Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cum vi se pare numele sasha??


47 raspunsuri la acest subiect

#1
carina23

carina23

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 13 ianuarie 2012 - 00:40

iubitului meu i-a placut de mult acest nume si a zis ca daca e sa fie intr-adevar baiat, i-ar placea sa il cheme sasha..mi-a placut si mie foarte mult insa am tot citit pe net si am gasit cum ca ar fi mai feminin, foarte des intalnit la fete si rar la baieti..exista cineva care are copilasul cu acest nume, sau as dori sa aud doar o parere de-a voastra cum vi se pare acest nume pentru un baiat:) multumesc

#2
devo

devo

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.740 mesaje

Postat 13 ianuarie 2012 - 00:53

Sasha e diminutivul rusesc de la Alexandru.
Daca tie/voua va place, restul nu conteaza. Sa fie sanatos! [flo]

#3
carina23

carina23

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 13 ianuarie 2012 - 01:00

asa am citit si eu ca e diminutivul rusesc pentru alexandru/ alexandra, am mai citit ca in usa se foloseste numai la copiii, ca la rusi desi copiii se striga sasha in certificat apar cu alexandru / alexandra..noua ne place insa ne gandim la bb, sa nu se simta rusinat mai tarziu, sa auda din stanga si din dreapta" ai nume de fata?:O" d-asta vreau sa ma asigur ca e purtat si de baietei cu usirinta si ca e ceva normal...mie sincer nu i-as pune fetitei mele sasha nu stiu dc mi se pare masculin, dar altii afirma exact contrariul:)

#4
carina23

carina23

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 13 ianuarie 2012 - 01:02

rectific,ca in USA se foloseste numai la fetitze scz[flo]

#5
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 13 ianuarie 2012 - 01:24

Eu i-as pune in certificat Alexandru, care e un nume neutru, comun, usor de scris, de dictat, international, cu care poti trece usor prin viata ca sa zic asa.
Daca voua va place Sasha puteti sa-l porecliti asa in copilarie cand va creste mare daca vrea poate sa se recomande prietenilor Sasha sau daca nu Alex, Andu, sau chiar cu numele intreg, cum ii va placea lui.



#6
devo

devo

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.740 mesaje

Postat 13 ianuarie 2012 - 11:32

Noi avem doi prieteni, barbati in toata firea, care s-au recomandat, se recomanda si pe care ii strigam Sasha. Ce-i drept sunt ucrainieni. Nu stiu cum e in America, dar mie Sasha mi se pare "specific barbatesc". Si, da, ai dreptate, in certificat ei sunt trecuti Alexandru. In rest, alegerea trebuie sa fie in totalitate a voastra.

#7
mihaelaradu

mihaelaradu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 737 mesaje

Postat 29 ianuarie 2012 - 00:12

Pe baietelul fostului meu sef (cipriot) il cheama Alexander, dar il strigau Sasha. Mama, rusoaica de origine, ne-a spus ca Sasha e varianta scurta pt Alexandru in Rusia (si eu stiam ca e utilizat si pt fetite). Aparent in tarile filo-ruse Sasha e utilizat doar pt barbati, dar in Franta e des utilizat si pt fetite. Oricum mie imi suna mai mult masculin, dar asa cum ziceau si fetele dinainte, il poti scrie Alexandru si sa il strigati Sasha.

[gravired] 36+ cu pisicutza Iris
http://flowerspeaking.wordpress.com/

#8
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 07 februarie 2012 - 19:44

In Uk nu mai e nici o regula. Sint fete/femei pe care le cheama Charlie, John, Robyn, ca sa nu mai spun de nume inventate gen Apple, Peaches, nume de orase: Paris, London, de luni: January, de zile ale saptaminei: Sunday, practic nu e o limita si nimeni nu se mira daca spui ca te cheama Bors cu Zeama. Din pacate cind merg la scoala, acesti copii ajung badjocura colegilor, la asta ar trebui parintii sa se gindeasca inainte sa poceasca numele copiilor.

#9
LauraNicole

LauraNicole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.880 mesaje

Postat 01 aprilie 2012 - 04:27

Mie imi place mult numele Sasha.

----------------------------------------------
mama de Alexa,mandria ochilor si sufletului meu, 23mai1997, si Sandra ingeras frumos 4septembrie2004/august2007 si mama adoptiva de nepoata minunata Ada 18august1995

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!Inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA! Aceeasi intoleranta pentru abuzul de orice fel.

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprec...88&whichpage=11

#10
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 01 aprilie 2012 - 11:13

Si eu stiu ca este derivatul unui nume barbatesc. In Romania de cele mai multe ori numele terminate in 'a' sunt nume de fete, de-asta probabil Sasha are conotatia asta la noi.

Mie imi place numele si cred ca merge pentru baietel (mai sunt si Luca sau Toma tot in 'a' si niemni nu zice ca sunt nume de fete), dar parerea mea nu ar trebui sa conteze pentru voi. [:D][:D][:D] Este bebele vostru si e alegerea voastra. [flo]

Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -