Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Custodia comuna a copiilor


170 raspunsuri la acest subiect

#11
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 16 septembrie 2011 - 18:10

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia



...mie imi scapa care sunt acele "drepturi" pe care brusc le capata tatii acum prin custodia comuna si pe care nu le aveau inainte.







Ce drepturi? In general sa poata avea un cuvant de spus in momentele esentiale: scoala, educatie, activitati extra, plecarea din tara...ti se pare putin pentru un parinte ca sa nu aiba legal nici un drept cand se hotaraste asa ceva pentru propriul copil?



Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009 Retrospectiva 2010



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#12
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 16 septembrie 2011 - 21:14

Pai Rufus, tot nu inteleg cum o sa fie in practica si cum ajuta concret legea asta...daca mama o sa insiste pentru o scoala si tatal pentru alta scoala, cum o sa fie in final? Decide instanta?

Deci nu vobim de cazurile in care s-ar fi inteles si in conditiile vechii legi, ci tocmai de cei ce nu se intelegeau dar o decizie trebuia luata.

#13
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 17 septembrie 2011 - 20:55

Eu ti-am spus ce drepturi (cateva din ele) au "brusc" parintii care nu au custodia (barbati sau femei) si pe care nu le aveau inainte. Nu mai vorbim de vointa exclusiva a unuia din cei doi.

Cum anume se va intampla cu exercitarea acestor drepturi in practica, depinde doar de dorinta de implicare si ratiunea celor doi parinti. Daca exista ratiune, cu siguranta nu se va ajunge in fata judecatorului.

In orice caz, sper ca se va da uitarii, cu aceasta ocazie, celebrei fraze: "si daca mancam doar paine cu margarina, tot nu-mi las copilul".

Am auzit-o cu urechile mele de cateva ori si intotdeauna mi s-a facut brusc greata.



Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009 Retrospectiva 2010



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#14
pink_heart

pink_heart

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 23 septembrie 2011 - 22:24

Si eu mai mica si mai curioasa...daca fostu sot ma da in judecata,desi eu am custodia copilului,acum cu noua lege are toate sansele sa obtina custodia comuna,sau cum?

Sa imi fie cu iertare curiozitatea [:D]



"Viata este precum o melodie frumoasa, numai versurile sunt o incurcatura" (Hans Christian Anderson)

"Pentru orice realizare, primul pas este curajul"– Johan Wolfgang von Goethe


cutia cu vise

#15
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 24 septembrie 2011 - 09:04

pink heart , da daca solicita custodia comuna pe noua lege are toate sansele, daca nu poti demonstra aceasta ar dana grav copilului.

daca parintii nu se inteleg asupra scolii de ex se va ajunge in fata instantei, cu mentiunea ca judecatorii vor insista asupra intelegerii partilor pe cale amiabila.

mamica de Rares 21.02.2010

#16
pink_heart

pink_heart

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 24 septembrie 2011 - 14:00

Tot curiozitate...si instanta nu ar tine cont ca timp de 2 ani nu a dat un ban pt copil?si de un an nu s-a mai interesat deloc de fata?lucruri care le pot dovedi



"Viata este precum o melodie frumoasa, numai versurile sunt o incurcatura" (Hans Christian Anderson)

"Pentru orice realizare, primul pas este curajul"– Johan Wolfgang von Goethe


cutia cu vise

#17
mihaaelas

mihaaelas
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 13 octombrie 2011 - 09:49

Salut,
si eu am aceeasi problema, mamica divortata, custodia completa a copilului pe vechea lege
tatal copilului de cand ne-am despartit in fapt in 2006,(copilul avea 1,8ani) pana in 2008 cand s-a finalizat procesul de divort si inredintare minor, nu a facut altceva decat scandal pe la usa in scop de intimidare.
Dupa terminarea procesului nici ca a mai venit, nici teleon de ziua copilului sau de craciun, nimik. Complet dezinteresat in ceea ce priveste viata copilului si nu mai vorbesc de educatia lui(dradinita, scoala nimic)
Acum vrea sa spuna NOUA LEGE ca acel individ, pe care copilul nici nu-l cunoaste, se poate implica in viata lui??? Sa-i darame acea stabilitate pe care eu singura m-am chinuit sa o aduc in viata lui?
Tare as vrea sa vad cum se va aplica aceasta LEGE
Eu nu sunt impotriva ca copilul sa petreaca timp cu tatal lui natural si ca acesta sa se implice in viata lui dar de cele mai multe ori acei TATI, care pana acum nu au vrut sa stie de copilul lor de acum in colo, ma indoiesc ca vor vrea sa-si cunoasca intr-adevar copilul ci vor face din aceasta posibilitate oferita de lege un act de razbunare impotriva mamelor care au castigat in instanta dreptul de a veghea asupra copilului.

#18
Tega

Tega

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 13 octombrie 2011 - 10:38

Nu se va schimba nimic. Legi strambe aplicate stramb. Vom ramane doar simpli "cotizanti"! Cine hotaraste custodia comuna? Un judecator plictisit si oamenii de la asistenta sociala care oricum sunt inexistenti. Legea trebuia data de mult. Cel caruia i se incredinteaza copilul poate face dupa bunul plac. Nu-l poate pedepsi aspru NIMENI! Si el/ea stie asta...

#19
Tega

Tega

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 13 octombrie 2011 - 10:41

De ce banii sunt pe primul plan? Un copil este o sursa de venit sau o bucurie?

#20
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 13 octombrie 2011 - 13:13

Citat:
citat din mesajul lui Tega
De ce banii sunt pe primul plan? Un copil este o sursa de venit sau o bucurie?
Pentru ca bucuriile astea cer de mancare in fiecare zi, de cateva ori chiar.J si Carla (05.02.2006)Culinare


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Astăzi, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -