Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 2 voturi

Autism la....7 ani?


145 raspunsuri la acest subiect

#1
lorellay

lorellay

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 27 ianuarie 2012 - 14:23

Sunt foarte suparata.
De ceva timp..sa zic de prin vara..Codrin face urat cand se supara. Adica se enerveaza foarte foarte tare...zilele trecute a pus mana pe scaunul de la birou si l-a aruncat. S-a pus jos si dadea cu palmele in podea. Se pune in pat isi arunca plapuma pe jos. Urla rau rau..cred ca ne stie tot blocul. Cum spun NU la ceva cum incepe circul.
Si e foarte dezinteresat. Daca il intreb ce a facut la scoala imi raspunde -nu stiu-, nici nu se gandeste, nici nu se streseaza.
Doamne...pot fi semne de autism?[q]

[auto] CODRIN *15.02.2005 si [autoroz] DIANA *10.11.2009
[tren]

Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mult decat toti banii din lume si toata puterea de pe pamant. Mario Puzo

#2
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 27 ianuarie 2012 - 14:40

[:)] mai repede sunt semne de "mare" suparare...
autismul nu apare asa la 7 ani [:)]


#3
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 27 ianuarie 2012 - 14:45

Este posibil sa nu ii placa ceea ce se intampla la scoala. Ai vorbit cu invatatoarea ? Poate chiar din cauza ei baietelul este atat de suparat. Sau poate din cauza unui coleg / colegi.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


#4
lorellay

lorellay

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 27 ianuarie 2012 - 14:59

Nu-mi pare ca nu-i place la scoala.Are dimineati cand nu ar vrea sa mearga..ar vrea sa mai doarma.
Invatatorul e super de gasca..se inteleg foarte bine. Cu colegii la fel.Invata foarte bine...invatatorul e foarte multumit de el. Deci probleme cu scoala nu-s.
Problema lui e nervi si dezinteres.
De ex.- il rugam la masa sa nu mai traga furculita prin dinti...zice bine si la urmatoarea imbucatura iar ii clantane tacamul in dinti. Alt ex.-il rog sa vb frumos-cu te rog, multumesc -nu cu VREAU, si daca e VREAU si eu nu ma conformez il apuca nervii.Acum 2 seri mi-a zis ca VREA desert si i-am spus ca atnci cand va invata sa vorbeasca frumos. Noi inca la masa, el se juca pe hol..de vreo 2 ori l-am intrebat daca a invatat sa vb frumos sa-i dau desert. A zis ca nu. Dupa vreo juma de ora cand il pun in pat a inceput urlatul ca VREA desert..doamne si ce a mai urlat.
Temele le face incomplet..adica fara sa scrie ultimul rand, sau pana la capatul randului.Ii repetam zilnic. Degeaba.
Ma gandesc ca trebuie sa merg la psiholog..dar acum nu stiu EU sau COPILUL?
Recunosc i-am mai dat cate una la fund...m- termina cu circ in fiecare seara, din orice, din nimic.
Exagerez eu?Sau sunt semne de probleme psihice undeva?Autism spuneti ca nu poate aparea la varsta asta?Face 7 ani peste cateva zile...

[auto] CODRIN *15.02.2005 si [autoroz] DIANA *10.11.2009
[tren]

Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mult decat toti banii din lume si toata puterea de pe pamant. Mario Puzo

#5
anca_a

anca_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.050 mesaje

Postat 27 ianuarie 2012 - 15:07

Citat:
Ma gandesc ca trebuie sa merg la psiholog..dar acum nu stiu EU sau COPILUL?




TU



Children see





#6
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 27 ianuarie 2012 - 15:10

Mie imi pare ca mai degraba va sfideaza. Este suparat pe voi pt ceva.
Mare atentie ! Nu este vorba de autism, ci de suparare. Fiti mai ingaduitori cu copilul, nu ii mai puneti conditii, ci tratati-l cu dragoste si intelegere. Si, mai ales, tu si sotul tau, puneti-va de acord cu modul in care va comportati cu copilul. Neintelegerile dintre voi il afecteaza direct.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


#7
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 27 ianuarie 2012 - 15:16

O palma data la fund unui copil care nu suporta, e cea mai mare greseala. Unii copii accepta, altii nu. Cand va ajunge la adolescenta, nu vei mai putea face asta. Schimba modul de educatie, ca iti duci copilul pe un drum gresit.






allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


#8
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 27 ianuarie 2012 - 15:16

la noi acest vreau = ia-ti singura :-)
asa eu nu ma enervez alela, copila isi ia ce vrea cu mainile ei si gata.

Intrebare: dc a dat cu scaunul de la birou, ce s-a intamplat ???

_______________________________________________


#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 27 ianuarie 2012 - 15:24

s-a intamplat ceva mai deosebit in vara ? nu stiu, mutarea in casa noua, probleme in familie, a fost bolnav/internat in spital, moartea unei rude apropiate, discutii mai neplacute legate de mersul la scoala in toamna ?

si iarta-ma ca iti spun, voi sunteti de vina in primul rand, pentru ca il tocati la cap pe copil sa faca asa cum vreti voi, fara sa-i oferiti alternativa sau posibilitatea de a alege. eu mi-am invatat singura aceasta lectie. nu are rost sa fortezi copilul sa faca ceva impotriva vointei lui, atata timp cat nu e convins ca e bine sa faca asa cum spuneti voi sau nu-i oferi posibilitatea unei alegeri, sa aiba impresia ca tot el castiga...

si ce daca isi trage furculita printre dinti ? cumparati furculita de plastic, macar nu-si strica dintii.

cu cat ii spuneti mai mult sa NU faca ceva, cu atat mai mult o sa faca exact invers...

cat timp petreceti voi parintii doar cu Codrin ? faceti ceva impreuna, in timpul saptamanii sau in wknd ? nu cumva e si un pic gelos, pentru ca are impresia ca-i acordati surioarei mai multa atentie si afectiune ?

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#10
lorellay

lorellay

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 27 ianuarie 2012 - 15:31

era nervos rau..de aia a dat cu scaunul..a reactionat urat..avea niste nervi..ala i-a picat in mana..cred ca ar fi aruncat cu ce prindea...
Deci sa-mi scot din cap Autismul..
Stiu ca gresesc undeva..dar nu stiu cum sa ma port cand se enerveaza asa rau! Puteti sa dati cu rosii..dar nu stiu si nu reusesc sa gasesc o cale!

[auto] CODRIN *15.02.2005 si [autoroz] DIANA *10.11.2009
[tren]

Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mult decat toti banii din lume si toata puterea de pe pamant. Mario Puzo


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -