Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

FIV la Cluj 32


229 raspunsuri la acest subiect

#1
Cris_25

Cris_25

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 978 mesaje

Postat 09 martie 2010 - 16:43


FIV la Cluj
Cap1, Cap2, Cap3, Cap4, Cap5, Cap6, Cap7, Cap8, Cap9, Cap10, Cap11, Cap12, Cap13, Cap14, Cap15, Cap16, Cap17, Cap18, Cap19, Cap20, Cap21, Cap22, Cap23, Cap24, Cap25, Cap26, Cap27, Cap28 , Cap29, Cap30, Cap31
Cluj NapocaDepartamentul de Reproducere Umana Asistata Cluj Napoca,str. Clinicilor nr.3-5, telefon 0264-592771 interior 165PreturiFIV 800 EUROFIV+ICSI 1000 EUROIUI 100 eurTratamentul nu este inclus.Dosarul pentru un cuplu presupune urmatoarele date:pentru sotie1. un examen ginecologic complet incluzand examen citologic si un examen bacteriologic pentru chlamidia2. intre ziua 2 - 5 de la inceputul menstruatiei dozarile hormonale pentru: prolactina, LH, FSH, estradiol, testosteron3. protocoalele dupa eventualele operatii pe sfera genitala (laparoscopie) sau examen histerosalpingografic4. teste pentru toxoplasma (IgM, IgG), rubeola (IgM, IgG), anticorpi antifosfolipidici (AACL)pentru sot1. spermogramapentru amandoi1. VDRL2. test SIDA3. antigen hepatita B, anticorpi HVC4. grupa de sange si Rh-ulIn plus se solicita o copie dupa certificatul de casatorie.
Fertilizari:Dr. Romeo MicuDr. Mihai SurcelDr. Florin StamatianInseminari:Dr. Alin ButnaruCabinete medici:Dr. Romeo MicuDepartamentul de Reproducere Umana Asistata Cluj Napoca,str. Clinicilor nr.3-5, Telefon: 0264 - 592 771 interior 165Cabinet particularStr. George Cosbuc nr. 8 Cluj Napoca 400375Telefon: 0264 430 990Program: Luni, Miercuri si Vineri dupa orele 15,00Dr. Mihai SurcelDepartamentul de Reproducere Umana Asistata Cluj Napoca,Str. Clinicilor nr.3-5, Telefon: 0264 - 592 771 interior 165Cabinet particularBlue Life Medical CenterStr. Observatorului, nr. 109, Telefon: 0264 - 438 791 Prof. Dr. Florin StamatianClinica Obstetrica Ginecologie ITelefon: 0264 597852; Fax: 0264 596085Str. Clinicilor nr. 3-5E-mail: secretariat@scj-cj.rdscj.roCabinet particular HathorStr. Septimiu Albini (langa hotel Topaz)Telefon: 0264 555 601Dr. Alin ButnaruClinica Obstetrica Ginecologie ITelefon: 0264 597 852; Fax: 0264 596085Str. Clinicilor nr. 3-5
Spital Privat de Obstetrica si Ginecologie GyniaLaborator Synevo ClujIn Cluj Napoca exista trei centre de recoltare, unul in incinta institutului Oncologic ( care este cel mai aglomerat ) unul pe strada Motilor, in vecinatatea Primariei si unul in Cartierul Manastur, pe strada PrimaveriiPreturi analize (orientativ)Preturi medicamente necesare tratamentului FIV (orientativ):Diphereline 0.1 mg - 126.39 lei/cutia cu 7 fioleDiphereline 3.75 mg - 418.02 RONMenopur - 790.16 - cutia cu 10 fioleGonal f 75 ui - 91.78 RONPuregon 50 ui - 99.85 RONPregnyl 5000 ui - 40.16 leiMenogon 400 ron/cutie de 10 fiole(Preturile sunt luate de pe site-ul farmaciei HelpNet, farmacii in care puteti avea reducere 5%, ca si in farmaciile Dona)Mic Ghid de Inseminare:- analizele recomandate de dr, dupa caz- stimulare hormonala, dupa caz- telefon la dr. in Z 1 a CM pt. programare la monitorizare ecografica- monitorizare ecografica incepand cu Z 10 in functie de lungimea CM, 2-3 eco pana ovulezi, dupa caz- in ziua precedenta ovulatiei, la aprecierea dr., pregnyl injectabil pt. spargerea folicului cam in 24-36 ore- a doua zi (ziua cu ovulatia) ecografie inainte de inseminare- in prealabil sotul recolteaza sperma (acasa si atunci trebuie sa ajungi cu ea tinuta la temperatura corpului in 30 - maxim 45 minute la clinica sau chiar la clinica)- dupa ultima eco si recoltarea si prepararea spermei de catre dr. biolog urmeaza inseminarea propriu-zisa, de catre dr. ginecolog: introducerea cu ajutorul unei seringi speciale a spermei preparate dincolo de colul uterin- stai intinsa maxim 30 minute- in urmatoarele 2 saptamani relaxare, evitarea activitatilor solicitante- test de sarcina sau, cel mai bine, test de sange BHCG la 14 zile de la IAS- sustinerea eventualei sarcini astfel obtinute cu un suport progesteronic (ex. utrogestan), la recomandarea dr. si pe perioada stabilita de dr.SUCCES!Interpretarea analizelorBeta HCGFIV pas cu pasDezvoltarea intrauterina in primele 12 saptamani de viata
Clipuri video pas cu pas fivIntroducereDay 0 Recoltarea ovulelorEmbryo development videoDay 0 egg pick-upSperm preparationTesticular sperm biopsy[url="http://www.youtube.com/watch?v=FuOYYWDJLUc&mode=related&search="]Day 1 Preparation[/

#2
mara72

mara72

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 797 mesaje

Postat 09 martie 2010 - 17:09

sunt prima, sunt prima[pk][pk][pk]
Sa fie cu noroc si sa ploua cu gravide pe aici. Bruni, te asteptam sa dai startul norocos[pup]

#3
georgetani

georgetani

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 492 mesaje

Postat 09 martie 2010 - 17:13

Cris multumim pentru noul capitol [pup] si sper sa fie cel mai norocos pentru toate fetele [flo]


#4
georgetani

georgetani

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 492 mesaje

Postat 11 martie 2010 - 16:37

Beeiiiiiii ce e cu dezmatul acesta ? pe pagina 3 [mai], chiar nimeni cu nici o veste?
Bruni ce faci draguta, nu ai inceput tratamentul?

#5
medut

medut

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 13 martie 2010 - 01:26

Helooooooo
Unde sunt fetele?????
Chiar asa suntem pe pagina 3?

Eu am o scuza[:I] , toata saptamana am fugit dintr-o parte in alta
sa ma intalnesc cu prieteni, sa aflu noutati toate avand ca scop final gasirea unui un job [bang][bang], pentru ca odata cu revenirea mea in Cluj am ramas si fara serviciu.[q]
Dar nu e o problema, sunt sanatoasa , puternica, tanara [bang][bang] si toate o sa se rezolve.

Cine urmeaza????
Bruni, ceva noutati?
Cris esti bine?
Mara cand iti iei puiutii acasa?
Georgi tu esti aici prezenta...
Restul fetelor?



Medut, viitoare posibila mamica [copil][copil]

#6
ginamaria

ginamaria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 421 mesaje

Postat 13 martie 2010 - 12:48

imi doresc un copil foarte tare, iar viata a decis sa imi joace feste. Am endometrioza si de 3 ani trec prin diverse tratamente, inseminari, laparoscopii pentru a-mi indeplinii visul. Foarte probabil in vara vom ajunge la fertilizare in vitro pentru ca nu mai avem ce astepta. Am hotarat sa fac niste analize si spre surprinerea mea nu am avut rubeola.Trebuie sa imi fac vaccinul si sa mai astept sase luni pana la o posibila sarcina sau FIV? sau sansele sa mai fac acum boala avand in vedere ca toti copii sunt vaccinati sunt mici? Imi fac FIV daca nu fac vaccinul?

http://tt.lilypie.com/TJoqp3.png

#7
anamy

anamy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 436 mesaje

Postat 17 martie 2010 - 12:00

buna fetelor!!!

va citesc din umbra si scriu pt ca vad ca santem pe pagina a 3 a,ma gandesc ca santeti ocupate cu proiectul bebe,nu?[flo]

ginamaria[flo]noi am povestit mai demult,nu stiu daca ma mai tii minte.si eu am fost ca si tine pacienta lui cruciat,acum sant la surcel,tu cu cine te-a gandit sa faci fiv,daca faci la cluj sau te gandesti sa faci in alta parte?
si eu ma gandesc la fiv in vara dar inca nu m-am hotarat unde,pe de o parte as face in cluj pt ca e mai comod,pe de alta parte ma gandesc la unguri caci acolo sansele de reusita sant mult mai mari fata de cluj.

restul fetelor ce mai faceti?[pup][pup][pup][pup][pup][pup]

#8
floaredemac

floaredemac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.675 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 19:36

Pentru GINAMARIA
Citat:
citat din mesajul lui ginamaria

imi doresc un copil foarte tare, iar viata a decis sa imi joace feste. Am endometrioza si de 3 ani trec prin diverse tratamente, inseminari, laparoscopii pentru a-mi indeplinii visul. Foarte probabil in vara vom ajunge la fertilizare in vitro pentru ca nu mai avem ce astepta. Am hotarat sa fac niste analize si spre surprinerea mea nu am avut rubeola.Trebuie sa imi fac vaccinul si sa mai astept sase luni pana la o posibila sarcina sau FIV? sau sansele sa mai fac acum boala avand in vedere ca toti copii sunt vaccinati sunt mici? Imi fac FIV daca nu fac vaccinul?

http://tt.lilypie.com/TJoqp3.png


M-am nimerit si eu pe aici, desi nu am legatura cu FIV, insa iti pot spune ce stiu eu despre rubeola, respectiv vaccinul antirubeola. Nici eu nu am avut, si la prima sarcina m-am ferit de copiii mici ca [}:)] de tamaie, vorba ceea! Asta fiindca medicul meu de familie nu stia nimic despre vaccin si nu m-a sfatuit sa il fac. Acum, insa, dupa ce l-am intarcat pe baiat, mi-am facut vaccinul, atat anti rubeola cat si anti varicela, fiindca am considerat ca nu voi mai putea sta "ascunsa" in cazul unei alte sarcini. Sfatul meu este sa vezi si anticorpii de varicela, daca suspectezi ca nu ai avut, fiindca si varicela poate cauza probleme fatului in timpul sarcinii. Oricum, dupa vaccin trebuie o pauza de 3 luni (3, asa imi aduc aminte din PROSPECT, nu din alta sursa, sper sa nu gresesc, oricum greseala ar fi in sensul ca s-ar putea sa fi fost 2, dar in niciun caz mai mult de 3) inainte de o sarcina. Cel mai bine este sa citesti prospectul. Nu stiu daca exista alte indicatii in cazul unei FIV, nu vad de ce ar fi, dar cine stie... Iti urez sanatate si cat mai repede un bebe sanatos!

#9
medut

medut

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 19 martie 2010 - 00:48

Dragile mele, si eu vreau sa ma inprietenesc cu voi dar sincer nu stiu de unde si cum se face? Ma ajutati va rog?


Eu inca nici o noutate cu nimic...[bang][bang]

Voi sunteti bine? Hai mai scrieti si voi macar un salut


Va pup cu drag

Medut, viitoare posibila mamica [copil][copil]

#10
denisa220972

denisa220972

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 19 martie 2010 - 17:28

Salut MEDUT o primavra frumoasa si multiiiiii BB.
[pup][flo]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -