Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Taxa Botez?


32 raspunsuri la acest subiect

#11
marylenac

marylenac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 644 mesaje

Postat 23 septembrie 2011 - 15:13

Vaaaaai, este de-a dreptul groaznic ce spui despre sfintirea casei. Nu pot sa cred. Si eu am vrut sa sfintesc caasa cand ne-am mutat, si incerc sa chem preotul o data pe an, dar NICIODATA nu am auzit de asa ceva. Preotul a venit, a citit, a sfintit casa, a avut nevoie doar de un vas cu apa, ceva faina, boabe de orez, simbolic, in nici un caz de asemenea ospete. Nu a vrut sa imi ia nici un ban desi vine de la Biserica de care aminteam mai devreme si e ceva distanta pana la mine acasa.

Si fazele astea cu blestemele, imbranceli si alte.... daca nu dai suficienti bani pentru indestularea fetelor bisericesti mi se pare ORIBIL.
Citat:
citat din mesajul lui gogosel

taxa difera de la biserica la biserica, chiar daca este o diferenta de doar cateva strazi. si asta doar ca bunul simt si meseria de preot nu mai sunt ceea ce au fost. acum se platesc taxe asa mari pt ca luxul preotilor trebuie asigurat int-un anume fel.
si noua ni s-a intamplat la un botez la biserica Sf Mina din centru sa nu ni se restituie certificatul pt ca nu cotizasem suficient(am dat 350 lei in 2009) si peste ne-a spus preotul "sef" ca angajatii bisericii o sa ne blesteme pt neindestularea buzunarelor maaari si sparte.
peste putin timp vom boteza iar , insa in provincie, si pe acolo botez sub 400 lei cica nu prea este.
sincer, mi-e sila cand aud cuvantul preot. sigur , exista si CATIVA care respecta meseria dar sunt asa de putini...
si tot pt ca nu suport preotii astia japcari din zilele noastre, nu am facut nici sfintirea casei la mutare in ea cum se cere pt ca din start mi-a impus masa imbelsugata si in zi de dulce, cativa meseni, si taxa pe masuraasta nu am intrebat cat), total in concordanta cu ce i-a cerut preotul maica-mii, la tara. nu masa, nu invitati, nimic. a pus ea prajiturele si cu suc. atat.
si recent am auzit de taxa de botez de 250lei nasii plus 150 lei parintii la o biserica din militari, langa agip, de 250 lei la o biserica din pta victoriei.





Mami de Matei [cavaler] (11.09.2006) si Tudor [copil] (28.05.2010)

#12
gogosel

gogosel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 577 mesaje

Postat 23 septembrie 2011 - 19:26

eiiii, asta este!

acum cand merg la biserica aprind lumanari , ma inchin si apoi plec.

off topic : de unde iei lumanarea ? ca eu am vazut niste pretuuuuri de te ia capul, nu alta! sub 150 lei nu prea sunt sanse. am luat leg cu cineva (gasit pe net) sa imi faca una pana in banii astia. si cu flori rezistente(orhidee). sa vad cat vrea exact, ca era o discutie gen "sa vedem".

#13
marylenac

marylenac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 644 mesaje

Postat 24 septembrie 2011 - 17:37

Eu astazi am mai facut ceva cumparaturi pentru botezul celei mici (trusou, o bratarica de aur, inca un rand de haine pentru a 2-a zi la baita) si am ajuns si la cap. "Lumanare". Am mers la o florarie undeva in spatele mag. Cocor, sunt cateva astfel de magazine, am intrat in prima si i-am spus dnei de acolo ca am buget limitat pt lumanare. Am reusit sa comand o lumanare, micuta, finuta la 100 ron; e drept ca e cu trandafiri, dar nu e deloc mare, e simbolica. Eu sunt multumita, acum sa vad si ce o iesi....

Mami de Matei [cavaler] (11.09.2006) si Tudor [copil] (28.05.2010)

#14
trifanauras

trifanauras
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 27 septembrie 2011 - 14:22

buna , stie cineva cat ar costa taxa pt botez la biserica din eforie nord ca peste cateva luni trebuie sa botez si vreau sa fiu pregatita

#15
samira33

samira33

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.331 mesaje

Postat 28 septembrie 2011 - 18:07

pe 31 Iulie a.c. la o biserica din Piata Victoriei ne-a costat 800 de lei biserica pentru botez:500 de lei am dat celor 2 preoti care au oficiat slujba si 300 de lei a costat corul-bine,corul a fost cererea noastra expresa.

numai bine tuturor
[flo]

____________________________________________________
3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
2 FET-uri nereusite
urmeaza FIV4... in toamna


#16
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 28 septembrie 2011 - 21:46

Eu am dat 200 lei in Bucuresti, pe langa piata Romana in vara asta.

Roli mami de Andrei [bonjovi](16 ianuarie 2008) si Marc [cavaler](9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

#17
marylenac

marylenac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 644 mesaje

Postat 29 septembrie 2011 - 13:07

Samira, 800 ron pentru biserica!!!! Doamne, doamne....pai nu ar trebui sa fie aceeasi slujba, de ce sunt unii preoti considerati cu mai mult har? sau cu mai multa pofta de bani? Mie sincer, mi se pare foarte mult.
Eu cred ca a boteza un copilas trebuie sa fie ceva frumos, cu o anume incarcatura spirituala, dar nu sa stau sa ma gandesc si sa ma enervez la cati bani sa dau preotului la biserica. Dar la asa scoruri, trebuie sa mai revizuiesti un pic cheltuielile cu aceasta ocazie.[q]

Mami de Matei [cavaler] (11.09.2006) si Tudor [copil] (28.05.2010)

#18
marylenac

marylenac

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 644 mesaje

Postat 04 octombrie 2011 - 13:13

Daaaaa, duminica a avut loc botezul la biserica dein spatele parcului Moghioros. A costat 450 ron la preot (evident fara chitanta) + 20 ron iconita + 10 ron unuia care a venit cu o galeata de apa la usa bisericii, cand trebuia sa iesim, si dc ii dadea toata lumea, i-am dat si noi, deh....ca aproape ca nu ne-a lasat sa iesim pana nu....

Mami de Matei [cavaler] (11.09.2006) si Tudor [copil] (28.05.2010)

#19
madadum

madadum

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 202 mesaje

Postat 04 octombrie 2011 - 13:37

biserica alba, calea victoriei,botez la sf de august... taxa 'oficiala' 800 RON si daca mai vrea nasu' sa lase ceva si pentru biserica/cor... sa fie primit...
si am impresia ca au dat si parintii ceva cand au rezervat biserica



#20
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 04 octombrie 2011 - 14:03

Citat:
citat din mesajul lui marylenac

Daaaaa, duminica a avut loc botezul la biserica dein spatele parcului Moghioros. A costat 450 ron la preot (evident fara chitanta) + 20 ron iconita + 10 ron unuia care a venit cu o galeata de apa la usa bisericii, cand trebuia sa iesim, si dc ii dadea toata lumea, i-am dat si noi, deh....ca aproape ca nu ne-a lasat sa iesim pana nu....

Mami de Matei [cavaler] (11.09.2006) si Tudor [copil] (28.05.2010)


strigator la cer !!!! altii muncesc o luna intreaga si-si rup spatele sau mainile pentru banii astia, in timp ce unii preoti, ahtiati dupa bani, incaseaza fara rusine zeci de milioane pe zi, fara chitanta...dar chiar nu se poate face nimic impotriva lor ? cu ce sunt ei mai presus de lege ? de ce nu pot fi pedepsiti, pentru infractiunea de evaziune fiscala, de exemplu ? ce fac ei cu banii aceia, chiar nu au rusine si frica fata de lege, de superiorii ierarhici, de D-zeu ?!?! pai cum sa crezi ce propovaduiesc ei, cum sa-i respecti si sa-i asculti, cand dau dovada de atata micime, lasitate, prefacatorie, tupeu, etc. ?
voi stiati ca taxele pentru cununie, botez, inmormantare, etc. sunt stabilite clar de BOR si ca preotii ar trebui sa nu sara calul cerand sume mult mai mari, cu atat mai mult cu cat sunt familii care chiar nu au de unde sa dea atatia bani - in aceste situatii pot face slujba fara sa ceara bani. a fost acum ceva timp un reportaj la ProTv, exact pe aceasta tema.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -