Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

imunitate scazuta mult?


18 raspunsuri la acest subiect

#11
adipapazi

adipapazi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.965 mesaje

Postat 24 octombrie 2011 - 14:05

histamina, Dzeu iti va da putere. ai gasit produsul acela? mai am prieteni care pleaca in tari straine, ungaria sau germania te ajuta? lasa-mi PM. bine ca l-ai retras de la cresa.
doamne, cata mancare pe zi! e enorm. cred ca daca si tu mananci atata, te vei ingrasa. drii cred ca au innebunit sa te puna sa il indopi cu atata. sper sa pape strumfu tot. ai mei nu ar manca atata ever.

cum au depistat malabsorbtia aia? la cine ai mers?

Adi, mami de ana si ioachim

#12
ronna

ronna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 61 mesaje

Postat 24 octombrie 2011 - 19:55

Histamina, ma bucur ca incepe sa se contureze ceva bun la voi, Dumnezeu are grija de voi!
Dar nu inteleg, el ia supliment de fier si totusi e anemic rau?

Fetele, mamici de esente tari, pt copii hraniti mai mult artificial(lapte matern doar o data/zi)si nascuti la 30 de sapt(1000gr,respectiv 1150gr) cam cand ar fi indicat sa incepem diversificarea?



#13
adipapazi

adipapazi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.965 mesaje

Postat 25 octombrie 2011 - 00:53

ronna, cat mai tarziu. eu am nascut gemeni la 33 sapt si 3 zile, au avut 1700 respectiv 1800 g, am alaptat exclusiv pana la 2 luni, apoi mixt pana la 5 luni. am inceput diversificarea la 4 luni si 3sapt cu fructe, abia dupa 2 luni mancau un mar posmogit cu cereale/biscuiti. dupa vreo luna am inceput cu legumele, pe care nu le mancam nici azi: fata mai papa, dar baiatul... jale mare. avem 1 an (maine implinim[:D]), am crescut la 10 kg, nu stiu cum, ca de mancat... mai am nitel si mananc eu xanax pe paine. asadar, amana cat poti, nu stiu daca bbii mei erau pregatiti pt asta la 4 luni. nici nu stateau in fund etc, le dadeam in scoici sau in scaunel de masa dat maxim pe spate, cu un milion de jucarii. pt mine diversificarea e inca o trauma.

Adi, mami de ana si ioachim

#14
ronna

ronna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 61 mesaje

Postat 26 octombrie 2011 - 15:09

Adi mersi...si ai mei pana la 2 luni au fost alaptati, dupa 2 luni le-am introdus formula, acum au 4 luni si mananca doar o data/zi la san si si atunci le mai dau si completare.Ei daca ar putea ar sta cu orele la san.
Apa le-ai dat sau ceai?daca da, cand ai introdus.Momentan eu le mai dau cate un pic de baby calm sau baby drink.

#15
ali

ali

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 732 mesaje

Postat 26 octombrie 2011 - 15:43

Ronna,eu ti-as recomanda sa mai ai rabdare cu diversificarea.Cel putin 6 luni sa aiba de cand s-au nascut...
Adipapazi din cauza asta unii medici recomanda sa incepi prima data cu legume si abia apoi fructe.Se obisnuiesc cu fructele dulci si apoi accepta mai greu legume.
Dar stai linistita ca figuri cu mancarea mai fac.Li se schimba gusturile.Andrei al meu manca pe la un an jumatate castraveti murati, trebuia sa-i ascund de el.Acum cand ar avea voie nici nu se uita la el.Sau fructe mi-a mancat pana la 2 ani zilnic, aveam masa numai cu fructe.Ei de atunci ma bucur ca mananca mar.
Acum incerc sa suplinesc fructele cu seminte de floarea soarelui, de bostan...nuci, migdale, stafide...
Legumele le mananca fierte in ciorba sau supa dar crude nu.
Asta e ....

ali
Mama fericita de Andrei (20.06.2008)

#16
adipapazi

adipapazi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.965 mesaje

Postat 26 octombrie 2011 - 18:50

ronna, le dadeam apa si ceaiurile enumerate, dar nu se omorau. apa am inceput sa le-o bag cu lingurita pe gat cand am inceput sa avem macar o masa solida completa.

mi s-a mai zis faza cu sa incep cu legumele. sincer, eu nu cred ca daca incepi cu legumele le accepta mai usor. eu daca mananc azi o ciocolata cum n-am mai mancat pana acum, de maine nu o sa o mai vreau pe aia veche, cat de mult mi-ar fi placut. asa si cu diversificarea: poti incepe cu legumele, dar in clipa in care copilul da de cereale si fructe, adio legume.
in plus, la 4 luni si 3 sapt cat aveau copiii mei, corpul lor nu avea enzimele necesare digerarii legumelor, asadar pe fondul unei anemii a trebuit sa le dau fier, care constipa, deci sa le bag fructe ca sa se deconstipe.

anyway, daca as relua totul, as incepe la 6 luni, nu stiu cu ce, indiferent cu legume sau cu fructe.

Adi, mami de ana si ioachim

#17
ronna

ronna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 61 mesaje

Postat 27 octombrie 2011 - 22:52

Multumesc fetelor!
Nu ma gandesc sa ma apuc de diversificare dar intrebam sa stiu cum sa ma pregatesc.
Azi am fost la eco de sold si m-a socat dr-ta cand mi-a zis ca de fapt ei au 6sapt.Mi s-a parut straniu...doar 6 sapt

#18
adipapazi

adipapazi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.965 mesaje

Postat 28 octombrie 2011 - 01:39

ronna, relax, ti-a zis varsta corectata. ca si eu ma zapacisem ci cand ma intrebau drii cat au, ii intrebam ce varsta vor, p-aia reala, din "buletin", sau p-aia corectata. cand am fct echo de sold, dr stamate a preferat varsta reala.
las ca va faceti voi mari si recuperati!


Adi, mami de ana si ioachim


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -