Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prematurii-Esente tari se tin in sticlute mici 23


301 raspunsuri la acest subiect

#11
histamina

histamina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.285 mesaje

Postat 06 decembrie 2011 - 11:55

La multi ani tuturor celor care il au ca patron si sfant ocrotitor pe Sfantul Nicolae!

la noi e zaiafet mare pt ca eu, strumful,tata si nepotelul suntem sarbatoriti.


http://forum.desprec...ian-Minunea-mea

#12
danasima

danasima

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 06 decembrie 2011 - 14:33

Bine v-am regasit in casa noua!Multumim Ayla!

Dupa cum vedeti ne-am intors din "excursia" in Austria.Vestile sint cam 50% bune si mai putin bune..Concluzia celor de acolo, Filip a avut cindva infectie acolo, puroiul care s-a fosrmat s-a fibrozat si acum are niste punti de tesut care nu il lasa sa fac toate miscarile si inspecial rotatia piciorului.Au zis ca se poate indeparta tesutul ala si nici nu este foarte greu dar asta nu va rezolva complet problema, ci v-a trebui sa facem recuperare si dupa chhiar mai intens.Si din pacate ne-au mai spus ca exista si posibilitatea sa se refaca tesutul ala dupa operatie dar ca intre timp ei spera ca Filip sa mai dobindeasca citeva grade de mobiliatte la picioe si defectul de mers sa fie minim.
Oricum ne vom intoarce prin martie pentru operatie si la sfatul lor am zis ca incercam si chestia cu formularul E112, desi sint cam sceptica in privinta asta.Dar cei de acolo nu inteleg si cred ca daca ei au alta mentalitate asa e si al noi, ne spuneau ca e dreptul nostru sa solicitam statului sa ne plateasca ingrijirile oriunde alegem noi.Parca intereaza pe cineva in Romania de dreptul meu de a alege.

Din pacate , desi noi ne-am intors o.k am gasit-o pe Carina bolnavioara.A facut o enterocolita, cu febra, scaune diareice, varsaturi , nu a mincat nimic o zi si jum, i-am dat lichide cu lingurita.Acum e mai bine, ii dau antibiotic si ainceput sa fie mai vesela.Nu s-a putut bucura nici de cadoul de la mosul, tot Filip a fost incintat si de papusa primita de sora-sa si de cadoul lui, o trusa de mic mecanic.Dar e foarte atras si de papusa, i-am zis noi ca este Lizi si ii zice Dizi si ii baga degetele in ochi, e foarte amnuczant cum pune mina pe ea, putin cu frica.
Eu m-am intins la povesti daca nu am mai intrat de mult.
Sper ca toata lumea e bine si ati avut un mos Nicolae darnic.
Numai ginduri bune pentru toti Nicolai, Nicolete, toti sarbatoritii de astazi.[flo]

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobu.../Daniela_Marin/

#13
histamina

histamina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.285 mesaje

Postat 06 decembrie 2011 - 14:58

dana,se poate prin formularul E112.apeleaza la Raed Arafat,daca intampini probleme.a ajutat multi bebe prematuri.
stiu sigur ca se poate si nici nu dureaza mult.
daca am timp, incerc sa vad eu care-s formalitatile.


http://forum.desprec...ian-Minunea-mea

#14
adipapazi

adipapazi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.965 mesaje

Postat 06 decembrie 2011 - 20:35

la multi ani strumfului,ma-sii si intregului neam!
dana, nu renunta la formular. sigur vei reusi.


Adi, mami de ana si ioachim

#15
histamina

histamina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.285 mesaje

Postat 08 decembrie 2011 - 11:50

adi, multam fain d eurari.

dorm.a adormit la 1.25 azi noapte.s-a trezit la 3.30,a mancat, apoi s-a trezit uraland la 6.30.
musca si noaptea sanul.pur si simplu nu mai vrea.sunt disperata,ca nu vreau sa il intarc.

a urlat pana la 7.45,cand a adormit, iar eu am plecat la o noua zi de job.
de ce urla????????burtica nu era, in gurita nu am lasa sa ma uit.
un fecalom l-a eliminat pe la 12 noaptea.
sunt zombie.simt ca ma lasa creierii!
si am examenul de brusa saptamana viitoare si mai am de tocit cca 200 de pagini in germana!voi pierde bursa. am nevoie de o minune!

http://forum.desprec...ian-Minunea-mea

#16
adipapazi

adipapazi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.965 mesaje

Postat 08 decembrie 2011 - 12:50

ce e fecalomu ala?
las ca inevti in wend, ca esti fata destupata si nu pierzi bursa. e bursa cu plecare? ce faci cu strumfu?
daca il intarci e problema cu LP? ce zice dr? ce o sa ii dai, care formula?am primit de la o pediatra un aptamil PEPTI speciala pt copiii cu alergie la proteina din lapte. e nedesfacuta. daca te ajuta la strumf, ti-o donez sa o incerci. aia de la neocate parca mai aveau lapturi de-astea pt copii cu diverse problemute.
hai, fii barbata!

Adi, mami de ana si ioachim

#17
histamina

histamina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.285 mesaje

Postat 08 decembrie 2011 - 12:59

sarutmana adi.
esti o scumpa.
e deja cu laptic de vaca si il super tolereaza.ideea e ca noaptea papa cereale cu laptic de vaca,un fel de piure, uneori si 500 de gr!san vrea ff rar.[q][q][q]
ceiuk nu vrea.

fecaloamele sunt dopuri de caca pe car ele face din cauza colonului mai lat, megacolon fiziologic.

trebuie sa invat.trebuie.stiu,dar sunt varza.

http://forum.desprec...ian-Minunea-mea

#18
ali

ali

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 732 mesaje

Postat 08 decembrie 2011 - 13:42

Histamina imi pare tare rau de problemele pe care le aveti.
Andrei al meu are tendinta de constipatie , poate si din cauza ca nu prea mananca fructe , doar mere si doar asa cand are chef.
Dar ce am observat: ca laptele de vaca ii mentine constipatia.
Dac poti inceraca si trece pe lapte praf ,mai ale sa ca e si prematur.
Noi cel putin pe perioada de iarna i-am dat lapte praf.Aptamilul a fost minunat tolerat si are ceva in el care ii ajuta sa faca foarte usor caca.Si asa mi-am data seam ca laptele de vaca ii cam ingreuneaza tranzitul.


ali
Mama fericita de Andrei (20.06.2008)

#19
danasima

danasima

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 08 decembrie 2011 - 18:43

Of, Doamne oare ce au copii astia de sint asa de nelinistiti?
La noi cum era de prevazut a facut si Filip enterocolita dupa sora-sa, ieri am zis ca nu mai rezist pina seara de cite ori l-am schimbat la pampers si la haine. Astazi sintem putin mai bine, fara febra si doar 2 scaune dar mincarea a devenit subiect tabu, de cite ori ii intreb mincam? dau amindoi din cap in semn ca nu. Le-am dat la indicatia doctoritei banana pasata si e singurul lucru pe care il maninca cu placere in rest nu vor sa deschida gura.
Si tot la recomandarile dr le-am dat lapte fara lactoza, unul de la humana nu le-a placut deloc.Am incercat si de la Nestle si parca le place un pic.
Eu care eram disperat sa manince, acum ma simt chiar neputincioasa ca nu vor nimic.
Histamina te admir ca deja lucrezii si mai si inveti, eu nu ma pot gindi la nimic altceva decit la ce mincare sa le dau, ce cantitati maninca, daca e de ajuns, la ce sirop de imunitate sa le mai dau......parca nu ma simt bine daca nu stiu eu ce fac ei in fiecare minut.Nici nu vreau sa ma gindesc la momentul cind voi merge la lucru[bang]

Dana si comorile ei Filip Alexandru (2.06.2010) si Carina Maria(2.06.2010)
http://s1122.photobu.../Daniela_Marin/

#20
adipapazi

adipapazi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.965 mesaje

Postat 09 decembrie 2011 - 01:07

danasima, vrei sa te regasesti in ce spun alte mame cu gemeni? intra la topicul despre gemeni si tripleti si vei vedea ce scrie lumea despre psihozele mamelor, a fost foarte autoironica saptamana asta la posturi, m-am mai relaxat la nervii capului citind ca nu sunt singura disperata.

linisteste-te ca vor manca dupa ce isi rezolva burtica. asa au fct si ai mei, in septembrie. mancau nan fara lactoza, 5-6 lingurite de cereale humana cu mar (fara lapte, ca degeaba ii dai LP fara lactoza, daca ii dai cereale care contin lapte), la pranz maxim 10 lingurite de banana cu celebrul si mult prea scarbosul mucilagiu de orez si...cam atat. dar dupa aceea, a fost raiul mancarii, bagau de toate. sa stii ca tre sa ii tii la regim inca 3 zile dupa ce se inkeaga scaunele, apoi sa le reintroduci treptat alimentele, un fel de rediversificare, dar in pasi mai rapizi.si treci la loc pe lp cu lactoza treptat, cu cate o masura/zi.
la noi a durat toata reintrarea in normalitate cam o luna.

Adi, mami de ana si ioachim


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -