Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce trebuie sa faca nasii la cununie??


5 raspunsuri la acest subiect

#1
Gwendoline

Gwendoline

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 15 martie 2012 - 14:56

Buna tuturor,suntem nasi a o nunta Ortodoxa si nu stiu ce rol avam , ce trebuie sa facem pt ei ,inafara de dat bani, si la fel ei pt noi. care ete traditia religiei.

Multumesc pt ajutor. Sutem primadata nasi!![:D]

Dariana cu Gwendoline si Kylian

#2
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 15 martie 2012 - 18:08

Nasii de cununie tb in pr rind sa fie ei insisi cununati ortodox, sa fie credinciosi-ca doar sint martori si garanti ai Tainei nuntii-adica ai legaturii care primeste har (casatoria laica neavind nasi), sa fie spovediti, impartasiti si sa stie ca ei vor fi atit indrumatori spirituali ai noului cuplu, dar si ca ii vor sprijini sufleteste la necaz, material etc.Deci nu e /n-ar tb sa fie un rol de ocazie, ocazia nuntii, a petrecerii, ci pt toata viata.

Asa cel putin e-n teorie, in practica n-am prea vazut asa, ca sa spun drept, n-am vazut niciodata[:I]. Am vazut doar nasi care nu stiu nici ei ce e cu credinta sau cu tainele, se rezuma la rochie, luminari, muzica si, bineinteles, bani...Acuma banii la ce ar tb? Ca doar un dar de bani da toata lumea, nasii mai platesc taxa la biserica, in rest, ce bani sa mai dea?

(A, daca te referi la diverse "traditii", cu dat bani la parinti ca sa iei mireasa sau la cei care-o "fura" sau la "jucatul gainii" sau "al apei" sau la "barbieritul mirelui" si cite si mai cite si nemaiauzite obiceiuri, atunci vezi ca mai e un subforum, mai jos).

Eu iti doresc sa fii o nasica adevarata![flo]


#3
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 15 martie 2012 - 19:15

Gwendoline, si noi vom fi nasi in mai.

Iata ce stiu eu despre partea materiala a nuntii: nasii achita taxa la biserica, cumpara voalul miresei + diadema sau orice alt 'aranjament' de par, lumanarile si (depinde de zona/ obiceiuri) turta miresei. Cand se 'dezgateste' mireasa, nasa ii va pune pe cap ceva (inainte era o broboada care simboliza ca mireasa a intrat in randul femeilor casatorite) dar poate fi o esarfa, o palarie, o toca... De asemenea, in unele zone, nasa ii da miresei acum o poseta cu farduri, cosmeticale, parfum - tot simbolic ptr ca a devenit femeie.

Depinde mult de zona geografica si mai ales de ce isi doreste mireasa.

Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!



#4
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 16 martie 2012 - 18:02

In teorie Ioana ti-a spus partea materiala. In plus, functie de zona exista obiceiuri diverse. Unii joaca gaina in strada, impodobesc si joaca cu brad, iau mireasa cu lautari de acasa - zona de sud. In Mehedinti mirele e musai sa tina un speech la masa (despre miri). In Ardeal, inclusiv in biserica traditia e alta. Piscot cu vin si miere primesc nu numai insurateii ci si nasii, iar obiceiul e ca un invitat sa-i dea nasului una peste cap sa muste mana popii. In Maramures - la fel, doar ca e mare fala sa fie cat mai multe perechi de nasi. Nunta modesta la care am fost avea doar 4 perechi de nasi (sunt si cu 8 perechi) si in biserica nasii sunt legati cu o panglica. La masa nasele trebuie sa aduca/faca tort, la fel ca si mireasa si dau din torturile lor doar cui vor. Torturile si prajiturile stau permanent pe mese.
Din punct de vedere religios... nu ma prea pricep. Fratele meu desi necununat in biserica/nebotezat a fost nas la cununie. Nu cred a intrebat nimeni....Depinde de cat de multi ii intereseaza si pe miri partea religioasa sau doar cea materiala.
Cel mai bine ar fi sa discuti cu mireasa si soacrele ca sa vezi ce asteptari au ele.

Anya

#5
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.643 mesaje

Postat 16 martie 2012 - 18:11

http://forum.desprec...nm=Nasi-cununie



http://forum.desprec...TOPIC_ID=160698






Am marfa la bazar umanitar DC



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -