Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

FIV 269


195 raspunsuri la acest subiect

#11
cristal1995

cristal1995

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 708 mesaje

Postat 17 martie 2010 - 23:43

Imi cer scuze ca sunt off-topic, dar nu-mi place sa las lucrurile nelamurite: DA, am zis copii facuti in eprubeta, pentru ca ASA SUNT!!! Iar mie nu-mi este rusine sa recunosc ca fac FIV pentru a avea un copil! Nu mi-a fost rusine nici sa merg la TV sa militez pentru cauza noastra (a voastra in special, pentru ca eu oricum nu mai fac fiv in tara, deci nu-mi trebuie gratuitate la fiv), nu-mi este rusine nici sa discut cu prietenii aceasta problema si nu-mi este rusine ca fac asta pentru a aduce pe lume un copil! Daca nu aveti alte lucruri de facut, nu aveti decat sa stati si sa interpretati cum vreti voi!
Inca o data, imi cer scuze moderatorilor pentru off-topic.

In alta ordine de idei, veronic , cei de la Giulesti au dosarul tau si stiu ca ai mai facut fiv la ei. Nu-ti face griji, te vor anunta ei in ziua cand ai ultima echo cati bani sa ai la tine. Daca uita, adu-le aminte, desi nu cred ca e cazul.

Betty: ma bucur ca am mai vorbit! [pup]

Cata, Sheri, Ioanatugs, Kitta si restul veteranelor mele dragi: imi pare rau ca nu pot ajunge (desi aveam multe de vorbit si nu numai....), dar plecam la munte. Data viitoare...
Pupici

Aly-"2010 va fi un an norocos... pentru noi 2"

MTHFR-Mutatia A1298C genotip heterozigot, Proteina S la limita superioara, nici o sarcina, 6 FIV+inca 2 ET


#12
balanta_tm

balanta_tm

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 17 martie 2010 - 23:44

yarrina, daca ai un FSH mare, 6 foliculi maricei pe un ovar si 2 mici pe altul, nu cred sa fie rau. Eu am doar un ovar functional, deci o rezerva ovariana slaba si, la FIV am avut 7 foliculi pe ovarul bun, 0 foliculi pe restul de ovar operat; la punctie am avut 6 ovocite din care s-au fertilizat 4.
Stiu ca e greu de acceptat ca nu ai mai multi foliculi, dar, avand un FSH mare, nu ai nici o garantie ca la urmatoarea incercare vei raspunde mai bine la tratament.
Parerea mea e sa nu te descurajezi, ci sa te gandesti ca daca ai probleme cu rezerva ovariana, 6 foliculi maricei pe un ovar inseamna un rezultat acceptabil. Succes.


mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota + mutatia PAI 4G/4G homozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala


#13
adrianaady

adrianaady

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.546 mesaje

Postat 17 martie 2010 - 23:59

Yarrina asa cum bine spunea si Balanta, 6 foliculi nu este un raspuns asa de rau, mai ales ca spuneai ceva si de fsh mare si un ovar cu problemutze... pe bune acum situatia nu e roz, dar nici asa rea nu este. Hai capul sus, in mijlocul stimulari numai bine nu iti face sa plangi si sa fii suparata. Multe depind si de tine sa stii, sa fii optimista si curajoasa si sa mergi pina la capat. Cunosc fete care au reusit si cu un singur embrion sau fete care se bucurau cind vedeau la eco 3-4 foliculi.... asa ca ai incredere in sansa ta pina la capat, tu esti datoare sa mergi inainte [pup]
Balanta tu ce mai faci? sper ca esti bine, optimista pt ca sigur in curind ne vei da o veste buna [pup]

Mutatia protrombinica (factor II)- genotip heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot Sarcina pierduta la 5-6s in ian 2009

#14
denisa220972

denisa220972

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 00:00

yvonne Draguta stai linistita ca suntem pe aceeasi "craca" de copac in legatura cu varsta [;)] am o prietena de suferinta care a reusit la varsta de 42 de ani si trebuie sa nasca luna lui aprilie inceputul lui mai, asa ca se mai poate, acum sa fie intr-un ceas bun si succes mult. In legatura cu medicul nu am auzit nimic, dar poate stiu fetele.
Succes mult.
[pup]

#15
yarrina

yarrina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.470 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 00:05

FSH-ul meu este 8.41 si dr mi-a zis ca este marisor pentru varsta mea si a banuit ca ovarul stang doarme, tot timpul era mai saracut. El mi-a zis ca daca raman doar la cei 6 nu ma lasa el sa merg mai departe, daca se ajunge la 7-8 este decizia noastra dar sansele scad la 30% de reusita iar daca avem 10 este ok. Acu nu stiu daca mai pot aparea altii care n-au mai aparut pana acum...cred ca doar astia 8 pot deveni buni. Nu stiu ce sa fac...sa abandonez luna asta si sa reiau cu un tratament mai puternic...sa merg mai departe...Si costurile sunt ridicate si daca plecam la drum cu indoiala...[q]

#16
adrianaady

adrianaady

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.546 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 00:19

Ce tratament ai facut ? ce doze si cite zile?


Mutatia protrombinica (factor II)- genotip heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot Sarcina pierduta la 5-6s in ian 2009

#17
yarrina

yarrina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.470 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 00:23

Am facut cu Puregon, 200 ui pe zi, 5 zile, si azi si maine fac cate 225 sa vedem daca 'trezim' ceva. Daca voi face un tratament mai puternic, cine imi garanteaza ca voi raspunde mai bine?[q]

#18
adrianaady

adrianaady

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.546 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 00:27

din pacate nu garanteaza nimeni....
nu e asa mare doza, dar nici micuta nu e, eu zic ca la fsh 8 si doza asta, 6 foliculi maricei e f bine , important este sa aiba ovocite bune si sigur vor avea.
hai ca te atita plans ai ochii umflati deja.... nu e cazul .
Ca sa creasca foliculi mari si frumosi, tre sa fii optimista, sa maninci bine si sanatos, si f important sa nu fii suparata si sa plangi.
Cine stie ce va fi, tu esti datoare sa incerci pina la capat.
Multa bafta [pup]

Mutatia protrombinica (factor II)- genotip heterozigot si MTHFR A1298C heterozigot Sarcina pierduta la 5-6s in ian 2009

#19
denisa220972

denisa220972

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 00:32

Citat:
citat din mesajul lui yarrina
El mi-a zis ca daca raman doar la cei 6 nu ma lasa el sa merg mai departe, daca se ajunge la 7-8 este decizia noastra dar sansele scad la 30% de reusita iar daca avem 10 este ok. Acu nu stiu daca mai pot aparea altii care n-au mai aparut pana acum...cred ca doar astia 8 pot deveni buni. Nu stiu ce sa fac...sa abandonez luna asta si sa reiau cu un tratament mai puternic...sa merg mai departe...Si costurile sunt ridicate si daca plecam la drum cu indoiala...[q]


Ma draguta citesc si parca nu inteleg, cum adica sa nu te lase cu 6 foliculi buni(dimensiuni) sa mergi mai departe, dar au fost fete care au avut 2 foliculi si au mers pana la capat cu FIV-ul, dar ce el face experiente pe ovarele tale, trebuie sa ajungi la nr. pe care il doreste el sau se multumeste cu ce este. A-si intelege daca sunt ffff mici , atunci sa opresti, dar asa....
Eu am ovulatia intr-o luna pe ov.stang si urmatoarea pe ov.dreapt. La primul fiv am avut mai multi foliculi (4) pe dreptul si pe stangul 2 iar, la urmatorul Fiv am avut pe stangul 7 si 2 foliculi pe dreptul. Ce trebuia sa faca medicul sa opreasca tot la primul fiv.
Draguta succes mult

#20
yarrina

yarrina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.470 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 01:06

Eu am incredere ca face ce crede el ca are mai multe sanse de reusita. De luat banii este usor...m-ar fi pacalit imediat. Probabil de asta m-a chemat si vineri...sa vada daca se trezesc si aia 2 anemici. Sotul zice ca chiar daca vor fi 8 vom merge mai departe...Nu stiu ce sa zic...ce sa fac...Daca ar fi sa renunt cand credeti ca voi putea incerca din nou? Trebuie tot asa pauza 3 luni ca si la procedura completa? Dar oare daca tot m-am 'stimulat' nu voi putea face macar inseminare? Ma scuzati daca pun intrebari prostesti dar sunt novice in ale FIV-ului si chiar nu stiu.[pup]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -