Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

baiatul meu nu vorbeste


22 raspunsuri la acest subiect

#21
zapacila

zapacila

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 30 martie 2010 - 18:10

Sa va spun si eu ceva din experientza mea, nu e cazul tuturor e doar cazul meu. La 18 luni am observat ca ceva ceva e in neregula asta doar comparand cu alti copii. AM inceput usor usor vizite pe la doctori, mi-au zis totusi sa nu ma duc la neuro pana la 3 ani deoarece sunt sanse totusi sa isi dea drumul la vorba. O gramada de lume au inceput sa dea sfaturi sa imi explice ca nu trebuie sa imi fac griji deoarece au si ei nepoti nepoate s.a.m.d care au inceput sa vb mai tarziu. Am bagat pe o ureche si mi-a iesit pe cealalta. Nu mi se parea normal ca baiatul meu sa nu spuna nimic. Stiam ca intelege ceea ce ii spun eu deoarece facea ceea ce il rugam. De la 18 luni pana la 3 ani a facut speech therapy, s-a prins ceva de el dar nu prea mult. La 3 ani a inceput sa se duca la scoala, in fiecare zi cate 3 ore, acolo are inca 11 colegi cu care isi petrece timpul si 3 invatatoare. Totusi la 3 ani l-am dus la neuro si mi-au dat o lovitura crunta, au diagnosticat baiatul cu Autism. Acuma mergem la speech therapy de 2 ori pe saptamana, am eliminat glutenul din dieta si a inceput sa faca propozitzii de 4 cuvinte. Pentru noi e un pas inainte si eu ma bucur de fiecare cuvant nou pe care il spune. Stie sa umble pe calculator rapid, stie sa citeasca cuvant cu cuvant ca nu poate sa pronuntze toata fraza deodata, face multe lucruri, i-am verificat auzul de 2 ori pana acuma si totul e ok. Totusi are imediat 5 ani si el tot nu vorbeste asa cum o face un alt copil de aceeasi varsta. Eu am sa il duc peste tot posibil si am sa ma lupt pentru el, sunte fericita ca el este sanatos si foarte fericit. Daca o fii sa vb e ok daca nu asta e, sperantza moare ultima oricum.
In concluzie eu zic ca daca un copil nu zice nimic pana la 3 ani o vizita la neuro e recomandata, daca acel dr va zice ca totul e ok atunci e bine, dar daca nu, nu va culcatzi pe o ureche, cu cat se iau haturile in mana devreme cu atat mai bine pentru copil.
Eu va doresc sanatate fericire si un Paste Fericit tuturor.

#22
isabe

isabe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 09 septembrie 2012 - 17:05

Ptr COJO,
nu ai mai scris nimic... Cum este baietelul? Este bine? Cand a inceput sa vorbeasca?


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -