Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum se face un botez "regulamentar" la ortodocsi?


229 raspunsuri la acest subiect

#221
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 25 noiembrie 2011 - 22:54

Draga Mihaela, Biserica mie nu mi se pare ca se contrazice deloc, chiar ma bucur ca ai pus citate atit din Biblie cit si din Biserica.
Adica reiese clar ca de nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu va intra in Imparatie.Nu inseamna ca tb sa te botezi? Ce e nasterea din apa si din Duh? Nu e botezul? Si care-i legatura dintre botez si impartasanie? Pai te poti impartasi daca nu esti crestin-botezat deci intru Donmnul Hristos?

Citatul despre cine s-a botezat in Biblie mi-arata ca, desi citim acelasi text, putem vedea diferit. Eu una citesc clar prin 'casa lui"=familia lui, altfel ar fi fost-de ce nu?-scris asa: Lidia si sotul ei, Crispus si sotia lui, temnicerul si sotia lui, Stefanas si sotia lui. Adica daca ceri ca musai sa se fi scris Lidia si sotul si copiii lor, as putea si eu sa intreb de ce nu sta scris Lidia si sotul ei. Prin urmare, e pb de interpretare, dar cum citatul de mai sus cu apa si Duhul mi se pare clar, atunci prefer sa iau de buna necesitatea botezului si, daca Biserica boteaza prunci, pot fi de acord sa-mi botez pruncul. Asa cum pot decide sa amin botezul pina la 7 ani sau 10 ani etc. Nu te obliga nimeni s-o faci la 6 sapt sau la 2 luni.

Despre a se aduna 2 sau 3 in numele Domnului, da, fireste ca acolo e si Domnul, eu ma refeream in mesajul din care ai extras pasajul despre a fi cu Domnul dupa ce iesim din viata aceasta.

Tu ai dat exemple f frumoase despre prezenta Domnului in viata familiei tale tocmai pt ca, ortodocsi sau nu, membrii ei erau practicanti, stiau de Dumnezeu, de credinta.Deci sint la fel de 'educati' si botezatii si nebotezatii,nu asta e pb, cu botezul deci e altceva, fiecare cum crede.


Iti doresc nastere usoara si fetitei sanatate si as fie Domnul cu ea si cu voi, Doamne ajuta![flo]

edit-ca am taiat niste ex din viata pers, n-au mare legatura cu topicul...

#222
mihaelaradu

mihaelaradu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 737 mesaje

Postat 26 noiembrie 2011 - 00:27

Katya eu am pus citatele respective pt ca ma documentam de mai multisor pe acest subiect, iar cand ceva atat de important va fi discutat cu tatal meu, ortodox pana in maduva oaselor, trebuie sa ma documentez temeinic. Si eu inteleg botezul din ambele persepctive, cea laica (interpretarea si dogmele Bisericii ca simpla institutie) si cea spirituala. Nu contest nici una dintre ele, doar ca nu cred ca un om botezat e mai castigat dpdv sufletesc, spiritual decat unul ne-botezat.
Am expus exemple din familia noastra tocmai pt a intari opinia de mai sus.
Multumesc de urare [pup].
Sa ne ajute Dumnezeu sa intelegem ce putem intelege si sa acceptam ceea ce nu putem intelege. Eu parcurg acest proces de a accepta si parerea celor pe care nu ii pot intelege :)

[gravired] 26+ cu pisicutza Iris Myra Nicolaou
http://flowerspeaking.wordpress.com/

#223
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 26 noiembrie 2011 - 02:34

Mihaela, am inteles, deci tu cauti, iti doresc sa gasesti.[flo]

Cit despre discutia cu tatal tau(deci chiar mai exista ortodocsi pina-n maduva oaselor?[:)]), tu fa cum crezi tu si mai ales dupa ce te consulti cu sotul tau, numai bine[pup]!

#224
mihaelaradu

mihaelaradu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 737 mesaje

Postat 26 noiembrie 2011 - 13:36

Katya [pup]
Ne tot consultam, insa noi am vrea sa ii dam copilului posibilitatea de a alege confesiunea in care vrea sa fie botezat. Noi ne-am pus deja de acord. Acum incercam sa prezentam ideea noastra si familiilor noastre; din partea mea o am pe mami si pe sora mea care ma sustin, din partea lui avem surorile si tatal, dar sunt atatia "dinozauri" ortodocsi in familiile noastre, incat presimt o lupta cu morile de vant.
Asta nu inseamna ca renuntam la ideea noastra, ci va fi o perioada mai sensibila, in care toata lumea ne va intreba daca am programat botezul, etc si nu suntem dispusi sa tinem prelegeri despre felul in care am decis noi sa ne educam pruncii.
Numai bine!

[gravired] 27+ cu pisicutza Iris Myra Nicolaou
AMR 30 pana vine Mosul
AMR 12 pana plec acasa
http://flowerspeaking.wordpress.com/

#225
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 26 noiembrie 2011 - 22:05

Citat:
citat din mesajul lui mihaelaradu







Acum incercam sa ii convingem ca nu botezul aduce Mantuirea, ci credinta.





[gravired] 26+ cu pisicutza Iris Myra Nicolaou

http://flowerspeaking.wordpress.com/







Bravo! NIci eu nu puteam spune mai bine. [asia][flo]



_____________________________________________

Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008



VICTORIA





http://www.facebook....178051842277685

#226
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 26 noiembrie 2011 - 22:16

Citat:
citat din mesajul lui Katya



Despre a se aduna 2 sau 3 in numele Domnului, da, fireste ca acolo e si Domnul





Si daca ma rog singura, in gand, Domnul NU e cu mine? Trebuie neaparat sa ma rog in grup?



_____________________________________________

Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008



VICTORIA





http://www.facebook....178051842277685

#227
mihaelaradu

mihaelaradu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 737 mesaje

Postat 27 noiembrie 2011 - 14:54

Exact la asta ma gandeam si eu aseara..Oare cand ma rog singura, in pat, nu ma aude Doamne Doamne sau nu ma baga in seama?!
Am gasit explicatia pe net, dar am uitat sa copiez la "dosar". Suna cam asa: puterea rugaciunii este mai mare cand este facuta in grup, asa cum vocea unuia singur nu razbate asa departe precum vocea corului..
Nu cred ca m-a multumit raspunsul, dar..

[gravired] 27+ cu pisicutza Iris Myra Nicolaou
AMR 30 pana vine Mosul
AMR 12 pana plec acasa
http://flowerspeaking.wordpress.com/

#228
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 28 noiembrie 2011 - 17:03

Bineinteles ca Domnul e cu fiecare care-L primeste in inima lui, cum altfel? Si in primul rind singuri tb sa ne rugam.Ca ne mai si adunam sa ne rugam impreuna, asta-i altceva.

Prin acea fraza Mihaela a vrut sa-si spuna parerea cum ca nu tb sa fie oamenii botezati, dind exemplu familia ei unde,si nebotezati, adunati in numele Domnului la rugaciune,Domnul ar fi trebuit sa fie acolo, asta cred ca a vrut sa spuna.Pe urma daca iei fraza din orice context, poate cineva intelege ca numai asa e Domnul prezent, daca se aduna 2 sau 3 in numele Lui, ori nu e numai asa, Domnul e cu fiecare din noi.

E de citit, fetelor,de analizat, comparat,practicat etc, nu putem lua doar niste fraze mai cunoscute si sa le intoarcem pe toate partile in fct de personalitatea si experienta de viata a fiecaruia si nici in fct de ideile la moda ale vremii in care traim.



#229
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 29 noiembrie 2011 - 21:53

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002
Citat:
citat din mesajul lui KatyaDespre a se aduna 2 sau 3 in numele Domnului, da, fireste ca acolo e si Domnul
Si daca ma rog singura, in gand, Domnul NU e cu mine? Trebuie neaparat sa ma rog in grup?_____________________________________________Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 VICTORIAhttp://www.facebook.com/pages/Acute-Lymphoblastic-Leukemia/178051842277685
Desiree, Domnul poate sa fie cu tine cand te rogi singura, dar ce te faci cu credintza care spuneai a o ai pe la pagina 19... si te citez:" Am 5 minute si o sa va spun foarte pe scurt ce cred eu: (va rog, nu dati cu pietre )1. Biblia: biblia a fost scrisa de oameni, nu cred ca Dumnezeu are ceva de-a face cu aceasta carte. S-a scris de 'mai-marii' care au fondat secta crestina.2. Iisus a fost un om si atat! Un om bun, care a invatat omenirea sa faca bine. Nu cred ca a fost fiul lui Dumnezeu, nici ca facea miracole, nici ca a schimbat apa in vin, nici ca a inviat morti sau a tratat invalizi. Nici nu cred ca a inviat el insusi dinn morti. Cred ca familia lui i-a scos trupul din mormant si apoi au spus tuturor ca trupul i-a fost ridicat la ceruri. Asta, insa nu ma face sa nu cred, in inima mea. Insa, mintea si logica imi spun ceva cu totul diferit."...rugaciunea si credintza merg "mana'n mana", nu se poate una fara alta.Daca nu crezi in Dumnezeu ca este...cine este si Domnul Isus la fel, cui te rogi de fapt?la asta e bine sa reflectezi un pic.michelle


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -