Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fetita 1.6 ani nu vorbeste :((


101 raspunsuri la acest subiect

#11
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 08 septembrie 2011 - 10:14

Mai e o faza,aia cu mersul.Am o vecina turcoaica ce,de cate ore ne vede prin curte,vine si ne ia la intrebari,daca merge fata (are un an si o luna mezina.Nu merge singura inca,na.O vad ca isi face curaj,dar e tare prudenta). Si de fiecare data, aud aceeasi poveste despre nepotelul ei,care mergea pe langa pat de la 8 luni si acum,la aproape un an,alearga.SO WHAT??...
Nu-i zic mare lucru,decat ca ea are propriul ritm de dezvoltare,insa pe mutra mea se citeste un mare dezinteres si dezaprobare.Cred ca trebuie sa mai fiu categorica,probabil.[:I]

#12
Didididi

Didididi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 788 mesaje

Postat 08 septembrie 2011 - 10:48

Eu zic ca nu e cazul sa te ingrijorezi, daca rosteste cateva cuvinte -deci poate- si intelege ce ii cereti. Probabil stie sa ceara f bine prin gesturi.
Mihai la 1 an si zece luni zicea 5-6 cuvinte, apoi a avut o explozie in vocabular. Acum vorbeste inteligibil pentru vecini acum 80%, cand se grabeste scade calitatea, si spune poezii scurte, dar adaptate, ca de ex catelusul cu parul cret are un ban in buzunar :). Poeziile le am spus cand ne jucam si nu f des si m am trezit ca le spune el, fara sa il intreb.

#13
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 08 septembrie 2011 - 11:24

La un an si sas eluni?Doar nu vrei luceafarul cu intonatie.Eva vb foarte bine la doi ani dar de prin aprilie cam asa.Unii copii vb mai greu dar asta nu presupune ca nu o sa-ti faca capul toaca peste vreun an.Prietena Evi la doi ani nu vorbea apropae nimic,maica-sa era ingrijorata si vroia sa o duca la logoped ca facea comparatie cu ca ea avea deja foarte multe cuvinte in vocabular si le folosea inteligent nu la intamplare.La doi ani si patru luni toca Ioana de rupea,ca maica-sa ar fi vrut o telecomanda sa aiba cateodata si butonul"mute".Si acum toaca de te doare capul.Iar Eva de trei zile a inceput etapa "de ce".....si se trezeste cu"de ce este patul?" si continua "de ce bate vantul,de ce de ce de ce....asa ca eu zic sa te linsitesti si intrebarea sa ti-o pui doar daca nu vb pe la 2.6-3 ani.



Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.go...047175923810098



#14
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 08 septembrie 2011 - 12:12

Chiar nu e cazul de ingrijorare. Din cate am vazut la unii parinti, principala ingrijorare legata de faptul ca nu vorbeste e legata de autism, ei nu stiu prea multe despre aceasta boala si se intreaba:"vai, nu vorbeste...n-o fi semn de autism?"
Important e ca un copil sa COMUNICE iar comunicarea poate fi si non-verbala, de fapt predomina pana la vreo 3 ani. Cata vreme copilul da semne clare ca intelege ce vrei de la el, ca recunoaste cuvinte, cata vreme stie sa-ti arate ce doreste, stie sa se faca inteles in felul lui, nu exista motive de ingrijorare. A spune poezii pe de rost nu denota o dezvoltare superioara sau o inteligenta mai mare, ci un nivel mai rapid de dezvoltare pe o anumita latura.
Unii copii refuza pur si simplu sa imite sau nu fac ceva pana nu sunt siguri pe ei. Asta e fiica-mea, perfectionista:D. Are 2 ani si patru luni si cred ca nici de-o luna a inceput sa-si mai largeasca vocabularul si sa adauge cuvinte si in romana pe langa "japoneza" pe care-o vorbeste la perfectie[:)]
Da, sunt copii care la 1 an jumate faceau propozitii, in timp ce fata mea zicea doar "gooool" si "ham ham" si inca vreo cateva cuvinte amarashtene...si nu era intr-un stadiu mult avansat nici la 2 ani. Dar cata vreme intelegea absolut tot ce vorbim, ne comunica tot ce dorea, era atenta la tot in jur, nici nu mi-a trecut prin cap sa ma ingrijorez.
Interesant e ca merge la gradinita de saptamana si de atunci si-a dezvoltat mult vocabularul, caci cand mergem dupa ea se chinuie sa ne povesteasca tot felul. Ei, alti copii vorbesc bine de tot, a mea e probabil ca alti copii la 16 luni dpdv al vocabularului, dar zau ca e de-o inteligentza extraordinara si asta nu fiindca e puiul meu de cioara[:D]
Cat despre asta cu "al meu a mers la 7 luni"..."vai, al tau nu merge la 1 an?"...mi se par chestii super puerile. Care-i graba- n-am semnul intrebarii pe tastatura asta. Daca te uiti la 2 oameni de 40 de ani poti sa-ti dai seama care a mers la 10 luni si care la 14 sau chiar conteaza asa ceva- semnul intrebarii[:D] Nu e concurs cu premii, care-i faza, de ce sa se intristeze o mama ca al sau copil a inceput sa umble doar dupa 1 an sau sa vorbeasca dupa 2...

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

#15
Baby1320

Baby1320

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 358 mesaje

Postat 08 septembrie 2011 - 12:54

Joshua al meu merge singur de la 1 an si 4 luni. De vorbit, spune "mama" de la 6 luni. Stie cum face rata, gasca, pisica, tractorul, motorul etc. Spune "papa, apa, minnie (de la minnie mouse), tzitzi, etc. Recunoaste cifrele 1, 2, 3, 6, 7 8 ... Le rosteste stalcit insa. Stie si arata cand il intrebi cati ani are ... Ridica un deget si spune "ini" ...

Nu mananca singur si nici nu da semne ca va manca in urmatorele luni bune, nu mananca oricum decat super pasat (pana si orezul trebuie pasat).....

Asta ca sa vezi ca fiecare copil are ritmul lui. Nu vrei sa stii ce simteam cand copiii prietenelor mele mergeau inca de la 7 luni si al meu nici nu se ridica de gratarul patului .. de la 7 luni pana la 1 an si 4 luni (9 luni .....) am innebunit cu nervii .. aveam senzatia ca nu o sa mai apuc odata sa il vad in picioare ... Sau cand vad ca baiatul nasei noastre mananca de la 1 an si 5 luni singur din castronel.

Fiecare copil se pare ca are ritmul lui .. Eu am incetat sa imi mai fac probleme si sa compar copiii intre ei. Unii merg mai devreme, altii vorbesc mai devreme. Oricum la 1 an si 5 luni, nu e cazul sa te stresezi foarte tare. Cata vreme executa comenzi - ceea ce este un pas foarte important in dezvoltarea ei - nu ai de ce sa te ingrijorezi. Era mai nasol daca nu reuseati sa comunicati, dar asa copilul este perfect normal. Parerea mea ...

Mama lui [auto] Joshua-Luca din 6.04.2010

#16
sanzi

sanzi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 553 mesaje

Postat 08 septembrie 2011 - 14:10

Multumesc muuult, m-am linistit citind ce ati scris voi. Chiar imi faceam griji, pentru ca toti copilasii de varsta ei din parc stiu multe cuvinte, ba chiar incearca sa le lege, gen mama papa, pe cand ea nici mama nu zice. [bang] Si nu se lauda parintii, i-am auzit eu.
Ilinca, ai intuit foarte bine, de autism ma temeam, desi i-am analizat toate gesturile si nu are semne. Dar am citit multe cazuri in care lipsa limbajului (ca semn al autismului) a fost ignorata de parinti si astfel s-a pierdut timp pretios pentru recuperare, de asta eram asa stresata.
I-am facut si testul de pe autism.gamara si are dezvoltare superioara varstei ca socializare, mental si autoservire, doar limbajul a ramas vreo 6 luni in urma.
Citind postarile voastre, ma gandesc ca poate fi legat de personalitatea ei. Ea a mers singura abia de la 1 an si 3 luni, nu era sigura pe ea, de-a busilea a inceput la 1 an, nu pleaca de langa mine in parc, e foarte prudenta si delicata in tot ce face. Poate asta o determina sa fie si mai...tacuta.
O sa mai astept, oricum din noiembrie va merge la cresa, poate imitand alti copii va mai progresa. Va multumesc mult de tot ca m-ati linistit [pup].

Sanziana, mami de puiut Mara Elena (21.02.2010)


#17
eveline

eveline

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.954 mesaje

Postat 08 septembrie 2011 - 15:04

Da, din prima ta postare se vedea ca la autism te gandesti pentru ca ai punctat foarte bine toate lucrurile pe care le face si care exclud acest diagnostic..parerea mea. Probabil vroiai o confirmare [flo]. Cu alte cuvinte..stai linistita din punctul asta de vedere.

Ce sa faci, te intrebi....Vorbeste-i in continuare mult mult mult insa in propozitii simple alcatuite din cuvinte simple. Accentueaza silabele. Nu te incurca in explicatii lungi.
Incearca sa o inveti cuvinte in zile.... azi de exemplu incercati "apa". Jucati-va cu apa la robineti, beti apa, turnati apa dintr-o cana in alta, arata-i imagini cu apa...poate gasesti si o balta pe afara. De cate ori intrati in contact cu ea, accentuati cuvantul, pe silabe: "aaaaaaa-paaaaaa". Nu o pune neaparat sa repete dupa tine, nu-i spune: "hai spune apa" daca tu spui ca se rusineaza sau nu vrea. Repeta-i tu mult mult si in joaca, incepe tu cuvantul, spune "aaaaa" pana cand ai sa vezi ca-l va termina ea "paaaaa" (asta dupa ce i l-ai spus tu de mai muuuulte ori). E doar un exemplu....

Noi am facut logopedie. Doamna mi-a dat sa scanez niste cartonase cu imagini de obiecte pe care le-am plasticat. Le-am pus pe toate intr-o punga, pe masura ce invata un cuvant il scoteam de acolo si il puneam in alta punga...treptat cartonasele din una din pungi s-au micsorat ca numar, crescand celelalte. Am inceput cum spuneam cu acele cuvinte alcatuite din 1 sau 2 silabe, treptat trecand la celelalte mai lungi.
Fetita mea era mult mai mare decat a ta cand a facut logopedie, nu cred ca la tine e cazul la varsta asta; insa, intr-o joaca, poti face tu asta acasa cu ea, nu strica.
Ma gandesc ca iti inteleg temerile foarte bine, am trecut prin asta, la noi a fost mai urat insa s-a rezolvat...din experienta mea iti spun ca ai o fetita superOk pentru varsta ei, daca vrei sa o ajuti fa-o incet, in pasi mici si nu te stresa.

mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)

#18
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 08 septembrie 2011 - 15:40

Am vrut si eu sa fac testul Portage pentru baiatul meu (5 ani si 3 luni), dar unde il gasesc pt varsta lui, ca am vazut ca pe autism.gamara.ro/portage incepe cu 0-1 ani si noi am trecut de mult de varsta asta [:D]. Nu sunt ingrijorata de nimic, vroiam sa vad doar cat e de dezvoltat pentru varsta lui

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

Mami de [cavaler] Denis (17.06.2006)

#19
anca_nicolae

anca_nicolae

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.660 mesaje

Postat 08 septembrie 2011 - 15:41

Cum a scris mai sus Ilinca, pragurile in dezvoltarea copiilor sunt fff flexibile. Ca sa nu repet, subscriu la postarea Ilincai si doar aduc intariri prin puterea exemplului, mai ales ca aici predomina parinti cu copii INCA mici [poate de aceea nu sunt ff credibili in ochii "celorlalti" parinti]. So, am 3 copii:



- fata de cca 14 ani, a inceput sa "guste" placerea de a repeta litere si deci de a invata cuvinte, pe la 1 an si 9 luni. Recunostea sfarsitul vreunui vers, totusi nu stia "somnoroase pasarele". La 3 ani cand am dus-o la gardi era un copil perfect sociabil, puteai sa dialoghezi cu ea [dar tot nu cred ca stuia somnorase pasarele [:D]]. Azi, are cca 14 ani, si... nu e autista, e "nazista" [pe pielea lui ma-sa] ca sa ma amuz un pic, sii, cred ca tot nu stie somnorase pasarele. Dar e un copil normal.



- baiatul mare de 11 ani. Pana la 3 ani a zis STRICT vreo cateva cuvinte, mama/tata/apa etc, atat. Nu refuza sa vorbeasca, pur si simplu nu simtea nevoia, doar zicea "a mic" [traducere: sunt mic, ce vrei de la mine?]. El si acum este mai autodidact, mai bun observator de detalii din jur, mai receptiv la sentimentele celor din jur. Si totusi, in sept cand facuse 3 ani l-am dus la gradi sperand ca poate poate acolo o invata ceva. Pur si simplu nu am realizat cand a inceput sa dialogheze, rapid a devenit un copil stralucit in grupa [tre sa ma mandresc si eu un pic, nu?]. Dar si acest bb2, tot fara prea multe poezii ...



- bb3, are acum 2 ani si 4 luni. pana la 2 ani nu a zis decat strict mama/apa/tata acm atat. Fata de frati-su mai mare, nu numai ca nu prea vorbeste, dar chiar REFUZA, adica: mai zicem noi: "ia zi, cum se cheama animalul asta? [din vreo poza] si el rapsunde: NUU. Traducere: nu zic eu cand vreti voi. Dar peste alt timp, il auzi ca vine la mine si spune: "vezi? ham!" Evident, fara versuri.



Nota: toti 3 copiii mei sunt normali. Si recunosc, seamana cu ma-sa lor, [:D], pt ca.. nici eu nu mai stiu somnoroase pasarele, decat ca se aduna pe la cuiburi..



Normalitatea [cel putin psihica] se vede din MULT mai muklte lucruri decat cuvinte: privire, activitate, stare "prezenta"/implicata in diverse situiatii... oho.. multe.



Sanzi, stai relax, daca fata ta are 1 an si 6 luni, eu zic abia peste 1 an sa ne scrii aici cum stam cu poeziile. Pana atunci, leagane si topogane!



anca

.



Poze cu noi



[zana]Veronica-Elena 13 ani, [bascket]Tudor-Iulian 11 ani, [auto]Robert-Adrian 2 anisori [pup]

#20
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 08 septembrie 2011 - 16:39

Sanzi, ti-am trimis pm[:)]
(confirm, copiii Ancai sunt toti normali, chiar si ea:)))

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -