Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Chist ovarian fetal


32 raspunsuri la acest subiect

#1
adaina

adaina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 31 martie 2010 - 20:51

Buna ziua, sunt o gravudutza in sapt 36 sapt si tocmai am aflat ca fetita mea din burtica are un chist posibil ovarian: formatiune de 33/35 mm, situata in fosa iliaca stanga (polul superior al formatiunii este limitrof polului inferior renal de care e separat; medial formatiunea este adiacenta peretelui vezicii urinare care are continut fluid; matricea ecostructurii formatiunii este anecogena, consistenta fluida si este compartimentata prin prezenta unui sept).

Va rog mult sa ma ajutati cu informatii despre:
- explicatia aparitiei acestui tip de chisturi inca din viata intrauterina
- ce tratamente exista?
- exista posibilitatea de a dispare dupa nastere de la sine?
- in ce fel poate sa fie afectata fetita? va avea dureri?

multumesc mult!

#2
zmotocel

zmotocel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 683 mesaje

Postat 31 martie 2010 - 21:26

daca chiar tine de ovar atunci denumirea este de "chist ovarian in dezvoltare".(dupa nastere se pot face alte ecografii si eventual si alte analize pt a fi siguri ca de acolo este)
poate sa apara in viata intrauterina datorita hormonilor materni ce trec prin placenta.
de obicei se rezolva fara nici un fel de tratament in prima luna de viata.
pot necesita interventie chirurgicala daca au peste 5cm, se sparg, se torsioneaza, apare hemoragia (la toate 3 apare durerea abdominala, copilul este agitat si stare lui se agraveaza), nu se resorb in 1-2 luni. asta in mare...
exista mai multe tipuri de chisturi, diagnosticul precis se poate pune doar prin examen anatomopatologic (dupa scoaterea chirurgicala). riscul de malignitate este mic.
in concluzie: pe moment poti doar sa-l monitorizezi prin ecografie, iar dupa nastere se pot face ecografii de monitorizare fetitei, iar in caz de necesitate sa consulti un chirurg pediatric.


#3
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 31 martie 2010 - 22:26

Poate fi chist dermoid ?



Daria & felina fioroasa[zana] GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela

#4
zmotocel

zmotocel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 683 mesaje

Postat 31 martie 2010 - 23:09

este una dintre variante, dar zicea ca pare a avea continut lichid, chistul dermoid este de obicei mai dens.
dupa descrierea ecografica pare mai curand o tumora seroasa sau una mucinoasa

#5
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 01 aprilie 2010 - 10:00

Eu am avut si era cu continut mixt - lichid + solid.



Adaina, dar medicul nu ti-a explicat ce poate fi exact ??? Sau ce alte investigatii sa mai faci acum ?



Daria & felina fioroasa[zana] GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela

#6
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 468 mesaje

Postat 01 aprilie 2010 - 13:32

Dupa parerea medicilor, eu am avut un chist dermoid, dar acum 42 ani, evident ca mama nu a stiut nimic. Nu am avut nici o problema pana in clasa 8-a, cand au inceput durerile. Initial s-a crezut ca este vorba de o apendicita, dar cum eram in perioada examenelor, nu m-am operat. Am dus-o cu acest chist pana la 28 ani. Am facut diverse tratamente, dar am ajuns la operatie. La cateva luni dupa operatie am ramas insarcinata, si am avut o fetita sanatoasa.

#7
adaina

adaina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 13 aprilie 2010 - 02:22

multumesc pentru raspuns, asta e si parerea dr mele, ca e posibil sa fie o descarcare de estrogen de la mine si ca poate sa dispara dupa nastere. eu sper sa nu mai creasca si sa nu-i faca probleme fetitei dupa nastere.

#8
adaina

adaina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 13 aprilie 2010 - 02:31

citat [Adaina, dar medicul nu ti-a explicat ce poate fi exact ??? Sau ce alte investigatii sa mai faci acum ?]

Nu se stie exact daca e ovarian, s-a vazut doar zona unde e, continutul lichid si marimea, o sa vedem la ecografia de dupa nastere care e mai concludenta; eu m-am bucurat ca nu e pe un organ vital si ca nu afecteaza functionarea vezicii si a rinichilui stg, langa care se afla. totusi, e mare si asta da ma ingrijoreaza.


#9
deliaeuro

deliaeuro
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 22 iunie 2010 - 18:19

Buna Adaina,
Sa stii ca si eu ma confrunt cu aceeasi problema. Am aflat din timpul sarcinii ca fetita are un chist ovarian pe ovarul stang. Doctorul mi-a confirmat dupa 2 ecografii minutioase ca este ovarian, datorat de hormonii placentari. De asemenea mi-a spus ca se va retrage in maxim 6 luni de la nastere, dar mai sigur intr-o luna. Intre timp am nascut, fetita are 4 saptamani si ne-am programat la o ecografie in 14 iulie (intrucat medicul pediatru recomandat numai atunci se intoarce din concediu).
Vroiam sa intreb daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema, sau daca stie cineva un site de und epot afla mai multe informatii. O doare pe fetita? Acum este perioada de colici si ma straduiesc sa nu o las deloc sa planga, intrucat ma gandesc sa nu se forteze in nici un fel pentru a nu se sparge chistul.
Multumesc mult

#10
Laura2909

Laura2909
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 30 martie 2011 - 20:25

Si eu ma confrunt cu aceeasi problema ca si voi.La 33 de saptamani m-i s-a spus ca fetita are un chist ovarian de 5.5 cm. Dupa o saptamana avea deja 7 cm si isi schimbase consistenta.Sper sa nu mai ceasca si sa fie totul bine dupa nastere.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -