Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Enurezis nocturn


22 raspunsuri la acest subiect

#11
ralu_t

ralu_t

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.206 mesaje

Postat 14 aprilie 2010 - 13:34

cine pune diagnosticele astea? daca abia de 2 luni ati inceput sa renuntati la pampers, cum sa fie vb de enurezis? va asteptati sa reusiti sa-l tineti uscat din prima?

enurezisul reprezinta pierderea continentei urinare, dintr-un motiv somatic sau psihic, la copilul deja continent.

eu zic sa continuati cu adaptarea,sa urmati diverse metode-fara lichide multe seara, trezit noaptea, adica sugestiile pe care le-au dat fetele, pana descoperiti ce merge la el.. iti faci probleme daca dupa 6 luni de nopti uscate, copilul reincepe sa ude patul. pana atunci...schimba medicul si arunca pastilele



ralu-[mamica] de bebe albastru

i believe in miracles...povestea noastra
[9cer]

#12
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 14 aprilie 2010 - 13:43

Citat:
citat din mesajul lui ralu_t
cine pune diagnosticele astea? daca abia de 2 luni ati inceput sa renuntati la pampers, cum sa fie vb de enurezis? va asteptati sa reusiti sa-l tineti uscat din prima?enurezisul reprezinta pierderea continentei urinare, dintr-un motiv somatic sau psihic, la copilul deja continent. eu zic sa continuati cu adaptarea,sa urmati diverse metode-fara lichide multe seara, trezit noaptea, adica sugestiile pe care le-au dat fetele, pana descoperiti ce merge la el.. iti faci probleme daca dupa 6 luni de nopti uscate, copilul reincepe sa ude patul. pana atunci...schimba medicul si arunca pastileleralu-[mamica] de bebe albastru i believe in miracles...povestea noastra [9cer]
Pediatra si neuropsihiatra au spus ca este 'enurezis primar' (copilul neavand pana acum nicio noapte uscata, spre deosebire de enurezisul secundar care apare la copii ce au avut o perioada de continenta). Pastilele nici nu le-am cumparat :), am luat retetele alea mai mult din politete. Nu stiu daca sa schimb sau nu medicul, nu e un pediatru de evitat, dar e mai degraba adept al farmacologiei. Cu siguranta insa la neuropsihiatra aia nu mai calc.

#13
ralu_t

ralu_t

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.206 mesaje

Postat 14 aprilie 2010 - 16:18

de enurezis primar sufera toti copiii de la nastere [:D]

in fine,cred ca ai inteles ce am vrut sa-ti zic, m-a revoltat sacosa de pastile si atitudinea medicilor cum ca ar avea baiatul o problema. devine o problema daca voi ca parinti o vedeti asa, si o va resimti si el ca atare. eu zic sa incercati cu mult calm, o solutie, impreuna cu el ca e maricel, si sa fiti constienti ca nu se poate peste noapte. in niciun caz nu trebuie sa devina un stres. el fiziologic e capabil de continenta la varsta asta. trebuie gasita formula in care sa nu-i mai vina sa faca peste noapte. daca 4 ani a facut pipi cat a poftit noaptea, 2 luni nu inseamna nimic comparativ cu obisnuinta formata. iar progresul de la 2-3 pipi/noapte la unul singur ar trebui sa fie incurajator[pup]



ralu-[mamica] de bebe albastru

i believe in miracles...povestea noastra
[9cer]

#14
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 14 aprilie 2010 - 19:07

Citat:
citat din mesajul lui ralu_t
de enurezis primar sufera toti copiii de la nastere [:D]in fine,cred ca ai inteles ce am vrut sa-ti zic, m-a revoltat sacosa de pastile si atitudinea medicilor cum ca ar avea baiatul o problema. devine o problema daca voi ca parinti o vedeti asa, si o va resimti si el ca atare. eu zic sa incercati cu mult calm, o solutie, impreuna cu el ca e maricel, si sa fiti constienti ca nu se poate peste noapte. in niciun caz nu trebuie sa devina un stres. el fiziologic e capabil de continenta la varsta asta. trebuie gasita formula in care sa nu-i mai vina sa faca peste noapte. daca 4 ani a facut pipi cat a poftit noaptea, 2 luni nu inseamna nimic comparativ cu obisnuinta formata. iar progresul de la 2-3 pipi/noapte la unul singur ar trebui sa fie incurajator[pup]ralu-[mamica] de bebe albastru i believe in miracles...povestea noastra [9cer]
Am inteles ce vrei sa spui [pup]; deocamdata nici nu pot spune ca sunt prea ingrijorata, doar obosita.

#15
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 09 iunie 2010 - 14:24

Dupa cam 4 luni de trezit noaptea, a avut o saptamana minune fara pipi noaptea :) Nu stiu daca asta inseamna ca problema incepe sa se rezolve sau e legat de caldurile de afara; presupun ca vara transpirand mai mult si urineaza mai putin.

Am plecat WE trecut la munte; cand am revenit, vreo 2 zile a facut iar noaptea, era rupt de oboseala. Ieri noapte n-am mai vrut sa risc si l-am dus eu. Sa speram ca se nu va fie nevoie de alte interventii...

#16
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 09 iunie 2010 - 16:13

Felicitari, Ellej! Si baiatul meu face luna asta 4 ani si e inca cu pampers. Am avut si eu o tentativa de vreo luna cu trezit noaptea de 2 ori, dar era o problema: nu reuseam eu sa ma trezesc ca sa-l duc pe el a baie. Ba uitam sa pun ceasul, ba il opream si adormeam la loc [:I]. Asta era pe la 3 ani si jumatate. Acum ma gandesc s-o iau de la capat cu mai multa constiinciozitate din partea mea.
[pup]

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

Mami de [cavaler] Denis (17.06.2006)

#17
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 09 iunie 2010 - 16:54

ma scuza-ti ca ma bag asa in discutie , al meu e cica inca mic, are aproape 3 ani, dar la gradinita mi-au cerut sa-l duc in septembrie sa stie sa faca la wc, deci dupa gandirea mea, sa se ceara la wc daca ii trebuie, dar asta nu am reusit inca.Stiu ca-n subiect este vorba de facut doar noaptea , dar ziua fac normal la wc fara atentionari sau trimis din partea voastra? Cand am citit aici ca va confruntati cu aceasta problema si la varste mai inaintate, si vad ca pe al meu se pune presiune de pe acum ca gata cu pampersu ...nu mai stiu ce sa fac si cum sa actionez, este el destul de mare pentru fara pampers sau nu? Si daca nu, cum sa pun problema la gradinita daca pana in septembrie nu reusesc.Sa nu-l duc inca la gradinita nu prea as vrea doar pentru asta, pentru ca el trebuie sa invete sa vorbeasca limba tarii unde locuim si acasa nu prea poate, de aceea doream sa mearga de la 3 ani.

Ma iertati inca odata , dar e oricum in legatura cu subiectul.Multumesc.





roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)



[i]









#18
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 09 iunie 2010 - 17:45

Citat:
citat din mesajul lui roxy
ma scuza-ti ca ma bag asa in discutie , al meu e cica inca mic, are aproape 3 ani, dar la gradinita mi-au cerut sa-l duc in septembrie sa stie sa faca la wc, deci dupa gandirea mea, sa se ceara la wc daca ii trebuie, dar asta nu am reusit inca.Stiu ca-n subiect este vorba de facut doar noaptea , dar ziua fac normal la wc fara atentionari sau trimis din partea voastra? Cand am citit aici ca va confruntati cu aceasta problema si la varste mai inaintate, si vad ca pe al meu se pune presiune de pe acum ca gata cu pampersu ...nu mai stiu ce sa fac si cum sa actionez, este el destul de mare pentru fara pampers sau nu? Si daca nu, cum sa pun problema la gradinita daca pana in septembrie nu reusesc.Sa nu-l duc inca la gradinita nu prea as vrea doar pentru asta, pentru ca el trebuie sa invete sa vorbeasca limba tarii unde locuim si acasa nu prea poate, de aceea doream sa mearga de la 3 ani.Ma iertati inca odata , dar e oricum in legatura cu subiectul.Multumesc.roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)[i]
Si eu tot pentru gradinita i-am scos pampersul ziua. Tin minte ca m-am dus cu dosarul de inscriere, l-am depus si tot in ziua aia i-am zis: mai avem 4 luni pana la gradi, incepem despamperizarea :). Luca avea pe atunci 2,6 ani. A fost extrem de usor, o saptamana doar a mai avut accidente, dupa asta nici macar odata nu s-a mai intamplat sa faca pe el in timpul zilei. Se ducea singur la pipi.Nu stiu ce sfat sa-ti dau, eu zic ca la 3 ani e pregatit de olita/WC. Cred o perioada trebuie sa-l duci tu din cand in cand la WC, chiar daca el nu cere, sa i se formeze reflexul.

#19
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 09 iunie 2010 - 17:49

Citat:
citat din mesajul lui natalia_nica

Felicitari, Ellej! Si baiatul meu face luna asta 4 ani si e inca cu pampers. Am avut si eu o tentativa de vreo luna cu trezit noaptea de 2 ori, dar era o problema: nu reuseam eu sa ma trezesc ca sa-l duc pe el a baie. Ba uitam sa pun ceasul, ba il opream si adormeam la loc [:I]. Asta era pe la 3 ani si jumatate. Acum ma gandesc s-o iau de la capat cu mai multa constiinciozitate din partea mea.
[pup]

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

Mami de [cavaler] Denis (17.06.2006)


Nu-ti spun ca sunt nopti cand ma trezeam cu mobilul in mana. El sunase, eu il oprisem (dar nu-mi aminteam deloc s-o fi facut), copilul era ud, schimba-l, muta-l in alt pat etc. Pur si simplu nu ma mai puteam trezi. Alta data am spart un pahar in timpul procedurilor noastre nocturne, deci cauta cioburile in miez de noapte cu ochii carpiti, sa nu dai in ele de dimineata etc.

Mai nou vad ca mi-am format reflexul de a ma trezi noaptea fara sa sune mobilul, chiar daca sunt tare obosita.

Curaj, iesim noi la liman! [flo]

#20
danangie

danangie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.688 mesaje

Postat 11 iunie 2010 - 02:09

Sa nu mai dai sa bea lichide dupa 6 , 7 seara???? Ptiuuu pai inseamna ca tre' sa gasesc o metoda buna si eu. Alessio de cand se culca si pana dimineata bea 1 litru de lapte si aproape juma de kil de apa.[alcool] E imposibil sa nu ii dau lapte sau apa. Ca plange de trezeste tot blocul. Hmmmm sper sa gasesc o solutie.







S-a mai nascut o stea: ALESSIO MICHELE! (07/06/2008)

A doua minune din viata mea: MATTIA GABRIEL! (21/10/2009)




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -