum iau 5 picaturi pe zi. V-am scris evolutia ca sa vedeti cat de greu reusesti sa ajungi la intervalul optim ca sa ajuti tiroida sa-ti functioneze normal.

Foarte important este sa va faceti imunofenotiparea limfocitara ca sa aflati cum stati cu toate tipurile de limfocite, celulele NK, raportul TH1/TH2, T supresor/T helper.

Ca sa scazi TH1 daca stii ca e mare poti folosi ceai verde, resveratrol, pycnogenol, curcumin, quercitin (ele stimuleaza TH2) si trebuie sa eviti cu desavarsire echinaceea, licorice root, ginseng, chlorela, grape seed extract. Si invers. Asta e din cartea pe care v-am recomandat sa o cititi.

Eu am mai facut o lista lunga de tipuri de anticorpi care mi-au iesit negativi dar important pentru functionarea tiroidei este „Anti receptor TSH”.

Eu am avut ATPO in jur de 700 in 2006 cand am descoperit tiroidita autoimuna. Dozele de Euthyrox au variat foarte mult dar ce e important e ca din vara lui 2011 fac urmatoarele :
- mananc fara gluten,
- iau Seleniu sub forma de Seleno L-Methionin care nu se gaseste in Romania. Eu comand produsul Seleniu 200 micrograme Lamberts
- iau vitamina D3
- iau Wobenzym

Am rezultatele: TSH=0.757, FT4=20.04 si ATPO=19.96.
Antitireoglobulina mi-am facut-o prima data in oct 2012 si era 554. In ianuarie 2013 era 479 iar acum 441. Deci clar scade.

Va doresc sa va foloseasca experienta mea si sa va impliniti visele![flo]

#62
Georgia22

Georgia22

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 25 martie 2013 - 11:55

Buna tuturor, vad ca sunteti mai multe fete cu exprienta in problemele cu tiroida. Eu sunt noua in asa ceva, si va multumesc pentru toate informatiile. Am o intrebare: poate intarzia menstratia de la Euthyrox? Am fost dignosticata cu tiroidita autoimuna si am inceput sa iau Euthyrox 25 mcg acum 27 zile. Acum astept menstruatia de vreo cateva zile si nimic.. in plus, ma simt destul de rau - obosita, balonata, dureri abdominale, usoare dureri de cap.. Inca nu am fost la doctor, dar daca nu vine in cateva zile, o sa ma duc sa vad.

#63
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 25 martie 2013 - 16:53

Nu inteleg de ce atata complicatie cu vitaminele. Metafolati exista in Medyn care se comanda f usor din Germania prin Farma Expres si se poate lua alternativ cu Elevit ca sa oferim organismului si celelalte vitamine in afara de B-uri. Merge fff bine.



[gravi] 37+ [fetita] Anna Patricia

http://bazar.desprec...N-CHITARA-CANTO

Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.



PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic



#64
floreamaria

floreamaria

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.705 mesaje

Postat 01 aprilie 2014 - 00:33

buna seara tuturor in miez trecut de noapte....dar n-am somn...ci doar frământări ...

 

Sper ți-am lăsat un PM, multumesc si te puppppppp

 

Mult noroc si reușită tuturor



#65
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 03 aprilie 2014 - 20:53

Nu inteleg de ce atata complicatie cu vitaminele. Metafolati exista in Medyn care se comanda f usor din Germania prin Farma Expres si se poate lua alternativ cu Elevit ca sa oferim organismului si celelalte vitamine in afara de B-uri. Merge fff bine.[gravi] 37+ [fetita] Anna Patriciahttp://bazar.desprec...N-CHITARA-CANTOCopiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Tardyferon, Euthyrox 100 zilnic



Medyn are B-ri sintetice in cantit f mari care in cazul MTHFR le iei degeaba, pt noi cele cu MTHFR sunt recomandate vitaminele :metafolin si methylcobalamina (B12) Acestea sunt in foarma direct asimilabila , forma pe care orgasnismul nostru nu o poate produce. De ce sa-mi incarc ficatul cu vitamine sintetice in cantitati industriale cand pot lua direct forma asimilabina?

#66
lina_bulina

lina_bulina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 453 mesaje

Postat 20 mai 2014 - 16:49

Am aflat ieri ca sunt insarcinata, am hipotiroidism si nu sunt sub tratament...e vreo problema? Abia in 6 iunie am gasit loc la un doctor endocrinolog, altii m-ar fi programat abia in iulie... Sunt in saptamana 4, si abia peste 2 saptamani as avea consultatia. Oare sa incep sa iau Euthyrox de 25, sa nu iau nici prea mult, dar nici sa nu stau asa pana ajung la doctor? Nu vreau sa pierd sarcina dintr-o prostie. 



#67
miau_nella

miau_nella
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 24 noiembrie 2014 - 09:19

@mirivili

Am si eu tiroidita Hashimoto si am incercat si eu dieta asta fara gluten insa dupa o luna valorile anticorpilor au crescut insa cred ca am gresit eu ceva.

 

Tu ai mancat si fulgi de ovaz? Sau muesli fara gluten? Eventual te rog daca poti sa imi dai un exemplu de mancare de dimineata. La mine de obicei erau cereale.

 

MUltumesc.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -