Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sfaturi pentru perioada dupa scoterea suzetei


7 raspunsuri la acest subiect

#1
Roxxy80

Roxxy80

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.951 mesaje

Postat 11 ianuarie 2012 - 12:38

Buna ziua!

Desi sunt la al doilea copil si, in concluzie, a doua oara cand scot suzeta, ma simt cam neputincioasa pentru ca fetita mea este f f afectata de absenta suzetei la somnul de noapte (ea doar noaptea tinea suzeta si la somnul de pranz).
Am facut greseala sa aman cam mult momentul (din comoditate, din cauza oboselii acumulate in ultimii ani). De ceva vreme am tot pregatit-o: ca e fetita mare, ca doar bebelusii au suzeta, ca o sa i se strice dintisorii si uite asa acum 5 zile a gasit prima suzeta taiata (ea stie ca a venit catelul care papa suzetele copiilor mari). Singurica a luat suzeta si a aruncat-o la gunoi. La fel si cu urmatoarele 2 suzete. Din noaptea in care a ramas fara suzete a inceput sa nu mai doarma aproape deloc. Se trezeste din ora in ora urland dupa mine (mentionez ca niciodata nu cere suzeta), este agitata, in momentele in care doarme geme, plange in somn. Ziua nu are nimic, este vesela, mananca, rade, se joaca, povesteste la toata lumea ca ea e fetita mare si ca nu mai are suzeta.
Am 4 nopti de nesomn (nu as fi crezut niciodata ca poate fi mai rau decat in perioada eruptiei dentare). Am incercat sa dorm cu ea in camera, am luat-o langa mine in pat (ea intodeauna a dormit singura), insa la fel de agitata se trezeste si plangand foarte tare. Nu vrea sa accepte nici o jucarie cu ea in pat, nu accepta sa o iau in brate, da cu picioarele in mine, dar in acelasi timp pe mine ma striga cum se trezeste, pe sot nu-l accepta.
Am uitat sa va spun ca are 2 ani si 4 luni fetita mea.
Va rog sa-mi dati idei, sugestii, cum as putea sa o ajut sa treaca peste aceasta perioada, voi ce ati face in locul meu. Acum sunt la serviciu si pic din picioare de oboseala, nu ma mai pot concentra la nimic.

Roxana, mami de [bonjovi]Matei (29.11.2007) si de [zana]Maria (08.09.2009)








#2
abramburika

abramburika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.143 mesaje

Postat 11 ianuarie 2012 - 17:52

roxi, probabil inca nu e pregtita sa renunte la ea. Pe tine te deranjeaza cu ceva ca o tine la somn noaptea sau ziua? Las-o ca pe ea si sigur renunta singura, fara chinuri si nopti nedormite. S. a lasat-o definitiv si de bunavoie pe la 3 ani si un pic .... fara chin. Si acum, cu surioara, cand de suzete prin casa, nici ca o tenteaza. Parerea mea, asculta-ti copilul, ca nu e inca pregatita sa lase suzeta. [pup]

******
in al 9-lea cer ...

#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 11 ianuarie 2012 - 18:10

parerea mea : cumpara-i o noua suzeta, taie din ea cate putin in fiecare zi, insa lasa-i suzeta la somnul de noapte.
fetita mea are 4,5 ani si tot se culca in fiecare seara cu ramasita unei suzete de cauciuc de la chicco. e obiectul ei de atasament, ii spune "ata" si declara ca o va pastra pana o sa se marite [:D]. nu o baga in gura (nici n-ar avea cum, pentru ca nu mai are deloc mustiuc, a ramas doar partea cu manerul), doar o framanta cu manutele, o miroase, uneori adoarme cu suzi pusa intre barbie si piept sau sub perna.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#4
MACARIE

MACARIE

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 842 mesaje

Postat 12 ianuarie 2012 - 23:13

of, este crancen sai iei suzeta , am avut si noi o tentativa pe la 2 ani si 4 luni dar intr-un final am lasat-o la 3 ani dupa ce a dat-o ia singura la pui ( era la tara) , a mai cerut dupa aia in fiecare noapte timp de cateva luni bune , nu ai ce sa faci decat sa induri sau sa o lasi pe ea sa aleaga momentul , eu la al doilea copil ori nu io mai dau deloc ori o scot cand este pregatit copilul ,
trebuie sa fi tare , in cateva zile va fi un pic mai bine
ca sfat ar fi ca in perioada asta sa nu o mai culci ziua , ca sa fie obosita este cam aiurea dar nu o sa se intample nimic , eu asa am facut la un moment dat si a functionat
multa liniste si rabdare iti doresc

-----------------------------------------------------------------



Mamica de buburuza mica si terorista xenia 21-02-2008
.............................................


Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

--------------------------------------
hainutele noastre: https://picasaweb.go...662496723264658

#5
alex_andra

alex_andra

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.196 mesaje

Postat 13 ianuarie 2012 - 00:20

Roxy, eu i-am scos fetii suzeta la 2 ani si 7 luni. Intai pe zi si apoi pe noapte.

Pe zi i-am spus ca e fetita mare de acum si folosim doar noaptea. A inteles, a mai incercat s-o ceara, dar nu insistent. Mai mult vroia sa-mi vada reactia :)

Dupa vreo 1 luna si jumatate am scos-o si seara. A adormit mai greu in primele 2 nopti , s-a mai fatait, in timpul noptii, dar am trecut si peste asta.

La cateva zile a gasit o suzeta prin casa, pe care nu apucasem sa o arunc si a luat-o la piept si a zis ca nu mi-o da inapoi, ca stie ca e fetita mare, ca nu o baga in gura, dar ca doarme cu ea.

Si a dormit cu suzeta in manuta.

Acum suzeta aia se plimba prin camera pe la diverse papusele, sau mai doarme cu ea, dar nu a mai bagat-o in gurita.



In general eu am facut schimbarile majore numai daca am simtit-o pregatita.

daca ar fi suferit dupa suzeta in gurita, nu i-as fi refuzat-o.





BAZAR UMANITAR

#6
alex_andra

alex_andra

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.196 mesaje

Postat 13 ianuarie 2012 - 00:23

a, eu i-am scos suzeta pe timp de zi, pentru ca ma enerva cumplit sa o vad ca vorbeste cu ea in gurita.

daca se putea ar fi si mancat cu suzeta in gura.

parca o folosea mai mult acum, mare fiind, decat atunci cand era bebelus.



si cu toate astea a renuntat usor la ea.

daca am vazut ca merge ziua, am zis sa incerc si noaptea.





BAZAR UMANITAR

#7
Roxxy80

Roxxy80

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.951 mesaje

Postat 13 ianuarie 2012 - 13:31

Va multumesc foarte mult pentru toate sfaturile.
Azi-noapte a dormit linistita toata noaptea. E prima noapte cand doarme de cand am scos suzeta.
Ideea e ca eu i-am taiat un pic din suzete (azi una, maine alta) si cand le gasea asa se ducea la gunoi si le arunca cu manutele ei si spunea ca nu mai sunt bune. Ea nu tinea suzeta decat la somn, niciodata ziua cand se juca.
La somnul de pranz nu mai are nicio problema de 3 zile. Sa speram ca nu va mai avea nici la somnul de noapte.

Roxana, mami de [bonjovi]Matei (29.11.2007) si de [zana]Maria (08.09.2009)









Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -