Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cat timp suge bebe la o masa?


29 raspunsuri la acest subiect

#1
andieelen

andieelen

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 15 februarie 2012 - 23:38

Buna mamici! Cati ml de laptic mananca un bebe de 2 saptamani sau cat timp ar trebui sa suga la o masa?
Codrut al meu care are doar doua saptamani papa lapte in continuu pana adoarme. Uneori asta inseamna 3 ore de supt. In functie de momentul zilei "fabricuta" mea produce pana la 150 ml de laptic, ceea ce mie mi se pare mult pentru varsta lui. Mai mereu vomita dupa ce papa atat de mult dar apoi iar cere de mancare si mie imi e greu sa ma abtin sa nu ii dau. Mi-e teama sa nu-i fac rau dandu-i sa pape atat de mult dar nici nu stiu cum sa imi dau seama ca a papat suficient.

#2
theo_2004

theo_2004

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 718 mesaje

Postat 16 februarie 2012 - 00:02

Locul lui e la san! Da, unii mai regurgiteaza, dar nu-i din cauza ca a supt. Si ... nu poti tu mulge cat poate suge bb asa ca de unde stii ca produci doar 150ml?

Iubeste-l, tine-l in brate si da-i san!

mami de Theo (7.11.2004) si Chris (22.12.2010)
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

#3
J.D.

J.D.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 16 februarie 2012 - 04:24

pai sta cat are nevoie. el suge si de comfort, nu numai de foame. tine/l in brate sau intr/un wrap daca ai altceva de facut si lasa/l sa suga cat vrea. e cel mai bine. alaptarea nu/i va face rau in nici un caz.

Finn Constantine 15.10.2009 si [gravi] 30+ [baietel] Euan Tudor

#4
nelia

nelia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.179 mesaje

Postat 16 februarie 2012 - 08:25

Si eu sint de aceeasi parere cu fetele care ti-au raspuns. Faptul ca mai da si pe afara, nu e de la supt prea mult, ci pentru ca totul este in ajustare la el. La doua saptamini (felicitari![flo]) un bebelus nu are altceva de facut decit sa suga si sa doarma, cit mai aproape de mamica lui si de sin daca il are... chiar cu el in gurita.

Spre sfirsitul primelor doua luni isi va fixa el singur si orele de supt si cit are nevoie, iar tu dupa aceste nevoi, inclusiv laptele se va ajusta, vei produce atit cit are bebe nevoie. Lasa natura sa lucreze, stie ea bine ce face. Rabdare si iubire![pup]

Cornelia

Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité.
Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)


#5
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 16 februarie 2012 - 11:20

E felul lui de a cunoaste lumea.

In plus, are stomacelul mic. mananca, atipeste 5 minutem, digera si o ia de la capat.

si fetita mea a fcauyt la fel, aveam senzatia ca suge 3 ore, dar de fapt nu era chiar asa:) privind in urma si avand al doilea copil genul care sugea 15 min si la revedere, imi dau seama ca era si multa motaiala.

A durat cam 2 luni jumate, pana a crescut si a prins putere.



____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#6
m_ella2005

m_ella2005

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 16 februarie 2012 - 12:00

Poate are icter.
Bebelusa mea a facut icter in primele zile. A facut fototerapie inainte de a ne externa si icterul ar fi trebuit sa treaca. Numai ca la 5 saptamani pana si albul ochilor era galben si ne-am internat. In spital ne-au luat valoarea bilirubinei si ne-au facut testul suptului ce consta in cantarirea bebelusului atunci cand era pus la san si la terminarea mesei, durata suptului, numarul meselor si intervalul dintre ele.
Bebe lua in greutate 150 la o masa ce dura 1 ora, apoi la jumatate de ora iar vroia papa si lua 30 in grutate, asta la o bilirubina cu valoarea 14 la 5 saptamani.
Medicul ne-a explicat faptul ca bebe suge o perioada asa de lunga datorita icterului care ii da o stare de somnolenta si il oboseste. Pentru a determina daca icterul este cauzat de laptele matern sau are alte cauze, ne-a impus trei zile cu lapte praf, medicatie si analize. Dupa cele trei zile, bilirubina a scazut de la 14 la 2, iar diagnosticul a fost de ,,icter prin inhibitori din laptele matern''. dupa doua satpamani de la externare am repetat bilirubina care a iesit normala.

#7
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 16 februarie 2012 - 12:09

m_ella2005 si dupa povestea cu laptele praf ai mai alaptat? Ma intreb oare de unde stiu medicii ca in cele 3 zile de medicatie bilirubina nu ar fi scazut si daca bebe era alaptat?






Am marfa la bazar umanitar DC



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#8
meb

meb

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 145 mesaje

Postat 16 februarie 2012 - 12:11

Felicitari, andieelen, esti o norocoasa ca ai laptic si ca bb e mancacios. Nu te ingrijora, nu mananca el mai mult decat are nevoie, dar se simte in siguranta sa stea la pieptul tau si sa-ti auda bataile inimii. Mai si papa in acelas timp, descopera lumea in mod confortabil [cool]. Nu va dura mult. Ai mei dupa 2 luni n-au mai cerut atat de des.
In general, vomita pentru ca regurgiteaza, inghit aer mancand si cand il dau afara iese si ceva laptic.
[flo]

meb

#9
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 16 februarie 2012 - 13:00

icterul de alaptare nu se trateaza cu lapte praf...ci cu lumina si rabdare.

uffff. :((( sunt furioasa ca mai sunt inca medici din astia.



____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#10
nelia

nelia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.179 mesaje

Postat 17 februarie 2012 - 06:40

Nu-mi vine sa cred![bang] Da, sint inhibitori in laptele matern, dar nu se intrerupe alaptatul si oricum nu se vindeca cu lapte praf acel icter. E una din cele mai mari aberatii auzite in ultima vreme, dar macar e prima data cind o aud.

Laura, sigur scade si la copilul alaptat la sin. Fetele mele amindoua au avut si nu am intrerupt nici o secunda alaptarea.

m_ella2005, sper ca ai alaptat dupa aceea fara probleme.[flo]

Cornelia

Ce n'est pas en regardant la lumière qu'on devient lumineux, mais en plongeant dans son obscurité.
Mais ce travail est souvent désagréable, donc impopulaire. (Carl Gustav Jung)



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -