Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Enurezis nocturn


22 raspunsuri la acest subiect

#21
adabalan

adabalan

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 55 mesaje

Postat 11 iunie 2010 - 12:41

Anul trecut pe vremea asta cand baietelul meu avea 2,6 ani eram extrem de stresata ca nu vroia sa stea pe olita nicicum. Am mers cu el la tara, la bunica mea, in plina vara l-am lasat dezbracat si nimic. Nu facea nici macar pipi pana nu ii puneam pampersul pe el. Dupa 1 saptamana cand am ajuns acasa, a inceput sa spuna singur, cu pampersul pe el ca face pipi. Il duceam la olita, ii dadeam pampersul jos si facea. In 2 zile la fel a facut si cu caca. I-am scos pampersul pe tipul zilei, si dupa 2 saptamani si pe timpul noptii. In prima luna dupa ce i l-am scos pe timpul noptii cred ca au fost vreo 2 nopti uscate. In rest...ude. Desi ma trezeam in jur de 2 noaptea si-l puneam la olita, de multe ori nu ne sincronizam deloc. Atunci mi-am pus telefonul sa sune in jur de 1 noaptea, cam la 3 ore dupa ce adormise. Incet incet am inceput sa avem parte de nopti uscate. Insa, in perioada toamna spre iarna cand in casa se racise destul de tare au inceput iar noptile ude. Se dezvelea, i se facea frig si facea pe el...Dar avea un somn asa de profund ca nu realiza ca era ud. Cand a inceput sa fie caldura in casa, gata cu noptile ude. Si de atunci, cred ca au mai fost o noapte sau doua cu incidente de genul asta cand pur si simplu nu s-a putut trezi. Acum la 3,6 ani, inainte de culcare face pipi si apoi indiferent cat ar fi de obosit sau cate lichide ar bea, mai face dimineata cand se trezeste. Concluzia e ca trebuie sa avem muuuuulta rabdare. Va doresc sa reusiti repede cu operatiunea "no pampers"!!

#22
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 11 iunie 2010 - 12:41

Citat:
citat din mesajul lui danangie
Sa nu mai dai sa bea lichide dupa 6 , 7 seara???? Ptiuuu pai inseamna ca tre' sa gasesc o metoda buna si eu. Alessio de cand se culca si pana dimineata bea 1 litru de lapte si aproape juma de kil de apa.[alcool] E imposibil sa nu ii dau lapte sau apa. Ca plange de trezeste tot blocul. Hmmmm sper sa gasesc o solutie. S-a mai nascut o stea: ALESSIO MICHELE! (07/06/2008)A doua minune din viata mea: MATTIA GABRIEL! (21/10/2009)
E totusi chinuitor pentru ei, nu-i poti lasa sa moara de sete. Ii dau apa cand cere, dar seara de exemplu nu-i umplu cana ca in timpul zilei, ii dau jumatate. Daca peste un sfert ora mai vrea, ii mai dau jumatate etc, ca sa bea totusi lichide dar mai putin. Nici azi noapte n-a mai facut, sper sa nu fie doar consecinta caniculei ci drumul cel bun :). Va tin la curent.


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -