Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 3 voturi

Esti pregatita pentru al doilea copil?


164 raspunsuri la acest subiect

#91
rosioara2

rosioara2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 07 martie 2018 - 08:56

Draga Ioana, poate ca exista si discursuri goale, sa zic asa, insa eu nu tineam un discurs....Vorbeam despre ceea ce vad in jurul meu si despre consecintele raportarii omului doar la om\la el insusi...Adica, mi se pare esential sa nu uitam care e sistemul adevarat de referinta....

Cat despre mine, am mai mult de 2 copii. Din pacate, ce e de la 2 in sus, a devenit o raritate si ceva ciudat chiar....In general esti privit stramb sau considerat tigan....

Nu conteaza asta prea mult pentru mine, insa sunt si oameni care se simt prost....

Asa cum am spus insa, cumpatarea in cadrul unei familii are un rol foarte important si, intr-adevar, in taina celor doi soti nu se baga nimeni...Insa, libertatea aceasta tine pana la pruncucidere. In plus, dupa o astfel de fapta nu ai cum sa te mai astepti sa iti fie bine; pur si simplu nu ai cum....

Cat despre cat poti sa duci...din nou, nu ai cum sa stii tu....Si Dumnezeu nu ti-ar da mai mult decat poti tu sa duci....insa a te lasa ca un prunc in bratele Lui....este de multe ori greu...

Insa, intrebarea mea este: oare la ora actuala sunt mai multe situatii in care cei doi soti isi permit sa intretina mai multi copii si amana sau refuza acest lucru din egoism? Sau sunt mai multe situatii in care cei doi soti primesc cu drag in sanul familiei darurile Domnului? Sunt oare mai multe familii unite sau mai multe dezbinate?



#92
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 07 martie 2018 - 09:56

[:)] Rosioara, aici este un site despre copii.

Sfiala si teama ta ca vei fi aratata cu degetul nu-si au locul.

 

Sunt membri care au mai multi copii,  4 si peste.

 

Imi pare rau ca in viata ta au fost persoane care s-au uitat stramb.



#93
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 07 martie 2018 - 10:22

la mine se uita ca n-am niciunul,c-oi fi stearpa,vai de capu'meu,so.... [zirea]  [alcool]



#94
rosioara2

rosioara2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 07 martie 2018 - 14:09

Ai dreptate, Viviana! Nu vorbeam despre mine; eu sunt mandra de copilasii mei. Am observat doar atitudinea unora...nu pot sa ma prefac...

 



#95
SeviO

SeviO
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 28 martie 2018 - 13:23

Ce subiect delicat! Eu am crescut alaturi de sora mea si este absolut minunat sa ai frati...este minunat si acum cand suntem adulti!



#96
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 05 aprilie 2018 - 20:25

Nu stiu daca 'a fi pregatit' este sintahma corecta. 

 

 

Hahaha, ai spus corect !

Eu nu am fost pregatita nici pentru primul copil, nici pentru al doilea copil si sunt sigura ca nu voi fi niciodata suficient de pregatita pentru al treilea. Dar din primele doua “nepregatiri” sa zic asa, au iesit 2 fete minunate, ma bucur ca cineva de sus a decis pentru mine ca eu nu as fi gasit niciodata timpul potrivit . 

Iar un al 3-lea copil nu vom mai avea ( desi sotulache ar dori un baiat ) ,  eu una sigur nu as mai rezista psihic , cateodata nu mai am rabdarea necesara pentru 2 copii, va inchipuiti cum as sta la acest capitol la trei copii.  


Editat de r_ocsy, 05 aprilie 2018 - 20:26 .


#97
deea_a5

deea_a5
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 20 octombrie 2018 - 12:52

Am o fetiță de 4 ani și sunt însărcinată . Ne.am dorit foarte mult si eu si sotul sa-i facem un frățior sau o surioară  ! Ea e prea mica nu conștientizează cand aude că "mami are o cocă în burtă" !


#98
Roxaani

Roxaani

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 21 decembrie 2018 - 10:10

Eu cred ca multi parinti nu au fost pregatiti nici pentru primul. Ma uit in jurul meu si vad atat de multe exemple negative incat imi vine sa urlu!



#99
Gabriela_Iuliana98

Gabriela_Iuliana98
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 22 decembrie 2018 - 23:48

Dar , v-ați gândit vreodată ca sunt și părinții care au un copil și nu și-l mai doresc pe al doilea poate din motiv ca le-a fost greu cu primul ? Poate nu vor sa mai treacă prin aceleași momente .. colici , nopți nedormite , sute de scutece schimbate ..  căci , sa crești un copil nu e ușor . El are nevoie de toată atenția . 

Și dacă se întâmpla sa apăra , el trebuie sa fie bine venit și iubit , căci el nu are nicio vina . 



#100
miluta

miluta
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 27 martie 2019 - 10:22

Buna tuturor!

Sunt intr-o situatie delicata si o parere obiectiva m-ar ajuta! Am aproape 38 de ani. Sotul meu are 52 de ani. Avem un baietel de aproape 10 ani. De 1 saptamana am descoperit ca sunt insarcinata. Nu stiu cum s-a intamplat pentru ca nu a fost planificat nimic. Acum 1 an si jumatate am avut o sarcina extrauterina, operata. Eu am Rh negativ. Pentru ca nu mai aveam in plan alt copil, dupa extrauterina nu mi-am facut vaccinul... Înțelegeți deci! Sau poate nu... E un context nefavorabil din foarte multe puncte de vedere. Sa nu mai adaug ca locuim intr-un apartament mic de 2 camere semidecomandate, cu credit ptr inca 20 de ani. Pe de alta parte, încerc sa privesc in viitor: 15 ani al doilea copil- aproape 70 de ani soțul...

As fi atât de nenorocita dacă as întrerupe aceasta sarcina neplanificata? Cum vedeți situația din exterior? Nu ma puneti la zid. Nu imi doresc sa fie cineva in situația mea. Sufletul meu urla.

 

 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -