Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 6 voturi

FIV Europa(29)


194 raspunsuri la acest subiect

#1
catalina2307

catalina2307

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.083 mesaje

Postat 12 martie 2010 - 14:40



[EU]Continuam acest subiect care este dedicat cuplurilor ce fac FIV in afara granitelor Romaniei - in principal in Europa, dar nu numai. 1, 2, 3, 4, 5,6, 7,8,9,10,11,12,13,14,15, 16,17,18, 19,20,21, 22, 23,24,25,26,27,28
LISTA CLINICI AUSTRIA
1. Kinderwunschzentrum Goldenes KreuzViena infiintata in 2001FIV 2600 EUR, ICSI 3000 EUR, PICSI 300 EUR, IAD/ FIV cu donor, crioconservare 600 EUR, anestezie 160 EUR (nu fac IMSI)Fondatorul clinicii este Prof. Andreas Obruca , un medic foarte capabil, e seful asociatiei FIV din Austria si in plus este manager la o firma producatoare de medicamente de fertilizare. Are super-studii asa ca in ciuda site-ului primeste un vot in plus. Dr Obruca a fost primul din Austria care a introdus si implementat cu succes ICSI cu spermatozoizi din biopsie testiculara; e unul din cei mai cunoscuti dr din domeniul infertilitatii din Austria (fiind profesor Asociat la Universitatea Viena, presedinte al multor Asociatii, etc). Clinica face parte dintr-un spital privat. Au clinica si in Bratislava. Unul din medicii fondatori ai clinicii, Univ.Prof.Dr. Heinz Strohmer colaboreaza si cu Clinica Polisano din Sibiu pt fiv. Hoteluri Viena

2. Kinderwunsch Institut Schenk GmbH Dobl (Graz) au acreditari specialeFIV, ICSI, AH, IAD /FIV cu donorFIV = 220O EUR, ICSI = 2500 EUR

3. Institut for Reproductive Medicine and Endocrinology Bergenz (au clinici in 4 tari ale lumii)practica o tehnica noua - se numeste "Polscope retardance" si determina gradul de maturare al ovocitului (si deci e mult mai sigur sa rezulte un embrion viabil); e un test care se face prin punerea ovocitului intr-o anumita luminaFIV, ICSI, P-ICSI, IMSI, IAD/FIV cu donor, AH, IVM, BlastocistFIV = 4150 EUR, Biopsie = 1150 eur, AH = 175 eur, IMSI = 600, PICSI = 350 EUR, IVM = 4150 EUR, IAD = 840 EUR

4. Wunschbaby Zentrum Vienainfiintata in 1982Aici s-a facut primul FIV din Austria, au experienta vasta; clinica este co-fondatoarea clinicilor unguresti “Kaali Intezet” din Budapesta, Gyor, DebrecenFIV, ICSI, Polar Body, AH, IMSI = 600 eur, transfer blastocistICSI + AH = 2690 eur+10%, Polar Body = intre 1000 eur si 1800 eur in functie de nr. ovocitelor, INVO Cell = 900 eur

5. KinderWunsch KlinikWels (Linz)infiintata in 2002FIV, ICSI, Polar Body, AH, P-ICSI, IMSI, Embryo Glue, IAD / FIV cu donor preturi FIV = 2310 EUR, ICSI = 2805 EUR, PICSI = 2915 EUR, IVM = 4213 EUR, AH = 275 EUR, Polar Body = 1452 EUR, BIOPSIE = 715 EUR, Anestezie = 175 eur hoteluri [url="http://www.esv.or.at/esv/fileadmin/wsed/hotelliste2_2_05en.pdf"] Cazare Wels si apropiere

#2
catalina2307

catalina2307

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.083 mesaje

Postat 12 martie 2010 - 14:44

Sa va poarte noroc. [flo]

Catalina





#3
elenada

elenada

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.292 mesaje

Postat 12 martie 2010 - 14:59

Va doresc un capitol nou plin de reusite





Pisumic bafta multa la et. sa fie lipiciosi embrionasii.







elena [mamica] fericita de [fetita] Ana Maria & [baietel] Matei Stefan - 18 iulie 2009



Piticii mei iubiti





Povestea noastra in Tabu



***CAMPANIA NOASTRA *** PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!





#4
BuburuzaL

BuburuzaL

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 551 mesaje

Postat 12 martie 2010 - 16:05

Cata multumim de capitol! Sa fie norocos!!![flo]

Cor-cora ma bucur mult si te felicit inca o data!!!De-acum trebuie sa ne tii tu pumnii noua, celorlalte care am ramas pe aici...si sunt sigura ca o vei face![pup]

Pisucmic zi importanta azi! Iti doresc embrioni frumosi si lipiciosi!!! Si Doamne ajuta![pup]

Bryny, Balanta sa aveti si voi mult, mult noroc de data asta!
Eu va trimit un gand bun la toate!!!Sa va impliniti visul!!!

------------------------------------

Un beta mare in primavara asta???[ruga]

[flo]

#5
pisucmic

pisucmic

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.407 mesaje

Postat 12 martie 2010 - 18:39

Dragelor [flo]
3 embrionasi [bibe][bibe][bibe](de 8 si respectiv 6 celule) sunt acum cu noi!
Embriotransferul ni l-a facut prof Strohmer, care mi-a placut atata de mult, imi spusese cineva aici pe forum ca e mai cald decat prof Obruca, dar nu-mi imaginam f bine cum (ca si prof Obruca a fost dragut), dar intr-adevar, e cald, vesel, iti da incredere.
A fost simpatic ca fara sa-l intrebam ne-a precizat ca trebuie sa am o viata absolut normala (sa lucrez, sa calatoresc, sa fac sport fara restrictii - de unde noi obisnuiti cu ideea 2 zile in pat si apoi acasa la caldurica...). A ras ca l-am intrebat daca totusi nu pot sta jumate de ora intinsa dupa ET - mi-a zis ca pot sta cat vreau eu, doar ca nu e necesar.
De acum, va fi mana lui Doamne Doamne in tot ce se va intampla. Luni plecam spre tara, pana atunci ma voi odihni dar voi incerca sa nu stau doar in pat [nani][:D]
Voi cum ati facut? Cor-Cora, Elenada, Mizo la vremea voastra?
Tineti-ne pumnii stransi, de diseara iar incep intramuscularele (Prontogest!), dar ma sacrific pana la test!

Pisuc Mic


#6
cor-cora

cor-cora

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 162 mesaje

Postat 12 martie 2010 - 21:26

Pisucmic -Doamne ajuta!!!Eu la primele incercari am stat mai mult in pat.De data asta am stat doar in ziua ET ,m-am plimbat doar prin camera(atat cat mi-a permis spatiul).A doua zi am zburat spre casa si apoi mi-am reluat activitatile normale.La cateva lucruri am tinut:sa nu car greutati,dusuri scurte (eu nu suport apa sa fie prea calda) si n-am baut rece .In rest am tinut cont de recomandarile facute pe forum :am mancat cate un ou fiert zilnic,ananas si curcan la greu ,dar si pui .Stiu ca suna a cliseu ,dar incearca sa nu te gandesti sau sa vanezi orice semn...Miscare usoara zilnic,plimbari

#7
cor-cora

cor-cora

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 162 mesaje

Postat 12 martie 2010 - 21:31

Pisucmic-Profu stie ce stie, nu trebuie exagerat cu grija sau sa-ti limitezi activitatile..Fa ceea ce-ti face placere in mod normal.

#8
2bobocei

2bobocei

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 144 mesaje

Postat 12 martie 2010 - 23:08

Cor-Cora multumesc mult de tot pentru raspuns!Sarcina usoara in continuare![flo]

MTHFR C677T genotip heterozigot si A1298C genotip heterozigot o sarcina pierduta in urma unui avort spontan la 8s si 4z


#9
elenada

elenada

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.292 mesaje

Postat 13 martie 2010 - 01:14

Pisumic felicitari pt puiuti. Sa stea cumintei in burtica ta 9 luni.

Eu dupa ET am facut tot posibilul sa ma simt bine si pt ca eram pt prima data in Viena am profitat si am vizitat ce au ei mai frumos acolo. In ziua et-ului am stat in camera dar nu numai in pat. am dormit un somn bun cand am ajuns in camera apoi spre seara am avut musafiri si am stat pe scaun. a doua zi am inceput sa colindam prin viena. 5 zile numai asta am facut. plecam dimineata si ne intorceam seara. mergeam pana nu ne mai simteam picioarele. pt mine chiar a fost o vacanta. ne-am intors in tara dar nu acasa ci am dat o tura pe la parinti. am juns in bucuresti cu 3 zile inainte de test. La primul fiv am stat o saptamana numai in pat si tot nu a ajutat. conteaza mult sa faci ceea ce te face pe tine sa te simti bine. daca tu te simti bine in pat atunci stai in pat daca te simti bine avand activitate atunci ai activitate. orice iti face tie bine. Sa auzim numa vesti bune.



Bryny ce faci? Unde ai disparut?



va pup fetelor si va doresc mult noroc







elena [mamica] fericita de [fetita] Ana Maria & [baietel] Matei Stefan - 18 iulie 2009



Piticii mei iubiti





Povestea noastra in Tabu



***CAMPANIA NOASTRA *** PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!





#10
bryny

bryny

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 13 martie 2010 - 17:31

Elenada aici sunt iubita mea...nu prea am loc de nepotu meu sa intru pe forum...vestea mare este ca am avut azi ET
2 embrionasi care spuneaq prof ca lea facut polar body si sunt k,nu stiu de cate celule dar mia sp ca unul este f bun si unu mai slou... mia aratat el pe hrtie aqcolo da eram asa de emotionata ca nu mai vedeam nimic,pt ca pe mine nu ma sunat profu geneticin ieri sami spuna daca sunt k embrioni sau nu si pe balanta o sunase seara pe la 5 si pe mine nu ...Doamne prin ce am trecut parca nu se mai facea dimi odata sa ma duc la clinica...si deaia nici nu lam mai intrebat pe profu de cate celule sunt...nimic eu eram doar fericita ca aveam ce sa transfeer...Doamne ajuta!tratam de sustinete este asa:utrogestan,progynova mite,duphaston,decapeptyl...va multumesc fetele care miati fost alauturi si miati trimis ganduri bune fara voi nu as fi ajuns niciodata aici si nu as fi avut sansa sa trec prin asemenea emotii care sunt unice...[pup][pup][pup]pe toate la rand[pup][pup][pup]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -