Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Taxa Botez?


32 raspunsuri la acest subiect

#21
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 04 octombrie 2011 - 14:59

faza cu galeata e cersetorie, stiu ca "e obiceiul", dar obiceiul se face la intoarcerea de la biserica... la intrarea in casa sau un curte... la noi in familie asa se punea obiceiul asta in aplicare, nu in usa bisericii ... cat de nasa as fi fost mai mult de 1 leu nu-i puneam in galeata si asta daca ma simteam in toanele mele alea cele mai generoase [:)]...acum asta e...dar oricum sunt prea multi , cum zice si CorinaDani taxele sunt impuse de BOR, o parte din suma din chitanta se duce catre stat. o cota parte la managementul BOR si o parte ramane bisericii, nu stiu proportiile dar nu se duc toti banii la BOr cum sustin unii preoti ca argument la lipsa chitantei sau umflarea sumei

sigur cand esti in situatia de a avea nevoie de ei nu stai sa te tocmesti, insa ar trebui, daca ei sunt obraznici ar trebui sa li se raspunda asemenea




Bine ca ati trecut cu bine si ca ati crestinat copilul, sa va traiasca!

ps. parintilor li se cere pe langa taxa de rezervare a bisericii si taxa anuala

Nina,[gravired] 29s+, [fetita]



#22
marylenac

marylenac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 644 mesaje

Postat 04 octombrie 2011 - 15:46

Da, multumesc, si trecand peste acest aspect, mai putin placut, finuta cea mica, dupa ce a primit botezul, a fost asa draguta, radea cu gura pana la urechi...dupa care a adormit instant[:D]

Mami de Matei [cavaler] (11.09.2006) si Tudor [copil] (28.05.2010)

#23
samira33

samira33

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.331 mesaje

Postat 11 octombrie 2011 - 00:54

aveti dreptate fetelor...insa in ziua evenimentului,ce faci???stai sa te certi cu popa???sa-l reclami sau sa-l ameninti???
nu...bagi mana in buzunar si ii dai.
si de stabilit nu poti stabili inainte...ca toti spun ca "dai cat vrei" si apoi iti spun ei cat sa dai.

in Mai am cununat si am pus-o pe socrosenie sa mearga la biserica-la Ploiesti si sa rezerve data si ora si sa intrebe parintele cat costa slujba de cununie...si preotul i-a spus ca nu poa' sa suna...ca tre' sa vorbeasca mai intai cu noi-nasii si apoi ne spune noua pretul[:D]
cu siguranta popa facea pretul in functie de....client[:D]
si dupa cununie...dupa ce a decartat nasu'...ii sclipeau ochii popii...a venit si ne-a pupat pe ambii obraji pe amandoi si a tinut mortis sa se "traga" in poza cu noi [:D]



____________________________________________________
3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
2 FET-uri nereusite
urmeaza FIV4... in toamna


#24
_Ralu_

_Ralu_

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 762 mesaje

Postat 31 decembrie 2011 - 01:06

Eu cred ca preotii astia se orienteaza dupa om.

Noi am botezat pe undeva prin Titan in 2009, si am dat, parca 250. Nu ne-a cerut nimeni nimic, au fost vreo 3-4 botezuri, si banii s-au pus intr-un cosulet, nu a cerut nimeni nimic, si nici nu s-au dat preotului sau altcuiva in mana. Nici nu s-a spus vreun cuvant despre bani. Deci, cine a vrut a dat, cine nu...nu a zis nimeni nimic.



Apoi am botezat in 2010 langa Bucuresti...aceeasi preoti care ne-au cununat pe noi si ne-au botezat fetita, si care au cerut clar (de fapt au raspuns la intrebarea nasilor (2 perechi de nasi)), si nu putin...noua nu ne-au zis un cuvintel, iar cand sotul meu a intrebat unde putem dona niste banuti...au facut semn catre administratorul bisericii, aproape ca s-au grabit sa nu le intida sotul vreun plic[:D]...deci, iar, nu au cerut nimic, nu au pus mana pe niciun ban. Si cu aceeasi preoti stiu n cazuri in care au cerut clar...dar noua NU.[:D]



*******************************************************


[8**]raluca[8**] mami fericita de [il]alexia[il] (07.09.2006)


#25
ana_g

ana_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.068 mesaje

Postat 18 ianuarie 2012 - 22:30

vom fi si noi, eu si sotul, nasi peste o luna si am intrebat azi, de pura curiozitate si ca sa avem un punct de reper, cat ar fi taxa la biserica kretzulescu. doamna de la lumanari, ca doar ea era, ne-a spus foarte senina ca nu stie cat e taxa si daca vrem ne da numarul preotului sa-l sunam......inteleg ca e ceva negociabil, probabil in functie de cat de prosper te arati. oricum, inca nu stim unde ar vrea parintii.


_____________________
mama lui Stefan, pui scump si [gravi] 12+ piersicuta cu coditze


#26
Bedrosmart

Bedrosmart

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 363 mesaje

Postat 05 februarie 2012 - 20:47

Am eu niste informatii de actualitate, pentru doua biserici din Bucuresti:
- Sf. Elefterie - 500 lei taxa oficiala (cu chitanta, adica), 500 lei corul (dar este un cor deosebit), iar biserica are 4 preoti si un diacon (nu se da o suma anume, cel putin noua n-a vrut sa ne spuna, ca suntem cunostinte vechi, da nu cred ca se pune problema sa nu dai ceva fiecaruia). Faceti voi socoteala la total [:D].

- biserica de pe str. Orsova, Militari (nu stiu cum se numeste exact)- taxa oficiala 300 lei. E posibil si un soi de cor, format din cativa baieti (asa s-a exprimat persoana care mi-a dat informatiile), cu o taxa asemanatoare. Nu se cere insa sa cumperi icoane sau alte obiecte din magazinul bisericii (cum se mai practica). Nu stiu exact cati preoti sunt, ca sa pot aprecia suma finala la care se ajunge.

Or fi si biserici mai ieftine, dar ma cam indoiesc ca au ramas prea multe.

B.

Nu va ingrijorati dar de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi. Ajunge zilei necazul ei. (Matei 6,33)

#27
AngeliquedeS

AngeliquedeS

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 25 martie 2012 - 02:30

Mie mi-a picat fata citind preturile despre care vorbiti voi aici...



________________________



Angelique, mami de Pupi (28.12.2007)

Inimioara mea



zicolorata - despre mine si puiul meu

Valul pictat- poze

#28
genioaranico

genioaranico

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 29 martie 2012 - 18:37

buzna genioara nicoleta:buna,din cate stiu taxa de botez este de 250 ron si cea de cununie 500 ron,acum depinde de biserica.pupici pt toate mamicile si pt bebei

#29
gogosel

gogosel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 577 mesaje

Postat 02 aprilie 2012 - 12:06

Citat:
citat din mesajul lui AngeliquedeS
Mie mi-a picat fata citind preturile despre care vorbiti voi aici...________________________ Angelique, mami de Pupi (28.12.2007) Inimioara mea zicolorata - despre mine si puiul meuValul pictat- poze
Si totusi asta e realitatea! Cine zice ca biserica e ieftina si ca dai cat doresti...ma abtin [alcool]

#30
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.657 mesaje

Postat 02 aprilie 2012 - 12:39

Depinde de oras si de biserica. Noi cand am botezat am fost 2 nasi si am dat cate 50 de lei preotului.






Am marfa la bazar umanitar DC



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -