Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Topul masinilor de spalat vase


61 raspunsuri la acest subiect

#41
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 08 aprilie 2015 - 20:03

Daaaa ...exact. Mai ales tacamuri frate ...cel mai des mi se intampla sa nu mai am tacamuri in sertar.



#42
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 08 aprilie 2015 - 20:10

Eu am folosit masina de spalat vase la 2 ani dupa ce ne-am mutat (casa avea si masina inclusa)...pana atunci statuse pe post de mobila [batcap]  avusesem musafiri si am zis sa o incerc...de atunci, nu mai spal vase de mana decat ft rar...eu pun ce folosim dimineata la micul dejun in masina; apoi seara, dupa cina...se umple fara probleme...daca gatesc mai mult, o pun sa mearga de 2 ori...la fel si cand avem musafiri...

 

la a mea trebuie pusa si sare...e o sare speciala pt masinile de spalat vase...imi spune ea cand are nevoie de sare  [:)]

avem niste prieteni care puneau sare normala...pana au stricat-o  [batcap]

 

si eu curat filtrele din cand in cand...se vede cand se aduna resturi...



#43
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 09 aprilie 2015 - 08:16

de curiozitate, m-am uitat aseara in manualul de instructiuni al masinii mele.

scrie acolo clar ca masina trebuie tinuta cu capacul intredeschis atunci cand nu e folosita, iar filtrele trebuie curatate periodic.

si masina mea are rezervor unde se pune sare speciala, completez atunci cand e cazul (fie verific nivelul, fie astept pana se consuma parte din ea si mi se aprinde un senzor de avertizare pe panoul de comenzi). folosesc si lichid de clatire, numai ca e un mister total pentru mine daca masina il foloseste sau nu, cantitatea pe care o pun e destul de mica si pare a se consuma foarte greu in timp.



#44
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 09 aprilie 2015 - 10:30

Toate modelele si marcile  au filtre ce trebuie curatate. Altfel  in timp depunerile  miros  urat .  De aia si tot ce punem intr- o masina trebuie sa nu aiba resturi ca s- ar obtura filtrele alea si nu ar mai functiona bine. La mine e filtrul  la indemana , il scot si il clatesc cu apa fiarta des.  

 Corinadani, daca esti multumita de cum arata obiectele din sticla inseamna ca lichidul de clatire isi faca treaba si masina e setata corect din puct de vedere al duritatii apei. 



#45
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 09 aprilie 2015 - 10:53

jenn, cred ca mai corect era sa spun ca nu am sesizat o diferenta vizibila inainte si dupa ce am inceput sa folosesc si lichidul de clatire. probabil pastilele isi fac suficient de bine treaba.

legat de filtre, va spun ca, desi nu pun vase foarte murdare in masina (le curat/clatesc/las la inmuiat), pe filtrul cilindric, mai exact pe sita lui se formeaza o chestie cleioaso-lipicioasa, rezultata din combinatia grasimilor cu soda din pastile (cam asta e si reactia cand faci sapun de casa, cred). de aceea filtrele se scot si se curata, doar pastilele sau solutiile pentru ingrijirea masinii nu pot curata perfect si zona de filtre/scurgere.



#46
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 09 aprilie 2015 - 11:27

Corinadani,exact , ai descris perfect ce si cum cu filtrul cilindric. Recent m - a intrebat o amica despre filtru, zicea ca nu - l desfacuse de cand se mutase ( vreo luna si ceva) . Cand l - a desfacut, oau, mucegai , sita aia plina de mucilagiul ala descris de tine . A zis ca nu  Mirosea cand  deschidea usa, vasele se curatau f bine, dar na, mie mi se pare important sa fie si  scurgerea  plus filtrul curate . 


Editat de jenn, 09 aprilie 2015 - 12:46 .


#47
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 14 aprilie 2015 - 09:19

  Ieri am fost la fratele meu care are masina de spalat vase. L-am intrebat despre sare, daca pune, si mi-a zis ca acum foloseste pastile care contin deja si nu mai e nevoie. Mi-a mai zis ca nu baga la masina paharele de plastic ale copiilor pt ca "le zboara" jetul de apa prin masina.



#48
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 14 aprilie 2015 - 09:32

anya, curios ce spui. pentru ca in manualul de utilizare al masinii mele spune clar ca este obligatorie folosirea sarii speciale in cazul in care utilizezi pastile.

sarea ajuta la dedurizarea apei.

de curiozitate, ce marca de pastile foloseste fratele tau ?

sarea pentru msv e relativ ieftina si se consuma destul de greu, asa ca intelept ar fi pentru fratele tau sa foloseasca totusi sarea, daca doreste ca masina lui sa aiba viata lunga si performante bune la spalare.



#49
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 11:22

la mine se aprinde uin beculet cand vrea sare.

daca nu se aprinde la voi inseamna ca nu vrea . adica e apa in regula probabil.

Bine, nu ma reped sa pun :) dupa cateva zile imi fac timp si-i pun, in rest de doua ori pe zi spala saraca si fara sare, nu a crapat inca vad si o am de vreo 6 ani.

 

Eu alta nedumerire am: m-a invatat cineva sa intredeschid usa imediat ce tiuie pentru " a se aerisi" si barbatul spune ca este negandita treaba asta pentru ca se va strica mobila de bucatarie de deasupra de la aburii fierbinti ce ies.

Acum mie mi se pare mai Logic sa deschid usa sa se elimine si aburii aia dar totusi, nu avem de gand sa refacem mobila prea curand.

Voi cum faceti?



#50
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 27 aprilie 2015 - 11:37

mamica, masina mea este putin mai mare decat blatul dulapului, iese in afara vreo 10 cm. nu este model incorporabil, nu am vrut noi.

si eu deschid usa imediat dupa terminarea programului de spalare, insa aburii au loc suficient sa iasa si nu afecteaza mobila sau blatul.

incearca sa deschizi usa mai mult, timp de 5-10 minute, astfel incat aburii sa iasa mai rapid. si tii apoi usa intredeschisa, pana se usuca vasele.




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -