Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebe de 4 luni nu mananca


17 raspunsuri la acest subiect

#1
Savvy

Savvy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 351 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 17:28

Dragi mamici si tatici,

Ma confrunt cu o problema la baietelul meu de 4 luni si va cer sfatul si ajutorul. Bebelul a avut o raceala la 3 luni, a primit tratament cu Eurespal si Ibalgin, s-a facut bine cam intr-o saptamana. Dupa o saptamana, deci pe la 3 luni si jumatate, a inceput sa manance foate putin, comparativ cu cat manca inainte (750 ml lapte de-al meu, muls). A ajuns la cantitati de 500, 600 de ml. Nu l-am fortat, dar am observat ca nu ia in greutate si, la vaccinul de 4 luni (acum 3 zile), i-am zis dr. pediatru care este situatia: bebe avea 6,400 kg, iar acum 6,300. A spus ca e in grafic, dar nu trebuie sa mai scada si trebuie sa manance 900 ml de lapte pe zi. I-a prescris fier Haussmann (5 pic, apoi 6, apoi7), 6 pic. de vit. C zilnic, pe langa ce ii dadeam dinainte (Vigantol, Infant formula).
Situatia nu s-a schimbat prea tare, de trei zle bebe mananca tot 600 ml pe zi. Stiu ca trebuie sa am rabdare si oricum voi apela din nou la d-na doctor, dar voiam sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema si care a fost cauza: infectie, viroza, probleme in gat? ce ar putea fi?
Va multumesc si va doresc multa sanatate la bebei si copilasi!

Mami de Robert (7.07)

#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 17:33

poate are un inceput de otita si e dureros pentru el sa pape.
a avut multe secretii cat a fost racit ?

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#3
Savvy

Savvy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 351 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 17:40

Da, a avut multe secretii, a facut "alergie" la batistuta bebelusului de cat am folosit-o. Dar nu are febra, iar problema dureaza de 2 saptamani.

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

poate are un inceput de otita si e dureros pentru el sa pape.
a avut multe secretii cat a fost racit ?

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Mami de Robert (7.07)

#4
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 10 noiembrie 2011 - 17:51

Probabil nu e vindecat complet. Mai mult ca sigur este asta. Si baietelul meu cand raceste o perioada nu mai mananc, stiu ca este vindecat dupa pofta de mancare, ca mananca parca sa recupereze.

mamica de printesa Maria 15.11.2006 si bebe Mircea -25.09.2010

#5
davidalessia

davidalessia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 14 noiembrie 2011 - 14:00

buna fetelor daca imi puteti da si mie un sfat sau un raspuns la intrebarea mea beblusa mea are 4 luni si cateva zile si orice ai dau in afara de lapte nu acepta nimik asi face greata si scoate afata nici suculet de fructe nu vrea nimik si doctorita mia recomandat sa incep sai dau fructe si supe dar ea nu vrea nimik oare nui nimik grav sau sa nu ai placa altceva de papa deocamdata va multumesc numai bn[pup]

#6
BraveGirl

BraveGirl

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.495 mesaje

Postat 14 noiembrie 2011 - 14:20

Citat:
citat din mesajul lui davidalessia
buna fetelor daca imi puteti da si mie un sfat sau un raspuns la intrebarea mea beblusa mea are 4 luni si cateva zile si orice ai dau in afara de lapte nu acepta nimik asi face greata si scoate afata nici suculet de fructe nu vrea nimik si doctorita mia recomandat sa incep sai dau fructe si supe dar ea nu vrea nimik oare nui nimik grav sau sa nu ai placa altceva de papa deocamdata va multumesc numai bn[pup]
Pai bebelusa ta stie f bine ce e bun pt ea: laptele!!!! E mult prea devreme sa incepi diversificarea. e pacat cd vad ca multi medici recomanda mamicilor sa inceapa dive la 4 luni si mai ales cu suc [bang]Dc o alaptezi, incepi diversificare de la 6 luni. Dc ii dai formula, poti si mai devreme, desi in ultimul timp se recomanda sa se inceapa tot la 6 luni si la bebelusii hraniti cu formula. Dc scuipa tot ce ii dai, e clar ca nu e pregatita. Mai las-o macar cateva saptamani.==========Corina Mami de[zana] Arianna Maria (18.11.2008) si [copil] Patrick Stefan (16.10.2010) POZE

#7
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 14 noiembrie 2011 - 14:21

Davidalessia, daca te linisteste vreau sa-ti zic ca al meu nu a mancat decat lapte pana la varsta de 1 an si 1 luna..orice as fi incercat sa ii dau, cu joaca, cu pacaleli..nu accepta nimik..si nici lapte nu bea prea mult...Fetita ta la 4 luni inca e ff mica pt diversificare..Diversificarea se incepe dupa 6 luni,mai ales daca alaptezi!! Parerea mea e ca daca copilul bea lapte si ia in greutate ok sa il lasi o perioada si abia dupa 6 luni sa incerci iarasi cu sucuri de fructe si supe.NU TE GRABI!!! Copilul nu are stomacul pregatit pt altceva decat lapte la aceasta varsta! Multa sanatate!

#8
davidalessia

davidalessia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 14 noiembrie 2011 - 15:01

va multumesc pt rasunsuri nu o alaptez ai dau nan1 dar ia bn in greutate are 7kg si papa bn cate 6 sticlute pe zi de 150 si una noaptea[:D]

#9
tanea1988

tanea1988

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 14 noiembrie 2011 - 15:59

Savvy, uite m-am uitat si eu in caietul unde notam in fiecare zi cit laptic papa (tot muls de mine[:D]) si cam pe la 4luni si ceva a redus semnificativ cantitaea de lapte de la 700-1 litru la 400-500ml si asta il dadeam doar prin somn ca altfel nu vroia , si asa ma chinuiam cam vre-o luna si ceva, apoi iar incepea sa pape bine 2 ,3 luni si iar luua o pauza,
Pauza asta am observa ca o ia cind trebuie sa-i apara ceva dinti, probabil il doare gingina si nu suporta nici laptica sa o bea....
Eu ti-am spus din propria mea experienta..........poate te linistesti un pic.... dar oricum mai consulta-te si cu alti medici.......
Apropo tu de ce te mulgi????

#10
Savvy

Savvy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 351 mesaje

Postat 14 noiembrie 2011 - 17:45

Tanea1988, multumesc pentru raspuns. Probabil ca asta e pb, cu dintii, asa mi-au zis mai multe prietene mamici, ca pe la 4 luni a inceput nebunia cu dintii. Oricum, bebelul saliveaza mult, roade tot, deci are simptome in sensul asta...
Dar doctorita nu putea sa spuna si ea chstia asta? Trebuia s-o aflu pe incercate si intrebate, pe la prieteni si pe forumuri?
Ii dau laptele meu muls deoarece de la inceput nu a putut suge de la mine, asa ca n-am avut alta solutie. Am incercat constant sa ii dau san, dar nu vrea, tipa ca din gaura de sarpe. :(
Multumesc tuturor pentru raspunsuri si sanatate la bebei!

Mami de Robert (7.07)


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -